Sivas’ta Üniversite Okumak

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda Sivas’ta Üniversite okumak isteyen arkadaşlar için Sivas’ın artıları ve eksilerinden bahsedeceğim. Her tercih döneminde, Sivas’a yöneltilen soruların başında geliyor aslında bu. Facebook’ta oldukça fazla karşılaşıp, verilen saçma sapan cevapları görünce tercih yapacak arkadaşlara bir yazı hazırlamaya karar verdim. Bu kritik tercih döneminde yazım umarım yararlı olur ve akıllardaki bir kaç soru işaretini giderir. Lafı fazla uzatmadan başlayalım.

Bu Makalenin Ardından SİVAS VE ÜNİVERSİTE HAKKINDAKİ ANILARIMI OKUYABİLİRSİNİZ.

Önemli Not: Aşağıda bir çok yorum var. Bu yorumlar, sorular ve bunlara verilen cevaplar için Üniversite ve Şehir Hakkındaki Yorumlar adlı makaleme de göz atabilirsiniz. Önemli gördüğüm soruları ve cevapları bir araya topladım. Öğrenci yurtları, insanlar, havası gibi bu makalede çok değinilmeyen ayrıntılı cevapları bulabilirsiniz. 

cumhuriyet-universitesi

Sivas’ta Üniversite Okumak

Sivas, 314 bin nüfusu ile Şehir içinde yerliden çok öğrenci görebileceğiniz küçük ve ulaşım açısından gayet rahat bir şehir. Lakin Öğrenci Şehri olabilecek bir kapasitesi olmasına rağmen, nedendir bilinmez Sivas halkının buna pek hazır olmadığını söyleyebiliriz. Şehrin en önemli mekanlarını çok kısa bir süre gezerek bitirebilirsiniz. Zaten şehirdeki en güzel ve görülmesi gereken tarihi mekanlar yine şehir merkezinde olduğu için çok uzağa gitmeye gerek kalmıyor. Bu tarihi mekanlar kafelere dönüştürülmüş. Tarih ile iç içe güzel bir ortamda (maalesef) iğrenç bir çay içebilirsiniz. Özellikle Şifaiye Medresesi’nde müşteriye verilen çay oldukça kötüdür. Yinede güzelliği, ortamı bakımından Üniversite’nin bütün öğrencileri bu mekanlarda takılmaktadır ve kalabalık gayet güzeldir. Üniversitehavasını hissedebilirsiniz. Aşağıdaki resim Sivas Meydanının panoramik görüntüsüdür.

meydan-sivas

ÖĞRENCİLERE UYGUN MEKANLAR

Resimde gördüğünüz çift minare, Çifte Minare adlı tarihi mekandır. Burası çay bahçesine dönüştürülmüştür. Çifte Minarenin arkası ise Şifaiye Medresesi’dir ve burasıda aynı şekilde çay bahçesidir. Üniversite öğrencilerinin en çok uğradığı mekanların başında buralar gelir. Her ne kadar bu mekanlar oldukça güzel olasa da hizmet açısından pek iyi olduğu söylenemez. Üniversite öğrencileri, öğrencilik hayatlarının pek çoğunu bu mekanlarda takılarak geçirirler. Resimdeki en sol kısımda ise cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi vardır.

Sivas’ın en önemli ve işlek iki caddesi mevcut. Biri İstasyon Caddesi diğeri ise Atatürk Caddesi’dir. Bu caddelerde sıralanan pek çok kafe, mağaza, lokanta mevcut ki istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Üniversite hayatım boyunca ‘ Şunu Sivas’ta bulamadım’ dediğim pek bir şey olmadı. Tek dezavantajı ise burada okuyacağınız yıllarınız sadece bu caddelerde geçecektir. Yukarıda bahsettiğim meydanda dahil olmak üzere Sivas merkez caddeler ile birlikte anlattığım kadarıdır. Zira istasyon caddesini yüzlerce kez turlayacaksınız ve nedensiz bir şekilde buna alışacaksınız. Ayrıca sivasın bir AVM’si bulunmakta. Tüm bunların haricinde 2016 yılı başı itibari ile Kafeler Sokağı olarak İstasyon Caddesi’nin biraz üzerinde kafeler açılmış ve gayet aktif durumda. Yanyana sıra sıra dizilmiş kafeler şu sıralar gayet güzel bir hava sunmakta. Öğrenciler ile dolup taşan bu kafelerden birinde bir kaç arkadaşınız ile birlikte takılıp kahve içmek isteyebilirsiniz. Eskiye nazaran daha çok mekan ve olanak mevcut hale gelmeye başladı.

Gece hayatına akacak olursak Sivasın popüler iki tane içkili mekanı bulunmakta ve gayette aktif hizmet vermektedir. Sağlam rock gruplarının sayısı fazla olmasa da sizleri çoşturacak gruplar ve müzisyenler mevcuttur. Ayrıca içkisiz bir ortam istiyorsanız geceleri açık kafe bulmanız pek olası değil. Onun yerine parklarda takılabilirsiniz. Sivas’ın en popüler parkı Aksu’dur. Merkeze çok az bir uzaklıktadır. Aşağıdaki resim Aksu’ya aittir.

sivas-aksu

Hafta sonları piknik, mangal gibi aktiviteleriniz için Paşabahçe on numara bir mekandır. Sivas’ın en güzel yerlerinden biridir. Aşağıya bir kaç resmini koyuyorum.

sivas-pasabahcesivas-pasabahce

SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA

Gelelim Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nin durumuna. Bilindiği üzere köklü ve gayet iyi bir Devlet Üniversitesidir. Lakin diğer üniversitelere nazaran aktif değildir. Çeşitli sosyal aktiviteler düzenlense de bunlardan haberdar olabilmek için biraz sizinde aktif olmanız gerekiyor. Yinede objektif olarak söylemekte fayda var ki Sivas Cumhuriyet Üniversitesi eğitim olanakları açısından daha iyi. Sosyal açıdan umduğunuzu bulamayabilirsiniz. Üniversitenin Erasmus programları mevcuttur ve ortalama bir öğrenci bile bu programlar ile yurt dışına çıkabilir.

Cumhuriyet Üniversitesi büyük bir kampüstür. Buna paralel olarak içinde kafeler, lokantalar, marketler mevcut. Yurt bakımından da sıkıntı çekilmiyor. Yeni KYK yurtları da açılmak üzere (açılmışta olabilir) ve alımlar daha kolay hale gelecek. Sivas’ın şehir içinde de pek çok kız ve erkek yurdunun bulunduğunu not etmek istiyorum. Üniversite şehrin biraz dışında konumlandırılmıştır. Üniversite ve şehir arası minibüs ile maksimum 20 dk dır. Ulaşım gayet kolaydır ama yinede tıkış tıkış gideceğiniz zamanlar olacak. Bu her yerde var gerçi. Yinede eklemek istedim.

Son olarak eğer Sivas’a gelmek istiyorsanız burasının küçük ve çokta eğlenceli, cıstak cıstak sahil şehri gibi bir yer olmadığını bilmenizde fayda var. Anadolu şehirlerinin pek çoğu gibi Sivas’ta böyle bir yer. Artı sayılabilecek kısmı ise, diğer şehirlere nazaran öğrenciler için daha rahat bir ortam sunmasıdır. Eğitim açısından bakarsak şehir ve üniversite emin olun ki bunu size verecektir. Sosyal açıdan ise sıkıntı yaşayabilirsiniz. Olabildiğince objektif bir açıdan sizlere kısaca Sivas’ı ve üniversiteyi anlatmaya çalıştım. Umarım yararlı olmuştur.  Eğer sormak istediğiniz başka şeyler var ise yazının altına yorumlarınızı bırakabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

138 Yorumlar
 1. Ali diyor

  Sağol kardeş. Verdiğin bilgilerle bizi aydınlattın. Emeğine sağlık

  1. byteadam diyor

   Teşekkürler Ali Bey.

 2. Ne Yapcan İsmi diyor

  Kardeşim YBS kazandım ama ingilizce de sıkıntım var ve hazırlıkta yazmadım, fazla sıkıntı yaşar mıyım? diye bir sorayım dedim cevap verir seniz çok makbule geçer 🙂

  1. byteadam diyor

   Hazırlıkta okunan ingilizcenin bir öğrenciye ne kadar katkı sağladığı tartışılır. Ancak inilizcenin bölüm için gerekliliği tartışılmaz. Hazırlık okumak okula adapte olmak, arkadaş edinmek, sosyalleşmek adına daha çok yarar sağlayacağı kesin. Yinede soruna gelirsek çok fazla sıkıntı yaşamazsın. Ama ingilizceni geliştirmeni tavsiye ederim. 🙂

   1. Ne Yapcan İsmi diyor

    Teşekkür ederim iyi günler 🙂

 3. Ne Yapcan İsmi diyor

  Bir sorum daha olacak şu zamana kadar bilgisayar denince zihnimde canlanan tek şey OYUNLARDI ama artık durum değişti tabi 🙂 Bilgisayar hakkında pek bir şey bildiğim söylenemez ve sıfırdan bilgisayar öğrenmek istiyorum bir bilgisayar öğreniyorum kitabı aldım KODLAB tan onu bitirdikten sonra ne yapmalıyım sizce ?

