Yeni Zelanda Working Holiday Vizesi Almak

İki Red ve Bir Onay ile Yeni Zelanda Working Holiday Vizesi Alma İşlemlerim

 Yeni Zelanda Working Holiday Vizesi Almak adlı yazımda sizlere geçtiğim tüm aşamalardan ve bu vize hakkında bilmemiz gerekenlerden bahsedeceğim. Öncelikle bu vizeyi 2 RED sonrasında 3. Başvurumda almış olduğumu belirtmek isterim. Belki de bu yazıyı diğer Yeni Zelanda Working Holiday Vizesi Almak adlı makalelerden ayıran en büyük özellik bu olacak. Amacım sizleri, aldığım Vize redleri ile birlikte onay aşamasına giden başvuru sürecimde edindiğim bilgiler ile bilgilendirmek. Bu sayede neler Red sebebi, hangi durumlarda vize başvurusu için beklenmeli gibi çeşitli sorulara cevap bulabileceğinizi umuyorum. Ayrıca yazıma başlamadan son olarak bu makaleyi sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

yeni zelanda working holiday vizesi almak

Yeni Zelanda Working Holiday Vizesi Almak

 • Yeni Zelanda Working Holiday Vizesi Nedir?

Yeni Zelanda hükümeti her yıl Türk Vatandaşları için 100 kişilik bir kota açarak bu vizeyi vermektedir. Vize süresi bir yıldır. Bu vize ile birlikte istediğiniz kadar çalışıp (bazı şartları var tabi) ayrıca gezebilirsiniz.

Vizeyi almanızın ardından 1 yıllık süreniz başlamaz. Vize süreniz, ülkeye giriş yaptığınız tarihten itibaren başlar. Bu çok güzel bir fırsattır. Yine de Yeni Zelanda hükümeti ülkeye belirli bir zaman içinde giriş yapmanızı ister. Örneğin benim vizemin başlangıç tarihi 5 Aralık 2018. Yeni Zelanda’ya 5 Aralık 2019’a kadar giriş yapmam gerekiyor. Verilen 1 Yıllık giriş süresi, gayet işleri toparlamak ve kafanız rahat bir şekilde dünyanın öbür ucuna gezi yapmak için güzel bir süre.

İlk olarak 100 Kişilik bu kotanın hemen dolacağını düşünebilirsiniz. Ancak ben 2016 Yılından itibaren incelediğimde bu kota hiç dolmadı. Hem tercihen az olması (genellikle Avustralya Working Holiday düşünülüyor) hem de vize vermede Yeni Zelanda hükümetinin biraz seçici olmasından dolayı bu durumun oluştuğunu düşünüyorum.

Yeni Zelanda Working Holiday Vizesi Şartları

 • Yeni Zelanda’da bir işveren ile en fazla 3 ay çalışabilirsiniz. 3 ay sonunda başka bir işveren ile çalışmanız gerekmekte. Böylelikle çalış ve gez denmek isteniyor.
 • Bu vizeye sahipken size teklif edilen kalıcı bir işi kabul edemezsiniz.
 • Çocuklarınız veya eşiniz varsa, her birinin ayrı ayrı başvurması gereklidir.
 • En fazla 6 Aylık bir eğitim alabilirsiniz. Yani bu vizeyi alıp, 1 yıl içinde de bir İngilizce kursuna gitmek isterseniz bunun süresi en fazla 6 ay olmalıdır.
 • Bu vize ile istediğiniz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz. Yani iki ay sonra Türkiye’ye veya Kore’ye gidip, yine geri gelebilir ve tekrar ülke dışına çıkıp yeniden içeri girebilirsiniz.

Yeni Zelanda Working Holiday Vizesi Almak isteyen arkadaşların bilmesi gerekenler bu kadar aslında. Şimdi Başvuru aşamalarına geçebiliriz.

 • Yeni Zelanda Working Holiday Vizesine Kimler Başvurabilir?

