WordPress’de Bitcoin İle Ödeme Almak

BitPay ile WooCommerce'de Bitcon Ödemesi Almak

WordPress’de Bitcoin ile Ödeme Almak ve Rakiplerinizden bir adım önde olmak ister misiniz? Bunu gerçekleştirmek için gereken bir kaç adım var. Bu makalede WordPress’de Bitcoin ile ödeme almak için neler yapmalıyız sırası ile size anlatmaya çalışacağım. Öncelikle kaynak olarak pek çok araştırma yaptım ve Türkçe bilgiye ulaşmak oldukça zor. Çevremde pek çok kişi e-ticaret sitelerinde Bitcoin ile ödeme kabul etmek istedi ve bende araştırmalarım sonucu en iyi kaynak olarak wpbeginner adlı yabancı bir blogtan yardım alabildim. Bu yazının ana kaynağının www.wpbeginner.com olduğunu belirtmek istiyorum. 

Wordpress'de Bitcoin ile Ödeme Almak

WordPress’te Neden Bitcoin Ödemelerini Kabul Etmeliyiz?

Günümüzde Bitcoin’in hızla değer kazanması ve buna paralel olarak insanların Bitcoin’ne yatırım yapması şüphesiz ki alışveriş sektöründe de Bitcoin kullanımını arttırdı. Pek çok e-ticaret sitesi de Bitcoin ile ödeme almaya başlayarak günden güne bu akıma dahil oluyor. Ellerinde değerlenen Bitcoin ile birlikte alışveriş yapmak isteyen müşterilere de cevap vermek e-ticaret yapan işletmeler içinde bir gereklilik halini almaya başladı. Tabii ki yine seçim sizin, geleneksel olarak işlerinizde kullandığınız standart birimlerinizden memnun olabilirsiniz ve Bitcoin kabul etmek zorunda değilsiniz. Zira Bitcoin kimilerine göre geleceğin para birimi, kimilerine göre ise büyük bir balon olsa da şu bir gerçek ki şuan Bitcoin dünyanın ana gündemi ve uzun bir sürede böyle kalmaya devam edecek. Karar sizin. 

Bir diğer neden ise Bitcoin’nin dünyanın her yerinde kullanılabilir olması. Özellikle yurt dışına satış da yapan bir e-ticaret siteniz var ise Bitcoin ile dünyanın her yerinden ödeme alabilirsiniz.

WordPress’de Bitcoin ile Ödeme Almak

Bitcoin’e Giriş

WordPress’de Bitcoin ile ödeme almak için her şeyden önce bir Bitcoin Cüzdanına ihtiyacınız var. Bitcoin Cüzdanı, Bitcoin gönderim ve alımlarınızı güvenle yapabilmeniz için kullanacağınız ve Bitcoin’lerinizi saklayacağınız bir sistemdir. Bir çok farklı cüzdan türü vardır ve bunları bilgisayarınıza veya telefonunuza yükleyebilirsiniz. 

İhtiyacınız olan doğru cüzdanı seçebilmek için öncelikle Bitcoin Cüzdan sayfasını ziyaret edin. Bu bitcoin.org/tr sitesinde ayrıca bilmeniz gereken önemli konular hakkında Türkçe kaynaklara ulaşabilirsiniz. 

Diğer bir adım olarak da bir BitPay Hesabı açmanız gerekiyor. BitPay, Bitcoin değişimlerinizi, dönüşümlerinizi, banka hesabınıza paranızın yatırılmasını ( Türkiye’de Bankalar Şuan Bildiğim Üzere Desteklemiyor O yüzden Cüzdan Kaydınız ile BitPay’de işlem Yapabilirsiniz ) veya Bitcoin cüzdanınıza Bitcoinlerinizin aktarılmasını sağlayan çevrimiçi hizmettir.

BitPay ile ilgili ayrıntılı bilgi için Alp Işık adlı arkadaşın Youtube Kanalında hazırladığı videoyu izleyebilirsiniz. Araştırma yaparken bir tek ona rastladım. 

Wordpress'de Bitcoin ile Ödeme Almak BitPay 1

Kayıt sırasında sizden bir hesap seçmeniz istenecek. E-Ticaret sitenizde Bitcoin ile ürün veya hizmet satmak ve ödemelerinizi hesabınıza aktarmak için İşletme Hesabını seçmeniz gerekiyor.

