Yönetim Bilişim Sistemleri Yorumlar

Yönetim Bilişim Sistemleri Hakkındaki Sorular, Yorumlar ve Cevaplar

Yönetim Bilişim Sistemleri Yorumlar makalemde, site içinde yazılan bir çok Yönetim Bilişim Sistemleri hakkındaki makalelere gelen yorumları, soruları ve cevapları bir araya topladım. Arkadaşlarımız çeşitli konularda sorular sordular ve bende bilgim dahilinde olanları cevaplamaya çalıştım.

Güncel: YBS Mezunları Artık Bilgisayar Öğretmeni Olabiliyor. Bilgi için TIKLAYINIZ.

Özellikle bu bölümü tercih etmek isteyen arkadaşlar bölüm adına pek çok araştırma yapmakta. Gerek bölüm, gerekse okuyacakları şehir bakımından endişelerini gidermek adına tercih döneminden önce bilgi almak istiyorlar. Bu makale umarım onlar için azda olsa yararlı olur.

Yönetim Bilişim Sistemleri Yorumlar, Sorular ve Cevaplar

Soru 1
Bolümünüzde ingilizce hazırlık okutuluyor mu? İngilizcenin bolumunuzdeki yeri nedir?
Cevap

Üniversitelerin genelinde var. İngilizce bölümün okurken üçte birini, çalışma hayatında ise üçte ikisini kapsar diyebilirim. Zira bilişim alanı denilince dil çok fazla önem arz ediyor. Gerek proje araştırmaları, gerek sürekli çoğalan bilgiyi takip etme, gerekse ilerde çalışma hayatında. Ama okul bazında projeler ve ingilizce kaynaklar edinme ve yararlanma konusunda en azından size yararlı olabilecek konularda ingilizce bilmek önemli. Bu sadece bilişim için değil, artık pek çok iş sektörü için önemli bir konu. Ancak söz konusu bilişim, hatta yazılımlar, programlar olunca bir tık daha önemli hale geliyor ingilizce. Kısaca ingilizce YBS için vazgeçilmez bir gerekliliktir.

Soru 2

Hocam, ders programından çıkaramadığım için soruyorum 4 yılı bitirdikten sonra hangi programlama dillerini öğrenmiş oluyoruz.

Cevap

C# genelde bu bölümde öğretilen dildir. Web kısmında dil dısında html, css dil olarak php. Cumhuriyet Universitesinde Asp.net derside almıstık. Ayrıca veritabanı dersinde Oracle Sql gösterilir. Mobil tarafında ise Java gösterilir Android ile birlikte. Ancak diğer ünileri bilemiyorum maalesef. Benzer olacaktır.

Soru 3

Ben lisede veri tabanı programcılığı okudum. Derslerim iyiydi ve bana zevkli bile geliyordu program yazmak. Sizce üniversitede lisede gördüğüm eğitim kolaylık sağlar mı ?

Cevap

Ben Üniversiteye başlarken bir programın nasıl yazıldığını bırakın, C# nedir onu bile bilmiyordum. Ancak meslek çıkışlı arkadaşlar bizden bir adım önde başlayarak bu işe giriştiler üniversitede. Tabii ki fazlasıyla yararı olacaktır.

Soru 4

Bilgisayardan anlamasak da bu bölümü okumayı önerir misiniz ?

Cevap

Tabii ki hayır, bitirmeniz çok uzun sürebilir. Bölüm tercihi biraz yetenek, birazda ilgi alanına göre olmalı. Aksi takdirde bir şekilde mezun olsanız dahi iş bulmak zor olacaktır:)

Soru 5

Bu bölümü tercih etmeyi düşünüyorum ama kafam nerede okuyacağım konusunda karışık şuan tercih edebileceğim üniversiteler Yıldırım Beyazıt, Dokuz Eylül ve Sakarya gibi duruyor. Ama hangisini ilk sıraya yazmalıyım bilmiyorum. Bir de yıldırım Beyazıt’ta eğitim İngilizce veriliyor bu çok bir önem teşkil eder mi orayı mı seçmeliyim?