Başvuru yapmadan önce bazı şartları sağlamanız istenmekte. Eğer aşağıda sıralayacağım şartları karşılamıyorsanız başvuru yapmamalısınız. Ayrıca başvuruların açık olup olmadığını Buradan kontrol edebilirsiniz.

 • Başvuru için yaş aralığı 18-30 yaş aralığıdır.
 • Her hangi bir sağlık sorununuz olmamalıdır. ( Sadece göğüs röntgeni isteniyor. Burada çıkacak bir sorun sizi sıkıntıya sokabilir. Bunun haricindeki sağlık sorunları için bir test veya farklı bir uygulama yok. )
 • Sicilinizin temiz olması gerekiyor.
 • Daha önce bu vizeyi almamış olman gerekiyor.
 • Bankada gösterebileceğin 7000 NZD tutarında bir paranızın olması isteniyor. Şuan ki kur ile bu 24.897,67 Türk Lirası’dır.
 • Kalış süreniz boyunca tam bir sağlık sigortasına sahip olmalısınız. ( Vizeniz çıktıktan sonra. Öncesinde değil. )
 • En az 4 Yıllık üniversite mezunu olmak. 
 • İngilizce bilginizi kanıtlamanız istenmekte. Bunun için aşağıdaki sınavlardan birinden istenilen puanları almanız veya Yeni Zelanda’nın listelediği Türkiye’deki bazı okullardan mezun olmanız gerekmekte. Benim okulum listede olmadığı için IELTS sınavına girmiştim. 

IELTS – Genel puan  4.5 veya daha fazla. ( Genel veya Akademik Fark etmez. Bu sınav bana göre diğerlerinden daha basit. Genel IELTS’e girip 4.5 kolaylıkla alınabilir. )

IELTS Sınavı ile ilgili Makalemi Okumak İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

Kabul Edilen Okullar

 • Bilkent Üniversitesi, Ankara
 • Çankaya Üniversitesi, Ankara 
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ veya ODTÜ), Ankara
 • Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul
 • Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul 
 • İstanbul şehir üniversitesi
 • İstanbul Bilgi Üniversitesi
 • İstanbul Arel Üniversitesi
 • Koç Üniversitesi, İstanbul
 • Özyeğin Üniversitesi, İstanbul
 • Sabancı Üniversitesi, İstanbul 
 • Yeditepe Üniversitesi, İstanbul
 • İzmir Ekonomi Üniversitesi
 • İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü veya İYTE)
 • Yaşar Üniversitesi, İzmir.

Ayrıca, öğreniminizin İngilizce olduğuna dair kanıt sağlamanız gerekir.

 • Yeni Zelanda Working Holiday Vizesine Nasıl Başvurulur?

Yukarıda sıralanan şartları sağlıyorsanız bu vizeye başvuru yapabilirsiniz. Başvurular ONLINE gerçekleşir. Bu vizeye başvuru yaparken veya başvurudan sonra yapacağınız tüm işlemler ONLINE olacaktır. Yeni Zelanda Hükümeti bu vize için işlemleri şuan Hindistan’da yürütmektedir. Başvuru belgelerimizi genellikle oraya gönderilmesi istenir. Ben Yeni Delhi’ye göndermiştim.

Önemli Not: Şu an en güncel başvuru yazısı bu sanırım. Diğer bir konu da eğer yeterli İngilizce bilginiz yoksa başvuruyu İngilizce bilen biri ile veya bir ajans ile yapın. Adım adım sizlere fotoğraflar ile, özellikle hesap açma ve başvuru aşamalarını gösteremeyeceğim zira hali hazırda açılmış bir hesabım var.

Buraya tıklayarak Yeni Zelanda’nın göçmenlik sitesindeki Working Holiday sitesine gitmeniz gerekiyor. Aşağıda Apply Now butonuna tıklayın. Altta Login or Create Account butonu gözükecek. Buradan pasaport numaranız ile kayıt yapabilirsiniz. Kaydınızın ardından hesabınıza belirlediğiniz kullanıcı adınız ve şifre ile giriş yapın. Ardından başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.yeni zelanda workin holiday vizesi almak başvuruBaşvurunuzun sonuna doğru sizden Başvuru Ücreti alınacaktır. Başvuru ücreti şuan 245 NZD’dir. Sizin başvurduğunuz zamanda bu ücret değişebilir. Buradan güncel ücretin ne olduğunu öğrenebilirsiniz. 

