Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunu Hangi İşleri Yapabilir

Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunlarının Yaptıkları İşler

Bu makaleye hoş geldin, büyük ihtimal ile de Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunu Hangi İşleri Yapabilir gibi bir soruyu veya varyasyonlarını arattın. Yeni mezunsun veya bu bölümü düşünüyorsun. Öyleyse oldukça şanslısın, bu makale diğer makalelerden biraz daha farklı. Zira sizlere kendi tecrübelerimden yola çıkarak okurken veya mezun olduktan sonra yapılabilecek, internet üzerinden kendinizi geliştirerek etkili bir çalışma ile hedefinizde ilerleyebileceğiniz meslekleri sıralayacağım. Genel Anlamda YBS Mezunları Hangi Meslekleri Yapabilir konusuna gitmek istiyorsanız buraya TIKLAYIN.

Güncel: YBS Mezunları Artık Bilgisayar Öğretmeni Olabiliyor. Bilgi için TIKLAYINIZ.

Peki, bu makalede neler bulacaksın?

 • Giriş: Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunu bir gencin kısa notları.
 • Neden Yönetim Bilişim Sistemleri ? ( Tamamen Samimi )
 • Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunu Hangi İşleri Yapabilir?

(Not: Merak etmeyin, Veri tabanı Uzmanı, SAP Uzmanı vs. saymayacağım. Bunlar zaten var. Burada bahsedilen meslekler, hem ana hem de yan meslek olarak yapılabilir ve okurken dahi para kazanabilirsiniz. )

 • Yukarıdaki Başlıkta Bulunan Meslekleri Yapabilmek İçin Gerekenler.
 • Makalemi Bitirirken.

 

Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunu Bir Gencin Kısa Notları

Özellikle geleceğini planlayan genç arkadaşlar için bir kısa not olacak bu. Üniversite tercihini yapmadan önce, daha sınava dahi girmeden planlarını ve hayallerindeki mesleğini, en azından hangi sektörde çalışmak istediğinizi iyice kararlaştır. Bunun daha sonraki 4 ya da 5 yılını kurtaracağını asla unutma. Üniversite okurken bölümünden pişman olmaktansa, “ Çok Zor Bu Bölüm Ya “ demen daha iyidir. Bilişim sektörü olarak bir hedefin var ise ilk önce İYİ BİR ÜNİVERSİTE, ardından da yeteneklerine ve tabii ki hayallerine uygun İYİ BİR BÖLÜM hedefle. Hayatının her aşaması planladığın gibi gitmeyebilir. Yılma ve pes etme. Hedeflerin ve hayallerin doğrultusunda çalışmaktan da asla vazgeçme. Her birimiz için hayat müthiş olasılıklar kurgulamış durumda, bu olasılıklardan en güzelini hayal edip gerçekleştirmekte senin elinde. Unutma! Bu gün dünyanın en müthiş teknolojilerinin çoğu köhne bodrum katlarından çıktı. Sende nerede olursan ol, elinin altında internet gibi bir bilgi hazinesi varken kullanmaktan asla çekinme. İyi Şanslar…

Kerem Uzun

Neden Yönetim Bilişim Sistemleri ?

Genel olarak Yönetim Bilişim Sistemleri nedir, ne değildir bunu biliyoruz. Eğer bilmiyorsak buraya TIKLAYARAK öğrenebilirsiniz. Pek çok alanı Bilişim merkezine alarak birleştiren bir bölüm Yönetim Bilişim Sistemleri. Bu yüzdendir ki yine pek çok aynı çatı altındaki diğer bölümlere oranla daha fazla iş olanağı sağlamakta (bana göre).  Hangi sektör olursa olsun, en küçük işletme bile artık günümüzde bilişim sistemleri altyapısını kurmak, yönetmek ve ileriye taşımak zorunda.  İş ilanlarında daha birkaç yıl önce Yönetim Bilişim Sistemleri adı dahi geçmezken, şimdilerde pek çok ilanda özellikle bu bölümden mezun kişilerin tercih edildiğini görebiliriz. Kariyer.net’den Yönetim Bilişim Sistemleri araması yaparak, çeşitli sektörlerde çeşitli iş ilanlarını Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Mezunları için görebilirsiniz.

Örnek olarak buraya şu ekran görüntüsünü bırakayım.

Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunu Hangi İşleri Yapabilir Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunu Hangi İşleri Yapabilir

 

Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunu Biri Hangi İşleri Yapabilir ?

