Wifi’yi Yeniden Başlatırken Neden 10 Saniye Bekliyoruz ?

WIFI’yi kapatıp Fişi Çekin ve 10 veya 30 Saniye Bekleyin, Neden ?

Wifi’yi Yeniden Başlatırken Neden 10 Saniye Bekliyoruz ? Kapatıp açmak. Genellikle her sorunu çözen kolay bir uygulama. Hatta ülkemize has bir de havası var. Koca nükleer santral arızalansa, kapatıp açın düzelebilir diyecek insanlar tanıyorum. Zamanla kapatıp açmak aramızdan biri haline geldi. Peki, neden çoğu elektronik alette bu gerçekten işe yarıyor?

Aslında bu gizli bir sır değil. Elektronik aletlerde aynı insanlar gibi uzun süre çalıştıklarında dinlenmeye ihtiyaç duyuyorlar. Bilgisayarlar, televizyonlar, telefonlar hatta ve hatta WIFI’ler bile kapatılıp açılmaya ihtiyaç duyuyor. Ancak burada merak uyandıran, özellikle WIFI için TTNET’i veya diğer sağlayıcıları aradığımızda bize sürekli “ WIFI’yi kapatın, fişi çekin ve 10 veya 30 saniye bekleyin “ demeleri.

WIFI’ler de aslında küçük bir bilgisayardır. İçlerinde CPU, Bellek ve Yerel Depolama birimi bulunur. Tüm bunların hepsi de aynı bir bilgisayarda olduğu gibi bir İşletim Sistemi ile birlikte çalışır. WIFI’nin kimi kısa süreli arızaları CPU’nun aşırı ısınmasından veya bellekle ilgili bazı hatalardan meydana geliyor olabilir. Tüm bunlar Fişi Çek, Kapa ve Yeniden Aç yöntemi ile düzelebilir. Ama Wifi’yi Yeniden Başlatırken Neden 10 Saniye Bekliyoruz ?! Diye merak edenler vardır elbet.

Cevaplardan biri aşağıda gördüğünüz şu küçük arkadaşta saklı. Kondansatörler!

Kondansatörler aslında bizim neden aletin fişini çekip, 10 veya 30 saniye beklememiz gerektiğinin cevabını veriyor. Eğer bir elektronik aleti parçaladıysanız içinde bu şekildeki ufak pile benzeyen kondansatörleri mutlaka görmüşsünüzdür. Çoğu elektronik alet bu pilleri kullanırlar.

Kondansatörler çok fazla enerji depolamazlar. Ancak bir bellek çipini birkaç saniye çalıştırmaya yetecek kadar içlerinde güç bulunabilir. Wifi’yi kapattığımızda bir kaç saniye ışıkların yanık olduğunu görmüşsünüzdür. Bunun sebebi aslında kapattıktan sonra hala çalışıyor olmasıdır. 10 Saniye beklemek, WIFI içindeki her bir kondansatörün boşalmasını sağlar. Aslında bizler bu 10 veya 30 saniyelik dilimi, aletin içindeki bu küçük kondansatörlerin tamamen sıfıra düşmesi için bekleriz. Bu yüzdendir ki elektronik aletlerin fişini çekip 10 veya 30 saniye beklemek pek çok hatayı düzeltir.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.