Başvuru Ardından Yapmanız Gerekenler

Yeni Zelanda working holiday vizesi almak için gerçekleştirdiğimiz başvuru ardından başvuru aşamanızda belirttiğiniz mail adresine başvurunuz ile ilgili mailler gelecektir. Bu maillerden ikisi önemlidir.

İlk mailde isminiz, doğum tarihiniz, müşteri numaranız ve ekte bir WORD dosyası bulunacaktır. WORD dosyası içinde hangi adrese hangi belgeler gönderileceği yazılıdır. 

İkinci mailde ise yine önemli bilgiler mevcut. Yine göndermeniz ve sizden istenilen belgeler ile bilgilerin dışında pasaport gerekli mi, bir sorunuz varsa hangi adrese mail atabilirsiniz, anlaşmalı hastaneler nereler ve pek çok ayrıntı bu belgede anlatılıyor.

Bana gelen dosyalarda istenilen belgeler ve belgeleri göndermemi istedikleri adres aşağıdadır. Genellikle aynıdır ancak zamanla farklılık gösterebilir.

Önemli Not:Göndereceğiniz tüm belgelerin İngilizce çevirisi yanlarında gereklidir. Onaylı şehrinizde olan iyi bir tercümanlık ofisine giderek çevirilerinizi yaptırabilirsiniz. Bunun için şurası olsun denilen bir yer yok, herhangi onaylı tercüman ofisi olabilir. Noter Onayına Gerek Yok. Ben yaptırmadım, ajansta olmadığını söyledi. Garantiye alayım derseniz siz bilirsiniz.

Önemli Not: Aşağıda sıralayacağım belgeler, Yeni Zelanda Working Holiday Vizesi almak için gönderip onay aldığım belgelerimdir. Bazı yazdığım belgeler size gönderecekleri mailde istenmiyor ancak emin olun bunları istiyorlar. Çok saçma gibi gözükse de tavsiyeme uyun derim. Bu konu hakkında zaten başvuru kısmını geçtiğimizde, aşağıda kendi başvurumu anlatırken değineceğim.

Belgelerin Gönderileceği Adres

TT Services. B-6/8

3rd Floor, Commercial Complex

Opposite Deer Park

Safdarjung Enclave, New Delhi 110029 India

Bu adres değişebilir. Size gönderilen dosyadaki adresi kontrol edin.

İstenilen Belgeler

1- Pasaportunuz. 

Burası önemli. Yeni Zelanda Working Holiday vizesi almak isteyen arkadaşların bazıları pasaportlarını eski bilgileri okuyarak göndermişler ve geri almada büyük sorun yaşamışlar. İlk zamanlarda pasaportunuzun orjinali isteniyordu göndereceğiniz dosyalar içinde. Artık taratıp bir çıktısını almanız yeterli. Yukarıda da dediğim gibi, size iki önemli mail gelecek. İkinci gelen mailde “Pasaportunuzun orjinaline gerek yoktur, göndermeyin” ibaresi göreceksiniz. Yinede gelen maili iyice inceleyin. Önceden başvurduğumda pasaportumu gönderip, yanına da geri gelsin diye bir ton belge koyuyordum. Kredi kartı bilgilerim ( Kargo masrafı çekilsin diye ), Adres formu gibi belgelerdi bunlar.

yeni zelanda working holiday vizesi almak pasaport

Artık işi kolaylaştırdılar. Belgeleriniz ulaştıktan sonra, incelemelerin ardından size mail atarak Pasaportunuzu Türkiye’deki VFS Ofisine göndermenizi isteyecekler. Burada kendileri de pasaport ile işlem yaptıktan sonra size geri gönderecekler. Tabi ben bu aşamayı yapmadım. Daha önceki başvurularımda gönderdiğim için benden pasaportu Türkiye’de ki adrese göndermem istenmedi. Diğer arkadaşlar göndermişler. Yinede tabi size gelen mailler iyice okuyun ve pasaport ile ilgili bilgileri dikkatlice inceleyin. Değişiklik olup olmadığından emin olun. 

