Samsun’da Askerlik Yapmak

Samsun'da Askerlik Yapmak ve Hatıralarım Hakkında

Samsun’da askerlik yapmak hakkında bir yazı hazırlamak, acemi askerlik sürecimde her zaman aklımdaydı. Dağıtım izni almamın ardından, Usta birliğimin bulunduğu Lefkoşa’ya gitmeden önce Samsun’a benden sonra gidecekler için kısa bir bilgi yazısı yazmak istedim. Öncelikle askerlik görevini yapan veya yapmak üzere bekleyen arkadaşlara hayırlı teskereler diliyorum.

Askerliğim Bitti, Askerlikten Ne Anladım adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Samsun’da askerlik yapmak adlı bu makalemde, bahsedeceğim şeyler genel konular hakkında olacaktır. Bunu belirtmekte fayda var. Zira askeriyeye özel konulara, isimlere, mekanlara vs. gibi şeylere değinmeyeceğim. Sorulacak sorularda da bu tür sorular sormamanızı da rica ediyorum.

Samsun’da Askerlik Yapmak

 • Samsun, Esentepe Kışlası – 15. Piyade Eğitim Tugayı
 • İlk Giriş
 • Genel Acemi Askerlik Bilgileri
 • Yemek, Duş, Kişisel Bakım, Çamaşır vs. Hakkında
 • Kantin ve Yiyecek, İçecek Durumları
 • Son Sözlerim
Samsun, Esentepe Kışlası – 15. Piyade Eğitim Tugayı

Acemi askerliğimi Samsun Esentepe Kışlasında Yaptım. Burası 15. Piyade Eğitim Tugayı’dır. Merkezden 10-15 dakikalık kısa bir mesafededir. Otogardan veya Hava limanından direkt olarak merkeze servisler mevcuttur. Merkezden de yine kışlanın tam önüne minibüsler gider.

Merkezde Askeri malzemeler satan yerler mevcuttur. Eksik olan malzemeleriniz varsa buralardan temin edebilirsiniz. Eğer biraz daha geç teslim olayım derseniz, merkezde takılmak için bir çok kafe bulunuyor. Karnınızı uygun fiyatlara rahatça doyurup kafelerde son anlarınızı takılarak geçirebilirsiniz.

İlk Giriş

Samsun’da askerlik yapmak üzere olan arkadaşlar için kısa ve net bilgiler vermeye çalışacağım. Aslında öylede fazla sözlere gerek yok. En başta söylemek isterim ki Samsun acemilik yapılacak en güzel yerlerden biri. Baştan sizi rahatlatmak isterim 🙂

Sivillerinizle askeriyeye girdiğinizde, kısa ama piskolojik olarak uzun bir yoldan yürümeye başlayacaksınız. Sizleri askerler yol üzerinde gideceğiniz ve başlangıç kayıtlarınızı yapacağınız yere, ziyaretçi parkının orada bulunan kantine yönlendirecekler. Bu değişebilir ancak genelde öyle. Biraz sıra bekledikten sonra, aramalarınız yapılmak üzere sizi askeriyenin ana girişine yollayacaklardır. Bu girişte çanta aramalarınız yapılacak ve içeriye girip, beklemeniz söylenecek.

Bilindiği üzere android telefonlar yasak. Ancak tuşlu telefon götürmek serbest.

Herkesin toplanması ardından genel kayıtlar yapmak üzere sizi Tabur İştima alanına götüreceklerdir. Burası aynı zamanda yemin törenininizin yapılacağı alandır. Burada uzun bir süre bekleyebilirsiniz. Zira onlarca, yüzlerce adamın kayıtları alınmaya, imzaları, resimleri vs. gibi işlemleri halledilmeye çalışılır. Sizleri sırayla alırlar. Bu işlemleri erkenden atlamak isteyenler erken saatte gelmeli. Benim gibi öğlen 3 gibi gelirseniz, ertesi günde bu işlemlere devam edebilir, kamufulajlarınızı almadan bir iki gün geçirebilirsiniz.

Her şeyin sonunda, eğer bir aksaklık olmazsa, ilk gününüz kayıt işleriyle geçecektir. Sizlere yat vaktinden önce dolaplarınız ve yataklarınız gösterilir. Emre göre dolaplarınızı yerleştirebilir veya ertesi gün yerleştirmek üzere bekletilebilirsiniz.

Genel Acemi Askerlik Bilgileri

Sizlere verilecek olanlar genel olarak şunlardır.

Parka, Pantolon, Gömlek (kışlık),Gömlek(yazlık),Pijama Takımı, Spor Ayakkabı, Bot, Şapka, Ayak ve Yüz Havlusu, Banyo Havlusu, Çanta, Çorap, Atlet, Don.

