Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü adlı yazımızı okuduktan sonra YBS Hakkında Sıkça Sorulan Sorular adlı konumuza göz atmanızı tavsiye ederim.

Güncel: YBS Mezunları Artık Bilgisayar Öğretmeni Olabiliyor. Bilgi için TIKLAYINIZ.

Ardından da Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunları Hangi işleri Yapabilir  ve Yönetim Bilişim Sistemleri’ni Kazandıktan Sonra adlı makalelere bakabilirsiniz.

yönetim bilişim sistemleri bölümü

Merhaba Arkadaşlar!

Hayatınızın en büyük sorularından biri olacak olan ‘ hangi bölümü tercih etmeliyim? ‘ sorusuyla karşı karşıya kalacağınız bir zaman dilimine girmiş bulunmaktayız. Bu soruya vereceğiniz cevabın tüm hayatınızı etkileyeceğini unutmayın. Zaman ilerledikçe ve olgunlaştıkça, geçmişte yaptığımız tercihler için ‘ keşke ‘ demek yerine ‘ iyi ki ‘ diyebilmek için tercihlerimizde nokta atışı yapmak durumundayız. Zira eğitim sistemimiz bizi istediğimiz bölümlere değil, gidebildiğimiz bölümlere yöneltmekte.  Lafı fazla uzatmadan bölümün amacına ve içeriklerine geçelim. İnternette bir çok açıklama mevcut ancak Google’da Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü aratıldığında genelde şu ifadenin Vikipedia’dan kopyalanmış benzerleri çıkıyor;

Yönetim Bilişim Sistemleri, insan, teknoloji, sistem teorisi ve bilgi yönetimi alanlarını bir araya getiren akademik bir alandır. Yöneticilerin karar vermesini…  vs.vs. “

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü ile ilgili pek çok açıklama, tanım öğrencinin kafasını karıştırmaktan ileriye gitmiyor maalesef. Çok kısa ve net olarak Cumhuriyet Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanımız Doç.Dr. OĞUZ KAYNAR ‘ın güzel bir açıklaması var. Bu tanımlama bizim bölümümüz hakkında yeterli bilgiyi vermektedir.

Günümüz çağında her şey interdisipliner (bir olguyu bir disiplinin tamamen açıklayamaması) hale gelmeye başladı. Yani sadece Bilgisayar Mühendisi yetiştirdiğiniz zaman işletmenin diyelimki muhasebe, pazarlama gibi asıl fonksiyonlarını bilmeyen insanlar ortaya çıkarken sırf Bilgisayar Mühendisleri işletmenin ihtiyaçlarını tamamen karşılayamıyorlardı. Bir yandan da bakıldığı zaman sadece işletmeci de IT(Bilgi Teknolojileri)’den bağımsız, o altyapıya sahip olmayan elemanlarla işletmeye değer katması yeterince mümkün gözükmüyordu. Dolayısıyla Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü bu ihtiyacı kapatmak amacıyla ortaya çıkmış ve ihtiyaçtan doğmuş bir bölümdür. Asıl olarak Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü; İşletme ile Bilgisayar Mühendisliğini birarada birleştiren, IT(Bilgi Teknolojileri)’nin bütün imkanlarından faydalanan,  özellikle stratejik karar olma süreçlerinde bilgisayar bilimlerini kullanan bir bölüm olarak karşımıza çıkıyor. 

Bu güzel ve sade tanımdan da anlaşılacağı üzere Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü, Bilgisayar Mühendisliği ve İşletmenin evliliğinden meydana gelen bir bölüm. Teknoloji ve İktisadi Bilimler arasında bir köprü görevi görmekte olan Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü; hem sizleri teknolojinin bütün nimetlerinden faydalandırırken hem de iktisat ve işletme alanında da bilgi sahibi olmanızı amaçlıyor. Böylelikle tam donanımlı olarak piyasaya elemanlar yetiştiriliyor. İnsan ve Teknolojiyi bir arada tutan bu bölüm eğer size çekici geldiyse durmayın, geleceğin mesleği olan Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünü tercih edin.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü TM 1 ve YGS6 dan alım yapmaktadır. 2015 itibari ile bir çok üniversite bu bölümü açmış ve yeni öğrencilerini beklemektedir. İstanbul Boğazici Üniversitesi ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi bu bölümü ilk açan üniversiteler arasındadır.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde okumayı düşünen arkadaşlar, Sivas’ta Üniversite Okumak adlı yazıma ulaşmak için TIKLAYIN.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü, 4 yılda verilen tüm dersler

(Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Baz Alınarak Dersler Sıralanmıştır )

Ders Kodu Ders Adı Kredi
(T-P-K)

1. Sınıf Güz Dönemi

YBS İktisada Giriş I (3-0-     3)
YBS Matematik – I (3-0-3)
YBS Hukukun Temel Kavramları (3-0-3)
YBS Türk Dili – I (2-0-2)
YBS İngilizce – I (2-0-2)
YBS Bilişim Sistemleri ve Tekno. Giriş (3-0-3)
YBS Algoritma ve Programlamaya Giriş (4-0-4)

1. Sınıf Bahar Dönemi

YBS İktisada Giriş II (3-0-3)
YBS Matematik II (3-0-3)
YBS Borçlar Hukuku (3-0-3)
YBS İşletme Bilimine Giriş (3-0-3)
YBS Türk Dili – II (2-0-2)
YBS İngilizce – II (2-0-2
YBS Programlama Teknikleri (4-0-4)

2. Sınıf Güz Dönemi

YBS Atatürk İlkeleri ve Inkılap Tarihi – I (2-0-2)
YBS Muhasebe – I (3-0-3)
YBS Veri Tabanı Yönetim Sistemleri – I (3-0-3)
YBS Görsel Programlama – I (4-0-4)
YBS Bilgisayar Donanımı ve İşletim Sistemleri (3-0-3)
YBS İstatistik I (3-0-3)
YBS Elektronik İş ve Tic. Modelleri (2-0-2)

2. Sınıf Bahar Dönemi

YBS Atatürk İlkeleri ve Inkılap Tarihi – II (2-0-2)
YBS Veri Tabanı Yönetim Sistemleri – II (3-0-3)
YBS Görsel Programlama – II (3-0-3)
YBS Sistem Analizi ve Tasarım (2-0-2)
YBS İstatistik – II (3-0-3)
YBS Muhasebe – II (3-0-3)
YBS Pazarlama Yönetimi (3-0-3)
YBS İş Süreçleri Analizi ve Programlaması (2-0-2)

3. Sınıf Güz Dönemi

YBS Grafik Tasarımı ve Animasyon (3-0-3)
YBS İnternet Programlama – I (3-0-3)
YBS Yöneylem Araştırma – I (3-0-3)
YBS Envanter – Bilanço (2-0-2)
YBS Yönetim Ve Organizasyon (3-0-3)
YBS Tüketici Davranışları (3-0-3)
YBS Kurum Bilgi Sistemleri (3-0-3)

3. Sınıf Bahar Dönemi

YBS Veri İletimi ve Bilgisayar Ağları (3-0-3)
YBS İnternet Programlama – II (3-0-3)
YBS Yöneylem Araştırma – II (3-0-3)
YBS Sosyal Bilimlerde Yöntem (2-0-2)
YBS Mali Tablolar Analizi (2-0-2)
YBS Örgütsel Davranış (3-0-3)
YBS Kalite Yönetimi (2-0-2)
YBS Kurumsal Kaynak Planlama (3-0-3)

4. Sınıf Güz Dönemi

YBS İşletmelerde Karar Destek Sistemleri (2-0-2)
YBS Finansal Yönetim (3-0-3)
YBS Uluslararası Pazarlama Yönetimi (3-0-3)
YBS Kamu Maliyesi (3-0-3)
YBS Bilgisayarlı Muhasebe (2-2-3)
YBS Bilişim Projesi – I (0-3-1)
YBS Mobil Programlama (2-0-2)

4. Sınıf Bahar Dönemi

YBS Türk Vergi Sistemi (3-0-3)
YBS Veri Madenciliği (3-0-3)
YBS Bilişim Sistemleri Yönetimi ve Etiği (2-0-2)
YBS İnsan Kaynakları Yönetimi (2-0-2)
YBS Sermaye Piyasası (2-0-2)
YBS Bilişim Projesi – II (0-3-1)
YBS Bilgisayar Uyg. Maliyet Muh. (2-2-3)

 

48 Yorumlar
 1. batuhan diyor

  Bolümünüzde ingilizce hazırlık okutuluyor mu? İngilizcenin bolumunuzdeki yeri nedir?

