Yazılım ve Bilgisayar Konulu Dizi ve Film Tavsiyeleri

Yazılım ve Bilgisayar Konulu Dizi ve Film Tavsiyeleri arıyorsanız, şu sıralar harika yapımlar var arkadaşlar. Teknoloji ve geleceğin paralel olarak ilerlediği bir dünyada yaşıyoruz. Bunun getirisi olarak sinema ve televizyon sektörleri de on yıllardır bu konuları işleyen yapımlar meydana getirmekte. Katlanarak ve daha da hızlı ilerleyen teknolojinin beraberinde getirdiği aksiyon tabii ki göz ardı edilemezdi ancak işin derinliklerine inen yapımcılar son yıllarda oldukça kaliteli işler çıkarıyorlar. 

Not: Yazılım ve Bilgisayar Konulu Dizi ve Film adlı makalemizde bulunan yapımlar karmaşık sıralanmıştır.

Bunlardan biri de Mr.Robot

1

mr.robot
Dünyayı değiştirmek isteyen bir Hacker’ın zihninde uzun ve zorlu bir yolculuğa çıkıyor bizi Mr.Robot. Kendisini dünyadan soyutlamış ve melankolinin dibine vuran Elliot, bizlere birkaç bilgisayar ile neler yapılabileceği göstermekte. İnsanları kontrol eden patronların dünyası, bir klavye ile yok edilebilir mi? Devrim, pc monitörünün ekranında gözüken satırlarca kodlar ile gerçekleşebilir mi? Yoğun ve oldukça derin bir anlatımla ilerleyen dizi, her yönü ile izleyiciyi doyurmakta. Karakterlerin havaya uyumu ve baş roldeki Rami Malek’in oyunculuğu kesinlikle göz ardı edilemez.

Mr.Robot’un IMDB notu 9.1, byteadam’ın ise 10 üzerinden 10. Keyifli seyirler.

2

Silicon Valley! HBO dan muhteşem bir dizi daha! Silikon Vadisinde eğlenceye hazır mıyız?

Silicon Valley

Bir grup asosyal, manyak, garip, çılgın gencin Silikon Vadisi’nde var olma çabasına tanıklık edeceğiz. Milyar dolarlar değerindeki yazılım şirketlerinin ışığında, kendi şirketlerini kurmak için birbirinden komik olaylar ile karşı karşıya kalan bu gençler, bizlere seyir zevki yüksek bir eğlence sunuyor. Richard Hendriks adındaki bu zeki adam bilmeyerek bir algoritma tasarlar. Bu algoritma ile çok yüksek boyuttaki dosyalar hiç kalite kaybetmeden sıkıştırılabilmektedir. Bunu duyan pek çok kişi Richard ve ekibinin peşine düşer. Nihayetinde Hooli adındaki milyarlık şirketin manyak sahibi 10 milyon dolar teklif eder ancak Richard bunun yerine ona 200 Bin dolar ve şirketini kurması için yardım teklif eden Peter Gregory adlı bir başka zenginin teklifini kabul eder. Tüm bu olayların ışığında tabii ki kod yazmaktan başka hiçbir bilgisi olmayan bu gençler kendi şirketlerini kurabilmek için çooook büyük ve komik zorluklarla karşı karşıya kalacaklardır.

Beğenerek ve eğlenerek izlediğim, oldukça eğlenceli bu yapımı sizlere kesinlikle tavsiye ediyorum. IMDB puanı 8,5 olan bu diziye byteadam’ın puanı 9,00. Keyifli seyirler kodseverler 🙂

3

1980’lere Hoş Geldiniz!

Halt And Catch Fire

HaltandCatchFire

IBM’in dünyayı kasıp kavurduğu ve bilgisayar piyasasını tekelinde tuttuğu bir dünyada, kendi bilgisayarınızı yapıp IBM ile yarışabilir miydiniz? Bunun için neleri kaybetmeyi göze alırdınız? Durun, en önemli soruyu atladık sanırım… Sizi farklı kılacak olan ne?

1980 lerde geçen dizimiz, tam olarakta bu mücadeleyi bizlere anlatıyor. IBM ve diğer şirketlerin yanında kendi hayallerini gerçekleştirmek için mücadele veren bir grup insanın öyküsünü konu alıyor Halt And Catch Fire. İlk başlarda durağan ilerleyen dizi, sonraları kendini izlettiriyor ve bir anda kendinizi karakterlerin yerine koymaya başlıyorsunuz.

IMDB’den 8.2 alan Halt And Catch Fire, byteadam’dan da aynı puanı alıyor. Keyifli seyirler.

 

4

Ben kimim?