Bir diğer husus ise pasaportunuzun geçerlilik tarihi ve en az iki yaprağın boş olması. Pasaportunuzun geçerlilik tarihi, dönüş tarihinizden en az 3 veya 4 ay uzun olmalı. Aksi takdirde sıkıntı olabilir. 

Tercüme gerekmemekte. 

2- Göğüs Röntgeni

Sizden istenilen bu röntgeni Yeni Zelanda’nın anlaşmalı hastanelerinden çektirebilirsiniz. Sizlere röntgeni vermeyecekler. Giderken yanınızda Pasaportunuzu götürmeniz gerekmekte. Anlaşmalı hastane pasaport bilgilerinizle Yeni Zelanda’ya kendileri Röntgeni gönderecektir. 

Anlaşmalı hastane listesine Buradan gerekli bilgileri kutucuklara girerek ulaşabilirsiniz. 

Röntgen ücreti olarak ben 300 TL ödemiştim. Ücretler değişiklik gösterebilir. Röntgeni çektirmenizin ve hastanenin işlemleri tamamlamasının ardından, hastanenin daha önce size verdiği forma yazdığınız e-mail adresinize röntgen ile ilgili bilgiler gelecektir. 

3- İngilizce Belgeniz

Orjinal belgenizi veya taratılmış bir kopyasını koyabilirsiniz. Belge üzerinde kontrol için bir numara olacağı için onlar bu numaradan orjinalliğini görebilir. Ben garanti olsun diye orjinal IELTS belgemi koymuştum. Belgem İngilizceydi, sizin de öyle olması gerek ancak Türkçe ise çevirisini yaptırmalısınız.

İngilizce belgesi yerine, yukarıda bahsettiğim okullardan birinden mezunsanız, sizden okuduğunuz okulun, bölümün İngilizce olduğuna dair kanıt istenmekte. 

4 – Additional information Formu

Bu form word dosyası içinde mevcut. Bu formu doldurarak bir çıktısını almanız ve belgelerin arasına eklemeniz gerekiyor. 

5- INZ 1209 Formu

Bu form önceden yoktu ancak artık isteniyor. Buradan bu forma ulaşabilirsiniz. Dikkatli bir şekilde okuyup doldurmanızı öneriyorum. Çıktısını alarak belgeleriniz arasına ekleyiniz.

6- Adli Sicil Kaydı

E-Devlet üzerinden veya direkt adliyeden apostilli olarak alabilirsiniz. E-Devlette Tercümeli olarak belgeyi alma şansınız var. Bu yüzden adliyeye gitmenize gerek yok. 

7- Diplomanız

Diplomanızın taratılmış bir kopyası ve İngilizce çevirili diğer kopyası.

8- T.C. Kimliğiniz varsa Ehliyetiniz

Kimliğinizin ve varsa ehliyetinizin bir fotokopisini koymanız yararınıza olacaktır. Pasaport yeterli olsa da bunlarda destekleyici belgeler olarak geçiyor.

9 – Banka Hesap Dökümü 

Bu kısımda bankadan alacağınız hesap dökümü gerekmekte. 7000 NZD tutarının TL veya Dolar olarak hesabınızda bulunduğuna dair kanıtı bu şekilde sağlayacaksınız. Bazı arkadaşlar paranın 3 Ay önceden yatırılması gerektiğini söylüyor. Zira Avustralya’da bu madde var ancak Yeni Zelanda’da yok. Siz yinede işinizi garantiye alın. Ayrıca bankanızdan harici olarak “müşterimizin hesabında şu kadar para vardır” diye, bu tür başvurularda verdikleri kağıdı da alabilirsiniz. 