  1. byteadam diyor

   Üniversitelerin genelinde var. İngilizce bölümün okurken üçte birini, çalışma hayatında ise üçte ikisini kapsar diyebilirim. Zira bilişim alanı denilince dil çok fazla önem arzediyor. Gerek proje araştırmaları, gerek sürekli çoğalan bilgiyi takip etme, gerekse ilerde çalışma hayatında. Ama okul bazında projeler ve ingilizce kaynaklar edinme ve yararlanma konusunda en azından size yararlı olabilecek konularda ingilizce bilmek önemli. Bu sadece bilişim için değil, artık pek çok iş sektörü için önemli bir konu. Ancak söz konusu bilişim, hatta yazılımlar, programlar olunca bir tık daha önemli hale geliyor ingilizce. Kısaca ingilizce YBS için vazgeçilmez bir gerekliliktir.

 2. Mehmet diyor

  Abicim OKÜ Yönetim Bilişim Sistemleri 2. Öğretim kazandım. Şimdi kayıt yaptırırken hazırlık seçsem mi, seçmesem mi diye ikilemde kaldım. İngilizcem orta düzeyde bile değil, ne önerirsiniz? Tek endişem bazı kişiler ingilizcen yoksa hazırlıkta kalırsın hiç gitme falan diyolar.

  1. byteadam diyor

   Hazırlığın amacı zaten İngilizce öğrenmek değil mi? Bunu sana zaten orada öğretecekler. İkincisi Yönetim Bilişim Sistemleri kazandın, hayırlı olsun. Ancak sana kodlama bilmezsen, veri tabanı bilmezsen okulu uzatırsın desem? Hatta hukuk dersleri de alacaksın, artı olarak muhasebe vs. Hukuk ve muhasebe bilmezsen kalırsın desem? Sence mantıklı mı bu. Daha doğrusu sana söyledikleri mantıklı mı. Hani eğer tıp bilmezsen tıp okuyamazsın okulda kalırsın gibi bir şey bu. Çok saçma 🙂 Bunları söylememin sebebi, zaten üniversiteye bir şeyler öğrenmek için gidiyorsun. Üniversite bunları sana öğretcek ve sende çalışıp derslerini geçecek, geçerken de bir şeyler öğrenip geleceğine yatırım yapacaksın. Hazırlıkta verilen ingilizce bildiğin lise düzeyi. Bir tık üstü olur olmaz ama geçilmeyecek ders değil. Az önce verdiğim örneklere bak. İnsanlar bilmeden, yargılamadan ve düşünmeden konuşurlar. İngilizce bir gereklilik, İngilizce bir dünya dili (Keşke Türkçe Olsaydı Ama yapcak bir şey yok). Sana hazırlığa git veya gitme diyemem. Sadece üniversite yollarından geçmiş ve okulumu bitirmiş biri olarak sana artık bazı şeyleri iyi düşünmen gerektiğini söylemek istiyorum. Hazırlık okumak güzeldir. İlk yılını hemen YBS dersleri ile boğuşmadan okula alışma fırsatı tanır sana. İngilizceni geliştirir, ileride sana temel hazırlar. Hazırlıkta kalmak çok zor, geçmek çok kolaydır. Tam tersi değil. Hiç çalışmaz, derse girmez isen zaten kalırsın. Ama derse girer, arada da notlara bakarsan yatarak geçersin. Hazırlık konusunda düşünmen gereken tek şey, bir senemi İngilizce öğrenmeye vermeli miyim, vermemeli miyim sorusu olmalı. Buna da sen karar vereceksin. Umarım biraz olsun seni aydınlatmışımdır. Bu soruna uzun bir cevap yazmamın temel sebebi pek çok arkadaş bu soruyu soruyor. Onlarda okuyup istifade ederler. Kazandığın bölüm için seni kutlar, öğrenim hayatında başarılar dilerim. Yolun açık olsun.

