Wamp Server WordPress Kurulumu

Merhaba Arkadaşlar, bu yazımızda Wamp Server’da WordPress kurulumu nu öğreneceğiz. Öncelikle Wamp Server’ı daha kurmadıysanız bu konuya gözatmanızı tavsiye ederim. Ayrıca Wamp Server kullanımı ve veri tabanı oluşturma hakkında bilginiz yok ise bu konuya bakınız. Zira veritabanımızı oluşturduktan sonra oluşturduğumuz veritabanın ismi ile Wamp üzerinde WordPress kurulumu yapacağız. WordPress’in en son sürümünü indirmek içinde Buraya tıklayınız. WordPress’in resmi sayfasına gideceksiniz ve sağ altta en son sürüm mevcuttur.

1 – Wamp Server’ı kurduktan ve Veritabanı oluşturduktan sonra bir kaç basit adımda WordPress kurulumu muzu gerçekleştireceğiz. Wamp kurulumunun ardından C/ de wamp adında bir klasör oluşacaktır.

wordpress

 

2 – wamp adlı klasörün içine girdiğimizde www yazan alt klasörü buluyoruz ve onunda içine giriyoruz. Wamp üzerinde yapılacak olan tüm çalışmalar www klasöründe gerçekleşir.

wordpress

 

3 – www klasörümüzün içine girdiğimizde bizi iki dosya karşılayacak. Bu dosyalarımıza dokunmuyoruz. Ardından indirdiğimiz wordpress‘i rar dan çıkarıyoruz. Rar içinden çıkan wordpress adlı klasörü www içine yapıştırıyoruz. Ancak unutulmamalıdır ki önceden Wamp üzerinde oluşturduğunuz veritabanının adı ne ise www içine attığınız klasörün adı da o olmalıdır. Ben bir önceki Wamp Server Kullanımı ve Veritabanı Oluşturma konusunda wordpress adından bir veritabanı oluşturdum. Bu yüzden www içine wordpress dosyasını ismini değiştirmeden direk attım. Eğer oluşturduğunuz veritabanının adı farklı ise siz dosya adını değiştirip veritabanına verdiğiniz adı yazın.

wordpress

 

4 – Artık pc üzerindeki işlemlerimizi tamamlamış bulunuyoruz. www klasörü içindeki dosyamın adı wordpress’ti.  Şimdi tarayıcımıza geri döneli ve arama kutucuğuna ‘ localhost/wordpress ‘ yazarak kurulumu başlatalım.

wordpress

 

 

5- Enter’a bastığımızda karşımıza aşağıdaki resimde olduğu gibi wordpress kurulum sayfası gelecek. Kırmızı kutucukla işaretlediğim Başlayalım butonuna tıklayarak kuruluma başlıyoruz.

wordpress

 

 

6 – Karşımıza aşağıdaki resimde olduğu gibi bir sayfa gelecek. Bu sayfadaki girilecek bilgilerde dikkatli olalım ve yazacağım adımları dikkatli okuyalım. Dikkatli olun dediğime bakmayın oldukça basit 🙂

1 Nolu kutucuğa oluşturduğumuz veritabanının ismini giriyoruz. www nin içindeki klasörümüzün adı da aynı dikkat ederseniz. Ben wordpress adında bir veritabanı kurduğum için Veritabanı ismine wordpress yazdım.

2 Nolu kısma kullanıcı adı yerine root yazıyoruz sadece.

3 Nolu kısma şifre girmiyoruz ve boş bırakıyoruz.

4 Nolu kısmı localhost olarak bırakıyoruz ellemiyoruz.

5 Nolu Kısmada dokunmuyoruz ve direk Gönder butonuna tıklıyoruz.

wordpress

 

7 – Kurulum işlemimizin son adımına geldik. Buradaki bilgileri de istediğimiz gibi dolduruyoruz. Sitenizin adı ne ise Site Başlığı kısmına onu yazın. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi istediğiniz gibi belirleyin. E-posta adresinizi girin ve WordPress’i Kur diyerek işlemi tamamlayın.

wordpress

 

 

8 – WordPress Kurulumu başarı ile tamamladı. Şimdi WordPress’imize giriş yapalım bakalım. Belirlediğiniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Ardından Giriş’e tıklayın.

Not: Bütün bu adımlarda tabii ki wamp çevrimiçi olmalı. Ayrıca kurulumun ardından adres satırına ‘ localhost/wordpress ‘ yazarakta wordpress’e giriş yapabilirsiniz.

wordpress

 

Wamp Server’da WordPress Kurulumu bitti. Localhost’unuz üzerinde artık wordpress ile çalışmalar yapabilirsiniz.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.