  1. byteadam diyor

   Kusura bakmayın, tatil nedeniyle geç cevap verebiliyorum 🙂 Bilgisayar öğrenmek tek yönlü bir şey değil maalesef. Mesela akıllı telefon kullanmayı bir insan sıfırdan öğrenebilir zira gidilecek yol tek bir tanedir. Bilgisayara dönüp baktığımızda ise öğrenecek pek çok şeyin olduğunu görebiliriz ki her bir noktasını öğrenmek çok zordur. Basit anlamda bilgisayarı tanımak için kullanılacak el kitapları tabii ki etkili olacaktır ancak ileri düzeyde düşünüldüğünde bilgisayarı hangi amaç için kullanacaksanız o yönde bir eğitim tavsiye ederim. Yani kitabı bitirdikten sonra amacınıza uygun şekilde internet üzerinden farklı bilgiler edinebilirsiniz. YBS kazandığınızı varsayarak okulda öğreneceğiniz programlara ve bilgilere ağırlık vermeniz yerinde olacaktır. Yinede okul haricinde excel, word gibi temel konularda iyi bir seviyeye çıkmanız pek çok alanda işinize yarayabilir. Genelde bilgisayar kurslarında temel olarak bu eğitimler veriliyor. Excel, Word, Access vs. Bunların haricinde de on parmak ile sıkıntınız varsa bunun üzerinde de durmanızı tavsiye ederim.

 4. Hasan diyor

  Ben de bu sene ünversiteye gideceğim hayırlısıyla yönetim bilişim sistemlerini önerir misin? Gelecekteki durumu nasıl olur bu bölümün cevaplarsan sevinirim. Ben bir de Sivaslıyım ve Sivasta yaşıyorum burada okuyacağım.

  1. byteadam diyor

   Merhaba Hasan. Öncelikle tabii ki bir YBS öğrencisi ve İnşaallah mezunu olacak biri olarak Yönetim Bilişim Sistemlerini öneriyorum. Bilgisayar, İşletme, İktisat bilimlerine yatkınlığın ve bu alanda kariyer yapma gibi bir düşüncen var ise YBS bunun için biçilmiş bir kaftandır. Yönetim Bilişim Sistemleri için yazdığım bir kaç makalemi de incelediysen, az veya çok kafanda YBS için bir şekil oluşmuştur zaten. YBS Bilgisayar ve İşletme, İktisat gibi alanları çok iyi bir şekilde birleştirerek piyasanın en önemli ihtiyacını karşılamakta olan bir bölüm. Hali hazırda Cumhuriyet Üniversitesinden daha mezun olmadan çalışmaya başlayan arkadaşlar gördüm. Tabii ki bu öğrencinin kendi çabası ve birazda Hocaların yardımı ile olacak şeylerdi.

   Sorduğun sorunun detayına inmek isterim. Bölümün geleceği, her yerde de bahsedildiği üzere gayet parlak. Zira piyasa içinde teknoloji ihityacının artması ile birlikte buna paralel olarak YBS bölümü gibi ‘ hem işletme hem de bilişim ‘ alanında faaliyet gösterebilecek kaliteli eleman ihtiyacı da baş göstermeye başladı. YBS bu ihtiyacı karşılayabilecek ender bölümlerden biri olarak eleman yetiştirmekte. Ben de dahil Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde ki arkadaşlarımda bu sene inşaallah bu bölümden mezun olacağız. İleri ki zamanlarda YBS mezunu olarak neler başardığımızı, neler yaptığımızı sizler gibi bu bölümü tercih etmiş veya tercih edecek olan arkadaşalar için bloglarımızdan paylaşacağız.

   Cumhuriyet Üniversitesi için konuşalım birazda. Cumhuriyet Üniversitesi yazılım ağırlıklı bir YBS sunuyor bizlere. Bence bu gayet iyi. Diğer Anadolu üniversitelerine nazaran daha altyapısı oturmuş ( çünkü ilk YBS Bölümünü açan üniversitelerden biri ). Yazılımım ağırlıklı, ancak diğer işletme ve iktisat gibi alanlardan da ödün vermeyerek gayet güzel bir eğitim hayatı geçirdiğimizi söyleyebilirim. C#,Asp.Net,PHP,Android-Java gibi dillerin yanında ABAP,SAP,LOGO gibi programlar öğrenerek hem yazılım hemde işletme için yararlı olabilecek kaliteli bir eğitim gördük. Herkes için bu farklı olabilir zira her zaman daha iyisi olabilir.

   Kısaca son olarak belirtmekte fayda var. YBS tercih etmek istiyorsan, hele ki Sivas’ta, önerim gayet açıktır. Yaz ve YBS dünyasına katıl. Ancak daha da iyi bir eğitim ve olanak istersen Boğazici gibi üniversiteler seni çok daha iyi yerlere taşıyacaktır. Ancak unutulmaması gereken bir nokta var. Bu bölüm çok çalışmayı, kendini sürekli güncel tutarak araştırmayı, kendini her alanda geliştirmeye çalışmayı, yabancı dilleri öğrenmeyi (ingilizce vs.) gerektiren ve mezun olduktan sonra iyi bir iş için mücadele etmeyi gerektiren bir bölüm. Gelecek? Bunları yaptıktan sonra YBS ile birlikte çok çok iyi yerlere geleceğimize eminim. Çalışacak pek çok alan, pek çok da iş mevcut. Önemli olan kendini nasıl geliştirdiğin.

   Umarım cavabım yararlı olmuştur. Başka sorun var ise beklerim. Sağlıcakla Kalın 🙂

   byteadam

 5. ferdican diyor

  Kardeşim ben bu sene Sivas Mekatronik Mühendisliği iö düşünüyorum, aynı zamanda da çalışmak istiyorum. Sivas’ta bu mümkun mü acaba?? Kampüs ile sanayi arası mesafe uzak mı??

  1. byteadam diyor

   Sivas iş olanakları olarak çok fazla çeşit sunan bir şehir değil. Genelde öğrenciler kafelerde, marketlerde çalışıyorlar. Biraz kovaladıktan sonra iş bulunabilir. Sivasta pek çok yere max 20 dk da varılabilir. Okul ile merkez arası 20dk, sanayi de Merkeze yakın.

 6. melike diyor

  Edebiyat fen fakültesi hakkında bilgin var mi eğitimi nasıl

  1. byteadam diyor

   Fen ve Edebiyatın diğer ünilere nazaran bir artısı yok duyduğuma göre. Zaten belirli üniler dışında ülkemizdeki pek çok üniversitede standart eğitim verilmekte.

 7. Batuhan diyor

  ben bu yıl cumhuriyet üniversitesi veterinerliğe gelmek istiyorum şehir hakkında şuan ki yorumlarınız nelerdir bilgi verirseniz çok mutlu olurum :))

  1. byteadam diyor

   Bu yazımı yazdıktan sonra değişen bir kaç şey oldu diyebilirim. Yeni KYK yurtları tamamlanmak üzere. Okul içinde öğrenciye dönük kafeler çoğaltıldı. Ayrıca Merkezde de kafeler sokağı açıldı ve çeşit çeşit yerler öğrencilere hizmet vermekte.

   Yazı haricinde aslında pek yorumum yok, ancak bir kaç kelam edebilirim 2016 sının Sivas’ı hakkında. Daha çok öğrenciye dönük bir hal aldı. Ancak buna paralel olarakta kiralar artmaya başladı. Bu sadece Sivasa özgü olmasa da her şehirde bir sıkıntı. Her şeye rağmen öğrencinin yaşam olarak hala sıkıntı çekmeyeceği bir yer Sivas.

   Yazı haricinde diyebileceklerim bunlar, sizlerin ayrı ve merak ettiği bir konu varsa cevaplayabilirim 🙂

 8. Selin diyor

  merhaba,bu sene tercih yapacağım ve sivası düşünüyorum. Elektrik elektronik ve inşaat bölümü hakkında bilginiz var mı? Kendimi geliştirmeme olanak sağlayacak,yeterli olacak bir üniversite mi ?

  1. byteadam diyor

   Maalesef bölümünüz hakkında bir bilgiye sahip değilim. Eğitim ve olanaklar bana göre fakülteden fakülteye değişiyor üniversitemizde. Kadro olarak Mühendisliklerin tümünde yetkin ve sağlam eğitimcilerin olduğunu biliyorum sadece.

 9. Betül diyor

  Merhaba,Ben onumuzdekı yıl SHMYO okumayı dusunuyorum,Sivas ta okunulabılır mı saglık ? Shmyo okulu hakkında bılgı verbılırmısınız ?Ve onerdıgınız şu ıyı dıyıp te onerebılecegınız bı branş var mı ?

  1. byteadam diyor

   Sivas’ın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulununun yeterli düzeyde eğitim verdiğini ve çoğu öğrencinin memnun olduğunu biliyorum. Sağlık bölümü elbette Sivas’ta okunabilir. Açıkcası Sağlık her ilde okunabilir olsada Sivas öğrenci açısından yaşanabilir bir şehir. Ancak Sağlık sektörüne paralel olan bir branş öneremeyeceğim zira alanım Bilişim Sektörü ağırlıklı olduğu için Sağlığa yönelik bir araştırmam olmadı. Az çok bilgim olsa da sizi yanlış yönlendirmek istemem.

 10. Murat diyor

  Ben bu bölümü tercih edeceğim, Sivas geliyor. İngilizce pek bilmiyorum, bilgisayar da pek kullanmayı bilmiyorum, hazırlık okumasam çok fazla zorlanırmıyım.