Cevap

İngilizce okuman seni bir sıfır öne geçirir. ( Ek Not: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ni tavsiye etmiyorum. Bu sıralamada 9 Eylül ve Sakarya duruma göre tercih edilebilir. Ben olsam 9 Eylül yazardım ama 🙂 )

Soru 6

Abi banada bu bölüm geliyor cumhuriyet üniversitesinin ama hiç matematiğim yok ve sayısalda hiç ama hiç iyi değilim bu bölüne girsem ne olur?

Cevap

Matematiğin iyi değilse niye yazdın ki 🙂 Zorlanacaksın baya kaçarı yok 🙂

Soru 7

Abi Her şey için teşekkür ederim. Ben ek tercih yapacağım bugün inşallah ve bu bölümü hemen hemen kimse bilmiyor. Bende istiyorum ama bölüm hakkında bilmedigim çok şey var. Önceliğim İngilizce lisede çok zayıftı hemen hemen hiç bilmiyorum. Onun hakkında ne yapmam lazım sıkıntı çeker miyim ? 2.sorum da bilgisayar hakkında programlar hakkında az cok bilgim var merakım ve hevesim de var istiyorum ama yapamazsam zorsa diye korkularım da var son sorum da bu bölümü kazandık inşaallah sonunda ki iş imkanları nelerdir neler yapabiliriz ne olabiliriz onu merak ediyorum. kusura bakma çok soru sordum ama tercihler için de az zaman kaldı ve ben hala kararsızım bilgi verecek kimse yok.

Cevap

Öncelikle Geç cevap verdiğim için Özürdilerim. Bayramın yaklaşması ve iş yoğunluğu nedeni ile site ile ilgilenemedim. Bölümün zorluğu ve kolaylığı önemli bir konu olmamalı senin için. Her bölümün zorluğu vardır. Önemli olan senin hayallerine ulaşabilmek için neler yapacağın. Eğer bu alana yönelmek ve kariyer yapmak istiyorsan yapamam korkusunu boşuna taşıyorsundur. Zevk almaya başladıkça her şey daha kolay gelmeye başlayacaktır buna emin ol. İş imkanları konusunda internette aslında pek çok konu var. Onun haricinde ben şuan Sosyal Medya Pazarlama alanına yöneldim ve çalışmaktayım. İlerleyen zamanlarda da duruma göre sektör elbette değişiyor. Bunun haricinde IT alanına yönelen veya ABAP, SAP gibi alanara da yönelen arkadaşlarım oldu. Burada asıl mesele okurken sen kendini hangi alanda geliştirdin ve projeler ürettin. Zira iş sıkıntısı büyük şehirlerde bizim için yok sayılır ancak bu senin bilgi birikimine ve yeteneğine bağlı. İşsiz arakdaşlarımda var maalesef zira geldikleri gibi okuldan mezun oldular. Tercihlerinde inşaallah istediğin şekilde ilerlemişsindir. Görüşmek üzere.

Soru 8

Merhaba iyi günler. Bu sene bölümlere bakarken karşılaştım çok iyi bir bölüme benziyor ve çok hoşuma giden bir bölüm oldu açıkcası ama benim bilgisayar bilgim normal düzeydedir, yani ileri seviye bir bilgim yok acaba bu bölümde başarılı olabilir miyim ?

Cevap

En başta bilgisayar ve bilgisayar ile ilgili her şeyden zevk alıyorsanız bilgisayar bilginizin başlangıçta fazla olmaması önem arzetmiyor. Tabii ki önceden birtakım bilgileri olan insanlar bu bölüme bir sıfır önde başlıyorlar ancak bu eksiklik okul döneminde kapatılmayacak bir şey değil. Önünüzdeki dört yıl içinde okulun verdikleri size bir temel hazırlayacak ve sizde bu temelin üzerine daha fazlasını araştırıp, öğrenip koydukça iyi yerlere geleceksinizdir. 🙂

Soru 9

Merhaba bugün sonuçlar açıklandı ve bende Sivas Cumhuriyet Üniversitesi yönetim bilişim sistemleri bölümünü kazandım bu bölümden mezun olanların KPSS Ataması hakkında bilginiz var mı yardımcı olabilir misiniz ?

Cevap

Direk olarak bölüm için bir kadro açılmadı. Bu bölüm genellikle özel sektör ağırlıklı. KPSS ile ilgili genel bir araştırmam yok. Zaten önünüzde bir 4 yıl var. Bu süre zarfında açılma ihtimali yüksek.

