Wamp Server’da Veritabanı Oluşturma

Merhaba arkadaşlar, Wamp Server üzerinde WordPress kurulumu hakkında bir yazı hazırlamadan önce, Wamp Server’da Veritabanı oluşturma hakkında bilgi vermek istiyorum. Zira Wamp üzerinde WordPress kurulumu yaparken bir Veri Tabanı oluşturmamız gerekecek. Bu ön bilgi oldukça işimize yarayacak.

Wamp Server’ı indirip kurmadıysanızWamp Server Kurulumu Resimli Anlatım adlı konumuza bakabilirsiniz.

–Kurulumumuzu gerçekleştirdikten sonra sağ alt köşede Wamp Server’ın simgesi çıkacaktır. 

wampserver

 

–Simgenin üzerine geldiğimizde çevrimdışı olduğunu göreceğiz.

wampserver

 

— Wapm’ı çevrimiçi hale getirmeden önce dilini Türkçeleştirelim. Simgenin üzerine gelip sağ tıklıyoruz. Language kısmına gelerek Tükçeyi bulup seçiyoruz. Ardından işlem tamamlanıyor.

wampserver

 

— Türkçeleştirme işleminin ardından artık wamp’ı çevrim içi hale getirebiliriz. Simgenin üzerine gelerek sol tıklıyoruz ve ardından aşağıdaki çevrimiçi hale getir’in üzinede bir tık yapıyoruz.

wampserver

— Artık Wamp Server Çevrimiçi oldu. Bunu kontrol etmek için yeniden simgenin üzerine gelindiğinde çevrimiçi yazdığını ve renginin değiştiğini görebiliriz.

 

wampserver

 

— Sıra geldi artık kontrol panelimize nasıl geçiş yapacağımıza. Bunun için öncelikle Wamp’ın her daim çevrimiçi olması gerekmektedir. Aksi takdirde kullanılmaz. Tarayıcımızı açarak üst kısma sadece LOCALHOST yazarak enter’a basıyoruz.

wampserver

 

— Ardından karşımıza aşağıda görüldüğü gibi bir sayfa gelecek. PHPMYADMİN yazılı ve kırmızı kutucuk ile işaretlenmiş kısma tıklıyoruz.

wampserver

 

— Kontrol Panelimize giriş yapmış bulunmaktayız. Artık çalışmalarımız için veri tabanı oluşturabilir ve diğer adımlara geçiş yapabiliriz. Veritabanımızı oluşturmak için aşağıdaki resimde kırmızı kutucuk ile işaretlenmiş VERİTABANLARI adlı kısma tıklıyoruz.

wampserver

 

— Ardından aşağıdaki gibi bir sayfa ile karşılaşacağız. 1 Nolu kısım bizim Veritabanımıza vereceğimiz adın yazılacağı yerdir. Ben wordpress verdim adını. 2 Nolu kısım ise Veritabanımızın destekleyeceği diller için olan yer, burayı utf8_bin yapmanızı tavsiye ederim. Türkçe karakterleri destekler. 3 Nolu kısma tıklayarak veritabanımızı oluşturuyoruz ve aşağıdaki veritabanları kısmında oluşturduğumuz veritabanını görebiliriz.

wampserver

 

Wamp Server’da Veritabanı Oluşturma işleminin sonuna geldik. Wamp Server kullanımı ve Veritabanı oluşturma hakkında bilgilerimizi edindikten sonra, artık Wamp üzerine WordPress kurabiliriz. Wamp Server Üzerine WordPress Kurulumu adlı konumuza geçebilirsiniz.

4 Yorumlar
  1. kerimcan diyor

    Abi ellerine sağlık, çok güzel anlatmışınız.

    1. byteadam diyor

      Teşekkür ederim, yardımı dokunduysa ne mutlu 🙂

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.