 3. Ali diyor

  Hocam, ders programından çıkaramadığım için soruyorum 4 yılı bitirdikten sonra hangi programlama dillerini öğrenmiş oluyoruz.

  1. byteadam diyor

   C# genelde bu bölümde öğretilen dildir. Web kısmında dil dısında html, css dil olarak php. Cumhuriyet Universitesinde Asp.net derside almıstık. Ayrıca veritabanı dersinde Oracle Sql gösterilir. Mobil tarafında ise Java gösterilir Android ile birlikte. Ancak diğer ünileri bilemiyorum maalesef. Benzer olacaktır.

 4. Mehmet diyor

  Programlama derslerinde bilgisayar getirmemizi isterlermi

  1. byteadam diyor

   Bilgisayar lablarınız vardır zaten, öyle bir şey istenmez. Ancak siz kendi bilgisayarımı kullanmak istiyorum derseniz götürebilirsiniz.

 5. Yunus emre diyor

  Hocam matematik olarak karşımıza hangi konular çıkıyo bu bölümde

  1. byteadam diyor

   Matematik çıkıyor. İlerleyen dönemlerde de bir kaç islem yapacağın muhasebe dersleri var. Ama kod yazmak zaten bir matematik. Matematik ve mantık bu isin temeli.

 6. Eda diyor

  Ben lisede veri tabanı programcılığı okudum derslerim iyiydi ve bana zevkli bile geliyordu program yazmak sizce üniversitede lisede gördüğüm eğitim kolaylık sağlar mı ?

  1. byteadam diyor

   Ben Üniversiteye başlarken bir programın nasıl yazıldığını bırakın, C# nedir onu bile bilmiyordum. Ancak meslek çıkışlı arkadaşlar bizden bir adım önde başlayarak bu işe giriştiler üniversitede. Tabii ki fazlasıyla yararı olacaktır.

 7. Ertuğrul diyor

  Bilgisayardan anlamasak da bu bölümü okumayı önerir misiniz ?

  1. byteadam diyor

   Tabii ki hayır, bitirmeniz çok uzun sürebilir. Bölüm tercihi biraz yetenek, birazda ilgi alanına göre olmalı. Aksi takdirde bir şekilde mezun olsanız dahi iş bulmak zor olacaktır:)

 8. Fatih diyor

  Matematiği orta seviyede olan bir kişi için önerir misiniz?

  1. byteadam diyor

   Matematiği hiç olmayanada öneririm. Yeterki bilişim dünyasını sevsin ve bu kariyeri hedeflesin. Zaten bunu isteyen adam içim matematik atlatacağı ufak bir engel.

 9. Onur diyor

  Bu bölümü adana bilim ve teknoloji üniversitesinde okumayı düşünüyorum ama bölüm ingilizce ve ingilizcem yok ne önerirsin

  1. byteadam diyor

   İngilizce öğrenmeni öneririm 🙂 Şaka değil tabi, hazırlık sınıfı ingilizce bölümlerde vardır. Güzel bir çalışma ve çaba ile bu işin altından kalkabilirsin. Ayrıca bu bölümü ingilizce okumak artı bonus demek. Gerçekten istiyorsan pek düsünme derim 🙂

 10. Gamze diyor

  Bu bölümü tercih etmeyi düşünüyorum ama kafam nerede okuyacağım konusunda karışık şuan tercih edebileceğim üniversiteler Yıldırım beyazıt, dokuz eylül ve sakarya gibi duruyor. Ama hangisini ilk sıraya yazmalıyım bilmiyorum. Bir de yıldırım Beyazıt’ta eğitim İngilizce veriliyor bu çok bi önem teşkil eder mi orayı mı seçmeliyim?

  1. byteadam diyor

   İngilizce okuman seni bir sıfır öne geçirir 🙂

 11. Muhammed diyor

  Abi banada bu bölüm geliyor cumhuriyet üniversitesinin ama hiç matematiğim yok ve sayısalda hiç ama hiç iyi değilim bu bölüne girsem ne olur

  1. byteadam diyor

   Değilse niye yazdın ki 🙂 Zorlanacaksın baya kaçarı yok 🙂

 12. eliff diyor

  ybs tercih etmeyi düşünüyorum gelecek acısından özeliikle. lisede bilişim okudum ama cok severek degil sogudum biraz o algoritmalar filan zorlanıyodum. matemetiğim de cok iyi sayılmaz beni cok zorlar mı diye şüpheliyim. yine de tercih etmeliyim sizce ?? . teşekkürler

  1. byteadam diyor

   Kariyerinizi bu yönde ilerletmek istiyorsanız ve bu işi seviyorsanız tercih edebilirsiniz. Bir yerden sonra eğlenceli gelecektir. Ancak tam tersi ise zorlanabilirsiniz.

