WordPress’de PHP Hatalarını Kapatma

WordPress'de PHP Hatalarınızı Gizleme

Bu yazımızda WordPress’de PHP hatalarını kapatma ve gizleme konusundan bahsedeceğiz. Bazı durumlarda sitemizde PHP hataları görünebilir. Bu temamızın her hangi bir yerinde, genellikle sitenin başında gözükür. Bu bazı durumlarda aslında işimize yarayan bir durumdur. Sitenizde nerede ve ne gibi bir hata var bunu görmemizi sağlar. Ancak bu hataların sitenize gelen ziyaretçiler tarafından da görülmesi, imaj açısından çokta iyi gözükmeyebiliyor. Bu yazımda bu yüzden sizlere WordPress’de PHP hataları nasıl kapatılır, bu konuda yardımcı olmaya çalışacağım.

 

WordPress’de Neden ve Ne Zaman PHP Hataları Kapatılmalıdır

WordPress sitenizde görebileceğiniz PHP hataları genelde uyarılar veya hata mesajları olur. Bunlar web sitenizin çalışmasını ve yüklenmesini durduran sunucu hataları veya kritik diğer hatalar gibi hatalar değillerdir. PHP hatası aldığınızda web siteniz faaliyetlerini durdurmaz. Ancak ekranda görünen koca bir yazı ile kendini belli edebilir.

Bu hataların amacı geliştiricilerin kodları ile ilgili hataları görmelerini ve düzenlemelerini sağlamaktır. Eklenti veya tema geliştiriceleri, WordPress üzerinde projelerini denetlerken bu hatalara ihtiyaç duyarlar.

Bunun yanı sıra, bir tema veya eklenti geliştirmiyorsanız bu hataları gizliyebilir ve kapatabilirsiniz. Zira web sitenizde bu hataların ziyaretçileriniz tarafından görünmesi pek de profesyonel bir hava yaratmayacaktır.

Siteniz üzerinde yukarıdakine benzer bir hata görürseniz, temanızın geliştiricisini veya bu hataya bir eklenti sebep olduysa eklenti geliştiricisini bilgilendirmeniz gerekebilir. Onlar bu hatayı düzenleyeceklerdir. Sizde hata giderilene kadar sitenizin başında bulunan bu hatayı gizleyebilirsiniz.

Şimdi, PHP Hatalarını ve WordPress’de ki uyarıları nasıl gizleyebiliriz bunları kolayca anlatmaya çalışacağım.

WordPress’de PHP Hatalarını Kapatma

Bunu yapabilmek için wp.config dosyanızı düzenlemeniz gerekiyor. wp.config dosyanıza ulaşabilmek için öncelikle CPanelinize giriş yapmanız gerekiyor. wp.config genelde public-html altında bulunur. Dosyayı bilgisayarınıza indirin. Eğer bu dosyayı açmak için yardımcı bir programınız yoksa, notepad ile de açabilirsiniz.

Uyarı: Bu değişiklikleri yaparken wp.config dosyanızın bir yedeğini almayı unutmayın. 

wp-config dosyanız içinde aşağıdaki satırı arayın.

define('WP_DEBUG', true);

Eğer “true” olarak bulamadıysanız aşağıdaki şekilde olanı bulun.

define('WP_DEBUG', false);

Bulduğunuz bu kodları aşağıdakiler ile değiştirin.


ini_set('display_errors','Off');
ini_set('error_reporting', E_ALL );
define('WP_DEBUG', false);
define('WP_DEBUG_DISPLAY', false);

Değişikliklerinizi kaydedin ve wp.config dosyanızı aldığınız yere yeniden yükleyin. Artık web sitenizdeki PHP hataları web sitenizden kaybolmuş olacaktır.

WordPress’de PHP Hatalarını Açma

WordPress’de PHP hatalarını kapatma işleminizin ardından oldu ki yeniden açmak istediniz. Ne yapacağız? Bu durumda wp.config dosyamızı yeniden düzenlememiz gerekiyor. Önceki değiştirdiğiniz kodlar yerine aşağıdaki kodları ekleyin.


define('WP_DEBUG', true);
define('WP_DEBUG_DISPLAY', true);

Bu makale umarım WordPress’de PHP hatalarını kapatma konusunda sizleri bilgilendirmiştir. WordPress hakkında diğer konularımıza ulaşmak için menümüze veya aşağıda ilginizi çekebilecek konulara bakabilirsiniz.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.