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nü tercih edip, kazandığınızda pek çok ders görecek ve pek çok konuda altyapı oluşturacaksınız. Tüm bunları iyi öğrenerek ve biraz da kendinizi geliştirerek hem okurken hem de mezun olmanızın ardından sizlere meslek olarak kalabilecek yeteneklere sahip olabilirsiniz. Öğrendikleriniz ve internet üzerindeki bilgi hazinesinden kendinize kattığınız bilgiler ile işlerinizde profesyonel olabilir, Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunu olduktan sonra da severek ve zevk alarak pek çok iş yapabilirsiniz.

 • E-Ticaret Uzmanı

Günümüzde tüm işletmeler ürünlerini tek bir noktadan tüm ülkeye veya tüm dünyaya pazarlar hale geldi. E-ticaret sistemleri de buna paralel olarak hem gelişti hem de bu sistemleri kuracak, yönetecek personele ihtiyaç artmaya başladı. En küçük işletmeden en büyük işletmelere kadar iş ilanlarında da bunun yansımalarını görmek mümkün.

Bende Üniversite yıllarımdan itibaren kendimi bu alanda da geliştirerek çeşitli kurumlar ile çalıştım. Hem okurken hem de mezun olduktan sonra genellikle küçük işletmeler için e-ticaret altyapıları kurdum ve yönettim. Hali hazırda da buna devam ediyorum. Biraz girişim biraz da çalışma azmi ile sizlerde bu alanda işler yapabilir, hatta kendi işinizi dahi kurabilirsiniz. Piyasada bu alanda pek çok hizmet veren kurum bulunmakta. Bireysel olarak veya bu alandaki kurumlarda çalışabilirsiniz.

E-Ticaret altyapılarını iyice araştırmanızı ve bunların kodlandığı dillere göre de kendinizi geliştirmek istediğiniz yazılımları kararlaştırmanızı öneririm. Genelde bu altyapılar hazır olarak ve tema olarak da yine hazır olarak ücretsiz verilmekte. Geliştirme aşamasında kod bilginiz sizi birkaç adım ileriye taşıyacaktır. Bunun haricinde bu altyapıların kullanımları birbirlerine benzer olsa da bazı yönlerden farklılıklar gösterdiği için kullanım, tasarım, entegrasyon konularında bilgi sahibi olmanız gerekli. Tabii ki iş sistemi hazırlayıp bitirmekle kalmıyor. İşletmenin ihtiyaçları doğrultusunda pek çok ek ihtiyaç doğabiliyor. Önemli olan bu alanda kendinizi iyice geliştirip, istenen her ihtiyaca cevap verebilmek… Veremediğiniz durumlarda ise nasıl vereceğinizi bulabilmek.

Bölümünüzü okurken bu konularda detaylı olarak eğitim göremeyebilirsiniz. Ancak sizin en büyük öğretmeninizin internet olduğunu unutmayın. Google Kullanabilmek deyimi aslında burada devreye giriyor. Ne aradığını bilen ve nasıl arayacağını bilen biri, her konuda kendini geliştirebilir.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden mezun olan biri tabii ki ek olarak işletme, iktisat, muhasebe konularında bilgi sahibi olacaktır. Bu bilgi birikimlerinizi özellikle E-Ticaret sitelerini yönetirken kullanmanız da gerekebilecek. Burada da Yönetim Bilişim Sistemleri’nin bizler için artılarını görmek mümkün zira ben oldukça gördüm 🙂

 • Google AdWords Uzmanı

Bana kalırsa uzman olarak olmasa da, temel anlamda hangi sektörden olursa olsun her insanın öğrenmesi gereken bir konu AdWords. Eğer bir işletmeniz var ise size tüm dünyanın kapılarını kısa yoldan açabilecek bir nimeti bizlere sunuyor Google. İnternette tonlarca Türkçe doküman bulabileceğiniz, biraz zaman harcayarak da gerçekten temel anlamda iş yapar hale gelebileceğiniz bir alan olarak karşımıza çıkıyor AdWords.

Bu alanda kendinizi kolayca ( kolayca derken ulaşılabilen kaynakların kolay olmasından bahsediyorum ) geliştirebilmeniz mümkün. Uzman olmak ise zamana ve çalışma azminize kalmış bir konu.

