WordPress AMP Kapatma

Wordpress AMP Kapatma ve Eskiye Dönüş

WordPress AMP Kapatma işlemini gerçekleştirmek ve AMP sayfalarını devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Bir çok blogger ve diğer site sahipleri çeşitli nedenler ile AMP’yi kapatmak istiyor. Gerek trafik düşüklüğü gerekse reklam gelirlerinde azalma nedenleri ile AMP sayfalarını devre dışı bırakmak bazı siteler için gerekli hale geliyor. Bu makalemizde WordPress AMP Kapatma ve AMP Sayfalarını Devre Dışı bırakarak eski düzene  dönme konusuna değineceğiz.

WorPress AMP Kapatma İşlemini Kimler Yapmalı ?

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar veya ingilizce kısaltması ile AMP, Web sitelerinin mobil kullanıcılar için daha hızlı olmasını ve kullanıcı deneyimini geliştirmeyi amaçlayan açık kaynak girişimidir.

AMP, az sayıda HTML ve JavaScript kullanarak, sade bir tasarım ile bunu yapmaya çalışır. Bu, içeriğin Google AMP Önbellekte barındırılmasına olanak tanır. Google, daha sonra, önbelleğe alınmış bu sürümü arama sonuçlarında bağlantınızı tıkladıklarında anında kullanıcılara sunar.

AMP’nin çıkışı ile pek çok WordPress kullanıcısı eklentiler yardımı ile kolayca web sitelerine AMP entegre ettiler. Ancak zamanla kimi web sitesi sahiplerinden trafik ve reklam geliri düşüşleri şikayetleri gelmeye başladı. Nitekim bazıları ise eskisine oranla da daha fazla trafik ve reklam geliri artışı yaşadı.

Bunun sebepleri tartışılabilir. Zaten mobil kullanıcılar için web sitesi hızlı çalışan bir web sitesinin,  AMP’yi  entegre etmesi site hızı bazında değişen hiç bir şey olmayabilir. Yada AMP’nin verdiği sınırlı özelleştirmenin negatif etkisiyle, önceki sitelerinde trafik ve reklam olarak düzenleme yapan web site sahipleri, AMP ile daha az trafik ve reklam geliri ile karşılaşabilir. Bir diğer sorun ise AMP hataları, yanlış entegre gibi durumlar web sitesi içinde karmaşık sebepler doğurabilir.

Eğer sitenizde gerek masaüstü, gerekse mobil için pek çok özellik kullanmakta iseniz AMP bunlara izin vermeyecektir. Kullanıcı etkileşimini arttıran ve pek çok özellik sağlayan widget’larınızı kullanamayacak ve eğer bunlara bağlıda bir trafik artışınız var ise bu artış düşüşe geçecektir.

Sonuç olarak bende AMP kullanmış ve özellikle reklam geliri açısından düşüş yaşamış olan bir web sitesi sahibi olarak, bu ve bu gibi durumlar ile karşılaştıysanız çok geç olmadan AMP’yi devre dışı bırakmanızı tavsiye ederim. Tabii ki bu durum değişebilir, ilerleyen zamanlarda AMP kimi siteler için daha fazla yarar sağlayacak bir konuma gelebilir. Tercih sizin.

Eğer AMP kullanmıyor iseniz Google için siteniz bir puan aşağıda gibi bir durumda söz konusu değildir. Bu yanlış bir değerlendirmedir. Burada bilinmesi gereken site hızı SEO açısından önemli bir faktördür. AMP ise sitenizi daha fazla hızlı hale getirebilecek bir çalışmadır. Halihazırda zaten hızlı sayfalarınız mevcutsa AMP sizin için pekte önemli olmamalıdır. Hatta kullanmamak daha iyidir denilebilir.

WordPress AMP Kapatma 1. Adım – WordPress’de Google AMP’yi Devre Dışı Bırakma

WorPress sitenizde, AMP kurulumu yapmak için farklı eklentiler olabilir. Bazı temalar ise kendi içlerinde AMP eklentisi barındırır. WordPress sitenize AMP’yi entegre etmek için kullandığınız eklentinizi devre dışı bırakın.

Eklentinin kapatılması, aynı anda da AMP sayfalarınızında kapanması anlamına gelir. Ancak bu indekslenen sayfalarınız için bir çözüm olmayacaktır.

İkinci Adıma Geçmeden Önemli Not: Sitenizin haritasından amp sayfalarınızın gözükmemesi gerek. Eklentinizi kapatmanızın ardından bir iki gün bekleyin ve ikinci adıma öyle geçin. Site haritanızdan amp sayfaları kaybolmalı. Daha garanti olacaktır.

WordPress AMP Kapatma 2. Adım – Site Haritasını Güncelleme

Öncelikle Google Search Console hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Google Search Concole hesabınız yok ise gmail adresiniz ile giriş yaparak kaydınızı yapın ve Search Concole’a web sitenizi ekleyin.

Web sitenizin haritasını yani www.orneksite.com/sitemap.xml linkinizi kopyalayın. Search Console menüsünde Site haritası kısmına tıklayın.

Tıklamanızın ardından sağ üst köşede, alttaki resimde bulunan Site haritası ekleme butonunu göreceksiniz. Butona tıklamanızın ardından küçük bir panel açılacaktır. Oraya ilgili site haritanızın bulunduğu linki girin ve Gönder diyin.

WordPress AMP Kapatma işlemleri bu kadar. Bende bu işlemler ile AMP’yi devre dışı bıraktım ve eski düzenime geri döndüm. Sayfalarınızın AMP uzantılarından kurtulması bir kaç gün alabilir. Harita yenilenmesi ile siteniz yeniden düzenlenecek ve sitenizde var olan sayfalarınız yeniden güncellenecek.

Sormak istediğiniz bir soru var ise yorum yapmaktan çekinmeyin. Eğer hala AMP tam olarak kapanmadı ise ek uygulamalar önerebiliriz. Ancak bu yöntem en basit ve kesin yöntem şimdilik.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.