Soru 10

Merhaba, bu bölümde yüksek lisans yaparken de gerekli programlama dersleri veriliyor mu?

Cevap

Elbette, hatta projeler ve eğitimler ile birlikte bu destekleniyor. Ancak iki yönlü bir bölüm olduğu için bilişim tarafın da mı yoksa yönetim tarafında mı uzmanlaşmak istediğinize siz karar vermelisiniz.

Soru 11

Bir kaç sorum olacak. Yönetim Bilişim Sistemlerinde kendim için bir şeyler bulabilirim diye okumak istiyorum. Daha öncede yazdığım gibi mobil, web platformlarda girişimler yapıp uygulamalar vs. hayalim diyebilirim. Büyütmekte tabiiki ama 1.olarak bu bölümde aradıklarım çıkar mı acaba ? Yani hayallerime buradan ulaşabilir miyim ? Yapmak istediklerime benzer diğer başka bir bölümde bulabilir miyim ? Benzeri bir bölüm var mı?

Cevap

Öncelikle Eğitimi bir kenara koyarsak, istedikleriniz için çalışıp, uygulamalar geliştirdiğinizde ve bu bilgi birikimini elde ettiğinizde hayallerinize herhangi bir bölüm bile olmaksızın ulaşabilirsiniz. Diğer konu YBS ve Eğitim konusu. Bu tür dersler bazı üniversitelerde var, bazılarında yok, bazılarında daha yoğun bazılarında ise daha az yoğun. Bunu araştırmanız gerek. Genel olarak bakarsakta elbette bu bölümden de Hayallerinize ulaşabilirsiniz. Ancak ulaşabilmek için daha iyi bölümlerde var tabii ki bu da sizin puanlarınıza bağlı. Yazılım ve Bilgisayar Mühendislikleri, Bilişim Sistemleri Mühendisliği gibi…

Soru 12

Öncelikle merhaba. Bölümleri araştırırken bu yıl mezun olacağım bilişim teknolojileri web tasarım bölümüne en yakın bölümleri araştırdım. Ybs ye denk geldim ve yazınızı okudum. Öncelikle tebrik ediyorum anlatım biçiminiz çok güzel ve anlaşılır. Lise son sınıf öğrencisiyim. Dediğim gibi web tasarım üzerine eğitim görüyorum ve aslında bazı konularda zevk aldığım bi bölüm. Ancak kodlarla neredeyse aram hiç iyi değil. Bu bölümü okuyup devam ettirmek istiyorum ancak endişelerim var. Çünkü lise hayatım boyunca bu bölüme dair çok fazla sıkıntı yaşadım. Ne yaparsam yapıyım kodlarla aramı düzeltemiyorum ve hafızamda hangisine yer versem hangisini unutmasam diye çabalıyorum. En kolay C# sorusunu bile sınavlarda yapamıyorum. Bu bölümü zor geçtim diyebilirim. Siz bu bölümde tecrübeli birisiniz bana kodlarla aramı nasıl düzelteceğim hakkında tüyolar verirmisiniz? Ve son olarakta donanım üzerine bir bölüme girsem iş bulma imkanım yüksek olurmu?

Cevap

Merhaba. Teşekkür ederim yorumunuz için.

Öncelikle şunu kendine gerçek manada sorman gerekiyor. ” İstedğim bölüm veya iş bu mu? “, ” İleriki tüm hayatımı bu tarz bir alanda çalışarak geçirebilir miyim? “. Bu sorular basit, ama bundan 7 yıl sonra arkanı dönüp baktığında doğruluğunu veya yanlışlığını göreceğin sorular. Bunları eğer şimdiden cevaplayabilirsen, sonraki gelecek yıllarını kurtarmış olacaksın. Bunu şimdi bir kenara koyalım.