Google’ın AdWords için verdiği sertifikalarında sahibi olarak, bu Uzman uzantısını da alabilmeniz mümkün. Online olarak sınavlara hazırlanabilir ve yine online olarak bu sınavları geçip sertifikanızı edinebilirsiniz. Yine de dikkat edilmesi gereken bir konu var ki gerçek bir Uzman olabilmek tecrübe ile alakalı bir konu olduğu için bu alanda kendinizi ve tecrübelerinizi geliştirmeniz çok önemli. Bende hâlihazırda çalıştığım kurumlara AdWords desteği vermekteyim. Ancak halen kendimi bir uzman olarak görüyor değilim. Para ile bu işler döndüğü için dikkat etmek ve hatalardan kaçınmak içinde bilgi hazinesini genişletmek gerekiyor.

 • Web Programcılığı ve Tasarımı

Özellikle ne zaman nerede ve nasıl olursa olsun, Web Tasarım bilen ve gerçek manada güzel işler çıkartabilen, zevk sahibi biri her zaman bu alanda ekmek yer diyebilirim. Tabi programcılık ve tasarım iki ayrı konu ancak burada tek bir başlık altında bahsetmek daha iyi. Üniversite yıllarınızda özellikle Web Derslerine katılmanızı ve kendi özel zamanlarınızda da bu alana zaman ayırmanızı tavsiye ediyorum. Özellikle ASP.NET – MVC için sektörde ihtiyaç fazlası ile var. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nde de genellikle C# eğitimi verilmekte ve ASP.Net, MVC gibi konularda gösterilmekte. Hem programlama hem de tasarım olarak da dersler genelde mevcut. Üniversiteden üniversiteye değişebilse de genel bağlamda bu dersleriniz olacaktır. Tabi temel Html,Css konuları başlangıç olarak yenilip yutulmalı.

Bende üniversite yıllarımda ve sonrasında çeşitli projeler yaparak kendimi geliştirme fırsatı buldum. Bu projeler ile de kazanç sağladım. Ancak hedef olarak artık farklı bir nokta belirlediğim için bu sektörden uzaklaştım diyebilirim. Yine de tüm bunlar bana hem tecrübe, hem bilgi birikimi kazandırdı ve iş hayatında da artılarını ileride görmeye devam edeceğimi düşünüyorum. Tabii bu sizler içinde geçerli.

Yine tüm bunlar için kaynakları internetten bulmak ve öğrenmek oldukça kolay. Gerek Microsoft’un kendi akademisi, gerekse diğer sitelerde bolca kaynak bulunmakta. Bu kaynaklar ile ileri seviyelere kendinizi taşıyabilirsiniz. Sabır = Başarı.

 • Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal medya artık kendine “Ben sosyal Medya Uzmanıyım” diyen ama aslında instagram ve diğer mecralarda sadece takipçi sayısı fazla olduğu için bu görevi üstlenen arkadaşları biliyoruz. Ancak bu işi gerçek anlamda yapabilmek, çeşitli sektörlerde çeşitli işletmeler ile çalışarak Sosyal Medya’nın gücünü bu işletmeler için pozitif olarak kullanılabilir hale getirmek gerçek bir zekâ ve tecrübe isteyen bir durum. Marka değeri yaratmak, bu marka altında da insanları bir araya toplayarak işletme için belirlenen hedefler doğrultusunda iş yapabilmek takipçi sayısından çok daha önemli bir konu.

Tabii ki ben sosyal medya uzmanı değilim, ancak bu sektörde kendini geliştirmiş ve çeşitli işletmelerde Sosyal Medya Uzmanı olarak görev yapan arkadaşlarım mevcut. Üniversite yıllarında küçük işletmeler için bu alanda çalışmalar yaparak başladıkları işlere, Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu olduktan sonra şimdilerde bazıları daha büyük ölçekli işletmeler için devam etmekte. Sosyal Medyayı iyi tanımak, iyi takip etmek, anlık olarak her zamana ve olaya göre hareket edebilmek bu meslekte oldukça önemli.

Bu meslek aslında Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu biri için biraz uzakta kalıyor gibi gözükebilir. Ancak bu alanda okuyan bir öğrencinin internet ve Sosyal Medya’nın olanaklarından uzak kalamayacağı göz önüne alındığında tercih edilebilir bir alan olabileceği göz ardı edilemez.

