Yönetim Bilişim Sistemleri’ni Kazandıktan Sonra

Yönetim Bilişim Sistemleri Okumak

Merhaba arkadaşlar, eğer bu yazıyı okuyor iseniz büyük ihtimal ile Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünü kazanmış ve büyük bir heyecan ile okulunuzun ilk gününü beklemektesiniz. Bu haklı heyecanınızı sizinle paylaşıyor ve kazandığınız bu güzide bölüm için sizleri tebrik ediyorum.

 YBS Dünyasına HOŞ GELDİNİZ!

Bu makalenin ardından YBS Mezunları Hangi İşleri Yapar, Yapabilir  adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı okuduktan sonra YBS Hakkında Sıkça Sorulan Sorular adlı konumuza göz atmanızı tavsiye ederim.

Yönetim Bilişim Sistemleri’ni Kazandıktan Sonra

Lise bitti ve yeni bir hayatın kapıları sizler için açıldı. Bendeniz de bir Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi olarak, 4. Sınıfa kadar geçirdiğim süre zarfında acı ve tatlı tecrübe ettiğim birkaç konuyu sizinle paylaşmak istiyorum. Özellikle yapılmaması gerekenler üzerinde çokça duracağım. Zira yapılmaması gereken pek çok şeyi yapmış ve yine pek çok şeyden geri kalmış olarak son sınıfa geçmiş bulunuyorum. Hadi başlayalım.

BÖLÜMÜ ANLAMA VE ANLATMA SORUNU

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünü kazandıktan sonra aileniz ve çevreniz bu bölümün geleceği, iş imkânları, artıları hakkında size pek çok soru yöneltecek. Bizlerinde yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri olan bu sorulara cevap vermek zamanında oldukça güç oluyordu. Çünkü Yönetim Bilişim Sistemleri Alanı Avrupa ve Amerika gibi gelişmiş toplumların gayet iyi bildiği ve aktif olarak eleman yetiştirdiği bir bölüm olsa da ülkemizde daha genç ve toy olarak gelişimini sürdürmekte. Yine de zamanla yavaş yavaş YBS kendi yerini ülkemizde kazmaya ve oturtmaya başladı diyebiliriz. Bu yüzden İleriki zamanlarda ‘ Neler Yapabileceğimizi ‘ gördükçe bu durumdan sıyrılıp, bölümümüzü anlatmakta rahat cevap verebilir hale geleceğinize emin olabilirsiniz. Eğer aklınızda halen daha, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün ne iş yaptığı hakkında sorular var ise TIKLAYIN. Bu yazım kafanızdaki birkaç soru işaretini giderecek ve içinizi rahatlatacaktır.

OKULUN İLK SENESİ VE DERSLER

İşte geldik, yıllarca emek sarf edip üniversite hayali ile tutuşurken bu hayalin gerçek olduğu ilk yılımızı geçirmek üzere okulumuzdayız. İlk sene ve ilk heyecan tartışmasız hayatımızın en güzel anlarından biridir her zaman. Unutulmayacak ve özlem ile anılacak bu anın tadını çıkartmanızı tavsiye ederim. Zira bir daha geri gelmeyecek. İlk aylarınız alışma dönemi olarak geçeceği için rahat takılabilir, bölüm hakkında yeni arkadaşlarınız ile tartışmalar yapabilirsiniz. Derslerin pek umurunuzda olmayacağını bilsem de sizlere tavsiyem en geç ikinci ayınızdan sonra kafanızı çevirip biraz olsun derslere odaklanmanız olacaktır. Peki, dersler hakkında ne yapmalı?

Dersler tüm üniversitelerde benzerlik gösterse de ufak farklılıklar olabiliyor. Ben yine de genel konuşmaktansa kendi üniversitem, yani Cumhuriyet Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nün müfredatı üzerinden gitmeyi tercih ediyorum.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünüzün İlk senesinin ilk dönemi ağırlıklı olarak sözel dersler ile geçecektir. Hukukun Temel Kavramları, İktisada Giriş, Türk Dili vs. dersleriniz olacak. Derslere düzenli giren bir öğrencinin geçemeyeceği dersler değildir. Ben girmedim ve geçemedim, sonuç olarak ise birkaç sınıf sonra bu dersleri zorlukla temizleyebildim. Zira ileriki dönemlerde göreceğiniz Programlama, Veri Tabanı gibi dersleriniz çoğalacak ve alttan kalan sözel dersleriniz sizi oldukça yoracaktır. İlk döneme dönecek olursak, en baba dersiniz Algoritma ve Programlamaya Giriş adındaki dersiniz olacaktır. Bu dersin amacı sizi yazılım dünyasına hazırlamak ve ilk emeklemelerinizi gerçekleştirmek olacak. Bir diğer ders ise Bilişim Sistemleri ve Tekno. Giriş dersiniz olacak. Bu ders ise basit anlamda Excel,Word vs. kullanımı ve Bilgisayara hakim olmanız için gereken bilgileri vermeyi amaçlıyor.

İlk senenizin ikinci dönemi

 Bu dönem ilk dönemin devamı niteliğindeki derslerden oluşmakta. İktisat II, Borçlar Hukuku gibi bir önceki derslerin devamını göreceğiniz sözel dersleriniz mevcut. Ve yine Algoritmanın devamı, Programlama dersiniz var. Buranın altını çizmekte fayda var ki, ilk dönemdeki Algoritma dersinizi iyi anlamaz iseniz Programlamayı geçme ihtimaliniz çok düşük olacaktır. Zira Programlama dersi emeklemenin ardından sizi yürümeye başlatacak olan bir ders. Genellikle C# dili anlatılıyor ve ‘bana göre’ diğer programlama dilleri içinde en iyisi. Tabi ikinci olarak Java’yı da unutmamak gerek. Bunun akabinde söylemek istiyorum, ben Algoritmayı senesinde öğrenmediğim için Algoritma ve Programlama derslerini 3. Sınıfta verebildim. Yani benim yaptığımı yaparsanız, okulu uzatma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. Sizlere ilk yılınız hakkında ki son tavsiyemi veriyorum; gezin, tozun, eğlenin ve ilk senenizin tadını çıkartın. Ancak okula gitmeyi ve en azından derslere girip birkaç not almayı ihmal etmeyin. Üst sınıflar ile tanışın, yardım isteyin. Aralarında benim gibi 🙂 alt sınıflara ders çalıştırmaktan çekinmeyecek öğrencileri bulacağınıza eminim.

