Yazılıma Nereden Başlamalıyım

Yazılıma Nereden ve Nasıl Başlamalıyım ?

Yazılıma nereden başlamalıyım, yazılıma nereden başlamak gerekir gibi sorular, bu alana girmek isteyen pek çok hevesli arkadaşımızın ilk sorduğu sorulardan biridir. Güzel ve anlamlı bir soru olmanın yanında, bence tecrübeler ile bu sorunun cevaplanması da gerekir ki bende bu yazımda bunu yapmayı düşünüyorum. Ne kısa ne de çok uzun bir yazı olacak. Ancak yazının sonunda, kafanızda bir kaç ışığın yanacağını umut ediyorum.

Ayrıca bu başlık altında size yazılım nedir, hangi diller vardır ve ne işe yararlar gibi her yerde bulabileceğiniz konulardan bahsetmeyeceğim. Yazılım çok genel bir anlama sahip olduğu için bunu basit parçalara bölmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu yazı, daha yeni yeni bu iş için araştırma yapan arkadaşlarımıza yönelik olacak ve olayı ayrıntılara boğmadan sade bir şekilde anlatmanın daha yararlı olacağını düşünüyorum.

Yazılıma Nereden Başlamalıyım - byteadam

Yazılıma Nereden Başlamalıyım – Yazılım Derken ?

Bilgisayarlar, telefonlar, televizyonlar, çamaşır makineleri, mutfak robotları, oyunlar, internet… Her şey bir yazılımın ürünüdür. Peki, siz hangi ürünü üretmek için yazılım öğrenmek istiyorsunuz? Amacınız nedir? Yazılıma nereden başlamalıyım sorusuna giden cevap için, ilk bulmanız gereken cevap bu aslında.

Şöyle düşünün. Bir otomotiv firmasında çalışacaksınız ve göreviniz tamamen bir arabayı yapmak. Motoru, kaputu, lastiği, vidası ve binlerce parçası sizin işiniz olacak. Çok zor değil mi? Oysa bir aracın her noktası için ayrı uzmanlar çalışmakta ve bu uzmanlar sadece kendi alanlarında iş yapmakta. Bu örnekten de anlayacağınız üzere, ilk önce ne yapmak istediğinizi düşünmeniz sizi büyük bir yükten kurtaracaktır. Bir araba nasıl yapılır? yerine, arabanın motoru nasıl yapılır? demek daha iyidir.

Tüm bunları dikkate alarak, ne yapmak istediğiniz hakkında karar kılmanız, yazılım dünyasına ilk adımlarınızı atarken size zaman kazandıracaktır. Her bir yazılım dili, aslında temel olarak aynı noktada ve mantıkda buluşur. Ancak her biri bazı alanlarda daha çok tercih edilirken, bazı alanlarda daha az tercih konusu olur. Örneğin Android mobil cihazlar için programlama yaparken, JAVA dili daha çok tercih edilir. Web uygulamaları geliştiren insanlar ise PHP dilini daha çok kullanırlar. Ancak bu demek değildir ki mobil programlama sadece JAVA ile ya da web programlama sadece PHP ile yapılabilir. C# ile her iki alanda da üretim yapmanız mümkündür. Ancak yine bu demek değildir ki C# her iki alanda da çok iyidir. Her dilin kendine has artıları ve eksiklikleri bulunur.

Yukarı paragrafta açıkladığım dillerin ne olduğunu bilmiyorsanız, Yazılıma nereden başlamalıyım sorusuna giden cevapta, ikinci soruyu buldunuz demektir. Yazılım Dilleri Nelerdir ve Ne İşe Yararlar? Ne üreteceğinize karar vermenizin ardından, yazılım dillerini, üreteceğiniz şey ne ise ona göre araştırmalısınız. Adım adım ilerlerken, bunları not almanızda fayda var. Yazının sonunda, sormanız gereken tüm soruları ve almanız gereken “gerekli” cevapları bulabileceğinizi umuyorum.

Yazılım Dilleri Nerelerde Kullanılır ?

yazılım dilleri

Yukarıda gördüğünüz grafik, yazılım dillerinin hangi alanlarda ne kadar kullanıldığını gösterir. Örneğin C dili ile telefon uygulaması yapabilir, web uygulaması geliştirebilir ve elektronik aletler için (örn. Çamaşır makinesi, buz dolabı, televizyon vs. ) kodlama yapabilirsiniz. Ancak gördüğünüz üzere JAVA ile, atıyorum bir çamaşır makinesinin menü ekranını kodlayamazsınız. Aynı şekilde Python ile de bir telefon uygulaması geliştirmek çok zordur.

