Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden Pişman Olanlar

YBS Pişmanlıktır Diyenler, Neden?

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden Pişman Olanlar diye böyle değişik bir başlık atmayı ve bu konu hakkında bir yazı yazmayı uzun zamandır istiyordum. Eh, bu güne kısmetmiş anlaşılan. Yakın zamanda askerlik hizmetimi yapmaya gitmeden bu yazıyı yazmak istedim, içimde kalmasın 🙂

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü övenler, anlatanlar var. Buna bende dahilim ancak Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden pişman olanlar da var. Zira herkes bir şeyden memnun olmak zorunda değil, YBS okuyup umduğunu bulamayan insanlarda var. Aslında onları anlamak ve dinlemekte önemli. Evet, ben bunu yaptım ve bu konu hakkında bir yazı hazırlamaya karar verdim.

yönetim bilişim sistemleri bölümünden pişman olanlar vol1

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden Pişman Olanlar

Bizim oralardan bir şarkı var ” Yatma yeşil çimene, uyur uyanamazsun… “. Bu cümleyi alakasız pek çok konu için alakalı hale getirmeye bayılıyorum. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden pişman olanlar yada olmaya yakın olanlara da bu şarkıyı armağan ederek yazıma başlıyorum. Baştan belirteyim, bu yazıda hiç bir düşünceyi küçümseme veya mezun olup bu işi istemeyen insanlara bir tepki vs. yoktur. Tamamen sebepler üzerine bir yazı yazdım.

Bir üniversite kazanmak için onlarca saatimizi ders çalışmaya ayırıp, günlerimizi harcıyoruz. Bununla da kalmayıp, hangi bölümü seçsek diye bir ton araştırma içine giriyoruz. Bunlar zor şeyler. Bundan daha da zoru, bir bölüm okuyup, devam edip mezun olduktan sonra pişman olmaktır sanırım. Bu önemli bir konu. Hayatımızın dört veya beş yılını bir bölüme adayıp sonucunda memnun olamamak kadar acı bir durum yok. Bu her bölümde olabilecek bir konu, Tıp okuyup lan böyle meslek mi olur diyenleri bir yerlerde görmek mümkün. Burası Türkiye, imkansızlıkların ve imkanların bir arada olduğu garip mi garip bir memleket.

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü okuyup mezun olduktan sonra pişman olan ve pişmanlıklarının çeşitli sebeplerini açıklayan insanlar gördüm ve tanıdım. Çoğu aslında tek bir noktada buluşsa da her biri temelinde ayrı sebeplerle geliyor.

Facebook veya diğer mecralarda, hatta mezun olup sırf pişmanlıklarını anlatan blog sayfalarında da bu tür durumları görebiliyoruz. Özellikle YBS sayfalarında bu tür arkadaşlarla karşılaşmak mümkün. Çoğunun dem vurduğu nokta iş bulamamak. Dediğim gibi, tek bir noktada buluşuyorlar ama her birinin iş bulamama kısmına gelene kadar farklı hikayeleri oluyor.

Genç arkadaşlarda var, halihazırda okuyup bölüm hakkında umutlu mu umutlu yazı yazanlar, geleceği hakkında genelde standart cümleler kuran arkadaşlar. Bazı kısımları doğru, bazı kısımları ise söyledikleri kadar kolay değil maalesef.

Asıl önemli nokta şu bu konu hakkında; iş bulanlar ile bulamayanlar arasındaki fark ne?

Bunu bilmek, bunun hakkında kafa yormak ve sebebini öğrenip bir şeyleri düzene sokmak gerektiğine inanıyorum. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden pişman olan arkadaşlara da bunu öneriyorum.

Bende halihazırda, bu yazıyı yazarken işsizim. Bunun sebebi bölüm değil. Daha bir ay öncesine kadar iki farklı iş değiştirdim. Askerlik engeli, özellikle erkek iseniz hayatınızda omuzlarınızdan hemen atmak isteyeceğiniz bir yüktür. Bende bu yükün iş hayatında bana çeşitli zorluklar getireceğinin bilincinde olarak erkenden kurtulmak için tecilimi bozdurdum. Belki aylar sonra siz bu yazıyı okurken ben dönmüş olacağım.