  1. byteadam diyor

   İngilizceyi zaman içinde üniversitede hem kendi çaban ile hem de okul ile birlikte öğrenebilirsin. Bölüm Cumhuriyet Üniversitesi’nde Türkçe zaten, sıkıntı çekeceğini sanmıyorum. Programları ve dilleri öğrenirken ingilizce ile karşı karşıya kalacağın aşikar ancak o kadarınıda çalışıp halletmek zor değil. Ancak şunu bilmek gerek ki her zaman İngilizce şarttır. Kaynakları araştırırken bazen işine yarayabilen Türkçe kaynak bulamayabiliyorsun ve İngilizce Forumlarda arama yapmak durumunda kalabiliyorsun. Bilgisayar kullanmayı bu bölümde öğrenmek, hatta yemek zorundasın. Bilgisayar Mühendisliğini kazanıp, bilgisayar kullanamamak ne kadar zor olacaksa bu da aynı şekilde zor olacaktır. Son olarakta Cumhuriyet Üniversitesinde YBS için hazırlık yoktu, ancak bu sene açıldı ise bir bilgim yok maalesef. Yinede eğer hazırlık var ise okumanı tavsiye ederim. İngilizce öncelik gerektirir. Ama eğer ben fazladan bir yıl ingilizceye harcamak istemiyorum dersen okumayabilirsin. Bu seçim tamamen senin hedeflerine bağlı.

   1. Murat diyor

    Saol tşkler abicim valla iyi oldu bu açıklama benim için

 11. Büşra diyor

  İyi Günler.. Sizden bir konu hakkında bana yardımcı olmanızı istiyorum.Bu sene Sivas Bilgisayar müh.( İ.Ö) yazmayı düşünüyorum ama bazı insanlardan gelen orası çok soğuk sen yapamazsın oralarda gibi uyarılar beni tedirgin ediyor.Orası o kadar soğuk mu? Eğitim hayatımızda ki seçimlerimizi engelleyecek kadar 🙂 Şimdiden teşekkürler..

  1. byteadam diyor

   Sivas’ta 4 yıl okudum ve o eski anlatılan soğukları yıllardır görmedim. Soğulluk efsaneleri eskide kaldı. En soğuk günler en fazla iki üç gün sürer oldu Sivas’ta. Yani korkma, Sivas’ın kışı güzeldir. Tek sorun daha uzun sürer, yani kar diğer şehirlere nazaran daha geç erir. Birde burada nem oranı düşük olduğu için kuru bir soğuk hissi gelir. Ama aslında bu iyidir. Lakin Allah’ın işi bu karışılmaz. Bir bakarız eskiler geri döner ama iklim olarak bakılırsa o günler geride kaldı.

 12. Batuhan diyor

  Şehrin insanları nasıl, öğrenciye nasıl bir bakış sergiliyorlar. Klasik anadolu şehri mi yoksa daha çağdaş bi yapısı var mı? Kampüste bira içen küpe takan öğrencileri dövdüklerini duymuştum, gerçeklik payı var mı? Şimdiden teşekkürler 😀

  1. byteadam diyor

   Sivas’ın insanı genel manada kendi halinde ve ekmeğinde olan insanlar. Öğrencileri genelde gelir kapısı olarak görürler. Tabii ki bu bütün anadolu şehirlerinde öyle. Çağdaş bir yapısı var, artık klasik anadolu şehri kalmadı maalesef, klasik anadolu insanının kalmaması gibi ( keşke kalsaydılar ). O tür dedikodular yalan. En başta kampüste zaten bira içemezsin, çünkü üniversitelerin kampüslerinde içki içmek, alkol tüketmek yasaktır. Bunun haricinde Sivas’ın barları mevcut. Dilediğin kadar içebilirsin. Ancak sokakta elinde bira ile dolasmak heryerde olduğu gibi burada da sakıncalı. Bunun haricinde evinde veya dilediğin yerde alkol tüketebilirsin. Burada öyle sanıldığı gibi bir ortam yok.

 13. dicle diyor

  Merhaba, ben sivasa gelmek istiyorum fakat endişelerim var. Bölümüm İngiliz Dili ve Edebiyatı, Mütercim Tercümanlıkta düşünüyorum. Mütercim Tercümanlıkta ingilizce Bölümü mevcut mudur ? Memleketim 9 10 saat uzaklıkta sizce bunun bir eksi yönü olabilir mi ulaşımda? Şimdiden teşekkür ederim. Sivas’a gelmeyi mi tercih edersiniz yoksa bir sene daha hazırlanmayı mı?

  1. byteadam diyor

   Merhaba, Sivas’ta bildiğim kadarıyla İngiliz Dili ve Edebiyatı ile Mütercim Tercümanlık İngilizce var. Öncelikle söylemem gerekir ki Memleketinizden uzaklığın veya yakınlığın eğitim öğretim hayatınızda eksikliklerini veya artılarını kendinizin tartması daha mantıklı. Zira her insan bir değil ve ayda bir veya haftada bir evine gitmek isteyenler ile sadece tatillerde gitmesi yeterli olan insanlar olabiliyor. Sizin için yakın veya uzağın önemi nedir, ilk önce bunu tartmanız gerekiyor. Ancak Sivas’a dönersek ulaşım bakımından sıkıntı çekilmeyecek bir yer olduğunu söyleyebilirim. Bende İstanbul’da yaşıyorum ve Uçak vasıtası ile ucuza gidip gelebiliyordum. Genelde Sivas’tan bir yere uçaklar 120 ve 150 arası değişir. Erken alımlar ve bazı günler 30 TL ye bile bulduğum oluyordu. Kısaca ulaşım kısmı görüşü size kalmış bir konu.

   Diğer sorunuza gelecek olursam, Sivas’ı tercih edebilirsin. Tabii ki eğer seneye hazırlanıp çok çok daha iyi ve sağlam üniversiteleri kazanabilirim diyorsan bir sene daha hazırlanman mantıklı olabilir. Ama eğer yine aynı düzeyde puanlar ve üniversiteleri kazanacak isen bir sene daha kaybedip beklemen zararına olabilir. Bu seçimde senin seneye kadar daha iyi bir şekilde hazırlanıp, puanını daha iyi üniversiteler kazanıp kazandıramayacak kadar arttırmana bağlı. Sivas genel olarak bakıldığında eğitim için güzel bir memlekettir. Sosyal kısmını yazımda da belirttim. Çok fazla şeyler bekliyor isen burada umduğunu bulamayacaksın. Ancak sakin, kendi halinde, arada bir eğlenirim vs. diyor isen Sivas makul bir şehirdir.

 14. Can diyor

  Merhaba,

  Öncelikle yazınız için emeğinize sağlık çok faydalı oldu.

  Ben İİBF’den ÇEKO, İktisat, İşletme bölümlerinden herhangi birini istiyorum. Sizin gibi ben de İstanbul’da yaşıyorum. Benim için önemli olarak Avrupa etiketi mevcut mudur ve erasmus var mıdır? Var ise zorluğu nedir ve hangi ülkelerle değişim vardır. Daha tam araştırmadım ama İşletme veya İktisatın ingilizce bölümleri var mıdır üniversitenizde var ise ingilizce eğitim düzeyi ne durumdadır?

  Sivas’ a gelecek olursak yurtların durumu ve ücreti nedir? İstanbuldan gelen birinin çekeceği sıkıntılar nelerdir? Şehir hayatı İstanbul gibi bitmiyor mu yoksa gece saat 2-3 olmadan herkes evine mi çekiliyor? Merkezde ki pt iş olanakları nelerdir? Sivasta düzgün dil kursları mevcut mudur? Sadece İngilizce değil diğer diller gibi. son olarakda şehirde turist nüfusu nedir?

  Sürekli sayfayı yeniliyor olacağım eğer cevap verirseniz sevinirim 🙂

  Şimdiden çok teşekkürler ve iyi günler.

  1. byteadam diyor

   Cumhuriyet Üniversitesi Erasmus imkanı sunuyor. Ülkeleri tek tek bilmiyorum ama en son bir arkadaşım Polonya’ya gitmişti. Sanırım genellikle o taraflardaki ülkeler oluyor. Şahsi olarak hiç düşünmediğim için pek araştırmam olmadı hangi ülkeler diye, öğrenirsem yazıya ekleyeceğim sonradan. Gitmek çok zor değil ancak her öğrencinin hayalidir Erasmus. Ortalamayı yüksek, İngilizce sınavından da geçer puan almak Erasmus kapılarını size açabilir. Cumhuriyet Üniversitesi köklü bir üniversite ancak İstanbul Teknik, Yıldız Teknik, Ortadoğu Teknik gibi Üniversitelerin yanında Avrupa etiketli demek saçma kaçabilir. Bunların haricinde diğer sorunuza cevap olarak İktisat ve İşletmenin İngilizce bölümü yok bildiğim kadarı ile.