 •  Grafik Tasarım

Şimdi Grafikçi arkadaşlar kızacaklar. Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu neden bizim işimizi yapsın diye ama bazı şartlarda yapılabilir Grafikçi emekçi kardeşim 🙂 İş hayatında bazı şeyleri tek başınıza üstlenmek zorunda kalabiliyorsunuz ve en sonunda ( birazda yetenek varsa ) bu işi de öğrenmek gerektiğine kanaat getiriyorsunuz. Tabii ki profesyonel olarak Grafik Tasarım Uzmanıyım vs. diyemem ancak bende ihtiyaçlarımı karşılayacak ve destek almadan işlerimi görebilecek kadar bilgi sahibiyim. Gerek logo tasarımları, gerekse site içi gerekli grafikleri üretmek için ihtiyaç duyulabiliyor. Bazı durumlarda logo tasarımları yapmanızda gerekebiliyor. İnternette tasarım konusunda pek çok kaynak mevcut. Üniversite okurken de YBS dersleri içerisinde Photoshop ve Illustrator göreceksiniz.

Ben Grafik Tasarım’ı yine üniversite yıllarımda bazı eğlence mekanları ve kurumlar için afiş, reklam tasarımları yapmak için öğrendim. Meslek olarak değil de YBS mezunları için gerektiği durumlarda yardımcı bir yetenek olarak önerebilirim.

Yukarıdaki Başlıkta Buluna Meslekleri Yapabilmek İçin Gerekenler.

Bu saydığım mesleklerde tecrübe edinmek diğer mesleklere oranla daha kolay ve iş imkânı daha geniş bir yelpazede olmakta. Ancak her biri için yeterli zamanı ve çalışma ortamını yaratmak gerekiyor. Ancak o zaman gerçekten meslek olarak yapılabilirler. Çoğu başlığa UZMAN statüsü koydum zira hangi iş olursa olsun eğer sonucunda para alıyorsanız o işin en azından UZMAN ADAYI olmalısınız. Zira hatalar her zaman yapılabilir önemli olan bu hataları giderebilecek kadar çalıştığın meslekte bilgi sahibi olmatır.

İnterneti iyi kullanmalısınız. Saydığım her meslek için tonla bilgi mevcut. Neyi aradığınızı bilirseniz, her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz. Bilgi yığınlarından sizin için olan en kaliteli bilgiyi ayıklamak çok önemli.

Üniversite yıllarınızdan itibaren kendinizi geliştirin. Projeler yapın. İş her zaman iş üstünde en iyi öğrenilir. Teorik bilgiler bir haritadır ancak gideceğiniz yere varmak için yürümeniz gerekiyor. Yola çıkın ve hata yapmaktan çekinmeden projeler üretin. Bu projeler hem mezun olduktan sonra hem de önce işinize çok yarayacaktır.

Araştırın ve öğrenin. Zamanınızı iyi değerlendirin. Boş zamanlarınızda öğrendiğiniz her şey size artı sağlayacak. Yapmak istediğiniz işe zaman ayırın ve o alanda daha fazla neler öğrenebilirim diye düşünün.

Yazımın sonuna geldim. Biliyorum oldukça uzun bir makale oldu ancak zaten bu makaleyi gerçekten öğrenmek isteyen arkadaşlar için yazdım. Yarıda veya başta bırakıp çıkanlar olabilir. Önemli olan bilgiyi sonuna kadar almak ve alanlara hitap etmek…

Kendinize iyi bakın ve sağlıcakla kalın. 

9 Yorumlar
 1. Flaxy diyor

  Abi selaminaleykum ben lise 3 ogrencisiyim kucuklugumden beri bilgisayar ile haşır neşirim fakat fizik kimya biyoloji yapamadigimdan sayisali secmedim tm deyim biraz matematik yapiyor sayilirim ve bu yuzden bana en yakin bolum sanirim bu ybs kendimi bilisim alaninda gelistirecegime inaniyorum .iş imkanlarinda sikinti cikarmi ve bana ne gibi tavsiyelerde bulabilirsiniz ? Ha birde 1 yil sonra lise 4 olacagimi dusunursek bu devlet unilerinden hangisini secmeliyim ben aklimda sakarya ve dokuz eylul unisi var bogazici 490 puan onu es geçtim 🙂 sizce hangisimi akedemik olarak, egitim olarak daha iyi hangisini secmeliyim tesekkurler..