Burada ise Yazılıma nereden başlamalıyım sorusuna giden cevapta, üçüncü soruyu soruyoruz kendimize. Hangi dili tercih etmeliyim? Bunun için sizlere tavsiyem, piyasada en çok kullanılan popüler dilleri başa koymanız. Hangi alanda üretim yapmak istiyorsanız, o alanda en çok kullanılan dili öğrenmeniz iyi olabilir. Piyasaya göre hareket etmek, maddi açıdan da önemli bir noktadır.

Şu An Hangi Noktadayız?

Bu bir ara başlık. Yani yukarıda yazdığım tüm paragrafları bir araya toplayarak, Yazılıma nereden başlamalıyım sorusunu daha da daraltmak istiyorum burada.

Hangi Soruları Kendimize Soracağız ve Araştıracağız;

 • Hangi ürünü üretmek için yazılım öğrenmek istiyorsunuz?
 • Yazılım Dilleri Nelerdir ve Ne İşe Yararlar?
 • Hangi dili tercih etmeliyim?

Bu üç ana soruyu cevapladığınız ve netleştirdiğiniz an, yazılıma nereden başlamalıyım sorusunun cevabına çok yaklaştınız demektir. Bu soruların cevapları için boş durmadan internetin altını üstüne getirmenizi tavsiye ediyorum. Bir çok kaynak, doküman bulacak, insanların yorumları ile karşılaşacaksınız. Yeri gelecek kafanız karışacak ( bu noktada bana yorum yapabilirsiniz ), yeri gelip ya çok zor diyecekseniz. Ama unutmayın, hayallerinizi gerçekleştirmek ve hayalinizdeki işi yapmak için biraz zorlanmak çokta önemli olmamalı değil mi?

3 Soruya Cevap Verdikten Sonra Yapılması Gerekenler

Her şey tamam ve tüm soruları cevapladınız. Peki, şimdi ne yapacaksınız? Burası sizin eğitiminize nerede ve nasıl devam edeceğinize karar vermeniz gereken kısım. Üniversite mi okuyacaksınız? Bir kursa mı gideceksiniz? Kendi kendinize mi öğrenmeye çalışacaksınız

Üniversite Aracılığı İle Yazılım Dünyasına Adım Atmak

Yazılıma nereden başlamalıyım diyorsanız ve eğer fırsatınız var ise bu alanda bir üniversite okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Zira üniversitelerde bu alanda çalışmış, deneyimli insanlar ile eğitim görecek ve onlardan dersler alacaksınız. Gerektiğinde problemleriniz için onlardan anında çözümler bulabileceksiniz. Ayrıca hem üniversite eğitimi alarak bu alanda bir diploma sahibi olacak hemde kendi kendinizi de geliştirerek kariyeriniz için büyük bir adım atmış olacaksınız.

 • Hangi Bölümü Tercih Etmeliyim?

En başta sorulan sorulara karşılık cevaplarınızı bulduysanız, o cevaplarınıza yönelik bir bölümü tercih etmeniz gerekiyor haliyle. Burada sayacağım bölümleri, istediğiniz alana göre iyice araştırmanızı ve hatta mümkünse bu bölümlerde okuyan insanlara ulaşarak sorular sormanızı tavsiye ediyorum.

Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektirik Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Programcılığı Bölümü, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü gibi bölümleri tercih edebilirsiniz.

Not: Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü İle ilgili yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

Unutmayın ki iyi bir üniversite her zaman önemlidir. Üniversite tercihlerinizde çok dikkatli olun. Eğitimlerini ve mezunlarını iyice araştırın. Geleceğinizi şansa bırakmayın.

Kurs Alarak Yazılım Dünyasına Adım Atmak

Pek çok insan üniversite okuma fırsatına sahip olmayabilir ya da yazılım ile alakalı bir üniversite okumamış, ancak bu alanda kendini geliştirmek isteyebilir. Yazılımcıların azımsanmayacak bir kısmı çok farklı alanlardan gelen insanlardır. Matematik bölümü okumuş yazılımcıları ve hatta işletme mezunu yazılımcıları da görmek mümkündür. Bu sektörün aslında en güzel kısmı diyebilirim. Diplomanız elbet büyük bir öneme sahip, ancak neler yapabildiğiniz de en az diplomanız kadar önemli. Eğer gerçekten bu alanda yetenekli iseniz, bir muhasebeci olmanız sizin yazılımcı olamayacağınız anlamına gelmez.