   İstanbul’dan gelecek olan biri ne gibi sıkıntılar çekebilir sorusuna gelecek olursak bu soru insandan insana değişebilir. Benim gibi sadece belirli zamanlarda eğlenmeyi seven ( Ayda Bir ), genellikle evinde vakit geçirip arkadaşları ile takılan biri iseniz sadece tek bir zorluk çekebilirsiniz o da Deniz hasreti. Şahsen hem Trabzon’lu hem de İstanbu’da yaşayan biri olarak burada en çok özlemini çektiğim şey deniz oldu. Zira sende bilirsin ki bazen geçip sahile oturup, dolanmak istersin. Ancak buraya en yakın deniz 5.5 saat uzaklıkta Samsun’da. Eğer gayet aktif ve gezmeyi seven, sürekli dışarıda olan biri iseniz yaşayacağınız en büyük sorun burada Sosyal imkanın kısıtlı olmasından kaynaklanan sıkıntı olacaktır. Bir kaç ay içinde Sivasta yapabileceğiniz her şeyi yapmış olursunuz. Tabii buraya ilk gelişinizde arkadaş ortamınız olmayacağı için bir sene zamanınız olacaktır.

   Bir diğer zorlukta insanlar olabilir. Sevip sevmeyeceğine göre sorun olup olmayacağı sana bağlı olacaktır. Bunların haricinde aslında söylenecek pek bir şey yok. Sadece kiralar biraz pahalılaşmaya başladı. Tek başına eve çıkmak çok paran yoksa imkansıza yakın. En az üç kişi ile ortalama 600-900 arası ev kiraları mevcut öğrencilere. Ev sahiplerini de pek sevmez öğrenciler Sivas’ta.

   Sivas’ta pek çok özel Yurt var. Bunları araştırıp kendine göre olanı illaki bulabilirsin. Ücretler en son bildiğim kadarı ile 500-1000 arası kişi sayısına göre değişmekte. Şehir hayatı ise saat 12 de biter burada. Yine dışarıda insanlar olur ama 1 e doğru pek insan göremezsin. İş olanakları ise kısıtlı. Kafeler ve Mağazalar özellikle öğrencilerin çalıştığı yerler. Sivas’ta pek çok yeni kafe açıldı şu sıralar. Buralarda iş bulunabilir ancak verilen ücret ve emek dengeli olmayacaktır.

   Sivas’ta ben pek düzgün dil kursları olduğuna inanmıyorum. Ancak burada en ilgili ve iyi olanı bana göre Sivas Amerikan Kültür’dür. Burada IELTS sınavı için özel ders almıştım ve memnun kaldım. Ama genel olarak Sivas İngilizce için çok iyi bir yer değil. Şehirde Turist nüfusu çok az. Ama yazları Almancı çok, onları turistten sayarsan. 🙂

   1. Can diyor

    Çok teşekkür ederim cevabınız için. Emekleriniz için elinize sağlık iyi günler 🙂

    1. byteadam diyor

     Ben teşekkür ederim 🙂

 15. hazel diyor

  Öncelikle yazınız ve sorulara verdiğiniz cevaplar içimi rahatlattı. Annemin memleketi Sivas olmasına rağmen sadece köyünü gördüğüm için Sivas’a gitmeyi hiç düşünmüyordum ama sınav sonuçları benim isteklerime göre gitmedi doğrusu, endişelerim vardı… Ama yazınızı okuduktan sonra endişelerim kalktı diyebilirim. Benim bir sorum olacak, ben de mütercim tercümanlık tercih etmeyi düşünüyorum Cumhuriyet Üniversitesi’nde, ama sorum bundan ziyade üniversite okurken iş bulma olanakları olacak. Şehir içinde öğrenciye iş imkanları nelerdir, özellikle bayan öğrenci olarak bu konuda hala endişelerim mevcut çünkü okurken bir şekilde para kazanmam lazım ailemi sıkıntıya sokmak istemem… Eğer öğrenciler için iş imkanları hakkında bilginiz varsa beni de bilgilendirirseniz çok çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler ^-^

  1. byteadam diyor

   Yararlı olabildiysek ne mutlu. Teşekkür ederim.

   Öğrenciler genelde kafelerde ve mağazalarda yarı zamanlı olarak çalışırlar. Sivas’ta bu yıl itibari ile pek çok kafe açıldı özellikle. Buralarda iş bulunabilir. Ancak yinede belirtmekte fayda var ki örneğin büyük şehirde iş seceneği fazla olabiliyor ancak küçük şehirlerde böyle değil. İş illaki bulunur ama beğenmek için seçeneklerin elinde çok olmaz demek istediğim. Srandart ücret, standart işler hepsi.

 16. fatih diyor

  Çok aydınlatıcı bir çalışma olmuş Sivas’ta Üniversite Okumak isteyen arkadaşlar için. Her öğrencinin hayalidir Eskişehir, İzmir, Ankara gibi şehirlerde iyi bölümlerde okumak. Ben de bu sene Sivas’ta PDR düşünüyorum. Özel yurt imkanları hakkında bilginiz varsa paylaşabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler. 🙂

  1. byteadam diyor

   Diğer yorumlarda da cevap olarak yazmıştım arkadaşlara. Sivas yurt bakımından sıkıntı cekilmeyecek bir şehir. Kız ve Erkek yurtları Merkezde mevcut. Sadece okul başlangıcından biraz erken gelip araştırma yapmak gerekiyor. Genelde fiyatlar odadaki kişi sayısına göre 500 ve 1000 arasında değişiyor. 350, 400, 450 TL fiyatlarada var yurt tabi hizmetine ve imkanlarına da bakmak, araştırmak gerek. Merkez haricinde de kampüs içinde erkek ve kız yurtları mevcut. Bunların yarı özel olduğunu biliyorum sadece. Alımları ve fiyatları konusunda bir fikrim yok maalesef. Kazandığınız bölüm için sizi tebrik eder, eğitim hayatınızda başarılar dilerim.

 17. eda diyor

  Kamu yonetimi hakkında ne dusunuyosunuz eğitimi uzun mi universitenin

  1. byteadam diyor

   Kamucu arkadaşlarım var, üniversiteden memnunlar. Eğitimi 4 yıl. Uzun mu sorusunu böyle anladım 🙂

 18. Nisa diyor

  İyi günler verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Malatya da yaşıyorum ve Sivası tercih etmeyi düşünüyorum. Eğitim fakültesi ve fen edebiyat fakültesinin ortamı ve öğretmenleri hakkında söyleyebileceğiniz bi bilgi var mı şimdiden teşekkürle.r. Bide sivasın diğer illerle olan ulaşımı hakkında bilgi verirseniz sevinirim

  1. byteadam diyor

   Eğitim’den mezun olan arkadaşlarım oldu. Genel anlamda memnun ayrıldılar. Ortam bakımından da güzel. Ancak eğitimi taşımadılarsa fakülte biraz uzakta genel kampüs içinden. Binası yeni yapılmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Uzak derken çok değil, biraz yukarda kalıyor kampüsün merkezinden. Sivasın diğer illere ulaşımı gayet rahat, bir sıkıntı yok. Gerek uçak, gerek otobüs olarak her firmayı bulabilirsiniz.

 19. Yasemin diyor

  Merhaba, Türk Dili ve Edebiyatı istiyorum.Sivasta iö kız öğrenci için zor olur mu?

  1. byteadam diyor

   Binlerce bayan arkadaşımız io okuyor ve hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Bir sıkıntı olmaz, yurtlar zaten genelde kendi servisleri ile belirli saatlerde okuldan alıyor. Yurt seçerken konuşursunuz var mı bu hizmetleri diye. Yoksada zaten otobüs mevcut.

 20. Sema diyor

  Ben aslında marasta okuyorum memnun değilim marastan ve bu yıl sinava girip garanti tutacak yerleri yazdim okul puani sıralamamı düşürdüğü için ve aralarına cumhuriyet universitesi antropoloji bölümünü de yazdım bölüm olarak pek sıkıntı yok kafamda ama sivas Beni pişman eder mi diye düşünmeden edemiyorum sizde şuan cumhuriyet Üniversitesinde okuyormussunuz ne dersiniz pişman olur muyum sizce oraya gelirsem

  1. byteadam diyor

   Ben bu sene bitirdim. Maraşı bilmiyorum nasıl bir yer. Bu yüzden de mukayese edemeyeceğim. Ancak şunu söyleyebilirim, bir şehirde ne aradığınıza bağlı aslında pişman olup olmamak. Ben bir şehirde alışverişin kolay olmasını, kafelerin çok olmasını, kafa dileyecek en azından piknik alanlarının ve parklarının olmasını, genellikle öğrencinin sokaklarda olmasını isterim ve Sivas’ta bu var. Şehir olarak da güzel, tarihi dokusu ve Modernleşmeye başlayan yapısı ile birlikte okunabilecek bir şehir. Ne çok sevip bağlanabileceğiniz, ne de pişman olabileceğiniz bir yer Sivas bana göre. 10 üzerinden 6.5 verebilirim.

 21. İbrahim diyor

  s.a , bu yıl inşaat teknolojileri bölümünü yazdım i.ö düşünüyorum, bölüm nasıl? , sabah çalışıp akşam okumak zor mu olur

  1. byteadam diyor

   Bölüm hakkında bir bilgiye sahip değilim maalesef. O yüzden diğer sorunuza cevap vereceğim sadece. Çalışmak ve okumak tabii ki zordur. Çalışıp okumanın şehir ile bir alakası yok. Sabah erkenden kalkıp, çalışmak ve akşamda o yorgunluk ile derslere girip kafanı doldurmak zahmetli olacaktır şüphesiz. Ancak bu bir gereklilik ise sizin için yapacak bir şey yok. Çalışıp okuyan pek çok arkadaşım oldu. Her ne kadar bu zahmetli olsa da sabır ve azim ile bu işi çözdüler. Diğer yandan part-time iş bulabilirseniz yani 4-5 saatlik işler, az çok rahat edebilirsiniz. Yine de dediğim gibi, çalışıp okumak ve bunun devamlılığını sağlayıp rutin hale getirmek sizin azminize bağlıdır. Ayrıca çalışan arkadaşlarımın okurken en çok sıkıntı çektiği konu sınav zamanları olmuştu. Tamamen olumsuz konuştuğuma bakmayın, dediğim gibi her şey sizin kararlılık ve azminize bakar.

