WordPress Google AMP Kurulumu

WordPress için AMP Kurulumu

WordPress Google AMP kurulumu mu yapmak istiyorsunuz? Accelerated Mobil Pages veya kısaca AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar ), web sitenizin mobil cihazlarda daha hızlı yüklenmesini sağlamak için geliştirilen açık kayna kodlu bir sistemdir. Daha hızlı yüklenen mobil sayfalarınız, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayarak trafiklerinizi artırabilir. Bu makalede WordPress’e Google AMP’yi nasıl kuracağınızı anlatacağım.

WordPress Google AMP Kurulumu

Google AMP Nedir ve Nasıldır?

Google AMP, Accelerated Mobil Pages yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ın kısaltılmasıdır. Google AMP, Google ve Twitter tarafından’da desteklenen açık kaynak kodlu bir girişimdir. Projenin ana amacı, web içeriklerinin mobil cihazlarda daha hızlı yüklenmesini sağlamaktır.

Bir çok mobil kullanıcı, web sitelerinde gezinirken gerek ülkelerindeki internet hızları ve gerekse web sitelerinin mobil cihazlarda daha yavaş olması sebebiyle sıkıntı yaşamakta. İçerik olarak zengin olan pek çok web sitesi sahibi, mobil sayfalarını da hızlandırmak adına sorunlar yaşıyor.

AMP, minimum HTML ve sınırlı JavaScript Kullanır. Google AMP bu yapısı ile içeriğinizi önbellekler. Google daha sonra ise önbelleğe alınmış sayfalarınızı, Google sonuçlarındaki bağlantılara tıklandığında anında ziyaretçilere gösterir.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar platforma özgüdür ve herhangi bir uygulama, tarayıcı veya web görüntüleyicisi tarafından kullanılabilir. Şu anda Google, Twitter, LinkedIn, Reddit ve diğerleri tarafından kullanılmaktadır.

Google AMP’nin Artıları ve Eksileri

SEO uzmanları, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ın Google’da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacağını ve yavaş internet bağlantılarında mobil kullanıcılar için kullanıcı deneyimini geliştirdiğini iddia ediyor. Ancak bununla birlikte, web sitesi sahipleri, blogcular ve pazarlamacılar için çeşitli sıkıntıları da var.

AMP sınırlı HTML, JavaScript ve CSS kümesi kullanır. Bu, mobil AMP web sitenize belirli widget’ları ve özellikleri ekleyemeyeceğiniz anlamına gelir. Bu, akıllı e-posta formları , facebook benzeri kutular ve diğer dinamik komut dosyaları ekleme özelliklerini sınırlayan bir durumdur.

Google AMP, Google Analytics’i desteklerken birçok başka analiz platformunu desteklemez . Bunun haricinde web sitelerinizde kullanabileceğiniz reklam sağlayıcıları çeşitlerini de sınırlar.

Tüm bu sınırlamalarına rağmen Google, AMP sayfalarına mobil arama konusunda daha fazla destek veriyor ve bu konuda bastırıyor.

Trafiğinizin önemli bir kısmı mobil aramalardan geliyor ise SEO’yu iyileştirmek ve korumak için AMP desteğini eklemenizden fayda sağlayabilirsiniz.

Tüm bunların ışığında AMP ile ilgili pek çok şikayette yok değil. Özellikle blog sahipleri AMP konusunda oldukça şikayetçi.

Bazı ünlü blogerlar AMP sayfaları ile mobil trafiğinizde düşüş yaşayacağınızı iddia ediyor. Bunlardan biri Alex Kras. Makaleyi iyice okumakta gerçekten fayda var. Çünkü bu çok büyük bir sorun ve AMP projesi için Google Tech Lead’in söylediklerine rağmen, olumsuzluklar göz ardı edilemeyecek bir düzeyde.

İkinci bir konu ise AMP kullanımının ardından geri dönmek istediğinizde bazı zorluklar ile karşılaşabilme olasılığınız. Şahsen ben kullandım ve bir hafta içinde sayfalarım AMP’den çıkıp normal konumlarına döndü. Yani pek katılmıyorum. İlk olarak AMP eklentisini kaldırdım. Ardından da bir kaç gün sonra Google Search Console’a girip site haritalarımı yeniden gönderdim. Sorun çözülmüş oldu.

Benim AMP’den çıkma sebebim özellikle temama ait pek çok özelliği mobilde kullanamamam oldu. Sayfa hızları artsa da bir blog yazarı olarak çeşitli eklentiler ile okurların ihtiyaçlarına karşılık vermem gerekebiliyor. Trafik düşüşü kısmında mobil kullanıcıların düşüşünden çok reklam gelirleri açısından bir sorun yaşadım. Zaten olmayan gelirler neredeyse hiç olmamaya başladı gibi bir cümle ne demek istediğimi açıklayacaktır.

Yine de bunlar tabii ki AMP’nin artılarını göz ardı edemez. İlerleyen süreçlerde pek çok site AMP’ye geçerek özellikle mobil sıralamalarda yine pek çok sitenin üstünde yer alacağı su götürmez bir gerçek. Bununla birlikte AMP gelişecek ve tüm bu olumsuzlukları da ortadan kaldıracak. Bu tür sorunlar ver ise, Google’ın bunları göreceğini ve gözardı etmeyeceğini biliyoruz.

WordPress Google AMP Kurulumu

WordPress Google AMP kurulumu için yapmanız gereken ilk şey web sitenize AMP Eklentisini kurmak ve etkinleştirmek.

Etkinleştikten sonra, sitenizin AMP’yi kullanarak mobil cihazlarda nasıl göründüğünü görmek için Görünüm »AMP sayfasına gidin.

AMP’de mobil sayfalarda yapabileceğiniz değişklikler kısıtlı olacaktır. Temanızın desteklediği kadarını değiştirebilirsiniz.

Bunun haricinde yapmanız gereken bir şey yok. URL’lerinizin sonuna /amp eklerseniz sayfanızın AMP olarka nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

http://ornek.com/deneme-yazi/amp/

Google Search Console’da Google AMP Sayfalarını Görüntüleme

Hızlandırılmış Mobil Sayfalarınızın Google Search Console’da nasıl bir performans gösterdiğini öğrenmek mi istiyorsunuz? Bunu Google Search Console’u kullanarak kolayca kontrol edebilirsiniz .

Google Search Console kontrol panelinize giriş yapın ve ardından Görünümde Arama »Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ı tıklayın .

AMP sonuçlarınızı hemen göremezseniz endişelenmeyin. Google’ın Hızlandırılmış Mobil Sayfalarınızı dizine eklemesi ve daha sonra verileri Search Console’da göstermesi biraz zaman alabilir.

AMP Sayfalarını Özelleştirme

WordPress için AMP eklentisi çok sınırlı özelleştirme seçenekleri ile birlikte gelir. Bununla birlikte, daha fazla özelleştirme eklemek için başka WordPress eklentileri kullanabilirsiniz.

Zaten Yoast SEO’yu kullanıyorsanız, Glue for Yoast SEO & AMP’yi yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir .

Glue for Yoast SEO & AMP, AMP sayfalarınız için bir alt eklentidir. Etkinleştirme üzerine, eklenti ayarlarını yapılandırmak için SEO »AMP sayfasını ziyaret etmeniz gerekiyor.

Eklenti, diğer posta türleri için AMP desteğini etkinleştirmenizi sağlar.

Umarım WordPress Google AMP Kurulumu adlı makalemiz işinize yaramıştır.

NOT: Buradaki bilgilerin kaynağı wpbeginner.com‘dur. 

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.