 13. SERKAN diyor

  Hocam kolay gelsin ben bölüme dgs sınavı ile geçiş yapacağım Önümde bir İngilizce Kadir Has Üni. var bir de Sakarya Üniversitesi var tercihimi neye göre yapmalıyım

  1. byteadam diyor

   Kadir Has tercihini yapıp Sakaryayı boşverebiliriniz. Kadir Has yahu :)) Ha Sakarya’da şu sıralar bu bölüm için cıkış yakalamıs bir üniversite. Kararınız şartlarınıza, ekonominize göre olmalı. İkiside tercih edilebilir.

   1. Serkan diyor

    Teşekkür ederim hocam Kadir Has Üniversitesi 5 sene de bitecek derslerimi saymıyor %100 ingilizce olduğu için bu beni biraz zora

    1. byteadam diyor

     İngilizce olması ve iyi bir üni olması artılar. Özel olması ve İstanbul olması ise biraz eksi. Sakarya diğeri kadar olmasada iyi bir üniversite, bu bölüm içinde uygun. Ekonomik açıdan da rahat olması artı. Kendi şartlarınıza göre karar vermeniz daha iyi. İngilizce sıkıntı elbet olacak, ama bir bölümü ingikizce okumak ve bitirmek demek diğerlerine göre bir sıfır önde olmak demek. Ama özel üni de sıkıntı olabilir evet.

 14. melek diyor

  Merhabalar. Ben matematik bölümı ve ybs arasında kaldım. Siz ne önerirsiniz? Bilgisayarı seviyorum ama bilgisayar için hiçbir şey bilmiyorum. Bir ara kendim html çalışmıştım gerçi. İngilizceye ek takviye yapmayı düşünüyorum. Siz ne önerirsiniz?

  1. byteadam diyor

   Matematik ve YBS çok ayrı alanlar. Birleştikleri noktalar var ancak temelde farklı amaçlara hizmet ediyorlar bildiğiniz üzere. Ben YBS okudum, çünkü bunu gerçekten istedim ve bilişim sektöründe kariyer yapmayı hedefledim. Buradaki cevap sizde aslında, siz ne istiyorsunuz?

 15. melek diyor

  Aslında istediğim şey bilgisayar üzerinden kariyer yapmak. Fakat ya yapamazsam endişeside mutlaka oluyor çünkü her ne kadar bilgisayarla ilgilensemde çok bir şey bilmiyorum. Bu yüzden endişem çok üst seviyede.

  1. byteadam diyor

   Hiçbir şey bilmeden gelen arkadaslarım vardı, onlarda endiseliydi ancak zamanla toparlayıp öğrendiler ve bir kaçı suan iyi islere sahip. Önemli olan istemeniz, yoksa istemediğiniz bir şeyi zaten yapamazsınız. Eğer istiyorsanız, düzenli bir çalışmayla halledebilir hatta daha iyi şeyler de yapabilirsiniz. Derslere gidin, not alın, araştırın, soru sormaktan çekinmeyin, evde kendinizde internetten çalısın, projeler yapın. Bunların sonucunda inanın güzel seyler basarabilirsiniz 🙂

 16. melek diyor

  çok teşekkür ederim iyi ki varsınız?

  1. byteadam diyor

   Ben teşekkür ederim dilerim Hakkınızda hayırlısı olur 🙂

 17. merve diyor

  Merhaba, bölümde bilgisayar dersi çok mu? Çıkışta rahat iş bulabilir miyim? Yani bir işe girince daha çok hangi alanda çalışılıyor bilgisyar mı yoksa yöneticilik gibi mi?