  1. byteadam diyor

   Merhaba, Aleykümselam. Öncelikle her gence söylediğim gibi sana da söylemek istiyorum, İş bulma imkanı bölümle %100 alakalı bir durum değil artık günümüzde. YBS için pek çok alanda çalışma fırsatı var, aranan personel de var ancak burada asıl önemli soru Üniversiteden mezun olduktan sonra Sen bu işlere girebilecek kadar kendini yetiştirdin mi olacaktır. İş imkanı var ve artmakta bunda bir sıkıntı yok, ancak bu işlere girebilmek ve iş verenlerin seni işe alması için yeterli yeteneklere sahip olmak çok önemli. Eğer sahipsen merak etme, havada kaparlar. Ancak YBS mezunu olup, bildiğin ve yaptığın pek bir şey yoksa işsizler kervanında uzun süre yolculuk etmen kaçınılmaz.

   Eğer bilişim sektöründe ilerlemek istiyorsan Yönetim Bilişim Sistemleri senin için uygun bölümlerden bir tanesi. Mezun olduktan sonra hem bilgin, hem de üniversitede yaptığın projeler ile birlikte tecrüben hem de ne yapmak istediğini veya ne yapabileceğini biliyorsan iş bulma sıkıntısı yaşamazsın. İş veren için açılan pozisyona en uygun adayı işe almak önemlidir. Senin için de önemli olan en azından başlangıçta başvurduğun pozisyonların minimum gereksinimlerini karşılayabilmen. Bunun içinde üniversite yıllarında çalışman ve kendini eğitmen gerek. Sana verebileceğim en iyi tavsiye budur. Eğer bir mobilyacı isen ve mobilya bölümünden mezun olup mobilya yapmak adına bir şey bilmiyorsan, seni hiçbir mobilyacı işe almaz değil mi?

   Bir diğer soruna gelelim. Üniversitelerin YBS olarak verdikleri eğitimler hakkında pek bir bilgim yok. En sağlıklı bilgiyi bu okullarda YBS okuyan öğrencilere ulaşarak alabilirsin. Ama hedefin her zaman iyi bir üniversite olsun. Dokuz Eylül Üniversitesi iyi bir üniversitedir ve eminim ki YBS bölümününde de iyi işler çıkartıyordur. Bu sadece bir tahmin, Sakarya Üniversitesi’de iyi bir üniversite ve genellikle İstanbul’a yakınlığı da Avantaj olarak görülmekte. Bu okullarda okuyan öğrenciler ile iletişime geç ve daha sağlıklı bilgiler edinmeye çalış.

   1. Flaxy diyor

    Hmm anladim cevabiniz için çok teşekkür ederim. Kafamda bazi şeyler şekillenmeye başladı özet olarak unide ogrendigimiz bilgileri ve ustune katacagimiz bilgileri yasama aktarmamiz, onu uygulamamiz gerekiyor ki birşeyleri başarabilelim peki bu universitede çalişma olayi mesela unide 2. Sinif okuyorum unide ogrendigim bilgiler calismam icin yeterli olabilirmiki kim çalisir benimle bildigim kadariyla son yillarda alan dersi yogunlasiyor bu kismi biraz anlamadim biliyorum biraz erken ama merak saldim iyice 😊

    1. byteadam diyor

     Bu makalede saydığım işleri, üniversite okurken dahi yapabilirsin. Örneğin üniversite 3. Sınıftayken çeşitli kurumlar için Web Siteleri yapıp az veya çok gelir elde ediyordum. Bunların haricinde bazı eğlence mekanları için photoshop ile afişler tasarlıyordum. Bu birazda sizin girişimlerinizle olacak bir şey. Eğer işi yapabiliyorsanız, iş her zaman yapılabilir. Öğrendiğiniz bilgiler sizin için yeterli olmayacaktır. Okul sadece işin nasıl yapılacağını öğretir, size ise örnekler yaparak bunu pratiğe dökmek kalır. Eğer öğrendiklerinizi pratiğe döker, uygular ve daha fazla ne yapabilirim diye internette araştırıp öğrenirseniz sizinle çalışacak insanları elbet bulursunuz 🙂

     1. Flaxy diyor

      Anladim hocam bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

 2. AhmetCan Tezcan diyor

  Selam. Oncelikle makalen icin çok teşekkür ederim abicim. Ben lise 4 öğrencisiyim ve hazırlıklar devam ediyor universite için. Ben ilk basta sayısal bölümü seçtim ama sonradan vazgectim tm ye gectim. Bilgisayar mühendisliği okumak istiyordum ama aram fen bilimleri ile pek iyi degildi. Simdi ise bana cok yatkin olan ybs okumak istiyorum ama endişelerim var ilk olarak is imkani ve universtideki derslerin zorlugu. Ben 9 Eylül universitesi istiyorum. Sence bu bolumu secmelimiyim ve kendini gelistirmek derken ne kastediyorsun biraz acarmisin.

