Yönetim Bilişim Sistemleri İçin Yararlı Kaynaklar

Yönetim Bilişim Sistemleri İçin Yararlı Kaynaklar nelerdir, hangi kaynaklar okul içinde ve dışında bizlere yararlı olur gibi sorulara cevap adına bu kısa makaleyi yazmak istedim. Zira özellikle üniversite zamanlarında bazı konuları kavramakta sıkıntı yaşayabiliyoruz. Şahsen pek çok konuda da bu sıkıntıyı yaşamış biri olarak sizlere kendi çalıştığım ve memnun kaldığım kaynakları önermek istiyorum. Yönetim Bilişim Sistemleri için yararlı kaynaklar ya da yararlı olabilecek kaynaklar çok fazla. Zira Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün ders programında çok çeşitli dersler var ve bu derslere yönelikte onlarca kitap var. Ben sadece bir kaçını sizler için önereceğim. Ayrıca sözel dersler için kaynaklar önermeyeceğim çünkü genelde zorluk çekilen dersler programlama dersleri oluyor. Bu konuda öneride bulunmak daha mantıklı geliyor.

Yönetim Bilişim Sistemleri İçin Yararlı Kaynaklar

Algoritma ve Programlamaya Giriş dersleri için yararlı kaynaklar

Özellikle bu ders ve türevleri için başlangıç seviyesinde, sade anlatımlar ve örnek ile yazılmış kitaplar çok önemli. Çünkü ilk zamanlarımızda konuları ve mantığını anlamakta zorluk çekiyoruz. Bunu aşabilmek adına, ek kaynak olarak sizlere ABUBEKİR YAŞAR’IN yazdığı ALGORİTMA VE PROGRAMLAMAYA GİRİŞ kitabını şiddetle öneririm. Kendi okul dönemimde de hocalarımın tavsiye ettiği, benimde memnun kaldığım bir kaynak oldu bu kitap. Sizlere de yararlı olabileceği düşüncesindeyim. C# ve JAVA ile birlikte anlatım yapılan bu kitap, her iki dilin de kavramamıza yardımcı oluyor.

Algoritma konusu çok önemli bir konu ve işin temeli her zaman sağlam tutulmalı. Daha profesyonel ve ileri seviyede bu konuyu tamamlamak isteyen arkadaşlar içinde FAHRİ VATANSEVER’in yazdığı ALGORİTMA GELİŞTİRME VE PROGRAMLAMAYA GİRİŞ adlı kitabı sizlere tavsiye ederim. İleri seviyede bu konuları pekiştirmek isteyen arkadaşlar bu kitaptan memnun kalacaklardır. Ayrıca kitap altı ayrı programlama dilinde bizlere anlatım sunuyor. Bunlar Basic, Pascal, C, C++, C# ve Java. Tüm bu dillerle ilgili örnekler de kitap içinde mevcut.

Tüm bunların haricinde internet üzerinden, özellikle youtube’de sade ve temiz anlatımları ile birlikte ders veren kanallarda mevcut. Ben temel anlamda bunu en iyi şekilde yapan tek bir kanal önerebilirim. Basit ve sade anlatımı ile Muhammet Mastar adlı arkadaşımızı tavsiye ediyorum.

Programlama ve Görsel Programlama dersleri için yararlı kaynaklar

Algoritma kısmını çözdükten sonra tabii ki işi biraz daha ileri boyuta taşımak gerekiyor. Bu noktada ise karşımıza Programlama ve Görsel Programlama dersleri çıkıyor. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü için yararlı kaynaklar adlı makalemi yazarken önceden edindiğim tecrübelerle tavsiye verdiğimi yeniden söylemek isterim. Zira bazı kaynaklar bazı arkadaşlara göre iyi, bazılarına göre kötü de olabilir. Ben benim için yararlı hangisi ise sizlere öneriyorum. Konu dışına çıkmadan devam edelim.

Bu dersler için ben SEFER ALGAN’ın yazdığı HER YÖNÜYLE C# kitabını sizlere tavsiye ediyorum. Temiz ve sade anlatımı, bol örnekler ve yararlı bilgiler ile birlikte bu derslerde sizlere yararlı olabilecek nadide kaynaklardan biri bu kitap. Bende öğrencilik dönemlerinde fazlası ile bu kitaptan yararlanmış bulunmaktayım.

Bunun haricinde JAVA öğrenmek isteyen arkadaşlarda olabilir. Bunun içinde ALPER AKALIN’ın yazdığı KİM KORKAR JAVA’DAN adlı kitabını öneriyorum. Tabii ki belirli bir programlama dilinde uzmanlaşmak önemli bir konu ancak piyasada çok fazla kullanılan diğer dilleri de en azından bilecek kadar öğrenmek bizler için avantaj olacaktır. Ayrıca okulunuz size C# öğretiyor olabilir ama bu demek değildir ki sizlerde C#’ta uzmanlaşmalısınız. Sizler bu işin temelini okuldan almaya bakın, ardından kendi uzmanlık alanınızı kendiniz seçeceksinizdir. Bu yüzden farklı kodlama dillerini de inceleyin. Özellikle Android uygulamalar vs. yaparken de JAVA kullanacağınızı unutmayın.

Web Tasarım Dersleri için yararlı kaynaklar

Benim okul döneminde en zevk aldığım derslerden biriydi. İleriki zamanlarda da kendimi geliştirmek istediğim, en azından bir yere kadar gelmek istediğim alanlardan biridir hala daha. Tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki Web Tasarım’ın sular seller gibi bilinmesi gereken konuları ilk konulardır. HTML ve CSS bu işin temelidir. Hangi dili kullanırsanız kullanın, HTML ve CSS karşınıza çıkacaktır. İnternet üzerinde ve kitaplar olmak üzere pek çok kaynak mevcut. Özellikle http://www.w3schools.com/ adresini sizlere öneriyorum. Gerek canlı örnekleri, gerek kendi kaynakları ile birlikte büyük bir nimet bu site. Ayrıca bootstrap kaynakları da aynı şekilde paha biçilemez. Java Scrip ile ilgili işinize çok yarayacak kaynaklar ve örneklerde bu sitede mevcut.

Kitap olarakta A. OĞUZ MERMERKAYA’nın HTML 5 ve CSS 3 kitabını önerebilirim. İnternet haricinde elinizin altında da bir kaynak olsun isterseniz bu kitap yeterli olacaktır.

PHP için ise youtube kanallarından Tayfun Erbilen kardeşimizi öneriyorum. Güzel ve sade anlatımı ile sizlere güzel bir eğitim seti hazırlamış.

Son olarak;

Yönetim Bilişim Sistemleri İçin Yararlı Kaynaklar adlı makalem umarım sizlere başlığı gibi yararlı olacaktır. Unutmayalım ki elimizin altında tonlarca kaynak bulunsa dahi bizler bu kaynakların sayfalarını açıp, o güzelim bilgileri almadıkça o kaynaklar hiçbir işe yaramayacaklardır. Araştırmak, öğrenmek ve hatta bilgilerimizi paylaşmak bizleri geliştiren en büyük etkenlerdendir. Sağlıcakla kalın.

 

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.