Yönetim Bilişim Sistemleri Nasıl Bir Bölüm

YBS Nasıl Bir Bölümdür?

Yönetim Bilişim Sistemleri nasıl bir bölüm sorusuna bu makalemde değinerek, bu bölümü seçmek isteyen genç arkadaşlarımıza biraz bilgi vermek istiyorum. Bu makale ile birlikte, diğer yazılarımın da linklerini aşağıda vereceğim ki Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü hakkında daha farklı bilgilere de ulaşabilesiniz.

Güncel: YBS Mezunları Artık Bilgisayar Öğretmeni Olabiliyor. Bilgi için TIKLAYINIZ.

Yönetim Bilişim Sistemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular adlı makalemiz.

Açık Öğretim Fakültesi YBS Bölümü hakkındaki makalemiz.

Bölümün İçeriği ve Ne olduğu hakkındaki makalemiz.

Ayrıca menüden Yönetim Bilişim Sistemleri kategorisine girerek diğer makalelere göz atmanızı tavsiye ederim.

Yönetim Bilişm Sistemleri Nasıl Bir Bölüm Ki?

Yönetim Bilişim Sistemleri Nasıl Bir Bölüm ?

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün tanımı, içerikleri hakkında yukarıdaki makalelerden bilgi alabilirsiniz. Bu makalede genel olarak Yönetim Bilişim Sistemleri nasıl bir bölüm, bu bölüm hakkında yine bu bölümden mezun olmuş bir kişi olarak düşüncelerimi ve tecrübelerimi paylaşacağım.

YBS Bölümü’nden 2016 yılında mezun oldum. Ben bu makaleyi yazarken yıl 2018 ve mezun olmamın ardından geçen bir kaç yıl içinde yaptığım ve tecrübe ettiğim pek çok şey oldu.

Yönetim Bilişim Sistemleri genel anlamda ülkemizde aslında tam tanımı olmayan ve departman olarak tek bir yere sabit kalmayan bir bölüm olduğunu gördüm. Aslında bu bir bakıma avantaj sağlayan bir durum. Tabii ki Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı ihtiyacı direkt olarak olan pek çok sektör mevcut. Ancak yeni yeni kendine gelen ve ihtiyacı duyulan bir alan, bir kaç yıla daha fazla Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı arayan şirketler göreceğiz. Yine de Bilişim Uzmanı’da olduğumuz için Bilişim Uzmanı olarak pek çok iş ilanı görebilirsiniz. Direkt olarak ilanlarda Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı ismini çok görmemeye de takmamak gerek.

Bölümün pek çok alanda iş imkanı vermesi ve bu alanlarda açıkların bulunması mezun olacak arkadaşlar için güzel bir haber. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun olan pek çok arkadaşımın çeşitli alanlarda işlere başlaması buna örnek olarak gösterilebilir. Pek çok alanda iş imkanı olmasına karşın ben bu yazımda kendi arkadaşlarımın ve şahsımın çalıştığı sektörleri ve alanları söyleyeceğim.

Yönetim Blişim Sistemleri Uzmanı

Bilişim Uzmanı

Bilişim Güvenliği Uzmanı

E-Ticaret Uzmanı: Bu konu hakkında Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunları Ne İş Yapabilir adlı makalede bir kaç noktaya değindim.

SAP Uzmanı: Popülerliği çok uzun bir süre dahi bitmeyecek bir alan.SAP, iş uygulamaları geliştiren aslında bir şirket. Türkiye’de de bu uygulamaları yönetecek, geliştirecek, kullanan şirketlere destek verecek firmalar var. SAP Uzmanlığı veya Danışmanlığı hem maddi hem de kariyer açısından sağlam adımlarla yürünebilecek bir alandır.

Veritabanı Uzmanı

Yazılım Uzmanlığı

Mobil Yazılım Geliştirme Uzmanı

Sistem Uzmanlığı veya Network Uzmanlığı

Bu yazının ardından bölüm için birde çok ayrıntılı ve muhteşem konuşmalar yapan, Bilgisayar Kavramları adlı Youtube kanalını da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Daha başka bölümlerde var ancak makalemizin konusu Yönetim Bilişim Sistemleri nasıl bir bölüm olduğu için konuyu ne iş yapar konusuna döndürmek istemiyorum. Yukarıdaki kanaldan ve benim makalelerimden tüm bilgileri alabilirsiniz bu konu hakkında.