İKİNCİ SENE VE KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

Evet, ikinci yılımız başlamış ve artık üniversitenin çömezliğinden kurtulmuş durumdasınız. İlk seneye nazaran daha kendinize güvenmiş olarak okula başlıyorsunuz. Hatta sevgili bile yapmış ve eve bile çıkmışsınızdır. Kankalarınız, kurduğunuz ortam, tecrübe ettiğiniz yalnızlık ve özgürlük hissi… Ahh ahh. Her şey çok güzel… Ama okula gittikçe aklımıza lisede söylenen yalanlar düşmüyor değil. ‘ Üniversiteye gidince her şey daha kolay olur ‘ yalanı gibi. Hayır, asıl her şey şimdi başlıyor. Yönetim Bilişim Sistemleri’nin ikinci yılı geldi ve asıl derslerimiz başlamış oldu. Sözel dersleri artık saymak istemiyorum. Yazının sonunda sözeller dahil tüm dersleri paylaşacağım.

Şimdi Yönetim Bilişim Sistemleri için bu dönemde göreceğiniz çok önemli 2 ders var. Görsel Programlama I ve Veritabanı I dersleri. Bu dersleri aldığınızda artık bir şeylerin farkına varacaksınız ve şöyle diyeceksiniz ‘ Şimdi Başlıyoruz ‘. Görsel Programlama I dersi koşmaya başladığınız ders olarak sizi belki de dördüncü sınıfa kadar kovalayacak olan bir ders. Gözünüzü korkutmak istemem, eğer en başından her şeyi az da olsa sıkı tutmaya çalıştıysanız ilk alışınızda veya ikinci alışınızda vermeniz kolay olacaktır. Lakin benim gibi son sınıfa kadar görmezden gelir ve ‘ amaaan sonra veririm ‘ derseniz okulu uzattıracak ders Görsel Programlama I ve II olacağına emin olun. Bu yüzden derslerin hepsine eksiksiz girmenizi ve güzelce not aldıktan sonra eve gelip bilgisayarınızda her bir konuyu, örneği çalışmanızı tavsiye ediyorum. Aslına bakılacak olursa, eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız bu dersleri öğrenmeniz şart. Gördüğünüz her programlama dersini iyice öğrenmedikten sonra bu bölümde okumanın ‘ eğer yazılım, veritabanı vs. gibi alanlara yönelmek istemiyorsanız ‘ bir anlamı yok. E zaten bunu istemiyorsanız erkenden bölümü bırakıp istediğiniz bir alana geç olmadan gitmenizi tavsiye ederim zira sizin için bölüm çok zorlayıcı olacak. Her neyse, eğer bu işi yapacaksanız bu dersleri yalayıp yutacaksınız. Başka çareniz yok. Veritabanı I dersi aslında basit ve zevkli bir ders. Cumhuriyet Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünde bizler Oracle Sql üzerinden bu dersi görmekteyiz. Derse girip hocanızın çözdüğü örneklere odaklandıktan sonra ilk yılınızda vereceksiniz ki ben yapmadım 🙂 Sonradan verdim.

Artık ikinci sınıfsınız ve benim yapmadığım ancak sizin yapmanız gereken çok önemli bir şey var: Araştırma ve kendini geliştirme. Facebook için kullandığınız bilgisayarınızı artık yeteneklerinizi geliştirmeye başlamak için kullanma vakti geldi. İnterneti dizi ve film aramak için kullanmanın yanında, kendinizi geliştirmek için kullanmak gerektiğini fark etmeniz gerek. Üniversitenin sadece başlangıç olduğunu unutmayalım. Mezun olduğunuzda kimse size ‘ gel oğlum/kızım al sana iş ‘ demeyecek. Hatta bir iki yıl karın tokluğuna çalışacaksınız. Eğer arkanızda bir dayınız, amcanız, baba paranız yok ise fırsatlar ayağınıza gelmeyecektir.

Yazılım, Programlama dünyası yanında İş dünyası hakkında gördüğünüz derslerde olacak. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü Bilgisayar ve İşletme birleşimi bir bölüm olduğu için sizlerin/bizlerin daha çok çalışması gerekiyor. Araştırın, merak edin ve öğrenin. İlk önceliğiniz İngilizcenizi geliştirmek olsun. İnternette onlarca kaliteli site, Youtube’de onlarca kaliteli video var. Onlarca diyorum çünkü yüzlerce yok orası ayrı. En iyilerini bulun ve öğrenin. Artı olarak okulda öğrendiklerinizin yanında, farklı örnekler arayın ve uygulayın. Bunları ben zamanında yapamadım lakin açığımı kapatmak için çok fazla gayret sarf etmekteyim. Zamanında yapmış olsaydım, belki de çok daha fazlası için zamanım olacaktı. Sizlerin bu fırsatı tepmemesi taraftarıyım.

Gelelim İkinci Yılın İkinci Dönemine. Neyin en olduğunu, baba derslerin neler olduğunu öğrenmiş ve hatta alttan kalan dersler ile işin ciddiyetini kavramış olarak ikinci döneme başlıyoruz. Önümüze, Görsel Programlama II, Veritabanı II yani ilk dönemin devamı dersler var. Sadece bunların ortasında kalan Sistem Analizi ve Tasarım, İş Süreçleri ve Analizi gibi dersler olacak. Bunların en önemlisi İş Süreçleri ve Analizi’dir ki iş hayatında sizi 1-0 önde başlatacak bir derstir. ABAP, SAP öğreneceksiniz ve emin olun isimleri kısalttırılmış olsa da kendileri uzunca çalışılmayı hak eden derslerdir. Görsel Programlama II için şunu söyleyebilirim ki Yönetim Bilişim Sistemleri’nin en zor dersidir ‘ diğerlerine nazaran ‘. Görsel I ve II derslerini öğrenmek, bu bölümü bitirmek demektir bana göre. Hala daha uğraşmaktayım. Çok zor olduğundan değil, sadece zamanında çalışamamaktan dolayı. Çünkü diğer dersler biriktikçe Görsel Programlamayı öğrenmek gayet zor olacaktır orası apaçık ortada. Tavsiyem şu ki aman diyeyim boşlamayın.

Üç ve Dördüncü Sınıflar ile ilgili yazmayacağım. İlk senesi olacak arkadaşlar için bu kadarı kafi sanırım. Kazanan arkadaşların soruları olur ise yazının altına yorum bırakmaları yeterli olacaktır. Son olarak sizleri yeniden tebrik eder, başarılı bir eğitim hayatı geçirmenizi temenni ederim. Yönetim Bilişim Sistemleri derslerinden olan Algoritma, Programlama, Veritabanı, Görsel Programlama derslerinin konuları byteadam’da paylaşacağım. Eğer blogu takip ederseniz ileriki zamanlarda derslerinize yardımcı olacak kaynaklara ulaşabilirsiniz. Yazılarıma ve konulara anında ulaşmak, haberdar olmak için byteadam’ın facebook sayfasını beğenmeniz veya e-mail’iniz ile bloga sağ taraftaki kısımdan abone olmanız yeterli olacaktır. Sağlıcakla kalın.

 

byteadam

Kerem Uzun

 

Dersler dönemlere göre aşağıdaki gibidir. Cumhuriyet Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’ne aittir. 