10 – Paranın Kaynağına Ait Kanıt 

Burası önemli bir nokta. İlk başvurumda aldığım RED’in sebeplerinden biri. Eğer çalışıyorsanız maaş bordronuz, yani bu para benim kaynağı da benim demek için. 

Parayı ailenizden aldıysanız, babanızdan veya annenizden bir sponsor mektubu. Bu kısımda babanızın bordrosuna gerek yok ancak ben ek belge olarak Nüfus Kayıt Örneği koymuştum. Yani bu adam babam, babam var demek için 🙂

11- Niyet Mektubu

Önemli olan kısımlardan biri daha. Niyet mektubunu güzel hazırlamınızı öneriyorum. Kim olduğunuz, ne olduğunuz, Yeni Zelanda’ya gelme amacınız gibi sorulara iyice cevap verin. Ayrıca unutmayın, tüm bu belgeleri istemelerinin nedeni sizin oraya gerçekten vizenin amacına uygun geldiğinize inanmak istemeleri. Bu yüzden neden geri döneceğiniz hakkında da bilgi verin.

Bunun haricinde eğer çalışıyorsanız, şirketinizden bu bizim eleman, izin verdik, gidip gelecek mektubu da alabilirsiniz. Bu çok yararlı olacaktır.

12 – Askerlik Belgeniz ( Erkekler için )

Bu belge benim ikinci RED sebebimdir. O yüzden dikkat edilmelidir. Eğer teciliniz varsa E-Devletten belgesini alıp, çevirisini yaptırmalısınız. Tecilinizin 1 yıldan uzun olması önemli bu hususta. Eğer askerliğinizi yapmışsanız, yine E-Devletten alıp belgenizi koyun. İsterseniz varsa Terhis Belgenizin bir kopyasını ve çevirisini gönderin. 

Yeni Zelanda Working Holiday vizesi almak için bize en çok engel olan hususlardan biri bu aslında. Zira tecili olan bazı arkadaşlar vizeyi alsa da genel olarak bu yüzden red alanların sayısı daha fazla. Bilginize. 

13- Hizmet Ücreti 

Burayı iyice okumanızda fayda var. Zira başvurular önceden Dubai’den yapılıyordu ve pasaport vs. de istendiği için hem VFS’nin dosyalarınızı incelemek için aldığı ücret hem de pasaportunuzu geri göndermek için aldığı ücret vardı. Bunları göndermek için kredi kartı bilgilerinizin olduğu bir formu da doldurup yollamanız isteniyordu. Yollamazsanız da onlar size mail atıyordu ve formu doldurup taratıp online atmanız isteniyordu. Yani bu durum başvurunuzu etkileyecek bir durum değil. Önemli olması, adamlar ücretini alana kadar başvuruyu incelemiyor.

Yeni Zelanda Working Holiday Vizesi başvuruları artık Yeni Delhi’den yapılıyor. Ben son başvurumu Ajans ile yaptım. Ajans bana artık kredi kartı bilgilerini gönderme zorunluluğu yok dedi. Hindistan’daki banka hesaplarına dolar hesabımdan 16 Dolarlık bir ödeme yaptım. Ödemenin ardından bankamdan bu ödeme ile ilgili Swift Mesajı istedim, e mailime attılar. Bunu da yazıcıdan çıkarıp dosya arasına koydum. Bir sıkıntı çıkmadı, benden herhangi başka ücret talep edilmedi. Yani ödeme gerçekleşti. Diğer sayfalarda bu konuda hala form gönderilmesi yazmakta.

Gönderdiğim Hesap Bilgisi Aşağıdadır. Ödeme arından bankanızdan bu ödemeye ait Swift Mesajı isteyin. Banka genel müşteri hizmetlerini aramayın, kartınız hangi banka binasına kayıtlı ise oradan isteyin. 

Buradan sayfasına da ulaşabilirsiniz.

Hesap Bilgileri

Hesap Adı: TT Services A D O T.T. Enterprises P Ltd
Hesap Numarası: 057705000678
Banka Adı: ICICI Bank
Account Type: Current Account

Tüm belgeleri toparladıktan sonra WORD dosyası içindeki adrese UPS kargo ile kargoladım. Kargo ücreti 300 Civarı tutmuştu. Ayrıca size gelen WORD dosyası içinde gönderilecek adresi iyice kontrol edin. 