 22. Zehra diyor

  İyi günler. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ortamı ve öğretmenleri hakkında bilgi verir misiniz lütfen ? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. byteadam diyor

   Her öğrenci her hocayı sevmez, bu yüzden hocalar hakkındaki yorumlar kişisel olabilir ancak genel anlamda İİBF hocaları ve ortamı ile tatmin edici. Özellikle bazı hocalar üst düzey. Birkaçı hariç öğrenciler ile samimiler.

 23. Berk diyor

  Merhabalar hocam, hayırlısıyla yanınıza geliyorum sivasa YBS ye 🙂
  Fakat aklımda şu delice bir soru var :(, hazırlığa gidip ingilizce altyapısı yapmayı düşünüyorum ama ingilizcem neredeyse çok zayıf.. Hazırlıkta kalmaktan korkuyorum. Acaba ingilizce başlangıçları nasıl zor mu? yoksa cidden mantığı öğretiyorlar mı?.. İyi akşamlar dilerim..

  1. byteadam diyor

   Ben mezun oldum ama sen hoşgeldin 🙂 YBS için tebrik ederim. Zor ve zevkli bir bölümü kazandın. Hazırlıkta amaç zaten sana ingilizce öğretmek. Sınavlarda da derslerde ne anlatıldı ise o sorulur. Zaten amacın az çok orada ingilizce temel oluşturmak. İngilizce her alanda lazım, sende öğrenmeye gayret etmelisin. Zor mu kolay mı aslında bu senin ilgine ve çalışmana bağlı. Ama genel bağlamda lise düzeyi. Yani farklı bir şey görmezsin. Bu yüzden bunu düşünme ve ingilizce öğrenmeye ve bir şeyler kapmaya çalış. Okulunda başarılar dilerim. 🙂

   1. Berk diyor

    Teşekkür ederim değerli bilgileriniz için hocam, hazırlıkda kalma gibi bir sorun var mı? kalırsak nolur yeniden mi okuruz yoksa üniversiteden mi atılırız? İngilizcemden korkuyorum abi ondan böyle bir endişe var.. Ama zevkle anlatan ve bana mantığını öğreten biri olunca çok iyi dinlerim başarırım..

    1. byteadam diyor

     Hazırlıkta kalma var. Benim zamanımda hazırlık yoktu kim giriyor derslere bilmiyorum ancak hocalarımız iyidir. Okuldan atılma gibi bir durum da sen birini öldürmekdikçe yok:) Hazırlık kolaydır, yani hiç bir hoca öğrenciyi hazırlıkta bırakmaz. Ama sen ısrarla ben kalıcam dersen o zaman kalırsın. Çok değil biraz çalışıp geçebilirsin. Tedirgin olmanı gerektirecek bir durum yok.

     1. Berk diyor

      Çok çok teşekkür ederim..

 24. tuba diyor

  Hocam bir sorum olacak. Bilgisayar Mühendisliklerde ingilizce hazırlık var mı? Kısa zamanda bilgi verirseniz sevinirim.

  1. byteadam diyor

   Maalesef bu konu hakkında bir bilgim yok. Üniversitenin Mühendislik Fakültesine ait kısımdan bir inceleme yapabilirsiniz.

  2. byteadam diyor

   Merhaba, kusura bakmayın yorumu geç cevaplıyorum. Bu konu hakkında bilgim yok maalesef. Eğer bir üniversite kazandıysanız o üniversiteye kayıt yaptırırken size söylenecektir veya üniversitenin internet sitesinden, mühendislik fakültesine ait olan sayfadan bu sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

 25. Zehra diyor

  Merhaba, bu yıl Sivas’ta Sanat Tarihi Bölümü kazandım. Bölüm nasıl sizce, yorum yapar mısınız ? Bir de kampüse yakın KYK Yurdu var mı, bunlar hakkında bilgi verirseniz sevinirim iyi günler ?

  1. byteadam diyor

   Merhaba, ilk olarak hayırlı olsun. Öğrenim hayatınızda başarılar dilerim. Bölümünüz hakkında bir bilgiye sahip değilim maalesef. Bu bölüm gelecekte size ne gibi bir artı sağlayıp kariyer olanağı yaratacağı konusunda bir bilgim yok. Kyk yurtları kampüsün içinde, ayrıca yarı özel yurtlarda kampüsün içindedir.

 26. Nazlı diyor

  Cumhuriyet Üniversitesi ikinci öğretim harç paraları ne kadar ve ne zaman ödememiz gerek bu harç parasını?

  1. byteadam diyor

   Harç paraları bölümden bölüme değişir. Bir bilgim yok fiyatı konusunda. Mühendislik fakültesinde 700 civarı idi dönemlik. İİBF de daha az. Kayıt zamanları vs. Fakültenizin okulun internet sitesindeki kısmında duyuru olarak yazılır. Google den örneğin Cumhuriyet Üniversitesi İİBF şeklinde yazarsanız sayfaya ulaşırsınız.

   1. Nazlı diyor

    Teşekkür ederim yardımınız için. Sitede 1 ile 9 eylül yazıyor. Doğrudur mutlaka değil mi?

    1. byteadam diyor

     Ne yazıyor ise doğrudur merak etmeyin 🙂

 27. Nazlı diyor

  Üniversiteden üniversiteye degişiyormuş galiba harç zamanları. Umarım bir aksilik çıkmaz tarihlerde.

  1. byteadam diyor

   Her üniversitenin kayıt zamanları farklı olabilir. Üniversitenin web sitesinde, ilgili bölümün sayfasında gerekli bilgiler içinde kayıt zmanı ile ilgili ne yazıyor ise o süre geçerlidir. Yani siz üniversitenizin zamanları içerisinde, son güne bırakmadan erkenden kaydınızı yapıp ve harç paranızı yatırınız.

 28. tugce diyor

  merhaba, ben Sivas’ta üniversite okumak istiyorum benim bir sorum olacaktı hemşirelik bolumu düşünüyorum. sizce bu bolum üzerindeki eğitim nasıldır?
  yani cumhuriyet üniversitede tavsiye eder misiniz bu bölümü?

  1. byteadam diyor

   Cumhuriyet Üniversitesinin en iyi eğitim ve olanak verilen bölümü Tıp bölümü. Hemşirelikte bir o kadar olabileceğini tahmin ediyorum. Duyumlarıma göre böyle. Sağlık Bölümleri iyi çalışıyor ve Üniversite hastanesinde öğrencileri pek çok kez görüyorduk. Bildiklerim bu kadar. Tavsiye eder miyim, tabii ki ederim. Sağlık sektörü hiç ölmeyecek bir sektör. Sektör bazında bakıldığında gidilebilecek en iyi bölümlerden biri. Ancak işin insani tarafına dönersek, bu sorunun cevabı sizin elinizde. Hemşirelik görevini tamamıyla yerine getirecek özelliklere sahip olduğunuzu ve bu mesleği yaparken mutlu olacağınızı düşünüyorsanız kesinlikle yapmalısınız. Önemli olan kısım burası aslında.

 29. Burak diyor

  Öncelikle hepsi için teşekkür ederim bir sorum olacaktı üniversitede neresi olursa olsun tıp okumak istiyorum ve sivaslıyım ailemde bundan dolayı Sivas’ta okumamı istiyor hatta okuduktan sonra 20 yıl çalışsam zor alabileceğim bir evi alma teklifinde bulundular sizce ailemin bu teklifini reddetmeyip cumhuriyete mi gitmeliyim yoksa geçen yıl istediğim Ege mi

  1. byteadam diyor

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Öncelikle Aslına bakarsanız Tıp nerede olursa olsun okunabilecek bir bölüm. Yinede üniversitelerin öğrencilerine tanıdıkları ayrıcalıklar üniversiteden üniversiteye değişebiliyor. Büyük üniversiteler ile daha kendi halinde olan ünilerin öğrencilerine verebilecekleri elbet farklılık gösterecektir. İkinci olarak ise size ve aslınlada tüm öğrencilere tavsiyem, hayallerine ve isteklerine zincir vurmamaları. Hayatı yaşanabilir kılan yegane şey hayallerimizdir. Maddiyat elbet önemli bir konu, ancak mutlu olabilmek çok daha önemli bir konu. Bu noktada kendini bir ölçüp tartmanı, ne istediğini ve nasıl yaşamak istediğini iyice sorgulamalısın. Ailenin yanında, memeleketinde, sana vaad edilenle birlikte bir üni okumak oldukça rahat olabilir. Öte yandan farklı bir şehirde, ailen olmadan daha özgür ve sorumluluklarını kendin üstlenerek hayatta edineceğin güzel bir tecrübeye adım atabilirsin. Konu bu aslında. Ne istediğin ve nasıl yaşamak istediğin sorusunu kendine sormalısın. Şahsi olarak kendi memleketinde okuyan arkadaşların genelinin bu durumdan memnun olmadığı gördüm. Negatif olarak sadece bunu söyleyebilirim. Dediğim gibi her şey senin hayaline ve ne istediğine kalmış bir konu.