  1. byteadam diyor

   Sadece okumak için okursanız rahat iş bulamazsınız 🙂

 18. Ali diyor

  Abi Herşey için teşekkür ederim ben ek tercih yapacam bugün inşallah ve bu bölümü hemen hemen kimse bilmiyor bende istiyorum ama bölüm hakkında bilmedigim çok şey var önceligim ingilizce lisede cok zayıftı hemen hemen hiç bilmiyorum onun hakkında ne yapmam lazım sıkıntı çeker miyim ? 2.sorum da bilgisayar hakkında programlar hakkında az cok bilgim var merakım ve hevesim de var istiyorum ama yapamazsam zorsa diye korkularım da var son sorum da bu bölümü kazandık insallah sonunda ki iş imkanları nelerdir neler yapabilirz ne olabilirz onu merak ediyorum. kusura bakma cok soru sordum ama tercihler icin de az zaman kaldı ve ben hala kararsızım bilgi verecek kimse yok

  1. byteadam diyor

   Öncelikle Geç cevap verdiğim için Özürdilerim. Bayramın yaklaşması ve iş yoğunluğu nedeni ile site ile ilgilenemedim. Bölümün zorluğu ve kolaylığı önemli bir konu olmamalı senin için. Her bölümün zorluğu vardır. Önemli olan senin hayallerine ulaşabilmek için neler yapacağın. Eğer bu alana yönelmek ve kariyer yapmak istiyorsan yapamam korkusunu boşuna taşıyorsundur. Zevk almaya başladıkça her şey daha kolay gelmeye başlayacaktır buna emin ol. İş imkanları konusunda internette aslında pek çok konu var. Onun haricinde ben şuan Sosyal Medya Pazarlama alanına yöneldim ve çalışmaktayım. İlerleyen zamanlarda da duruma göre sektör elbette değişiyor. Bunun haricinde IT alanına yönelen veya ABAP, SAP gibi alanara da yönelen arkadaşlarım oldu. Burada asıl mesele okurken sen kendini hangi alanda geliştirdin ve projeler ürettin. Zira iş sıkıntısı büyük şehirlerde bizim için yok sayılır ancak bu senin bilgi birikimine ve yeteneğine bağlı. İşsiz arakdaşlarımda var maalesef zira geldikleri gibi okuldan mezun oldular. Tercihlerinde inşaallah istediğin şekilde ilerlemişsindir. Görüşmek üzere.

 19. Alp diyor

  Öncelikle bu bilgilendirici makale için teşekkür ederim.Bilgisayar veya Yazılım Mühendisliği bana çok ağır ve teknik geliyor ama liseden bilişim mezunu olduğum için bir yandan da bilişimde kariyer yapmak istiyorum (tabi sadece bu değil e ticaret konusunda deneyim sahibi olma isteğimde var) bu bölümü bana tavsiye edermisiniz?
  Farklı görüşler almaya çalışıyorum cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. byteadam diyor

   Kusura bakmayın. Askerde olduğum için çoğu yoruma geç cevap veriyorum. Kariyer hedefiniz bilişimin hangi kolu olursa olsun, bu bölümü tavsiye ediyorum. Zira bende üniversite yıllarımdan bu yana e-ticaret ile uğraştım ve bu bölüm ile birlikte çok ekmeğini yedim. Tabi bölüm size e-ticaret olarak çok bir şey katmayacak ama bu sektörde bilgi sahibi yaparak neler yapabileceğinizi gösterecektir.

   1. Alp diyor

    Cevabınız için teşekkürler 🙂

   2. Alp diyor

    Cevabınız için teşekkür ederim 🙂

 20. Nisa diyor

  Bu bölümü okurken ilgi alanınıza göre işletmeye veya kodlama tarafına eğilim gösterebiliyor musunuz tercih olarak yani işletmeyi ağırlıklı görmek isteyen biri ya da kodlamayı daha ağır görmek isteyen birinin böyle bir tercih şansı var mı

  1. byteadam diyor

   Maalesef, bu tercih konusu değil. Bu bölümün amacı bilişim ile diğer dalları birleştirmek. Yoksa işletme istiyorsanız işletme bölümünü tercih etmeniz daha faydalı olur.

 21. Uğur diyor

  hocam bilgisayar programcılığı mezunuyum. ybs okuyabilir miyim?

  1. byteadam diyor

   Tabii ki okuyabilirsiniz.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.