Gelin şimdi temel sorun olan iş bulamama konusunun sebeplerini bir irdeleyelim. Özellikle bu bölümü tercih edecek veya halihazırda okumakta olan arkadaşlarımızın iyice okumasını tavsiye ediyorum. Okurken de Sivas Cumhuriyet Üniversite’sinde ki Görsel Programlama hocamızın şu sözü akıllarınızda olsun.

 Bakın çocuklar, ben anlatıyorum. Okuyup bir şekilde mezun olursunuz. Ama bunları bilmeden mezun olsanız da neye yarar?

Pişmanlık Sebepleri Vol 1 – Yanlış Şehir

Yanlış şehirdesin. Senin şehrinde alanına ihtiyaç yok, ihtiyacı olacak şirket yok, varsa da çok az ve oda zaten sen mezun olana kadar birilerini buldu. Hadi diyelim iş ilanı çıktı. Gittin, işe alınmadın. Senin gibi, senin alanından mezun pek çok insan o şehirde yaşıyor olabilir. Zaten iş imkanı az, oradaki en yetenekli kişi sen olmalısın ki seni alsın. Ha çok yeteneklisin diyelim. Ufacık ilde millet birbirini çok iyi tanıyordur ve eş dost diye senin yeteneklerinin çok altında olan insanları almaları da mümkün. Yani işsizsin, çünkü yanlış yerdesin. Eğer kendi şehrinde bir iş bulmak, alanında çalışmak istiyorsan, biraz fazla beklemen gerek.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden mezun olup, İstanbul’da yaşayan biri ortalama 6 ayda iş bulurken bu senin şehrinde yıllar alabilir ki bu çok mümkün. O yüzden YBS’ye kızma. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden Pişman Olanlar veya olacak olanlar bu konu hakkında oturup biraz düşünmeli.

Pişmanlık Sebepleri Vol 2 – Yanlış Tercih

Evet, bu çok ama çok önemli bir konu. Yeteneği ve bu sektör için üretme kabiliyeti olmayan bir grup arkadaşlardan bahsedeceğim. Bakın, her insanın yapabilecekleri farklıdır. Sizlerin bu alanda bir yeteneği yok. Sizler bu bölüme puanınız yettiği için geldiniz. Belki de zorla mezun olup üniversiteden ayrıldınız. Daha en başından bu alanda bir yeteneğe sahip olmadığınızı keşfedip, farklı bir alana yönelmeliydiniz. Suç YBS’nin değil maalesef. Siz belkide çok iyi öğretmen, çok iyi işletmeci veya çok iyi sağlıkçı olacaktınız. Bilişimci değil.

Tüm bunların ışığında, konunun YBS olmadığını bilmenizi isterim. Size iş verecek olan insanlar, sizden bir şeyler beklerler. Atıyorum, mobil uygulama geliştirmek için bir işe başvurduysanız, işveren diyecek ki Sayın A kişisi, bize göstereceğiniz bir projeniz, bir uygulamanız, üniversite zamanında yaptığınız herhangi bir şey var mı? Hadi yapmış olun. Adam sizi ölçüp biçecek, kariyeriniz hakkında sorular soracak, 5 yıl sonra ne yapacaksınız diyecektir. Bu bölüme yeteneğiniz yoksa, bu tür sorulara cevap vermeniz çok güç. İşsiz kalmanızda oldukça olası.

Pişmanlık Sebepleri Vol 3 – Eksik Eğitim

Mezun oldunuz. Sanıyorsunuz ki şimdi işverenler üzerime atlayıp hadi gel, seninle çalışalım al sana 5 Bin TL maaş diyecek. Yavaş kanka. Yok öyle bir şey. Sana asgari maaş verecek adam bile senden pek çok şey bilmeni bekleyecek. Tamam, zaten her şeyi bilemezsin, ama eğer bir alana başvurduysan bazı şeyleri iyi bilmen gerek.