 30. Mari diyor

  Merhaba, mütercim tercümanlık (ingilizce) okumak istiyorum Sivas’ta, ailem istanbul izmir gibi yerlere sıcak bakmadığı için burayı seçmeyi düşünüyorum. Öneriyor musunuz

  1. byteadam diyor

   Bölüm nasıl, hocalar ve dersler nasıl pek bir bilgim yok maalesef. Sivas sakince okunacak bir yer. Muhafazakar aileler için uygun olabilir. Ancak önemli olan size uygun mudur? Gezmeyi ve eğlenmeyi seviyorsanız en geç ikinci yılda monotonlaşabilirsiniz. Ha çok önemli bir konu değilse bu sıkıntı değil, Sivas okumak için güzel bir yer sayılır. Yinede ben ailenizin değil, kendi hayallerinizin peşinden koşmanızı tavsiye ederim. Zira geçip gidecek 4 yıl sizin yıllarınız olacak. İzmir, İstanbul gibi yerler hem olanak hem de eğitim açısından gayet iyi yerler. Ben de İstanbul’da yaşıyorum. Burada düzenini sağlayabilen öğrenciler mutlular 🙂

 31. Misissipilli diyor

  Merhaba… Öncelikle makaleniz çok faydalı ve açık bunun için çok teşekkür ediyorum.. Soruma gelecek olursak ben CÜ de uluslararası ticaret ve lojistik bölümü istiyorum.. Eğitim kalitesi iyi midir herhangi bir bilginiz var mı.. Ve ben trakyalıyım burada büyüdüm bildiğiniz kadarıyla sıcak bir yer ve insanları çok sıcak kanlı kimse kimseye karışmaz sivas’ta kültür değişikliğine uğrar mıyım yani insanları farklı kültüre sahip olduğum için beni hor görebilirler mi? Eğitim kariyeri olarak ben üniversite okurken minimum 2 dil öğrenmek istiyorum üniversitede veya sivasta yabancı dil öğrenebileceğim kurslar var mı?

  1. byteadam diyor

   Merhaba, yardımcı olabilmek güzel. UTL bölümü yakından bildiğim bir bölüm. Ev arkadaşımda aynı bölümü okuyordu ve memnundu. Ortalama standartlarda bir eğitim almanız mümkün. Ne kötü, ne çok iyi arası diyebilirim. Sivas halkının herhangi farklı bir kültüre farklı bir bakış açısı yok. Bu konuda gayet iyi niyetli insanlar. Trakyalı arkadaşımda vardı ve oda memnundu. Kültür ve farklılıklar ile Sivas’ta bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Ancak sıcak kanlı, misafir perver vs.vs. herkes için diyemem. İyi insanlarla da karşılaşabiliyorsunuz, kötüleri ile de. Ev sahiplerinden çok çekmişliğimiz, bakkallarına dua etmişliğimiz, lokantacılarına bazen sövüp bazende eyvallah dediğimiz günlerde vardı. Ancak genel olarak standart, öğrenci için uygun bir şehir. Bunların haricinde, ingilizce öğrenmek için kurslar mevcut. Ancak şahsen çok fazla kaliteli olduklarını düşünmüyorum, bunun sebebi İstanbul’da ki aldığım eğitim ve oradaki eğitimi karşılaştırmamdır. Bir ikinci dil için eğitim verilen, farklı diller öğretilen bir yer bilmiyorum maalesef. Hiç araştırmadım. Üniversite içinde üniversitenin uygun fiyatlara kurs veren bir yeri vardı. Sadece ingilizce değil farklı derslerde veriliyordu. Ancak hiç gitmedim, ayrıntılı bilgim yok maalesef bu konuda da.

 32. Dilan diyor

  Merhabalar bilgilendirdiğiniz için teşekkürler ben saglık yönetimi birinci sınıf öğrencisiyim Kahramanmaraş sütçü imam üniversitesindeyim ama şehir dışında okumak istiyorum puanıma yakın olarak Sivas var sence yatay geçiş yapmalımıyım yani yaptığıma değer mi Maraş Sivas sayın gibi de nlattıgına bakarsak

  1. byteadam diyor

   Maraş hakkında bir bilgim olsa karşılaştırma yapabilirim. Ancak bilmeden yapamam maalesef.

 33. Muto diyor

  Ben biraz açık konuşucam . Yobaz bir şehre gitmek istemiyorum . Hem okumak hemde eğlenmek bazende gecemi dışarda geçirmek istiyorum ortam felan yani . Sizce sivas bunun için uygunmudur ?

  1. byteadam diyor

   Sivas yobaz bir şehir değil. Öğrenciler rahat bir şekilde eğlenip dolaşabiliyor. Ancak Sivas küçük bir şehir. İstediğiniz atraksiyonu bulamazsınız.

 34. senem diyor

  Merhaba
  sivasta psikoloji okumak istjyorum her ne kadar ailem istemesede.cogu kisinin oldugu gibi aileme yuk olmak istemiyorum. Yprumlari okudugumda 2017 ile ilgili degisen cokbisey farkedemedim ama ogrenci acisindan bir rahatlama oldumu sivasta. Ve psikoloji bolumunde hazirlik varmi? Cok tesekkur ederiz bilgilendirici bi yazi olmus ve simdiden tesekkur ederim tekrar?

  1. byteadam diyor

   Merhaba. Sivasta bir tık daha gelişme var denilebilir. Yapılan avm ve öğrenciler için açılan yeni mekanlarla biraz daha iyi bir hava yakalandı. Çalışmak isteyen öğrenciler için iş olanakları mevcut ancak her zaman bulunamayabilir yani araştırıp kovalamak gerek iş yok demek değil bu 🙂 Psikoloji bölümü hakkında bir bilgim yok maalesef. Okulun sitesinden dönemlere bakılıp bulunabilir.

 35. Aleyna diyor

  Meraba yazdiginiz yazilari ve cevaplari okudum gercekten cok iyi geldi oncelikle tesekkur ederim . Benim aklimda yonetim bilisim var fakat hangi universte iyi gelir bilmiyorum bu konuda yardimci olabilirmisiniz ? Ve benim 2. Ogretim tutuyo o yonden sıkınti yasarmiyim

  1. byteadam diyor

   Tabii ilk sıra Boğazicinin. Diğer yazacağım iller sıralama değildir bilginize.

   Bursa
   Sivas
   İzmir
   Sakarya

   Bunlarda güzel üniversitelerdir YBS için. Aralarında en eskisi Sivas’tır YBS bölümü olarak. Tercih sizin. İkinci öğretim olması bir şeyi değiştirmez, farketmiyor.

 36. abc diyor

  merhaba yazınızın üstünden zaman geçtiği için sormak istedim kaç kyk yurdu mevcut? ve tıp eğitimi hakkında bilginiz var mı?

  1. byteadam diyor

   Kyk açısından bolluk zamanı Sivas için, tam sayısını bilmiyorum ama ben mezun olurken 5 koca bina daha yapılıyordu hali hazırda var olanların yanına 🙂

   Ek: Tıp eğitimi Sivas Üniversitesi için gayet tercih edilebilir bir düzeyde. Üniversitenin en iyi fakultesi denilebilir.

 37. yüksell diyor

  Merhaba bn mimarlik hakkinda bilgi alanilirmiyim??

  1. byteadam diyor

   Google size benden daha iyi bilgi verecektir mimarlık için, yani hiç bir bilgim yok Sivas’ta ki Mimarlık ile ilgili. 🙂

 38. Melike diyor

  sizce Erzurumda Atatürk üniversitesinde okumak mı Sivasta Cumhuriyet üniversitesinde okumak mı? diş hekimliği için düşünüyorum

  mersinde yaşıyorum havalimanı olarak ikisi de aynı seviyede sayılır adanaya aktarmasız uçmuyorlar ama nedense erzurumdan gidersek uçuş süresi daha kısa oluyor nedense? otobüste sivas 4 saat daha kısa

  erzurum üniversitesi daha aktif geldi bana sizce öyle mi? gerçi gene de diş hekimliği okuyan öğrenciler o kadar aktif olmuyorlar. şehir olarak haftasonu gezmek için nasıldır sivas? avm kafe vb. bakımdan

  diş hekimliği fakültesi merkezde mi diğer fakültelerle aynı yerde mi?

  sivasın soğuğu ve erzurumun soğuğu karşılaştırılabilir mi?

  1. byteadam diyor

   Erzurum Üniversitesinin eğitimi hakkında pek bir bilgim yok maalesef. Ancak şehir bakımından Erzurum merkezi Sivas’tan daha büyük ve olanak açısından daha çeşitli. Sivas’ın iki aktif caddesi ve bu caddelere sıralanmış pek çok kafesi mevcut. Merkezin tam ortasında ise tarihi mekanlarda kafelerde var. Ayrıca bir de AVM si bulunmakta. Sivas ile ilgili makalede hepsi mevcut. Publar, gezilecek yerler vs. Erzurum’daki olanaklar için aslında orada okuyanlara ulaşman sana karşılaştırma açısından daha iyi sonuç verecektir.

   Diş hekimliği Sivas’ta okunabilir. Sağlık bölümlerinin eğitimi diğer fakültelere nazaran çok daha iyi. Diş hekimliği Fakültesi diğer fakültelerle aynı yerde. Merkezden 15 dk otobüsle uzaklıkta. Sivasın kampüsü oldukça geniş bir alana yayılmış bulunmakta ve içinde de pek çok kafe vs mevcut.