Ders Kodu Ders Adı Kredi
(T-P-K)

1. Sınıf Güz Dönemi

YBS İktisada Giriş I (3-0-     3)
YBS Matematik – I (3-0-3)
YBS Hukukun Temel Kavramları (3-0-3)
YBS Türk Dili – I (2-0-2)
YBS İngilizce – I (2-0-2)
YBS Bilişim Sistemleri ve Tekno. Giriş (3-0-3)
YBS Algoritma ve Programlamaya Giriş (4-0-4)

1. Sınıf Bahar Dönemi

YBS İktisada Giriş II (3-0-3)
YBS Matematik II (3-0-3)
YBS Borçlar Hukuku (3-0-3)
YBS İşletme Bilimine Giriş (3-0-3)
YBS Türk Dili – II (2-0-2)
YBS İngilizce – II (2-0-2
YBS Programlama Teknikleri (4-0-4)

2. Sınıf Güz Dönemi

YBS Atatürk İlkeleri ve Inkılap Tarihi – I (2-0-2)
YBS Muhasebe – I (3-0-3)
YBS Veri Tabanı Yönetim Sistemleri – I (3-0-3)
YBS Görsel Programlama – I (4-0-4)
YBS Bilgisayar Donanımı ve İşletim Sistemleri (3-0-3)
YBS İstatistik I (3-0-3)
YBS Elektronik İş ve Tic. Modelleri (2-0-2)

2. Sınıf Bahar Dönemi

YBS Atatürk İlkeleri ve Inkılap Tarihi – II (2-0-2)
YBS Veri Tabanı Yönetim Sistemleri – II (3-0-3)
YBS Görsel Programlama – II (3-0-3)
YBS Sistem Analizi ve Tasarım (2-0-2)
YBS İstatistik – II (3-0-3)
YBS Muhasebe – II (3-0-3)
YBS Pazarlama Yönetimi (3-0-3)
YBS İş Süreçleri Analizi ve Programlaması (2-0-2)

3. Sınıf Güz Dönemi

YBS Grafik Tasarımı ve Animasyon (3-0-3)
YBS İnternet Programlama – I (3-0-3)
YBS Yöneylem Araştırma – I (3-0-3)
YBS Envanter – Bilanço (2-0-2)
YBS Yönetim Ve Organizasyon (3-0-3)
YBS Tüketici Davranışları (3-0-3)
YBS Kurum Bilgi Sistemleri (3-0-3)

3. Sınıf Bahar Dönemi

YBS Veri İletimi ve Bilgisayar Ağları (3-0-3)
YBS İnternet Programlama – II (3-0-3)
YBS Yöneylem Araştırma – II (3-0-3)
YBS Sosyal Bilimlerde Yöntem (2-0-2)
YBS Mali Tablolar Analizi (2-0-2)
YBS Örgütsel Davranış (3-0-3)
YBS Kalite Yönetimi (2-0-2)
YBS Kurumsal Kaynak Planlama (3-0-3)

4. Sınıf Güz Dönemi

YBS İşletmelerde Karar Destek Sistemleri (2-0-2)
YBS Finansal Yönetim (3-0-3)
YBS Uluslararası Pazarlama Yönetimi (3-0-3)
YBS Kamu Maliyesi (3-0-3)
YBS Bilgisayarlı Muhasebe (2-2-3)
YBS Bilişim Projesi – I (0-3-1)
YBS Mobil Programlama (2-0-2)

4. Sınıf Bahar Dönemi

YBS Türk Vergi Sistemi (3-0-3)
YBS Veri Madenciliği (3-0-3)
YBS Bilişim Sistemleri Yönetimi ve Etiği (2-0-2)
YBS İnsan Kaynakları Yönetimi (2-0-2)
YBS Sermaye Piyasası (2-0-2)
YBS Bilişim Projesi – II (0-3-1)
YBS Bilgisayar Uyg. Maliyet Muh. (2-2-3)

 

 

75 Yorumlar
 1. Froyd diyor

  Matematik dersi kötü olanlar uzak durmalı sanırım

  1. byteadam diyor

   Bilgisayar ve Matematik siyam ikizleri gibidir. Her alanın istediği, çaba sarfetmemiz gereken yanları vardır. Önemli olan ne istediğimiz ve hedefimize varmak için ne kadar çaba sarf etmeyi göze alabildiğimizdir.

 2. Fatih diyor

  Merhaba iyi günler bu sene bölümlere bakarken karşılaştım çok iyi bir bölüme benziyor ve çok hoşuma giden bir bölüm oldu açıkcası ama benim bilgisayar bilgim normal düzeydedir yani ileri seviye bir bilgim yok acaba bu bölümde başarılı olabilir miyim ?

  1. byteadam diyor

   En başta bilgisayar ve bilgisayar ile ilgili her şeyden zevk alıyorsanız bilgisayar bilginizin başlangıçta fazla olmaması önem arzetmiyor. Tabii ki önceden birtakım bilgileri olan insanlar bu bölüme bir sıfır önde başlıyorlar ancak bu eksiklik okul döneminde kapatılmayacak bir şey değil. Önünüzdeki dört yıl içinde okulun verdikleri size bir temel hazırlayacak ve sizde bu temelin üzerine daha fazlasını araştırıp, öğrenip koydukça iyi yerlere geleceksinizdir. 🙂

 3. Zeynep diyor

  Abi merhaba. Bu yıl tm1de 30bin gibi sıralamam var. Kadir Has Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri tam burslu tutuyor. TOBB ETÜ İngilizce işletmede tutuyor. Anladığım kadarıyla -eğer yanlış anladıysam düzeltin- işletmeden daha fazla imkan sağlayacak mezun olunca. Bilgisayarla aram orta düzeyde iyi tmyi zaten edebiyattan ziyade matematiğim iyi olduğu için seçmiştim. Ya kısacası aileme bu bölümü nasıl anlatıp kabul ettirebilirim internette her yerde wikideki tanımlar var. Okumuş birinin daha yardımcı olabileceğini düşündüm cavabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. byteadam diyor

   Öncelikle bu bölümün bilinmemesi tabii ki aile olarak bazı sorunlara yol açabilir ancak bu bölümü gerçekten okumak istediğinizi önce kendinize, sonrada ailenize aktarmanız gerek. Özellikle bayan bilişimci açığı ülkemizde çok fazla. Altınıda çizmek gerek, bu bölüm işletme ile tam manası ile paralel değil. Bu bölüm üzerine blogta konular mevcut. Benim hayalim yazılım sektörü idi ancak olmadı. YBS de bu sektöre işletmeden daha yakın. Ailenize şunu diyebilirsiniz diyemem, yapabileceğiniz tek şey kendinizi ve hedeflerinizi belirlemek. Bu okulu ve bölümü siz okuyacaksınız. Bu gelecekte sizin olacak. Kariyerinizi bu doğrultuda yönlendirmek istiyorsanız aile eleştirilerine kulak asmamanız en iyisi olacaktır. Bildiğiniz ve istediğiniz yoldan gidiniz. Bu sizin hayaliniz ve peşinden koşun.