Bu belgeler benim ONAY alan gönderdiğim belgelerdir. Başvuruda toplam harcadığım ücret ve detayları aşağıdadır. Aslında 3 kere başvurmuş biri olarak benim için daha fazla oldu diyebilirim 🙂

Başvuruda Verdiğim Ücretler

Online Başvuru Ücreti – 208 NZD, Şu anki kur ile 739 TL.

Kargo Ücreti : 300 TL

Hizmet Ücreti : 16 USD, 84 TL

Çeviri Ücreti : 100 TL

Ciğer Filmi : 300 TL

Toplam : 1523 TL 

Başvuru sonrası iş beklemeye kalıyor. Bir süre sonra pasaportunuzu en yakın VFS ofisine göndermeniz istenecek. Ofisleri arayıp bilgi alabilirsiniz bu durumda. Benden istemediler. Büyük ihtimal daha önceden pek çok kez göndermemden istenmediğini düşünüyorum 🙂 

En nihayetinde de onayınızı önce hesabınızdan, sonra mailden öğrenebilirsiniz. Başvuru süresi 20 gün deseler de inanmayın. Ben 2.5 ayda aldım, bazıları ise 5 ayda. Bazıları ise gerçekten 20 günde. Yani süre herkes için farklı olabiliyor. E-mailden ziyade sık sık hesabınızı kontrol edin. Orada başvuru süreciniz genelde beklemede yazar. Yeni Zelanda Working Holiday Vizesi geldiğinde E-Vizenizi hesabınızda görüp indirebilirsiniz.

2 Red 1 Onay İle Yeni Zelanda Working Holiday Vizesi Maceram

Uzun ve ayrıntılı olarak Yeni Zelanda Working Holiday vizesi almak için yapılması gerekenlerden bahsettikten sonra, sıra geldi benim working holiday macerama. Bu kısmı fazla uzatmayacak olsam da önemli kısımları atlamayacağım. 

2016 Yılında üniversiteden mezun olduğumda aklımda tek bir hedef vardı. Yeni Zelanda‘ya gitmek. Bunda da tabii ki sıkı bir LOTR fanı olmamın etkileri büyük olsa da en önemli etken Yeni Zelanda’nın kendisi ve bu vizenin gayet makul olmasıydı. Ancak ilk başlarda kurduğum hayaller maalesef teker teker yüzümde patladı.

Bölüm 1 – İlk RED

Mezuniyetimin ardından IELTS sınavından istenilen 4.5 Genel ortalamayı alabilmek için ingilice kursuna yazıldım. Hem yazılımcı hem de sosyal medya uzmanı olmamdan, İngilizce kursları ile de çalışıyordum. Herhangi bir ücret ödemeden ücretsiz istediğim kadar ders aldım ve en sonunda 2017 Nisan ayında IELTS GENERAL sınavına girip 4.5 puanı aldım. O zamanlar IELTS ücreti 500 TL’idi. Şimdi ne kadar bilmiyorum ancak çok uçmadıklarına eminim. Ben British Council‘a başvurarak bu sınava İstanbul’da girdim. 

Hiç zaman kaybetmeden de Nisan ayının sonlarında başvurumu yaptım. Bu başvuruda yukarıda sıraladığım belgelerin hepsini göndermedim. Eksik olan belge bir Sponsor Mektubuydu sadece. Ancak o sıralar ülke darbe olayı ile hala kaynamaktaydı bildiğiniz üzere. New Zealand sitesinden bu vizeye verilen kabul ve red onaylarını görebileceğiniz güncel bir istatistik yayınlanmakta. O aralar herkese RED vermişler ki bende bu kişilerden biriydim. İstatistiklere Buradan ulaşabilirsiniz.Aşağıda Work kısmındaki dosyaları indirerek Türkiye kısmını bulmanız yeterli. 