  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. byteadam diyor

   İş olanaklarından pek çok kez bahsettim. Diğer yorumlarda da mevcut, önceki makalelerde de var. Bir daha aynı şeyleri yazmayayım, onlara göz atabilirsin. Üniversitede ki derslerin zorluğu demişsin birde. Şöyle söyleyeyim, hangi bölüme gidersen git illaki zorlayan dersleri olacak. Üniversitede dersleri kaçırmadan takip edip, not alırsan geçilmeyecek ders yok. Bölüm zor oldu diyelim, vaz mı geçiceksin?

   Kendini Geliştirmek kısmını biraz açalım o zaman sizin için. YBS okurken 2. Sınıftan itibaren, bazı üniversitelerde 3. Sınıftan itibaren Bilişim dersleri ağırlık kazanmaya ve fazlalaşmaya başlıyor. C#, Veritabanı,Web, Mobil gibi dersler almaya başlıyorsunuz. Şimdi Kendinizi geliştirin derken aldığınız dersleri iyice öğrenin ve projeler yapın demek istiyorum. Sadece okulda aldıklarınız ile kalmayın, üniversite sadece işin temel kısımlarını size gösterecektir. Biraz daha kendinizi ileriye taşıyın. Örneğin C#’ı belirli bir düzeyde öğrendiniz, bunun akabinde de ufakta olsa bir program yazmanız, yada bir program üzerinde çalışıp hocalarınızdan destek alarak yapmanız gerek. Bir değil pek çok proje yapın ve bu hem bildiklerinizi pekiştirir, hem de mezun olduktan sonra CV nizde koyabileceğiniz ve bu işi yapabildiğinize dair elinizde elle tutulur projeleriniz olur. C# bir örnekti, kendinizi hangi alanda daha iyi olarak görüyorsanız o alana yoğunlaşabilirsiniz. Mobil’se mobil uygulama yapın, Web’se ASP.Net’de Web uygulamaları yapın. Ne yapacağınız size kalmış, yeter ki üniversite okurken tek derdiniz sınıfı geçmek olmasın. Derdiniz, ben daha iyi ve yeni ne yapabilirim olsun.

   Bu bölümü seçmeli misin?

   Bu soruya kendin cevap vermelisin. Ben seni tanımıyorum, yeteneklerini ve neler yapabileceğini bilmiyorum. Ancak sen, kendini çok iyi tanıyorsun. Bölüm hakkında pek çok yazı ve yorum var. Bunları okudun varsayıyorum. Bu soru senin cevap vermen gereken bir soru 🙂 Bu bölümü seçmeli misin?

 3. Hazal diyor

  Merhaba
  Umarım blog hala aktiftir. Dokuz Eylül Üniversitesi YBS bölümünü kazandım. Sınava girerken bölüm hedeflerim farklıydı. 3 ana hedefimden 2sine devlet üniversitelerinde puanım yetmedi. bence kalan 1 hedefime ek olarak YBS’yi araştırıp yazdım.
  Mesleki olanaklar hoşuma gitti, sürekli aktif olmayı ve gelişmeyi gerektiren bir bölüm olması da beni cezbetti. Araştırmayı etmeyi severim.
  Programlama videoları izliyorum internetten biraz fikrim olsun diye.. Ancak sanki başaramayacağım gibi geliyor. Belki de tam anlamıyla asılmadığımdan ama korkuyorum işte.
  Sizce istek ve azim olduktan sonra başarabilir miyim? Yazılım ve programlama öğrenmek ekstrem zor mu?

  1. byteadam diyor

   Merhaba, yurtdisinda oldugum icin her zaman bakamiyorum bloga umarim cevabimi gorursunuz. Istek ve azim oldukca, her sey olur. Sadece bunu bilmeniz yeterli kanimca.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.