WordPress’de Birden Fazla Tema Kullanmak

WordPress Sitenizde Birden Fazla Tema Kullanın

WordPress’de birden fazla tema kullanmak isteyebilirsiniz. Ana sayfanızı belirli bir temaya göre ayarlayıp, diğer sayfalarınızı da istediğiniz temaya göre şekillendirmeniz mümkün. Bu yazımda WordPress siteniz için birden fazla tema nasıl kullanılır bunu anlatmaya çalışacağım.

WordPress Sitenizde Birden Fazla Tema Kullanmak

WordPress’de Birden Fazla Tema Kullanımına Hazırlama

Bu çalışmaya başlamadan önce Web Sitenizin tam yedeğini almayı lütfen unutmayın. Zira her ne kadar her şey güzel ilerleyebilse de bazı bilinmeyen problemlerden dolayı sitenizde sorunlar oluşabilir. Bu gibi durumlarda hazırlıklı olmak gerekiyor. Sadece bu işlem için değil, her zaman en azından her hafta yedek almanız sizi olabilecek tüm problemlere karşı hazırlıklı kılacaktır.

Bu işleme geçmeden önce sitenizde eğer Cache eklentisi kullanıyorsanız devre dışı bırakın. Zira bu eklentiler açık olduğunda yapacağımız değişiklikleri göremeyebilirsiniz. Çünkü bu eklentiler sitenize önbellekleme yaptığı için siz bir değişiklik yapsanız dahi sitenizin eski sürümünü görüyor olacaksınız. İşlemlerimiz bittikten sonra yeniden Cache eklentilerinizi aktif edebilirsiniz.

Kullanmak istediğiniz temaları yüklediğinizden emin olun. Bir seferde tek bir tema etkinleştirebilirsiniz ama birden fazla tema yükleyebilirsiniz.

WordPress’de Birden Fazla Tema Kullanmak

İlk olarak  jonradio Multiple Themes eklentisini WordPress sitenize kurun ve etkinleştirin. Eklentiyi sayfasına gidip indirebilir ve ardından yükleyebilirsiniz veya isterseniz direk eklentiler bölümünden aratıp bulabilirsiniz.

Eklentiye ulaşmak için Görünüm >> Multiple Themes Plugin seklemelerini takip edin.

Gelen sayfada ingilizce olarak eklentinin ayrıntılı bir biçimde nasıl kullanılacağı hakkında bilgiler vardır. Buradaki bilgileri sizin için açıklayacağım.

Birden fazla tema kullanmanın üç seçeneği var. İlki sitenizin anasayfasında farklı bir tema kullanmanızı sağlar. Biraz aşağı indiğinizde Site Home kısmını göreceksiniz. Burada anasayfanız için hangi temayı kullanmak istiyorsanız seçebilirsiniz. Ardından Save demeniz yeterlidir.

Buradan da aşağıya indiğinizde ikinci seçenek gelecek. Burada  URL şeklinizi belirlersiniz. Seçtiğiniz URL şekillerine sahip olan tüm sayfalar, ziyaretçinize yine seçtiğiniz tema neyse onunla birlikte gösterilecektir. Örneğin URL’nizde * işareti kullandıysanız, burada seçtiğiniz temayı sadece URL’sinde * işareti kullandığınız sayfada görürsünüz. Buradaki amaç sayfalarınızın URL’lerini aslında filtrelemek gibi düşünülebilir. URL seçerseniz  her sayfada seçtiğiniz temayı görebilirsiniz. Prefix seçerseniz bu ön eki kendiniz belirleyebilirsiniz.

Aşağıya inerseniz de son yöntem olarak sadece tanımladığınız, yani oraya girdiğiniz URL’ye sahip sayfada istediğiniz temayı ziyaretçilerinize gösterebilirsiniz.

Temaları Özelleştirmek

Temaları özelleştirmek için, Özelleştirmek istediğiniz temayı etkinleştirin ve ayarlarınızı yapın. Örneğin A ve B temanız var. Sitenizde anasayfa A teması, diğer sayfalarda B teması. Biz B temasında bazı değişiklikler yapmak istiyoruz. Görünüm menüsünden Temalara girip B temasını etkinleştiriyoruz. B temasında istediğimiz değişiklikleri yapıyoruz. Ardından yeniden A temasını etkinleştiriyoruz. Bu kadar kolay.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.