Hayatımdan bir örnek vereyim. Allah için, MVC bilirim. Yaptığım, bildiğim birkaç şey de var yok değil. Bir firmada kısa süreli olarak destek elemanı ihtiyacı olmuştu. Gittim başvurdum. Görüşmede bir kaç şey soruldu ve cevapladım. Ancak bazı şeylerde gerçekten bir bilgim yoktu. Bu okuduğum üniversiteden kaynaklı değildi, üniversite size gideceğiniz yolu gösterir çünkü. Ben o yolda çok az yürüdüm MVC hakkında. Sonucunda maalesef işi kapamadım. Eğer biraz daha MVC çalışıp, yeni şeyler öğrenmek için gayret etmiş olsaydım sadece 1 ay çalışıp 3 küsür TL evimde kod yazarak alacaktım.

Eksik Eğitimin ana sebebi okul değildir. Okulunuz kötü olabilir. Ancak İnternet denen bir okul daha üniversite zamanında elinizin altında olacak. Onu sömürmeliydin genç arkadaşım. İşsizsen bunun sebebi kendini iyi eğitememen. Başvurduğun işte yeterince iyi olamaman. İş veren her zaman en iyisini ister. Maalesef, sen en iyisi değilsin.

Pişmanlık Sebepleri Vol 4 – Aç Gözlülük

Tamam, başlık biraz ağır ama başka terim bulamadım. Bende bazen aç gözlü olabiliyorum ancak sonra kendimi dizginleyip Kerem, az ile yetin bro diyebiliyorum. Mezun oldun, karşına bir fırsat çıktı ama parasını beğenmedin. Bu bir sorun evet, eğer çalışacaksak iyi bir maaş almayı isteriz tabii ki. Ancak Türkiye’de yaşıyoruz. Bunun bilincinde olmak lazım. Asgari ücret alıyorsan, bir yeni mezun olarak öp veparanı başına koy kanka.

Hayat pahalı, zor. İş bulmak ve kariyer yapmakta zor. Burası Türkiye demiştim. İş veren her zaman full performans, az maaş der. İş beğenmemezlik yapıp, bulduğun bir kaç işi de heba edersen devamı gelmez.

İşi al, kendini geliştir. Biraz sabret. Bir yıl, iki yıl çalış. Zaten sonunda az çok sana yeten bir maaş alacaksın. Sabır etmek önemli bir konu. Sabır ederseniz ve az ile en başta yetinmeyi bilirseniz çok iyi yerlerde çok iyi maaşlarla çalışabilirsiniz. Aklıma 800 Tl maaşla haftanın 6 günü çalışıp, üç yıl sonra 3 bin tl maaşla haftanın 5 günü çalışır hale gelen bir arkadaşım geldi. Örnek alın örnek! 🙂 Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden pişman olanlar arasında sabır etmeyi bilmeyen arkadaşlarımız da var maalesef.

Pişmanlık Sebepleri Vol 5 – Yabancı Dil Bilmemek

Tamam biliyorum. Türkiye’de nası öğreneyim ingilizce diyeceksin. Kardeşim işveren istiyor. İstiyor! Yabancı dil istiyor. İngilizce istiyor. Eğer ingilizce sevine orta yazıp, mülakatta my name is Kerem‘den başka bir şey diyemezsen o işi unut.

Kimse sizden on numara ingilizce istemiyor. İsteyen olur mu olur illaki ama genel olarak istenen günlük olarak müşteri bazında en azından anlaşabilecek bir seviyede ingilizce bilmeniz. İş hakkında bir yazı okurken aşırı derecede zorlanmamanız. Zaten bu sektörde iseniz çoğu terimi de ordan burdan bilirsiniz. Gelin ne yapacağımız hakkında kısa bir bilgi vereyim.

Kursa Yazılın. Bir ilginizce kursuna yazılın, okurken veya mezun olduktan sonra kesinlikle bir kursa yazılın. Parasını verin, verdiğiniz paranın hakkını almak içinde çalışıp öğrenin. En azından günlük ingilizceyi çat pat konuşacak ve anlayacak seviyeye illaki gelirsiniz. Bilişim Sistemleri Uzmanısınız siz, azcık zekanızı kullanın. İngilizce konuşmak zor değil. Şimdi her yer ilginizce. Çince öğrenmiyorsunuz, yanı başınızda olan bir dil öğreniyorsunuz.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden Pişman Olanlar genellikle İngilizcesi yok veya çok zayıf olan arkadaşlardır.