 4. Zeynep diyor

  Hem kadın olmam hem de Boğaziçindeki rakiplerimiz işi biraz zorlaştıracak gibi duruyor. Bölümü işletmenin üzerine artısı var diye araştırmıştım, yazınız için teşekkürler okuyan birinden tavsiye almak gerçekten faydalı olur diye düşündüm. Şimdiden teşekkürler.

  1. byteadam diyor

   Ben teşekkür ederim. Açıkcası nerde okuyor olursanız okuyun, her zaman rakip olacaktır. Bilişim sektörü üniversitene bakmaz, ne bildiğine ve neler yapabileceğine bakar.

 5. gsn diyor

  Merhaba, ben işletme öğrencisiyim ve açıktan bu bölümü okuyup kendimi geliştirmek istiyorum. Bilgisayar kullanmayı severim ama çok bilgi sahibi değilim. Sizce okumalı mıyım tavsiye eder misiniz ?

  1. byteadam diyor

   Merhaba, öncelikle açıktan bu bölümü okumanın bir getirisi olmayacağı kanaatindeyim. Zira aynı bölümü örgün olarak okumuş biri olarak öğrendiğimiz programlama dilleri ( C#,Java,Sql harici olarak Android,Sap,Abap vs.) ve diğer programları (Photoshop, Flash, Muhasebe Programları vs. ) öğrenemeyeceğiniz göz önüne alındığında YBS okumuş olmayacağınızı söylemek isterim. Ayrıca örgünde yapılan projeler ve destekler olmadıkça da bu bölümde ileri adım atmak zor olacaktır. Açıktan bu tür dersler olmayacağı için bilgisayar üzerine pek düşeceğinizi sanmam. Yinede açıkta da algoritma, görsel programlama ve veritabanı gibi dersler olabileceği için bilgisayar illaki örgün kadar olmasada işin içine girecektir. Eğer bilgisayar ve bilimlerini seviyor, uğraşmak ve bir gelecek elde etmek istiyorsanız örgün okumanızı tavsiye ederim. Zira açıktan istediğinizi alamayacağınız benim görüşümdür.

 6. Hakan diyor

  Merhaba bugun sonuclar açıklandı ve bende Sivas Cumhuriyet üniversitesi yönetim bilişim sistemleri bölümünü kazandım bu bölümden mezun olanların kpss ataması hakkında bilginiz var mı yardımcı olabilir misiniz ?

  1. byteadam diyor

   Direk olarak bölüm için bir kadro açılmadı. Bu bölüm genellikle özel sektör ağırlıklı. KPSS ile ilgili genel bir araştırmam yok. Zaten önünüzde bir 4 yıl var. Bu süre zarfında açılma ihtimali yüksek.

 7. Sevilay diyor

  merhaba, ben de ybs 4.sınıf öğrencisiyim.kpss düşünüyorum bu bölüm için de her yıl sınava girme şansı var mı Alan sınavına da girebiliyor muyuz? daha çok özele teşvik edilen bir bölüm ve kpss ye dair bu bölümle ilgili bir bilgi edinemedim sizin bu yönde bir araştırmanız oldu mu acaba?

  1. byteadam diyor

   Bölümün KPSS sınavında direkt olarak alım yapıldığı bir yer yok maalesef. Yinede bunun haricinde devlette alımlar olabiliyor. Örneğin Dış İşleri Bakanlığı bilişim personeli ararken siz gereken özellikleri karşılıyor iseniz bu tür yerlere başvurabilirsiniz. THY de bu yıl özellikle Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü olarak bir alım yapmıştı. Kısaca direkt bölümün adı ile alım yok benim bildiğim üzere. Kamuda çalışılabilir, biraz araştırma ve işe alımları takip etmek gerekiyor. Ancak kamuda bilişim üzerine bir personel ihtiyacı olduğunda gereken özellikleri karşılamak önemli.

 8. hayrettin diyor

  merhaba bu bölümde yüksek lisans yaparken de gerekli programlama dersleri veriliyor mu?

  1. byteadam diyor

   Elbette, hatta projeler ve eğitimler ile birlikte bu destekleniyor. Ancak iki yönlü bir bölüm olduğu için bilisim tarafın da mı yoksa yönetim tarafında mı uzmanlasmak istediğinize siz karar vermelisiniz.

   1. hayrettin diyor

    Yani bu seçim bizim elimizde mi oluyor. Bilişim yönünü seçersek o yönde dersler mi alıyoruz?

    1. byteadam diyor

     Size istemediğiniz bir alanda eğilim göstermenizi kimse söylemez ve buna zorlamazda. Ancak tüm dersleri almak zorundasınız. Bilişim dersleri alıyorsunuz ancak diğer dersleri almamazlık olmuyor. Denek istediğim siz öğrenmeye hangi alanda gayret gösterirseniz o alanda yetişirsiniz. Bildiğim bu kadar.

 9. hayrettin diyor

  Tekrar Merhaba,
  Bölümde yüksek lisans bilim sınavında neler sorabilirler bu konuda bilginiz var mı ?

  1. byteadam diyor

   Maalesef bu konu hakkında bir bilgim yok.

 10. Emir Billiç diyor

  Meraba Öncelikle Yıl 2017 Oldu Sizi Merak Ettim Yazınızı Şimdi Okudum Maddi Açıdan Nasıl Bir Meslek Zorluğu Çok Varmı ?

  1. byteadam diyor

   Merhaba. Ben eğitimime yurt dışında devam etmek istediğim için herhangi bir işe girmedim mezun olduğumda. Sadece tek bir büyük firma ile bir anlaşmam oldu oda bazı anlaşmazlıklar yüzünden olmadı. Donanım ağırlıklı bir açıkları vardı ve ben kariyerimi biraz daha yazılım ve tasarıma dönük şekillendirmek istediğim için anlaşamadık. Bunun haricinde şunu diyebilirim, artık bilişim sektöründe bölümler değil bilgi ve yetenek yarışıyor. Sizin ne bildiğiniz, hangi projeleri yaptığınız ve en önemlisi çalıştığınız kuruma değer katıp değer verebileceğiniz önem arz ediyor. YBS için çok önceden gelişecek ve tanınacak demiştim, öylede oluyor. Şimdiden askeri alanda bilişim personelleri alımlarında bile Yönetim Bilişim Sistemlerinin adı geçmekte. Ancak dediğim gibi, ne bildiğiniz ve neler üretebildiğiniz burada çok önemli. İngilizce bilmek ve kullanmakta bir diğer katmanız gereken özelliklerden biri ( bu her bölüm için aynı ). Benim yaşım daha genç ve iş hayatına atılmadan önce öğrenebileceğim, tecrübe edebileceğim farklı hayaller peşinde koşuyorum. Bir kaç yıl sonra iş tecrübelerimi de aktaracağım zamanlar gelecektir inşaallah.