Who Am I

who-am-i_780708

Akıl dolu bir Hacker filmi ile Almanlar bizlere seyir zevki yüksek bir film sunuyorlar. Sorunlu bir bilgisayar dehası olan Benjamin, ses getirecek ve diğer Hacker gruplarının onayını kazanacak bir isim yapma peşindedir. Şans eseri bir grup ile yolları kesişir ve bu hayali gerçekleştirmek için çeşitli kurumlara saldırılarda bulunmaya başlar. Ancak her şey istedikleri gibi gitmeyecek ve büyük sorunlar ile karşılaşacaklardır.

Son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden biri diyebilirim. Özellikle etkiyeci sonu ile Who Am I kendini tamamlıyor ve IMDB’den 7.6’yı kapıyor. Byteadam’ın notu ise 8.5. Keyifli seyirler.

 

5

WestWorld

yazilim-ve-bilgisayar-konulu-diziler-filmler

HBO ailesinden yine enfes bir dizi daha. Halihazırda ilk sezonu oynayan WESTWORLD bizlere teknolojinin sınırlarındaki bir dünyada vahşibatıya yolculuğu vaadediyor. Yalnız bu noktada küçük bir farklılık var. Bu vahşibatı tamamen insanların oluşturduğu ve içine yerleştirilen son derece gerçek robotların bulunduğu bir yer. Her bir robot farklı bir hikaye ile kodlanmış ve gelen misafirler bu dünya içinde eğlenceye çıkıyor. Robotlar insanlara zarar veremiyor. İnsanlar ise bu dünyada robotlar üzerinde tüm zevklerini tatmin ediyorlar. Teknolojinin uç noktalarını hedef alan, günümüzden sonrasını ve öncesini bir güzel harmanlayıp bizi çok ama çok farklı bir kurgu ile büyüleyen bu yapımı izlemenizi tavsiye ederim.

IMDB puanı 9.2 ve bunu fazlası ile hakediyor. Byteadam puanı ise 9.5. Keyifli seyirler.

 

6

Google amcanıza merhaba diyin bakim 🙂

The Intership ( Genç Çıraklar )

Yazılım, Kod, Bilgisayar, İnternet derken ve filmlerden bahsederken Google amcamızın “ heyo, benimde dahil olduğum bir film var! “ dediği, mükemmel eğlenceli bir filmi, yani The Internship’i es geçmek olmaz. İki harika oyuncunun Owen Wilson ve Vince Vaughn’ın başrollerini paylaştığı Google dolu bir komediye hazır olun.

Türkçeye “ Genç Çıraklar “ olarak çevrilen, orta yaşlarını geçmekte olan Billy ve Nick adlı iki yetişkinin Google’da çalışmak için verdikleri çabayı izliyoruz filmde. Zira bundan önceki işlerinde gelişen teknolojiye ayak uyduramayıp kovulan bu ikilinin, teknoloji devlerinden birinde var olabilmeleri gerçekten büyük bir çaba gerektiriyor. Genellikle film içinde Google ve ortamını görüyoruz ki bir teknoloji sever olarak imrenmemek elde değil. Herneyse, bu ikilinin Google’nın stajyer pozisyonuna başvurmaları ve yetenekli pek çok kişi ile birlikte bir yarışmaya tabii tutulmaları maceranın başlangıç noktası oluyor. Keyif alarak izleyeceğinizi garanti ederim. E tabi Google’ı ve ortamını görmekte cabası.

Google dolu bu filmin IBDM puanı 6,3. Bence biraz az gibi. Byteadam’ın puanı ise 7.00. Keyifli seyirler!

7

Black Mirror

Teknolojinin ve bizlere getirdiklerinin yanında, götürdüklerinin ne olduğunu yüzümüze bir çırpıda vuran NETFLIX’den etkileyici bir yapım. Her bölüm farklı bir yönetmen, oyuncu ve konu ile birlikte çekiliyor. Konusunu ilk bu şekilde okuduğumda, ayrı ayrı yapımlar pek hoşuma gitmez demiştim. Ancak bende herkes gibi bu önyargıma pişman oldum. Daha önce neden izlemedim diyeceğiniz, size çevrenizdeki ve gelecek olan tüm teknolojiyi sorgulatacak bir dizi.

Şiddetle izleminizi tavsiye ediyorum. Bu şekilde yapımlar neredeyse yok denecek kadar az. IMDB Puanı 8.8 ve byteadam’ın puanı 9.9 Keyifli seyirler.

Yazılım ve Bilgisayar Konulu Dizi ve Film adlı makalemiz sadece en iyi yapımları barındırır. İzlemediğim veya izleyip aklıma gelmeyenler olabilir. Zaman buldukça eklemeye devam edeceğim. 

2 Yorumlar
  1. x diyor

    Filimler güzel baya ben de sevdim. Seçenekleri artırırsanız sevinirim.

    1. byteadam diyor

      Yazımız en yakın zamanda güncellenecektir, yorumunuz için teşekkürler 🙂

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.