Yaz Okulu Sendromu

Yazıma başlamadan önce, daha Yaz Okulu’na hiç bulaşmamış öğrencilerin bulaşmamaya devam etmeleri tavsiyesini vermek isterim. Yaz Okulu pişmanlıktır. 

Başlangıcın sonu, sonun başlangıcı, yaz okulu… İlkbaharın bitişi ve yazın gelişi ile birlikte aslında yazın size hiç gelmeyeceğini kabullendiğiniz o andır yaz okuluna gitmeye karar vermek. Önceki yazları yediğiniz hurmaların bu yaz sizi tırmalamasına net bir örnektir bu. Yalnızlık, sıkıntı, sıcak ve o müthiş boşluk hissi ile kavrulacağınız tam bir buçuk ayı düşündükçe daha en baştan pes etme noktasına varırsınız. Lakin artık çok geçtir. Bir buçuk ayı feda etmek, okulu uzatmaktan iyidir tesellilerini kendinize yedirmeye başlamışsınızdır artık. Bütlerin bitimi ile de bu tesellide içinizi rahatlatmaya yetmez ve yaz okulu sendromu başlar. Zira memleketlerine yüzlerinde sizi sıkan bir gülümseme ile dönmeye başlayan arkadaşlarınız, kafanızın içinde cinayet senaryolarını yaratmak için çabalar gibidir. Aşk acısı gibi midenizin tam ortasında kocaman bir ağrı hissetmeniz olasıdır. Yaz okulunun başlamasına az bir zaman kalmıştır artık. Yani, Summer School is Coming…

Yaz okuluna alışılmaz. Kaç kere kalmış olursanız olun aynı hisleri tekrar tekrar hissedeceksiniz ve sizi asıl korkutanda budur. Zar zor ailenizden kopardığınız ya da borç alarak ödediğiniz yaz okulu ücretiniz proflarınızın araba taksitlerine giderken zor zamanlar artık başlamıştır. Kalacak yer sıkıntısı yada evde kalanlar için fazladan ödenecek ev masrafları, ramazan ve oruç, yemek sıkıntısı, hele ki Anadolu şehrinde iseniz sıcakların getirdiği kapana kısılma hissi… Dayanılmayacak noktaya varmaya, derslerden hiç bir şey anlamamaya, eve döndüğünüzde kendinizi yatağa bırakıp saatlerce uyumaya başlarken sendromun en uç noktalarına doğru yol alırsınız. En uç noktaya gelindiğinde ise Allah’a yaklaşma kısmı başlamış olur. Dertlerinizi ve sıkıntınızı gidermek için en iyi yolun maneviyat olduğunu keşfedersiniz. Sabah namazları, öğle, akşam ve yatsı namazlarını kılabildiğiniz kadar kılmaya ve Allah’a yalvarmaya başlarsınız. İçinizdeki o hafif rahatlama hissini hissettiğinizde sanki gerçek aydınlığa kavuşmuşcasına kendinize daha etkili teselliler kurarsınız. Evet, gerçekten bu teselliler o kadar etkili olmaya başlar ki zaman daha hızlı geçer ve sıkıntılarınız azalır. ‘ Madem buradayım, sıkıntıdan ölerek değil bu zamanı iyi değerlendirerek kullanayım. Yaz Okuluna kaldık bir kere, çalışıp dersleri vereyim ve bir daha yaz okuluna kalmayayım. Bu bana ders olsun. Hakettim ‘ gibi cümleler size oldukça olumlu etki yapar ve her patlamanın sönmesi misali yaz okulu sendromunun etkileri azalır.

Yaz okulunun bitimine yakın ise aslında tüm bu hissettiklerinizin boş olduğunu anlarsınız. Eğer dersleri verebilmişseniz içinizdeki rahatlığın ve keyfin tarifi yoktur. Lakin yaz okuluna kalmış olduğunuz ve tüm o sıkıntıları çektiğiniz halde dersleri verememişseniz vay halinize. Bütün bir sene taşıyacağınız pişmanlık sizi darmaduman edecektir. Bu yüzden eğer yaz okuluna kalma gibi bir hata yaptıysanız, bu hatayı kabullenip derslerinize odaklanınız.

 

 

 

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.