 11. Emir Billiç diyor

  Eşit Ağırlıkla Girebilirmiyim Ve İşsiz Kalınıyormu.

  1. byteadam diyor

   YGS ve Eşit Ağırlık ile alım yapılıyor. İşsiz kalıp kalmamak size bağlı, zamanında sıkı çalışıp projeler yapıp işi öğrenen arkadaşlar çalışmakta, diğerleri ise hala iş aramakta.

 12. Emir Billiç diyor

  Para Kazandıram Bir Işmi

 13. Tarçın kız diyor

  Merhaba, bu bölümü okuduktan sonra yurt dışı imkanları nelerdir? Biraz anlatabilir misiniz? Teşekkürler

  1. byteadam diyor

   Yurt dışı imkanları olarak neleri kastediyorsunuz?

 14. Umut diyor

  Merhaba, bölümü büyük ihtimal ikinci öğretim okucam bunun cok fazla eksisi olur mu? Akdeniz Üniversitesini mi yoksa Pamukkale Üniversitesini mi tavsiye edersiniz?

  1. byteadam diyor

   Birinci veya ikinci farketmez, aynı eğitimi alıcaksınız sonuçta. İki üniversiteninde ders içerikleri hakkında bir bilgim yok dolayısıyla eğitimlerinide bilemem ancak orada okuyanlarla iletisime gecmeniz daha iyi sonuç verir. Yinede Akdeniz üniversitesini severim 🙂

 15. Alperen diyor

  Merhaba ben tm1 den bu bölümü yazicam Akdeniz üniversitesi olarak ama matematikle pek aram yok yine de yazmalimiyim zorlar mı beni

  1. byteadam diyor

   Matematik bu isin olmazsa olmazıdır. YBS ile matematik ile aranız düzelecektir 🙂

 16. nur diyor

  Uludağ Üniversitesi Ybs tutuyor çok fazla yorum okudum bu bölüme gidenler bırakıp geri dönüyormuş size göre okunabilicek bir bölüm mü iş imkanının fazla olduğunu duymuştum ama yinede boşa okumak istemiyorum

  1. byteadam diyor

   Eğitimi hakkında bir bilgiye sahip değilim Uludağ Üniversitesinin. Ama YBS tabii ki okunacak bir bölüm. Ancak şöyle bir gerçek var ki bilişim dünyası çok emek isteyen, zaman isteyen ve fazlasıyla araştırma, proje gerektiren bir bölüm. Belki okurken çok fazla bir efor sarfetmeyebilirsiniz, ancak iş bulmak için kendinizi geliştirmek adına kendiniz projelerle ve alanınız ile ilgili gerekli minimum bilgi seviyesine ulaşmanız gerekli 🙂

 17. beytullah acar diyor

  bir sözelci olarak tmden tercih yapacam ve ybs dikkatimi çok çekti ama aklıma bir kaç soru takıldı en baş sectiğimiz üniversite fark eder mi ybs için herhangi bir üniversitede okunur mu yoksa belli başlı üniversitelerde mi? sonra hazırlık okumalı mıyım kazanırsam?ve matematikle aram hiç yok ybs kazanırsam çok zorlanır mıyım?

  1. byteadam diyor

   Tabii ki üniversiteler farkeder. Ben Cumhuriyet Mezunuyum, üniversitemin eğitiminden çok fazla olmasada memnun kaldım. Diğer ünilerde bu bölümü okuyanları bulup iletisime geç. Tavsiyem de Ankaradan çok fazla öteye geçme. :)) Matematik olmalı, zira bu işin olmazsa olmazı. Ama sen yapabilirsin, sadece istemen yeter. Çalışmak ve kendimizi geliştirmek gerek. Eğer ben bu işi yapacağım diyorsan matematik sadece bi engel, ufak bir çalışma ve mantıkla halledceksin. Kimse senden integral çözmeni beklemez, sadece matematik mantığı lazım kod yazarken 🙂

 18. Melike diyor

  Merhaba ben de meslek lisesi bilgisayar mezunuyum. ybs tercih etmek istiyorum fakat necmettin erbakan üniversitesinde ygs 6 ile alım yapılıyor. Tercih ederken ek puana göre mi etmemiz gerekir ayrıca necmettin erbakan uygulamalı bilimler de yüksekokul olarak geçiyor normal fakülteden bir farkı olur mu ?

  1. byteadam diyor

   Hangi puan türünden alıyorsa o puan türüne göre tercih yapmalısınız. YGS altı puanınıza ve sıralamanıza bakınız.

   Eğer 4 yıllık ise nerede okutulduğu bir şeyi değiştirmez diplomanızda lisans yazacaktır. 🙂

 19. nursari diyor

  merhaba ben bu sene yüzde elli burslu olarak bu bölümü tercih etmek istiyorum fakat daha önce bilgisayar programlaması görmedim burda yazdıgınız bazı terimleri bile anlamadım matematikle aram çok kötü değil çalışınca yapabiliceğime inanıyorum bölümde ki programlama derslerine sil baştan bir şey bilmeden alışmam mümkün mü sizce

  1. byteadam diyor

   Merhaba, bende bu bölümü tercih edip kazandığımda hiç bir şey bilmiyordum. Ancak kendime güvendim ve azimle çalışarak öğrendim. Ancak bunu yapabilmek için önce bu işi sevmek gerekiyor. Gerçekten bilgisayar ve bilgisayar ile ilgili her şey ilginizi çekiyor ve bilişim alanında kariyer yapmayı hedefliyorsanız başarmamanız için hiç bir sebep yok 🙂

   1. nursari diyor

    bende azimle yapabileceğime inanıyorum fakat sosyal bi insansan seçme masa başında sadece bilgisayar ile işler yapıcaksın diyorlar ne kadar doğru sizce

    1. byteadam diyor

     Her iş sosyal hayatı kısıtlar. Bu sadece bu meslek için geçerli bir şey değil. Bilgisayar başında elbette çok fazla zaman harcayacaksın. Zira bilişim katlanarak ilerleyen ve her gün yeniliklerle devam eden bir sektör. Bunu takip etmek ve ileride işine de entegre etmek durumunda kalacaksın. Ancak her güzelliğin bir zahmeti var. Önemli olan gülü sevmek, severek yapıyorsan gerisi önemli değil. İleride nasıl veya ne şekilde yada hangi alanda bir iş yapacağını bilemem. Ancak her iş sosyal zamanından kısar, diğer işler ne kadar kısıyorsa buda o kadar kısar. Fazla veya az, oda senin bu mesleğin hangi kolunda olduğuna bağlı olacaktır. Sonuç olarak önemli olan senin sorduğun soru değil, zaten bu mesleği seviyorsan bu mesleğe harcadığın zamandan zaten zevk alacaksındır. Emin ol bunu halen tatilde bile mezun olduğum halde ders çalışan ve bilgilerini tazelemeye çalışan ben söylüyorum 🙂