Kodlamak, Program yapmak, Tasarım ve Dizayn işleri, Projeler vs. vs. Tüm bunlar zaman alan, saatlerini harcaman ve öğrenmek için gerçekten çaba sarf etmen gereken konular. Bazı şeylerin en kolay yolu düzenli olarak çalışmaktan geçer. Bu işte maalesef o işlerden biri. Sana önerebileceğim en kolay yol projeler yapman olacaktır. Hangi seviyede ne kadar ileri düzeyde kodlama gördüğünüzü bilmiyorum ancak, öğretmenlerinizden size uygun projeler alarak o proje üzerinde çalışmanız, araştırmanız, hocalarınızla iletişimde olarak bunu gerçekleştirmeniz sizin için en kolay yoldur. Biliyorum, en kolayı bu mu? diyorsun ancak maalesef bu. Bir şeyi iş üstünde en iyi öğrenebilirsin. Resim yapmanın tekniklerini öğrensen de, resim yapmadan bu bir işe yaramayacaktır maalesef. Resim yapmalısın ki öğrendiklerin aklında kalsın. Ben bu şekilde çalıştım, aynı durumdaydım ve aynı dersleri 2 şer hatta 3 er kez aldım, ancak projelerde çalışarak ve üreterek bu şekilde süreklilik kazandım ve en sonunda konulara hakim olabildim.

Bir diğer konu ise, eğer tüm bunlar sana zor, anlaşılmaz geliyorsa farklı bir alana geçmen. Daha yolun başındasın, önünde seçebileceğin, başarabileceğin çok ama çok alan var. Merak etme, sen girişimci ve aklını kullanan bir birey olduktan sonra her alanda iş bulma imkanın var. Hiç olmaycak bölümlerden mezun olup, hiç olmayacak maaşları alan arkadaşlarım, o seviyelere gelmek için çalıştılar ve başardılar. Sende yapabilirsin. Önemli olan ne istediğini ve neyi başarabileceğini bilmen. Bu yüzden oturup ne yapman gerektiğine iyi bir şekilde karar ver. Araştır. İnternette bulabildiğin tüm kaynakları oku ve kendine bir üstteki paragrafta sorduğum soruları sor.

İnternetin başına oturup, yapmak istediğin şey için araştırma yapıp, buraya yorum yapıyorsan eğer gerçekten bu sorumlu biri olduğunu gösterir. Bu çok güzel bir meziyettir. İnanıyorum ki ne işi yaparsan yap, çok iyi işler başaracaksın. Yolun açık olsun. 🙂

Yönetim Bilişim Sistemleri Yorumlar adlı makalemizin sonuna geldik. Daha farklı bir soru gelirse, cevabı ile birlikte eklemeler yapacağım makaleye. Sizinde sorularınız olursa yorum yapabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

12 Yorumlar
 1. Flaxy diyor

  Hocam soru 5 te sorulmuş ama ben yinede daha ayrintili sormak istiyorum şuan için devlet universitelerinden bir sıralama yapsaniz uludağ, sakarya, dokuz eylul, yildirim beyazit vb. Unilerinden siz olsaniz baştan sona sıralama yapsaniz hangi uni de okumayi tavsiye edersiniz sirasiyla neleri yazayim

  1. byteadam diyor

   Merhaba. Yıldırım Beyazıt’ı kafadan silin derim. Eskiden iyi bilirdim ama araştırınca eskiden fetöcülerin doldirduğu, atamaların elle belirli kişileri yapıldığı, yer olarakta çokta iyi olmayan bir üniversite olduğunu öğrendim. Sizde araştırırsanız bulursunuz. 9 Eylül köklü bir üniversite, Sakarya da aynı şekilde. Bölümlerde hemen hemen ikisinde de yeni açıldı. Ama ben olsam 9 Eylül derdim ilk sıra için. Sebebi hem şehir, hem üninin daha marka değeri açısından Sakaryaya nazaran iyi olması. YBS eğitimleri nasıl bilemem ama. Oralarda okuyan YBS öğrencilerini facebook’tan bulabilirsen sorabilirsin. Tabi objektif olmalarıda önemli bu kişilerin 🙂

  2. bilge diyor

   Uludağ yazmak isteyenler işletme fakültesinin inegölde olduğu ayrıntısını es geçmesin

 2. Flaxy diyor

  Peki çok teşekkür ederim. Bu arada siteniz çok güzel :)..