Pişmanlık Sebepleri Vol 6 – Azmin Yok

Yok kanka. Azmin yok. İki mülakata girip, kabul edilmeyip işsizin demek kadar saçma bir durum yok. Az silkelen kedine gel. Sen yaparsın, azimli ol. Bir kaç işe başvurmak yetmez. Gerekirse gördüğün her işe başvur ve git.

Kendinde gereken nitelikleri görüyorsan illaki iş bulursun. Bir iki defa denemek ile pes edip işsiz gezmek çok acı bir tablo. Bir çok ünlü kişi, yaptıkları ve dünyaya yayılan icatlarını çıkarana kadar binlerce kez deneme yaptı. Bizler yirmi tane iş başvurusuna gitmeye üşeniyoruz. Üşenmeyelim. İş aslanın ağzında bu ülkede. Pes edeni aslan yeme yer. Azimli olanın rızkını Allah verir. Umudunu kaybedip, facebook sayfasında “işsizim” yazmak seni yansıtmıyor. Daha iyisini yapabilirsin. Sen bu değilsin. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden pişman olanlar genellikle azmini full performans kullanmayan arkadaşlardır.

Son Olarak

Tüm bu sebepler tek bir noktada buluşuyor. İş Bulamamak… İstiyoruz ki her şey kolay olsun. Mezun olunca hiç bir şey bilmesek dahi sırf bölümümüzün adından dolayı bize işe alsınlar. Yok öyle bir memleket. En azından bizim memlekette yok öyle bir dünya. Bazı şeyleri aşıp, yetişkin gibi düşünmek gerekiyor.

Ben nerde yanlış yapıyorum?

Bazı soruları kendimize sormamız gerek. Cevaplar emin olun sadece ve sadece sizin elinizde.

Sağlıcakla kalın. Umarım hayatınız istediğiniz yönde ilerler.

12 Yorumlar
 1. Alp diyor

  Üstad çok güzel yazmışsın ellerine sağlık.

  1. byteadam diyor

   Teşekkürler 🙂

 2. Behnan diyor

  Çok akıcı ve sürükleyici bir makale olmuş emeğinize sağlık.

  1. Asena diyor

   Ybs devlette ataması var mı ve maaşı. Bide ne olacağıma karar veremiyorum ya yazılım alanın da olmak istiyorum en çok siber güvenlik istiyordum o da ybs den almıyor 😒

   1. byteadam diyor

    Ozel sektorde calisabilirsiniz.

 3. Muhammet Ali diyor

  Hocam merhabalar,
  Öncelikle şunu belirteyim ki ilk kez bir blog’a yorum yazıyorum. Çünki bir YBS bölümü öğrencisi olarak yazınızı çok beğendim ve gerçekden de çok güzel yerlere değinmişsiniz. Elinize, ağzınıza sağlık. Bu bölümü okuyanlar için güzel yorumlar katmışsınız. Eksikleri hatırlatmışsınız. Herşey den önce son cümle en kilit noktamız; eksik kaldığımız noktada kendimize soruları sorarken asıl cevanın bizde olduğudur. 😉
  Teşekkürler.

  1. byteadam diyor

   Yorumunuz icin tesekkur ederim. En onemli nokta ise kendimize dogru sorulari sorabilmek. 🙂

   1. Doğukan diyor

    Hangi üniversite de okuyorsun bölümü onerir misin

    1. byteadam diyor

     Merhaba, universiteden 2016 yilinda mezun oldum. Suan Yeni Zelanda’da calismaktayim. Sivas Cumhuriyet Universitesi mezunuyum. Bolumu oneririm 🙂

     1. Onur diyor

      Yeni zellanda da ne iş yapıyorsunuz acaba ybs ilemi alakalı

 4. Furkan diyor

  Birkaç yeri okudum bende KTÜ YBS öğrencisiyim bu sene 1.sınıfım beğendim yazılarınızı arada sizin blogunuza giriyorum Tesekkür ettim 🙂

  1. byteadam diyor

   Begendiginize sevindim, kolay gelsin 🙂

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.