Türkiye’de bu alanda pek çok kurs mevcut. İsim vermek istemiyorum, zira burada isim verecek olsam ve bir kişi o kurslardan birine gidip memnun kalmasa, bunun sorumlusu olmak istemem. Çünkü Kurslara bir para ödeyeceksiniz ve bu paranın karşılığını almak isteyeceksiniz. Bu seçimi size bırakıyorum. Size verebileceğim en iyi tavsiye, kurs seçerken en ince ayrıntısına kadar araştırmalar yapmanız. Gerekirse o kurslardan mezun olan insanlara ulaşıp, şuan neler yaptığını sormanız.

Yinede burada size tavsiye edebileceğim bir kurs var. Belediyelerin kursları mevcut. Eğer bir ücret ödemek istemiyorsanız bu kurslara gidebilirsiniz. Örneğin ben İstanbul’da yaşıyorum ve İSMEK‘in gerçekten çok kaliteli kursları mevcut. Hatta bazı kurslarından alacağınız bir sertifika, size bir çok kapı açacaktır. Bu şekilde sizlerinde yaşadığı şehirlerde ücretsiz kurslar varsa değerlendirmenizi tavsiye ediyorum.

Kendi Kendinize Öğrenerek Yazılım Dünyasına Adım Atmak

Bir üniversiteye veya bir kursa gidecek ne zamana, ne de maddi duruma sahip olmayabilirsiniz. Ancak bu seçenekler haricinde de yazılım dünyasına adım atabilmeniz mümkün. Çünkü tam önünüzde, sizi dünyaya bağlayan ve içinde koca bir bilgi hazinesi bulunan internete sahipsiniz.

Bende bildiğim çoğu şeyi internet sayesinde öğrendim. Örneğin üniversite yıllarımda Mobil derslerine hiç girmedim. Son yılımdı ve bir proje yapmam gerekiyordu. Aksi takdirde okulumu uzatacaktım. Arkadaşlarımdan aldığım bir yığın nota baktım ve inanın hiç bir şey anlamadım. Peki ne yaptım? İnterneti açtım ve adım adım araştırma yaparak mobil programlamaya nereden başlamam gerektiğini öğrendim. Aynı sizin şuan yaptığınız gibi, bende mobil programlama yapma ve varyasyonlarını aratarak pek çok bilgiye ulaştım. Sonunda ne yapacağımı öğrenmemin ardından, youtube ve web siteleri aracılığı ile mobil programlama öğrendim. Bunu ise sadece 1 haftada başardım. Tabii 1 hafta beni çok iyi bir noktaya getirmedi ancak kendi projemi yapabilecek bir seviyeye ulaşabildim.

Yukarıda anlattığım kısa anıdan çıkarmamız gereken nokta şu ki internet bizim, üniversite okusakta okumasakta en büyük öğretmenimizdir. İnsanlar şuan benim yaptığım gibi her dakika yararlı içerikler üretmeye çalışıyor. Sizlerin tek yapması gereken internetin bu bilgi yığını arasında kendiniz için en yararlı olanı bulmak.

Kendi kendinize yazılım öğrenmek çok kolay olmayacaktır evet. Ancak imkansız değil. Pek çok büyük usta yazılımcı, daha çocukken kendi kendine simsiyah ekranda, ellerindeki kısıtlı kaynaklar ile, daha internetin bile var olmadığı zamanlarda kodlama yapmayı öğrendiler. Bizler elimizin altında bir ton kaynak varken neden öğrenmeyelim?

Not: Aşağıda sayacağım kaynakların bazıları ücretli içeriklere sahiptir. Çok büyük rakamlar değildir. 5 ila 20 TL arası bir çok sete sahip olabilmeniz mümkündür. Sırala kendime göre öncelik vermeniz gerekene göre yapılmıştır.