2 Aylık bir bekleyişin ardından, Haziran ayında RED aldığıma dair bir mail aldım. Sebebi ise bankadaki paranın kaynağının belirsiz olmasıydı. Aslında normal şartlarda benden ek belge talep etmeleri gerekirdi. İstenilen belgeler arasında da bunu söyleyen bir belge yoktu. Bunun haricinde oraya vizenin amacına uygun gelmek istediğimden emin olamadıklarını yazmışlardı. Yani irtica etme olasılığım varmış. O sıralar da pek çok Türk vatandaşı askerlik ve buradaki olaylar ile paralel olarak bahaneler sunarak irtica etmiş. Bu yüzden de olan bizlere oldu maalesef.

Bölüm 2 – İkinci RED

Banka konusunda sıkıntı çıktıysa, o zaman bankayı halledip bir kere daha başvurayım dedim.  Kıydım paraya. Trabzonluyum. Biraz da Karadeniz inadım vardır. Kafama koyduğum bir şeyi yapamazsam rahat uyuyamam. Aynı belgelere ek olarak Sponsor mektubu, babamın maaş bordrosu ve hesap dökümlerini çevirtip yolladım. Ayrıca niyet mektubumu da biraz daha genişletip, oraya cidden tatil amaçlı gelip döneceğimi belirten ibareler yerleştirdim. Bu sefer emindim, bu vize çıkacaktı. 

İkinci RED mailinin gelmesi Ağustosu buldu. Sebep olarak ise Askerlik tecilimin onları memnun etmemesi, ülkemizde askerliğin zorunlu olmasıydı. Elim ayağım bu RED ile bağlandı. Yapacak bir şey yok dedim, tecilimi bozup askere gittim. Askerliğimi 2018 Ocak ve Temmuz ayları arasında tamamlayıp yeniden İstanbul’a döndüm. Yarım kalan bir işim vardı…

Bölüm 3 – ONAY

Bu başvurumu Taksimdeki AtlasEdu ile yaptım. Zira başvuru ile ilgili değişiklikler olduğunu duymuştum ve ayrıca 2 RED almanın vizeyi almamda büyük eksisi olacağının farkındaydım. Profesyonel bir yardım gerekiyordu. Sağ olsunlar, bir gün içinde her şeyi ayarlayıp başvurumu yaptılar. Bu başvuruda yukarıda sıraladığım işlemleri yapıp belgeleri hazırladık. 

Başvurumun ardından iki ay geçmişti. Hiç bir haber alamadım. Ne dosyaları aldık, başvurunuz değerlendiriliyor nede başka bir mail. Zaten yollamıyorlar da hiç bir zaman. Bekliyorsunuz öyle. Bende aşağıdaki adrese ilk maili attım. Mailde başvurumun durumunu sordum. 

Mail attığım adres :  NDWVSupport@mbie.govt.nz 

Ayrıca bu adres sorumuz varsa buraya mail atın dedikleri adres. Ancak buradan bir cevap alamadım. Geri dönmediler. Bende başka bir mail adresine mesaj attım. 

Mail attığım diğer adres : inzDelhi@ttsvisas.com

Buradan dönüş yaptılar. Dosyalarıma hali hazırda memur atanmadığını, en kısa sürede atanacağını söylediler. İki ay geçmişti. Olsun dedim, en azından atanacakmış. Ve iki haftanın sonunda Hesabıma giriş yaptığımda E-Vizemi gördüm. Uzun bir uğraş, uzun bir bekleyiş ve sonunda vizeyi almıştım. 

Anlatacaklarım bu kadar. Şimdi 15 Ocak 2019 tarihinde Yeni Zelanda’ya uçacağım. Burada oradaki tecrübelerimi ve yaşadıklarımı aktarmaya devam edeceğim. Umarım bu makale başvuru sürecinizde sizlere yardımcı olacaktır. Yeni Zelanda Working Holiday Vizesi almak adlı yazımın sonuna geldik. Yorumlarınız veya sorular için makale altına yazmayı unutmayın. 

Bol şanslar!

byteadam.