   Soğukluk olarak ikiside aynı. Soğuğa sormuşlar nerelesin diye, Erzurum’da doğdum ama Sivas’ta yaşıyorum demiş 🙂

 39. Ahsen diyor

  Gercekten cok yardimci oldunuz bende bir soru sormak istiyordum bu sene çağdaş turk lehceleri ve edebiyatlari bolumunu okuyacagim insallah bu bolum hakkinda c.ü de egitim nasil? Ve normalde sivasliyim ama istanbulda yasiyorum ailem istanbul ve sivas disindaki yerlere pek sıcak bakmiyor istanbulda ozel üni. Okuyup aileme yuk olmak istemiyorum Cok gezen biri degilim ama sivas kucuk bir sehir olunca daralirim diye korkuyorum sizce nasil bir yer genelde 2 ay tatil icin geliyordum 4 sene nasil kalirim c.ü de okumayi hem istiyorum hemde korkuyorum

  1. byteadam diyor

   Eğitim nasıl pek bir bilgim yok ancak şehir açısından konuşursak, eğer büyük şehirde yaşıyor ve sosyal bir hayatınız varsa ikinci sınıftan sonra sıkılabilirsiniz. Açıkcası ben denizi çok seven biri olduğum için çok özlemini çektim. Ancak şimdi Sivastaki zamanlarımı özlüyorum. Çünkü her ne kadar şehir önemli olsa da sonradan önemli olanın arkadaş ortamı olduğunu anlıyorsunuz 🙂

   1. Ahsen diyor

    Peki ortami nasil oluyor? Cogunlukla lise 5 deyip dalga geciliyor da. Hatta cü de mi okuyacaksın ? Kaç gelme diyorlardi bana. Gercekten oylemi? Istedigim bolum ve üni. Iken şüphelerim olustuda. Kampuste de hic sosyal aktivite yok deniliyor

    1. byteadam diyor

     😀 Kusura bakmayın ama bunları diyenler ya Boğazici, ODTÜ falan Mühendislik, Tıp okuyan kisiler yada cahiller 🙂 İstanbulda, Ankarada vs iyi bir üni kazanıyorsan Sivas’a gelme tabi. Ama kazanamıyorsan Sivası kazanıyorsan merak etme Cumhuriyet Üniversitesi lise değil koca bi üniversite 🙂

     1. Ahsen diyor

      Cok tesekkur ederim. pisman olmak istemiyorumda ?

 40. numan diyor

  merhaba makalenizi beğendim faydalı olmuş, ben sınıf ogretmenliği düşünüyorum da malatya ile sivas arasında kaldım, sivasta eğitim fakültesi nasıl bildiğim kadarıyla kampüsün merkezinden biraz uzak canlılık var mı üniversitede

  1. byteadam diyor

   Eğitim fakültesi yeni yapılan fakültelerden biri. Diğer fakultelere ve fakulte merkezindeki kafelere biraz uzak ama çok değil. Yürüme gidilecek mesafede sıkıntı olmayacaktır. Eğitimi bölümden bölüme değişir ancak genel olarak ortalama düzeyde. Tabi bizzat görmedim okuyan pek çok arkadaşımın görüşlerine göre konuşuyorum.

 41. İlker diyor

  Merhaba bugün tercihin son günü ve sizin yazılarınızı okudum öncelikle ben YBS’ye gitmeyi çok istiyorum fakat puanım fazla iyi deil Sivas’ın gündüz öğretiminin gelme ihtimali %60 ikinci öğretim kesin geliyor gibi fakat ben önce 1-Akdeniz Üni 2-Düzce Üni 3-Bilecik 4-Sivas yazdım İstanbulda oturuyorum Sivas gözüme çok uzak geliyor sivastan önce bileciğin gelme ihtimalide çok yüksek
  ve Düzcenin de ikinciöğretiminin gelmesi yüksek sizce bu sıralamayı nasıl yapmalıyım diğer üniversitelerde ki YBS Bölümüm hakkında bir bilginiz var mı.. Tercihler bitmeden bir cevap verebilirseniz çok sevinirim 🙂

  1. byteadam diyor

   Maalesef diğer üniversiteler hakkında pek bir bilgiye sahip değilim. Tercihten önce faceden o ünilere ait gruplara bakmanız daha faydalı olurdu. Ancak şehir olarak Akdeniz, Düzce , Sivas sıralaması daha iyi olacaktır. Yinede sizin tercihiniz. Sivası şehirden öte eğitim açısından düsünebilirsiniz. Bende istanbulda oturuyorum. Ucak biletleri uygun oluyor hic otobüs kullanmadım. 1.20 saatte istanbula iniyordum. Bir sıkıntım olmadı.

 42. İlker diyor

  Bu sene sıralamam 384.000’de TM-1 Düzce geçen sene 396.000 ile kapatmış (İÖ) bu seneki sınav geçen seneye göre daha zordu acaba giremeyebilir miyim diye çok düşünüyorum sistem düzceyi elerse sıralamama göre Bilecik önce geliyor fakat bi kaç kişiye sordum orada okuyan ve internetten araştırdığıma göre eğitimi kötüymüş… Ben en az 2 dil öğrenip bu meslekte yurt dışına çıkmayı hedefliyorum bu tercih stresi baya kötüymüş ya 🙁 dediğiniz gibi önceliği Sivas’a verirsem kadro olarak daha tamin edici sanırım

 43. ytrytr diyor

  Merhaba ben Sivasta dis protez teknolojisi bölümünü kazandım bu bölüm hakkında bir bilginiz var mi acaba iyi bir bölüm mu ?…

  1. byteadam diyor

   Merhaba, öncelikle sorunuza çok şaşırdığımı söylemek istiyorum. Bilmediğiniz, derinlemesine araştırmadığınız bir bölümü yazıp kazandıktan sonra mı araştırıyorsunuz :/ İkinci olarakta bölüm güzel bir bölüm, mezun olan bir arkadaşım vardı ve memnundu. Ancak şu sıralar ne durumda meslek, devlet ve özel sektör durumları ne ayrıntılı araştırmak gerek. Kolay gelsin 🙂

   1. Humeyra diyor

    Merhaba ben Sivas’ta hemşirelik bölümü bu kazandım ancak okul susehrinde imiş sizce Suşehri nasıl bi yer ve KYK var mı

    1. byteadam diyor

     KYK olması lazım ancak şehir olarak pek bir bilgim yok. İlçelerin durumu malum, genelde Merkezin verdiği imkanları sağlayamıyorlar.

 44. Sengul diyor

  Güzel bir yazi olmuş bu sene diş hekimliği bölümünü kazandim bolum icin degilde yurt icin sorucaktim 1.si kyk yari ozel yari devlet gibi yurtlarda erkek icin olani var mi 2. Si önerebilecegin bir yurt var mi benim aklimda olan 2 yurt var su adan hedef 2 deluxe ve seher erkek yurdu bunlardan hangisini onerirsin ?

  1. byteadam diyor

   Sivasta ilk günümden itibaren direkt eve çıkan biri olarak yurtlar hakkında pek bir bilgim yok maalesef. Sadece apart tarzı yurtlarda 1+1 olmak üzere kalınabildiğini, ayrıca Ayyıldız adlı yurtta kalan arkadaşımında memnun kaldığını biliyorum. Bunlar haricinde çok bir bilgim yok. Yarı özel yurtları aramanızı tavsiye ederim.

 45. ytrytr diyor

  Hayır tabikide çok araştırıp yazdım sadece herkes aynı yorumu yapmadığı için sizede sormak istedim şaşılacak bir durum yok ortada yorumlarinizi okudum ve sizden bir yorum istedim yani bu kadar ..

  1. byteadam diyor

   Kusura bakmayın, pek çok öğrenci bu günlerde ne olursa olsun yeterki kazanayım modunda olduğu için hiç araştırmadan bazı bölümleri yazmakta. Bölümünüz sektörüne göre iyi bir bölüm. 🙂

 46. Sahin diyor

  Admin öncelikle şunu belirtiyim sivasın hic şehirle bir alakasi yok iki caddesi var evet 😂cok ilginc 4 yildir ordayim birtane ev yemegi yapan lokanta yok kahve kulturu hic yok hep kafe ulaşım cok kolay rahat yazmissin 😂😂 cok sacma bnce otobus soforu durakta hissesi varsa o durakta yolcu alabiliyor yoksa alamiyor ve yeni bise cikarmislar otobus universitenin icine girmiyor dogru durust bi hastane yok iyi etli pide ve iyi meydan yapiyorlar orasi nasil sehir bnde bunu anlamis degilim ulasim gormek yemek gormek tarih gormek istiyorsan erzuruma gel gor tesekkur ediyorum .