 20. nursari diyor

  ilginiz için çok teşekkürler

 21. Alperen diyor

  Akdeniz üniversitesi derslerinden mat1,mat2,makro ve mikro iktisat ve algoritma var bu dersler sayısal ağırlıklı ama benim matematik zayıf zorlar mı beni yani çalışmayla halledilebilir mi

  1. byteadam diyor

   Bu dersler matematik ve mantık gerektiren dersler. Ayrıca diğer dersler içinde gerekli matematik. Ben yapamam diyorsanız zaten baştan yapamazsınız, ama yapabileceğinize inanın. Eğer bu sektöre girmek istiyorsanız zaten çok çalışmalısınız. Matematik sadece küçük bir engel 🙂

 22. nursari diyor

  sizce ingilizce mi okumalıyım bölümü çok kararsızım 🙁

 23. 8Bit diyor

  Merhaba ben mezuna kalmış biri olarak bu sene yerleştim Cumhuriyet Üniversitesi M.I.S’e asıl hedefim yazılım üzerineydi ama kendimi buradan da geliştirebileceğimi öngördüm. Yarı asosyal bir insanım bunu da biraz avantaj olarak görüyorum. Bir kaç sorum olacak;
  Cumhuriyet Üniversitesi Y.B.S’de Bilgisayar Mühendisliği yandal imkanı var mı?
  Biraz ingilizce temelim var ilk sene ingilizceyi kendim geliştirebilir miyim yani o boşluk olur mu?(hazırlık okumayı pek düşünmüyorum)
  Farklı programlama dilleri öğrenmek mantıklı mı mesela ben C üzerine bir kariyer planlıyorum evet biliyorum uzmanlaşması saç döktürecek kadar zor ama C diline yönelmem beni ters etkiler mi?

  1. byteadam diyor

   Merhaba öncelikle Bilgisayar Mühendisliğine yok diyebiliyorum. Yeni bir şey çıkmadıysa büyük ihtimalle de yok. İngilizcenizi elbette kendinizde geliştirebilirsiniz. Dil konusu ise size kalmış bir konu aslında. Genelde C# eğitimi verilir. Sizin burada dilden çok Kod yazımının mantığını öğrenmeniz daha önemli bir konu. Eğer bir dili yeterince öğrenirseniz, diğer dilleri öğrenmeniz çok çok daha kolay olacaktır. Zira hepsi aynı mantıkdadır. Bu yüzden C# ile kodlama mantığını öğrenip, kendinizde arada C çalışarak istediğinizi elde edebilirsiniz. Ama unutmayın, her şeyden biraz yerine bir şeyden çok öğrenmek en iyisidir. Kariyeriniz için hangi dili istiyorsanız ona ilerleyen süreçlerde daha çok ağırlık vermenizi öneririm ancak başlangıç olarak yukarıda bahsettiğim şekilde yapmanız uygun olacaktır.

   1. 8Bit diyor

    Teşekkürler byteadam. Takipte kalacağım.

 24. Yasin diyor

  Merhabalar şimdi okudum yazınızı okul ile ilgili böyle pek yazı bulamadım. Ben Liseyi bitirdiğimde bu bölüm hakkında araştırmaya başladım ve gitmeye karar verdim. 2ye ayrılan bir bölüm işletmeden devam edersin veya yazılım işlerinden. Web tasarım okudum lisede meslek lisesi bu arada. Web tasarım okudum ama kendimi geliştirmedim. Mobil uygulama üzerinden devam etmek istedim. Bu bölümde de kendini geliştirir isen gideceğin yerler yüksek mertebeler olabilme imkanı varmış. Mobil dünyasında veyahut diğer şeylerde bilişim içinde birçok şeyde projeler üretip dünyaya açılmak hayalim. Kendi işini kurmaya yönelikte bilgiler veriyolar diye okumuştum doğru mu acaba? kendi işimi kurmakta kendi sistemimi orasıda güzel birşey

  1. byteadam diyor

   Merhaba. Yönetim Bilişim Sistemleri pek çok alanda dersleri olan, günümüzde ve Türkiye şartlarında ihtiyaç dahilinde açılan bir bölüm. Öncelikle ne okursanız okuyun her şey kendinizi geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmekten geçer. Girişimcilik ruhunuzun ve hayalinizin olması çok güzel bir şey. Yönetim Bilişim Sistemleri bu anlamda size çok fazla şey katacaktır. Zira gerek işletme gerekse bilgisayar bilimleri olsun bir girişimcinin ihtiyacı olan her şeyi bulabileceği bir bölüm artık YBS. Ülkemizde bu bölümle ilgili tek sorun ise eğitim. Zira her üniversite aynı düzeyde kaliteli eğitim verememekte. Ancak iyi bir üniversiteye sahipseniz, geleceğiniz umut dolu. 🙂

   1. Yasin diyor

    Anladım 🙂 teşekkürler inşallah güzel bir ünviersitemizde olacak çabalıyorum. Matematiğide halledebilirsem daha iyi olacak. Peki sizce ybsden verim alabileceğimiz üniversiteler hangileridir. Sizin okumuş olduğunuzda tercih edilebilir mi?

    1. byteadam diyor

     Benim üniversiteyi kazandığım sene bu bölümü en iyi anlamda hakkıyla veren iki üniversite vardı. Birincisi Boğazici ve ikinci olarak Sivas Cumhuriyet Üniversitesi. Bende tercihimi Sivas’tan yana kullandım zira Boğazici için puanım yetersizdi. Yinede üniversitede verilen eğitimden ve derslerin çeşitli olmasından memnun kaldım. Şimdilerde pek çok üniversitede bölüm açıldı ve takip etmek ve haklaırında bilgi sahibi olmak zor. Ben size kriter olarak şunu söyleyebilirim, üniversitelerin bölüm içinde verdiği dersler inter siteleirnde vardır. Bunları karşılaştırın. Mesela Cumhuriyet Üniversitesi Mobil Programlama dersi verirken, diğer ünilerin hepsinde bu yoktu. Bunun gibi pek çok derste CÜ de varken diğer ünilerde yoktu ve dersler de yeterince sıkı işlenmiyordu. Karşılaştırmanızı derslere bakarak, özellikle bilişim alanındaki derslere bakarak ve facebooktan o ünilerde okuyan kişilerle iletişim kurarak yapmanız çok daha sağlıklı sonuç verecektir size.