Kısaca burada görmenizi istediğim konu aslında YBS mezunları pek çok iş alanında çalışabilir olması. Bu yüzden Yönetim Bilişim Sistemleri bu açıdan avantaj sağlayacak bir bölümdür. Bazılarımız diyebilir, bu alanlarda çalışan Yazılım ve Bilgisayar Mühandisleri’de var. Evet, var. Aslında Yazılım Uzmanlığı kısmı YBS mezunlarının ana işlerinden biri değil. Ancak bunu yapamayacağınız anlamı da gelmiyor. Yazılım sektöründe kısa zamanda iyi yerlere geliş arkadaşlarımda var. Şuan neredeler bilmiyorum ama en son güzel işler yapıyorlardı 🙂

Genel olarak YBS Mezunları Bilişim ve Bilişim Güvenliği,SAP, Network gibi alanlarda daha aktif. Yine de diğer alanlarda da iş bulan arkadaşlarım mevcut. Eğer sizlerde ben bu alanlara yönelmek ve kendimi geliştirmek istiyorum diyorsanız YBS’yi düşünebilirsiniz. Açık konuşayım, hayalim ” Yazılım Mühendisi veya Bilgisayar Mühendisi ” olmaktı. Ancak kimya ve biyoloji pek ilgi alanıma girmediği için bunu başaramadım. Eğitim sistemimiz, yeteneğiniz olduğu alanlara değilde, puanımızın yettiği alanlara bizi yöneltmekte. Bu yüzden bu alanlara en yakın bölüm olan YBS bölümünü seçtim. Pişman olmadım ve okudukça da sevdim.

Yönetim Bilişim Sistemleri Okursam Neler Yapmalıyım?

Aslında bu konu hakkında Yönetim Bilişim Sistemlerini Kazandıktan Sonra adlı makalede ayrıntılı bilgiler verdim. Ancak bu makalede de artı bilgiler yazmam da fayda var.

Öncelikle bu bölümü daha kazanmadan kafanızda ne istediğinizi iyice netleştirmeniz çok önemli bir konu. Çünkü bu bölümü kazanıp, daha fare tutup, klavye kullanmayı bilmeyen, sadece puanı yettiği için bu bölüme geçen çok insan gördüm. Tamam her birimiz bilgisayar konusunda profesyonel olarak bu bölüme gelmedik ama en azından bu alanda kariyer yapmak isteyen bir genç İnternet başında bir kaç bilgi öğrenmiştir be! 🙂

Bir diğer konu, alanınızı erkenden seçmeniz. En azından 2. veya 3. sınıfa geldiğinizde ben Mobil Uygulama geliştirmek veya Bilişim Güvenliği Alanında uzmanlaşmak istiyorum demeniz gerekiyor.Yoksa mezun olunca sudan çıkmış balık gibi ben ne yapacağım şimdi, ne yapsam deyip öylece kalabilirsiniz. Hatta daha da kötüsü, hiç sevmediğiniz bir alanda çalışıp zaman kaybedebilirsiniz. Ne bilim, Mobil alanına girdiniz, lan bu ne deyip ayrılmanız olası.

Kısaca ne istediğinizi ve hangi alanda kariyer yapmanız gerektiği konusunda bir şeyleri netleştirmeniz gerektiğini bilin. Yoksa Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nü Okuyup Pişman Olanlar hakkındaki makalemdeki kişiler gibi olabilirsiniz 🙂

Umarım bu yazım sizlere bazı konular hakkında bilgi vermiştir. Yönetim Bilişim Sistemleri nasıl bir bölüm sorusu, bu bölümü tercih edecek pek çok genç için önemli bir soru. Bu yazıyı okuyup paylaşalım ve diğer makalelere de göz atarak ayrıntılı bilgi sahibi olalım.

Sağlıcakla kalın. 🙂

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.