  1. byteadam diyor

   Merhaba, yazımda oldukça objektif olmaya çalıştım. Yazıda bulunup da Sivas’da olmayan bir içerik koymadım 🙂 2016 Mezunuyum ve bende 4 yıl Sivas’ta Okudum. Her şeyden çok fazla olan bir şehir değil tabii ki yalnız her şeyden biraz olan bir şehir. Mesela Ev Yemeği yapan lokantalar var. İstasyon Caddesinin üstündeki kafeler sokağı ( bir çok kafe açıldı ve oldukça doluydu en son ) başında bir tane bulunuyor. Onun haricinde arkadaşlarımın götürdüğü ve aa burada da varmış dediğim bir kaç tane daha ev yemeği yapan yerler mevcut. En son Atatürk Caddesindeki Kız Yurdunun karşısında açılmıştı. Hanfendinin yemekleri çok güzeldi ve uzun bir süre gidip gelmiştim. Ulaşım konusunda hiç bir arkadaşım ve ben sıkıntı yaşamadık. Tabii dolu olması ve bazen tıkış gitmek gibi her sehirde olabilecek durumlar dışında. Zaten küçük bir şehir en uzak noktasına açık trafikte 25dk da gidilebildiği için çokta fazla moral bozacak bir sıkıntı olmamalı 🙂

   Erzurum güzel şehirlerimizden bir tanesi. Gidip orada yaşamadım o yüzden mukayese edemem Sivas ile. Bu yazı sadece Sivas’ta okumuş olan bir öğrencinin aktarmaları ( Kendine Göre ). Okunacak çok fazla güzel şehrimiz var her biriyle Sivas’ı maalesef karşılaştırmaya kalksam, kimse okumaz sanırım üşenip. Yorumun için teşekkürler, umarım nerede olursan ol okulun ve hayatın güzel geçer 🙂

 47. RABİA diyor

  Hayırlı günler. Ben kayseriliyim ama şuan kastamonu da smyo da eğitim görmekteyim.fakat kayseriye geçiş yapmak istedim puanım yetmedi bu yüzden memleketime daha yakın olan sivasa geçiş yapmak istiyorum. 2. Dönem için sivas cumhuriyet Üniversitesi Sağlık meslek yüksek okulu na geçiş yapsam orda yurt bulabilir miyim kendi okuluma yakın. Bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler ederim.

  1. byteadam diyor

   Merhaba. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu son gördüğümde, İİBF fakültesi yanındaydı sanırım. Yurtlarda zaten oraya max yürüme 10 – 15 dk mesafede, aşağıda. Yarı Özel yurtlar var bayanlar ve erkekler için direkt kampüs içinde. Bunun haricinde de Sivas Merkez ve Okul arası minibüsle max 20 – 25 dk civarı. Yani merkezde de yurda çıksanız bir sorun yaşamazsınız. Kız yurtları çok fazla merkezde. Bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz.

 48. Emre diyor

  Uluslararası ticaret ve lojistik bölümünü düşünüyorum sizin tanıdığınız veya burda okuyan arkadaşınız var mı yani memnun mu eğitim kalitesi nasıl iibf nin eğitim kaliteli nasıl bilgilendirirseniz sevinirim 😀😀

  1. byteadam diyor

   Kusura bakmayın askerde olduğum için yorumlara geç cevap veriyorum. Çoğu arkadaşım bu bölümde okudu, Yüzde 30 luk kısmı iş sahibi diğer kesimler farklı alanlara yöneldi. Yaşadığınız yer bu bölümde çok önemli.

   1. Emre diyor

    Hayırlı Teskereler diliyorum kesin koydum kafama o bölümü üniversitesi de güzel hoşuma gitti tabiki sayende çok motivasyonumu düşürdüler gitme açıkta kalırsın sivas pişmanlık falan sizin açıklamayı okuduktan sonra tamam dır sevmeyenler neyi sevmiyorlar merak ediyorum 😁

   2. Emre diyor

    Yorumunuz için teşekkürler ilk tercihim o bölüm olacak

 49. Emre diyor

  Çok sordum k.b.) iibf nin ortamı iyi mi?

 50. You Yusuf diyor

  iibf nin ortamı nasıl iyi mi? Sosyal aktif var mı?

  1. byteadam diyor

   İibf candır 🙂

 51. Rain diyor

  Merhaba ben Sivasta gastronomi okumayi düsünüyorum bununla ilgili bilginiz var mi acaba

  1. byteadam diyor

   Maalesef bölüm hakkında bir bilgim yok.

 52. Abdülkadir diyor

  Merhaba yazdiğiniz yazı ve yorumlarınız için teşekkür ederim cidden rahatladı içim.
  uluslararası ticaret ve lojistik kazandım şuan muallaktayim benim için artıları ne olur okulun o bölümü gelişmiş mi eğitimi nasıl bilmiyorum, mezun olunca ne iş yapacağım pek bir fikir sahibi değilim, aktif biriyim sürekli sporla iç içe olmak istiyorum Cumhuriyet üniversitesi buna imkan veriyor mu spor açısından ne kadar aktif merak ediyorum aydınlatabilir misin ?
  Ve ayriyeten ben hakemlik yapmaktayım bilginiz var mı o konuda buna orada devam edebilir miyim ?

  1. byteadam diyor

   Sosyal açıdan benim dönemimde çokta fazla iyi değildi. Spor salonları açısından sorarsanız her yerde var ve güzel mekanlarda bulunuyor. Bunun haricinde aktivite olarak üniversitede neler yapılabilir derseniz, belkide üniversite takımlarının seçmeleri olursa basketbol, voleybol, futbol gibi üniversite takımlarına girilebilir. Hakemlik ile ilgili bir bilgim yok maalesef.

 53. anonim diyor

  merhaba bu sene yatay geçişle sivası kazandım kalıcak yerle ilgili sorularım olucaktı çoğunlukla öğrenciler hangi semtlerde kalıyor ve tahminifiyat aralığı genelde ne oluyor?

  1. byteadam diyor

   Merhaba, Sivas zaten ufak bir yer ve nerede kalırsanız kalın üniversiteye çok uzak bir mesafede olmayacaktır.Fiyatları yazmıştım ancak güncel olarak neler bilgim yok maalesef.

 54. Berkay diyor

  Merhaba bilgisayar mühendisliği Sivas ta iyi mi

  1. byteadam diyor

   İyi diye biliyorum. 🙂

 55. Berkaygrcn diyor

  Merhaba bilgisayar mühendisliği hakkında bilgi verebilir misiniz Sivas Cumhuriyet üniversitesi nde eğitimi nasıl merak ediyorum

  1. byteadam diyor

   Ben YBS okurken ortak projeler gerçekleştirilmişti PC mühendisleriyle. Eğitim bakımından iyiydi benim bildiğime göre. Pek çok işlerle uğraşıyorlardı. Ayrıca Üniversitenin Tekno Kentinde de aktiflerdi. Orada çalışarak deneyim elde ediyorlardı. Bizden de gidenler ve çalışanlar olmuştu. Alanında iyi hocalara sahip.

 56. Mine diyor

  Merhaba ben cumhuriyet universitesinin ikinci ogretimini dusunuyorum kampus nasil bir yer guvenilir mi iletisimfakultesi kiz yurtlarina cok uzakmi ve ikinci ogretimlerin ciktigi saatlerde otobusler mevcutmu

  1. byteadam diyor

   Merhaba güvenlik konusunda Sivas’ta bir sıkıntı yaşamazsınız. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerden çok daha güvenli 🙂
   Fakülteler yurtlara çok uzak değil. Otobüsler ikinci öğretimler için ayarlanmıştır sıkıntı çekmezsiniz.

 57. mehmet diyor

  merhaba dgs ile kayıt yaptıracagım, universite sitesinde önlisansta aldıgımız ders içeriklerini istiyor ve onaylatman gerek diye birşey yazmamışlar, diğer üniversitelere girecek olanlar hep onaylatmış, ıslak imza vs. onaylatmadan gelsem sorun olurmu?

  1. byteadam diyor

   Merhaba bu tür durumlar değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden öğrenci işlerini aramanız ve o anki net bilgiyi almanızı tavsiye ederim.

 58. Gizem Karatas diyor

  Merhabalar makaleniz cok faydali oldu ozellikle benim icin. Sosyal hizmet bölümü hakkinda bilginiz varmi? Sizde iyi bir bolummu acaba? Universitede cift anadal olanagi mevcutmu?

 59. Melike diyor

  Benim bi kaç sorum olacaktı özelden nasıl görüşebiliriz

  1. byteadam diyor

   byteadam@gmail.com adresine mesaj atabilirsiniz.

   1. SERAP diyor

    Merhaba benim puanım cumhuriyet üniversitesi elektrik elektronik bölümüne tutuyor ama İstanbul aydın üniversitesine de gidebilirim siz olsanız hangisini tercih edersiniz.

    1. byteadam diyor

     Maddi duruma göre bunun senin karar vermen gerek aslında. 🙂

 60. Esra diyor

  Merhaba ben bu yil sivas cumhuriyet universtesi veterinerlik bölümünü yazmayi düşünüyorum sizce egitimi ve egitim olanakları nasıl hocalari ilgili ve alaninda bilgili insanlar mi fakulte kampusun icinde mi yoksa baska yerde mi ingilizce hazırlığı var mi birde bu universteden hangi üniversitelere yatay geçiş yapabilirim ortalama haricinde ne gerekiyor ortalamamin kac olması gerektigini de soyle misiniz

  1. byteadam diyor

   Veterinerlik hakkında bir bilgim yok maalesef. Ben İİBF mezunuyum.

 61. Herhangi biri diyor

  Bugün tercih yapacağım ebelik düşünüyorum ama sanırım Sivas’a karşı bir önyargim var siz önerir misiniz? Biraz bilgilendirme yapar mısınız?

  1. byteadam diyor

   Onyargilariniz neler. Bilirsem haklisiniz veya katilmiyorum diyebilirim 🙂

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.