     1. Yasin diyor

      Doğru dediniz teşekkürler byteadam 🙂 biraz araştırma vakti o zaman içeriklerinizi takip edeceğim. İyi günler dilerim

 25. Ali diyor

  Matematik konuları neler var acaba bu bölümde bilgi verirseniz sevinirim

  1. byteadam diyor

   Mat1 ve Mat2 konuları var. Aynı konular.

 26. Yasin Çakıcıoğlu diyor

  Tekrardan rahatsız ediyorum ama bir kaç sorum olacak,yönetim bilişim sistemlerinde kendim için bir şeyler bulabilirim diye okumak istiyorum. Daha öncede yazdığım gibi mobil,web platformlarda girişimler yapıp uygulamalar vs. hayalim diyebilirim. Büyütmekte tabiki ama 1.olarak bu bölümde aradıklarım çıkar mı acaba ? yani hayallerime buradan ulaşabilir miyim ? Yapmak istediklerime benzer diğer başka bir bölümde bulabilir miyim ? benzeri bi bölüm var mı

  1. byteadam diyor

   Öncelikle Eğitimi bir kenara koyarsak, istedikleriniz için çalışıp, uygulamalar geliştirdiğinizde ve bu bilgi birikimini elde ettiğinizde hayallerinize herhangi bir bölüm bile olmaksızın ulaşabilirsiniz. Diğer konu YBS ve Eğitim konusu. Bu tür dersler bazı üniversitelerde var, bazılarında yok, bazılarında daha yoğun bazılarında ise daha az yoğun. Bunu araştırmanız gerek. Genel olarak bakarsakta elbette bu bölümden de Hayallerinize ulaşabilirsiniz. Ancak ulaşabilmek için daha iyi bölümlerde var tabii ki bu da sizin puanlarınıza bağlı. Yazılım ve Bilgisayar Mühendislikleri, Bilişim Sistemleri Mühendisliği gibi…

 27. Seda diyor

  Öncelikle merhaba. Bölümleri araştırırken bu yıl mezun olacağım bilişim teknolojileri web tasarım bölümüne en yakın bölümleri araştırdım. Ybs ye denk geldim ve yazınızı okudum. Öncelikle tebrik ediyorum anlatım biçiminiz çok güzel ve anlaşılır. Lise son sınıf öğrencisiyim. Dediğim gibi web tasarım üzerine eğitim görüyorum ve aslında bazı konularda zevk aldığım bi bölüm. Ancak kodlarla neredeyse aram hiç iyi değil. Bu bölümü okuyup devam ettirmek istiyorum ancak endişelerim var. Çünkü lise hayatım boyunca bu bölüme dair çok fazla sıkıntı yaşadım. Ne yaparsam yapıyım kodlarla aramı düzeltemiyorum ve hafızamda hangisine yer versem hangisini unutmasam diye çabalıyorum. En kolay C# sorusunu bile sınavlarda yapamıyorum. Bu bölümü zor geçtim diyebilirim. Siz bu bölümde tecrübeli birisiniz bana kodlarla aramı nasıl düzelteceğim hakkında tüyolar verirmisiniz? Ve son olarakta donanım üzerine bir bölüme girsem iş bulma imkanım yüksek olurmu?

  1. Yasin diyor

   Bende sizin gibi web tasarım okudum bende sınavlardan bi türlü geçtim zevk aldığım yani severek uğraşıcam bi üniversite bölümü aradım ybs denk geldim bende gitmeye çalışıyorum. Ybsde 2 yoldan devam etme imkanı var ya yazılım kısmıyla yada muhasebe hesaplama vs işleri heralde üniversitede bu bölümden birşeyler kazanabilirim diye gideceğim bende yazılım kısmında c# ve benderi diller var web tasarımda html,css,javada kendiniz iyiyseniz yani geliştirebilirim dersen ondan devam edebilirsin veya mobil alana yönelebilirsiniz veya yeteneğiniz varsa hayal gücünüz illustratör photoshop logo tasarımı bunları ek olarak uğraşır garanti altına alırsınız kendinizi ben şuan android yazılımına geçtim zevkli tasarım vs işleri kod kısmında heves eder azimle uğraşırsanız yapılmayacak birşey değil 🙂 İlk başları biraz zorluyor anlamak sorun oluyor ama ne kadar çok aşina olup uğraşırsan odaklanırsan yapılabilir 🙂

  2. byteadam diyor

   Merhaba. Teşekkür ederim yorumunuz için.

   Öncelikle şunu kendine gerçek manada sorman gerekiyor. ” İstedğim bölüm veya iş bu mu? “, ” İleriki tüm hayatımı bu tarz bir alanda çalışarak geçirebilir miyim? “. Bu sorular basit, ama bundan 7 yıl sonra arkanı dönüp baktığında doğruluğunu veya yanlışlığını göreceğin sorular. Bunları eğer şimdiden cevaplayabilirsen, sonraki gelecek yıllarını kurtarmış olacaksın. Bunu şimdi bir kenara koyalım.

   Kodlamak, Program yapmak, Tasarım ve Dizayn işleri, Projeler vs. vs. Tüm bunlar zaman alan, saatlerini harcaman ve öğrenmek için gerçekten çaba sarf etmen gereken konular. Bazı şeylerin en kolay yolu düzenli olarak çalışmaktan geçer. Bu işte maalesef o işlerden biri. Sana önerebileceğim en kolay yol projeler yapman olacaktır. Hangi seviyede ne kadar ileri düzeyde kodlama gördüğünüzü bilmiyorum ancak, öğretmenlerinizden size uygun projeler alarak o proje üzerinde çalışmanız, araştırmanız, hocalarınızla iletişimde olarak bunu gerçekleştirmeniz sizin için en kolay yoldur. Biliyorum, en kolayı bu mu? diyorsun ancak maalesef bu. Bir şeyi iş üstünde en iyi öğrenebilirsin. Resim yapmanın tekniklerini öğrensen de, resim yapmadan bu bir işe yaramayacaktır maalesef. Resim yapmalısın ki öğrendiklerin aklında kalsın. Ben bu şekilde çalıştım, aynı durumdaydım ve aynı dersleri 2 şer hatta 3 er kez aldım, ancak projelerde çalışarak ve üreterek bu şekilde süreklilik kazandım ve en sonunda konulara hakim olabildim.

   Bir diğer konu ise, eğer tüm bunlar sana zor, anlaşılmaz geliyorsa farklı bir alana geçmen. Daha yolun başındasın, önünde seçebileceğin, başarabileceğin çok ama çok alan var. Merak etme, sen girişimci ve aklını kullanan bir birey olduktan sonra her alanda iş bulma imkanın var. Hiç olmaycak bölümlerden mezun olup, hiç olmayacak maaşları alan arkadaşlarım, o seviyelere gelmek için çalıştılar ve başardılar. Sende yapabilirsin. Önemli olan ne istediğini ve neyi başarabileceğini bilmen. Bu yüzden oturup ne yapman gerektiğine iyi bir şekilde karar ver. Araştır. İnternette bulabildiğin tüm kaynakları oku ve kendine bir üstteki paragrafta sorduğum soruları sor.