Wordpress'de Bitcoin ile Ödeme Almak Bitpay 2

İşletme Hesabına tıklamanızın ardından karşınıza gelecek listede işletmenizin ismini ve diğer bilgilerinizi girerek kayıt olabilirsiniz.

Wordpress'de Bitcoin ile Ödeme Almak Bitpay 3

Kaydınızın ardından ön panel açılacaktır. Burada hesabınızı doğrulamak için üç adım gerekli. 

Öncelikle E-Posta hesabınızı doğrulamanız gerekiyor. Ardından da işletmenizi doğrulamak için İşletme Bilgilerinizi girmeniz gerekecek. Son olarak da Banka Hesap Bilgilerinizi ( Türkiye için maalesef destekleyen banka yok, yada ben bilmiyorum) ve Bitcoin Cüzdan adresinizi girmeniz gerekiyor.

Wordpress'de Bitcoin ile Ödeme Almak BitPay 4Bu adımları tamamlamanızın ardından WordPress E-Ticaret sitenizde Bitcon ile ödeme alma işleminin çoğunu tamamlamış oluyorsunuz. BitPay Bitcoin ile web sitenizde ödeme kabul etmeniz için iki farklı yol size önerir. Burada anlatacağım WordPress Woocommerce E-Ticaret altyapısını kullanan arkadaşlar için olacaktır. 

BitPay ile WooCommerce’de Bitcon Ödemesi Almak

WordPress’de Bitcoin ile ödeme almak için öncelikle yapılması gereken ilk işlem BitPay For WooCommerce eklentisini WordPress sitenize kurmak olacak. Direk linkten indirebilir veya zaman kaybetmeden Eklenti Yükle kısmına BitPay For WooCommerce yazıp, karşınıza gelen ilk eklentiyi yükleyebilirsiniz.

BitPay For WooCommerce Eklentisi

Eklentiyi kurum etkinleştirmenizin ardından Menünüzdeki WooCommerce sekmesi altındaki Ayarlar kısmına tıklayın.

Karşınıza gelen sayfada Ödemeler kısmına girin ve oradan da BitPay‘e Tıklayın.

BitPay For Woocommerce WordPress

Yukarıda gördüğünüz üzere bir sayfa karşınıza gelecek. Ödeme kısmınızda, BitPay ile Ödeme seçeneği halen aktif olmayacaktır. Zira bir API eklememiz ve web sitemiz ile BitPay arasındaki köprüyü kurmamız gerekiyor. Bunun için bir API anahtarına ihtiyacımız var.

Yukarıda resimde gösterdiğim linke tıklayın. Sizi BitPay’de, hesabınız için API almanız gereken sayfaya yönlendirecektir. Gelen sayfada Add New Token sekmesine tıklayın.

Karşınıza gelen sayfada Token’ninize bir isim verin. Bu sitenizin ismi veya kendi isminiz olabilir. Türkçe Karakter kullanmayayın. Add Token diyin.

BitPay Token Sayfası

Son olarak karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. Burada Token Numaranız mevcut. Bu numarayı kopyalarak sitenize geri dönün ve API TOKEN kısmına yapıştırıp ayarları kaydedin. 

BitPay Token Page

Eğer hiç bir sorun çıkmassa BitPay sitenize bağlanacak ve bu anahtar sayesinde işlemleriniz için aktif olacaktır. Bu anahtarı kesinlikle kimseyle paylaşmayın. API anahtarınız size özel bir anahtardır. 

Artık WordPress’de Bitcoin ile ödeme almak için yapmanız gerekenleri yaptınız. Son olarak müşteriniz ödeme adımına geçtiğinde Bitcoin ile ilgili radyo düğmesi aktif olacaktır. Müşteriniz artık dilerse Bitcoin ile ödeme yapabilir. Hesaplarınızı BitPay ve Bitcoin Cüzdanınızdan kontrol edebilirsiniz. 

WordPress’de Bitcoin ile ödeme almak adlı Makalemizin sonuna geldik. Kendinize iyi bakın, farklı bir makalede yeniden görüşmek üzere.

NOT: byteadam BITCOIN ile ilgili destek vermemekte. Lütfen BITCOIN ile ilgili sorularınızı ilgili forumlara sorunuz. Daha ayrıntılı bilgileri oralarda bulmanız daha muhtemel. Zira bizler işin sadece bu kısımları ile ilgilenmekteyiz. Maksadımız sizlere bilgi vermek ve en azından bu sistemde farklı ödeme çeşitlerini de kullanabilmeniz için alternatif yollar göstermektir. 

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.