  1. byteadam diyor

   Teşekkür ederim yorumunuz için 🙂

 3. Abdulkadir BOZKURT diyor

  merhaba ben 12. sınıf öğrencisiyim bilgisayarla aram gayet iyi ve çoğu kişiye göre daha çok bilgim ve ilgim var ancak matematiği pek fazla sevmiyorum çalıştığımda yapabiliyorum ama dersi küçüklükten beri pek sevmiyorum sizce çalışarak bunu halledebilir miyim ve üniversite boyunca matematik dersi alıyor muyum aynı zamanda üniversite bittikten sonra iş bulduğumuz zaman bile sürekli matematikle içli dışlı oluyo muyuz ya da işletme alanında çalışarak yönetici olabilme gibi şanslarımız var mı akdeniz üniversitesi veya 9 eylül üniversitesi ybs okumayı istiyorum en kötü ihtimalle adana bilişim üniversitesinde ancak ne ailem bu konu hakkında bilgili ne de çevrem pek bilmediklerinden istemeyerek gönderecek gibiler sizce ne yapmalıyım ?
  şimdiden teşekkürler 😀

  1. byteadam diyor

   Matematik sorun değil, Lisede gördüklerinle aynı. Bilgisayar ile aranız iyi derken, kodlama yapabiliyor musunuz? WEB dilleri veya herhangi bir Programlama diliniz var mı? Bilgisayarı herkes sever ama kodlamak veya yönetmek, bilgisayar dallarında kariyer yapmak ayrı konulardır. Eğer bu şekilde bir kariyer planın varsa YBS senin için uygun bir bölüm. Sana bu bölüm için Boğaziçi Üniversitesini öneririm. Bu bölüm ile ilgi tüm bilgileri bu blogta bulabilirsin. Yukarıda menülerde YBS kategorisine tıkla.

 4. Ahmet diyor

  Merhaba, şuan mezunum ve Haziran da sınava gireceğim. Bir sözel öğrencisi olarak sözel derslerim çok iyi. Fakat matematik beni çok uğraştırıyor. Kodlama geçmişim var. Python programlama dilinin temellerini biliyorum. Ayrıca siber güvenlik alanıyla ilgileniyorum. Bu bölüm benim için kaçırılmaz fırsat. Lise de matematik yapamayan biri olarak sizce bu bölümde çok çalışsam halledebilir miyim? Excel gibi programları da biliyorum bilgisayar oporatörlüğü belgem var. Birde İngilizce olarak okumayı düşünüyorum

  1. byteadam diyor

   Merhaba, lütfen matematik gözünüzü korkutmasın. İlginiz, hevesiniz ve arzunuz varsa okuyun, çalışın. Yapılamayacak bir şey değil, matematik illaki bu bölümün temelinde. Ancak çalışıldıktan sonra inanın yapılmayacak bir şey yok. İngilizce okunabilir, yararınıza olur. Hem mesleki hem de kişisel olarak. Kodlama geçmişiniz varsa, dil ve dil mantığına aşinasınızdır. Tüm diller birbirine benzeyen bir mantıkta çalışır. Zorlanmazsınız.

 5. büsra diyor

  Merhaba. Ben büro yönetimi ve yönetici asistanlığı 2. sınıf öğrencisiyim. Dgs ile yönetim bilişim sistemleri bölümüne tamamlamayı düşünüyorum. suan anadolu universitesinde okuyorum örgün eğitim olarak. Ve dgs ile düzce ve pamukkale universitesinde en mantıklı olarak var bu bölüm diye biliyorum sizce yapmali miyim? bilgisayar pprogramlama hakkında pek bilgim yok ama başarabileceğimi düşünüyorum dediğim iki universiteden hangisini tercihetmeliyim yaparsam bir de 3. sınıftan mi başlarim yoksa hazirlik mi onu bilmiyorum

  1. byteadam diyor

   Saydiginiz universiteler ile ilgili bilgim yok. Orada halihazirda okuyan insanlarla iletisime gecmeniz.

 6. Anonim diyor

  Merhaba, Açıköğretim’de Yönetim Bilişim Sistemleri’ne kayıt oldum. Sizce AÖF mezunu olup ileride iş bulabilir miyim? Dersleri kendim çalışarak geçebilir miyim? AÖF kitaplarına çalışmak dışında neler yapabilirim? Ayrıca blogunuzu düzenli olarak takip ediyorum, lütfen daha çok güncelleyin…

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.