   İnternetin başına oturup, yapmak istediğin şey için araştırma yapıp, buraya yorum yapıyorsan eğer gerçekten bu sorumlu biri olduğunu gösterir. Bu çok güzel bir meziyettir. İnanıyorum ki ne işi yaparsan yap, çok iyi işler başaracaksın. Yolun açık olsun. 🙂

 28. Alfa diyor

  Atlaya atlaya okudum ama orada da c# gösteriyorlar ?
  Bu yıl ybsi kazandım ve 1 gün gittikten sonra bıraktım okulu (: İyi ki bırakmışım zira lisede c# gördüğüm için pek sevmiyorum kendilerini. (: Okulların kötü yanı bence bu. Çoğu c# da takılıp kalıyor. Kardeşim biraz yenilikçi olun, geniş düşünün python öğretin, c++ öğretin her yerde işe yarar ama nerede..

  Bölüme gelirsek, bir hevesle atılıp hayal kurmamanız gereken bir bölüm. Gerçi bu hepsinde öyle aslında. Bölümün kötülüğünden değil sadece ben bilgisayar odaklı olacağını düşündüğüm için gittim ama iktisat falan bana göre olmadığını anladığım için zaman kaybetmeden terk ettim okulu. Yani bölüm güzel ama gitmeden önce derslere bir bakın, ders notlarını bir okuyun size göre mi değil mi karar verin. Sonra zaman boşa gidiyor. Gerçi ben okula gitmeyi de sevmem ama neyse iyi düşünün bakana bakmayın siz.. (:

  1. byteadam diyor

   Hayatta her zaman istediklerini yapmalı insan, dayatılanı yaptığınızda hayatınızın bir çok senesini heba etmiş oluyorsunuz. Sevmediğiniz bir bölümü okumadığınız için tebrik ederim. Zira çoğu insan bunu yapmayıp daha da zor ve katlanmayacağı şeylerin altına girmeye çalışıyor. Hayatınızda başarılar dilerim 🙂

 29. Murat diyor

  Merhaba Benim Bilgisayara Baya Bir Hedefim ilgim var( iyi bir web sitem) var .Bu alana Yönelmek istiyorum. Bir sorum olacaktı .Bu bölümü ingilizce mi yoksa türkçe mi okumak Daha İyi olur?

  1. byteadam diyor

   İngilizce okumak avantaj sağlayacaktır.

 30. furkan diyor

  Merhaba. Bu bölümü İstanbul’da okumanın bir avantajı var mı?

  1. byteadam diyor

   Okuduğunuz okullara göre değişir bu ancak hem özel, hemde devlet üniversiteleri olarak İstanbul’da Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü için iyi üniversiteler mevcut. İstanbul’da okumak hem imkanlar açısından da oldukça avantajlı. Bilişim adına İstanbul’da bir çok organizasyonlar, konferanslar verilmekte. Başka yerde bunları bulmak çok zor. İstanbul her bölüm için sağlam bir şehir.

 31. furkan diyor

  Peki siz şuan nerede çalişiyorsunuz? Yani iş buldunuz mu?

  1. byteadam diyor

   Şuan çalışmıyorum. Yurtdışına çıkıp eğitim alacağım. Ancak ondan önce askerlik vazifesini yapmak için şubat ayında askere gideceğim.Enson bir kahve firmasında e-ticaret uzmanı olarak çalıştım. Ondan öncede İngilizce Eğitimi veren ve pek çok kursu olan bir kurumda Sosyal Medya Sorumlusu olar çalışıyordum. İlk yaptığım iş ise bir firmada web tasarım uzmanlığıydı. Destek elemanı olarak bir süre çalıştım. Şuan ise çalışmak istediğim alana dair farklı planlarım var.

 32. buse diyor

  merhabalar ben Başkent ünv Ybs ögrencisiyim yurt dışında ne üzerine egitim alacaksınz ve buna nasıl karar verdiniz yaz stajı tarzı kendimizi geliştirmek için hocalarımız yazılım firmalarına gidebilecegimizi söylediler önere bileceginiz bir kurs veya bu konu hakkında bilgi verir misiniz ingilizce oldukça kötü geliştirmeye çalışıyorum bazı firmalar ing zorunlulugu aramyor tarzı şeyler duydum İrlanda da ki cevap verirseniz sevinirim iyi akşamlar 🙂

  1. byteadam diyor

   Benim amacım projeler üzerine kurslar veren eğitim kurumlarına gitmek. Kafanızda belirli bir proje varsa, yurtdışındaki bazı eğitim kurumları bu projeleri gerçekleştirebilmeniz için sizi ona yönelik eğitiyor. Kurslar var ancak nedir ne değildir bilmiyorum. En bilindik Bilge Adam. Oda kimi şikayetçi kimi değil. Yani belirsiz. İngilizce en azından başlangıç, günlük konuşma ve alan ile ilgili dökümanları okuyabileceğiniz kadar geliştirmeniz gerekiyor. Mülakata katıldığım çoğu firmada bu vardı.

 33. Hitler diyor

  Merhaba , ben bu sene YBS ne Akdeniz veya Adnan Mendereste başlıycam.
  1- Matematikte çok iyi değilim orada çok zorluk çekermiyim
  2- Bilgisayarı seviyorum fakat üst düzey bir bilgim yok (C++ , Java vs.vs.) orada 0 dan mı öğreticekler bu programları yoksa bilen adamlar mı gidiyor sadece.
  3- Gelecekte yurtdışından çalışma hayalim var , işte kendimi geliştirirsem yurtdışında iş bulma ihtimalim nedir
  4- Yurt içinde Özel sektör Haricinde ne gibi işlerde çalışılabilir
  5- Bitirme Projesi (tezi) nasıl bi şekilde sunuluyor , yani bi konferans şeklindemi yoksa hocasına mı sunuluyor.

  Şimdiden vericeğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

  1. byteadam diyor

   Merhaba sorularınızın tüm cevabı makalelerimizde var. Her birini inceleyerek çok daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Yurt içinde özel hariç formasyon aldığınız takdirde Bilgisayar Öğretmenliği yapabilirsiniz. Bitirme projeleride üniden üniye değişir. Genel olarak sunumdur. İki döneme yayılır.

 34. Rabia diyor

  Ben bu bölümü kazandım iş imkanı olsun. Dersler olsun yapabileceğime inanıyorum yanlız hazırlık almadım kendinizi geliştirin demissiniz bunu biraz açar mısınız yada yönlendirir misiniz kendimi nasıl geliştirebilirim ?

  1. byteadam diyor

   Merhaba, Yönetim bilişim sistemleri hakında tüm makalelerime bir göz gezdirirseniz ayrıntılı bilgi edinirsiniz. Uzunca makalelerde anlattım:)

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.