Kaynak Önerilerim;

 1. YouTube
 2. Microsoft Akademi
 3. Google ( web siteleri – neredeyse her konuda bir yazı bulursunuz )
 4. Turkcell Akademi
 5. Udemy
 6. Kitaplar ( Görsel eğitimi daha çok seviyorum ancak kitaplarda yardımcı olabilir )
 • Kendi Kendine Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyelerim

Sabır etmenizi ve öğrendiğiniz her şeyi tekrar edip, kendinize göre uyarlamanızı tavsiye ediyorum. Bazen sıkılıp yarıda bırakabilirsiniz. Bunu yapmayın. Eğer gerçekten bu işi yapmak istiyorsanız, çalışmak zorundasınız. Boş zamanlarınızı eğitiminize ayırın. Zamanla, gerçekten elle tutulur bir şeyler yapmaya başladığınızda, alacağınız haz o kadar muhteşem olacak ki bir gün belki bana bunu anlatırsınız 🙂

İlk zamanlarınızda öğrendiğiniz şeyler kafanızı karıştırabilir, dinlemeye ve uygulamaya devam edin. Programlama kolay bir iş değil, ancak dünyada pek çok insan bunu yapıyor ve sizlerin onlardan bir eksiğiniz asla yok. Sabır ve azim sizi güzel bir noktaya taşıyacaktır.

Kendinizi geliştirirken, öğrendikleriniz ile birlikte mutlaka ve mutlaka projeler geliştirin. Sürekli araştırın ve öğrenin. Eğer bu seçeneği seçtiyseniz, diğerlerinden daha gayretli olmak zorundasınız.

Makalemi Bitirirken

Umarım Yazılıma Nereden Başlamalıyım sorusu için sizleri biraz olsun aydınlatabilmişimdir. İnanın ben bu alanda ülkemizde pek çok şeyin değişmesini şiddetle isteyen insanlardan biriyim. Oturup bu yazıyı uzun uzun yazmamın sebebi de budur. İnsanlarımız ancak bilgi ve teknoloji ile çağa ayak uyduracak seviyelere gelebilir. Bizler ve çocuklarımız bu seviye gelmeyi hakediyoruz. Ellerimizdeki telefonları kullanmak yerine üretmeyi, bilgisayar oyunları yapmayı, uygulamalar geliştirmeyi becerebilen ve bunu nesilden nesile aktaran bir nesil diliyorum.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen. Sağlıcakla kalın.

8 Yorumlar
 1. Yusuf diyor

  Çok güzel bir makale olmuş eline sağlık.

  Birde boun ve özyeğin hariç hangi üniversiteleri tavsiye edersin?

  1. byteadam diyor

   Türkiye’de bu eğitimi en iyi veren Boğaziçi Üniversitesidir. Benim için gerisi aynı düzeyde aslında. Özel pek çok sağlam üniversite var. Devlet üniversitesi olarak İzmir, Sakarya, Sivas ortalama yerler benim için.

   1. Kadir diyor

    Makale için teşekkürler , ben şuanda Atatürk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği 1 . sınjf öğrencisiyim şuanda matlab adlı programı öğreniyoruz elimden geldiğince anlamaya çalışıyorum fakat aklımda bu yazılım olayında kendimi aşmak istiyorum (tabi kolay olmadıgını biliyorum) şuanki okudugum bölümden de memnunum ancak dünyaya bir kere geliyorum ve tek bir alanda kendimi sıkıştırmak istemiyorum , asıl soracagım soru ise matlabın bana diğer programlama dillerini öğrenirken bana bir faydası olacak mı ?

    1. byteadam diyor

     Burada önemli olan programlama dillerinden ziyade, ne yapmak istediğiniz. Yazımda da belirttiğim gibi, ne geliştirmek ve ne üzerine çalışmak istiyorsunuz. Bunu belirlerseniz daha iyi olur. Matlab kullanımı, içeriği vs. hakkında pek bir bilgim yok. Ancak programlama dilleri ile çokta paralel olmadığını biliyorum. En azından yazılım konusuna AutoCad ile aynı uzaklıkta olduğunu söyleyebilirim. Kısaca olmaz sanırım. 🙂

 2. Ahmet diyor

  Bir takım sıkıntılardan dolayı liseyi yarıda bırakmak zorunda kaldım. Çocukluğumdan beri bilgisayara telefona hep bi merakım vardı. Ve kendimi bu yolda geliştirdiğime inanıyorum. Halada devam ediyorum ama üniversite diplomasını bırak elimde lise diploması bile yok. O yüzden çok tedirginim. Lise diploması dahi olmayan birine kim yazılım işim verirki😊😊.
  Çok güzel bir makale olmuş elinize sağlık.

  1. byteadam diyor

   Elinizde yaptiginiz projeler, isler varsa sansinizi deneyebilirsiniz. Tesekkur ederim 🙂

 3. EMRAH diyor

  Gerçekten doyurucu bilgili yardımcı bir makale olmuş. özellikle 3 kategoriye ayırarak bir öğrenme haritası çıkarmanız. çok iyiydi teşekkürler.

  1. byteadam diyor

   Tesekkur ederim 🙂

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.