Traş Bıçağı, Traş Köpüğü, Sabun, Şampuan, Diş Fırçası ve Macunu, Askılık, Temiz Torbası, Kirli Torbası, Çamaşır Filesi.

İlk saydığım sıra size erkenden verilir. İkinci saydığım sıra duruma göre gecikebilir.

Tavsiye;

İç çamaşırı, çorap, atlet, traş malzemeleri, kişisel malzemeler gibi ihtiyaçlarınızı kendiniz alın. Orada verilecek diye almamazlık yapmayın. 

Bot alırken ayak numaranızdan 1 veya 2 numara büyük alın. Tam oldu diyip botu kendi numaranıza göre almayın, sonra pişman olursunuz. 

Size verilenleri kaybetmeyin, düşürmeyin. Yenisini bulmanız çok ama çok zor olabilir.

Yemek, Duş, Kişisel Bakım, Çamaşır vs. Hakkında Bilgiler

Samsun’da Askerlik Yapmak üzere olan arkadaşların genel konularda içleri rahat olsun. Gittiğiniz yer bir tatil köyü veya otel değil, yada eviniz değil. Ancak Samsun için konuşursam devletimiz ve ordumuz oradaki askerler için ellerinden geleni yapmışlar ve yapmaya devam ediyorlar. Peki bana bunları söyleten sepepler neler?

Yemekler gayet iyi, eğitimleriniz ve çalışmalarınızın ardından sizler için hesaplanan kalori miktarlarına göre herkesin yiyeceği yemekler çıkmakta. Olduğunca temiz ve sağlıklı. Hatta kış ayında hasta olmayın diye veya hastaysanız yardımcı olsun diye istemediğiniz kadar portakal, mandalina gibi meyveler sizlere veriliyor. Hatta ve hatta yemeğinizin yanında tatlınız dahi veriliyor. E devlet daha size ne yapsın, sizde paşa paşa askerliğinizi yapın. Dışarda anlatılanlara da inanmayın 🙂

Kişisel bakımlarımız bizler için önemli malum. Kremleriniz, pudralarınız vs. getirin. Öyle çok kendine bakma millet laf eder falan diyenlere de inanmayın. Komutanlarımız bile kişisel bakımlarınızı yapın, ayak sağlınız vs. gibi konulara dikkat edin diyerek bizleri öğütlerlerdi. Bunlar önemli konular, sadece sizin için değil çevrenizdeki insanlar içinde önemli. Aynı koğuşta en az 24 adam yatıyor, biri ayak bakımı yapmasa koku her yeri sarıp gider.

Çamaşırlarınızı yıkamakta sorun çekmeyeceksiniz. Size verilen filelere kirlilerinizi koyup çamaşır hanede yıkayabilirsiniz. Her hafta çamaşır günü vardır. Gününüzde gidip çamaşırlarınızı yıkayın. Bölük içinde veya dışında kurutma yerleri mevcut.

Duşunuzu her gün alabilirsiniz. Ancak sabahları erken kalkmanız gerek. 5.30 ve 6 arası ihtiyaç duşunuz vardır. Haftada iki kerede normal akşam veya öğlen saatlerinde olmak üzere duş günleriniz olur. Sıkıntı yaşamazsınız.

Askeriye genel olarak temizdir. Ama bu temizlik siz ile alakalıdır. Eğer sizler ve arkadaşlarınız ortak kullanım alanlarını temiz kullanırsa, daha güzel bir ortamda askerlik yaparsınız.

Kantin ve Yiyecek, İçecek Durumları

Nakit ile alışveriş yok. Tüm alışverişlerinizi kartla yapacaksınız. Nakit geçmiyor. Ancak yanınıza ufak bir miktar alın. İlk geldiğinizde bazı genel işler için paraya ihtiyacınız olacak. Kantin içinde tuhafiye, fotoğrafçı, telefoncu mevcut. Sıkıntı çekmezsiniz. İlk haftalar yoğunluktan dolayı sıraların gelmediği durumlar olabilir. Ancak sonraki günler rahatlar. Zira millet ilk günler kantinlere vs. yığılacak ve bu kaçınılmaz 🙂

Eğer pide, lahmacun vs. yemek isterseniz askeriye içinde fırınlar var. Tost, hamburger gibi şeylerde alabileceğiniz büfe var. Temiz ve olduğu kadar güzel diyelim 🙂

Son Sözlerim

Tüm komutanlarıma ve orta halihazırda görev yapmakta olan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum buradan. Gayet güzel ve asker gibi askerlik yaptım Samsun’da. Gidecek olan arkadaşlar gerçekten şanslı. Her şey dört dörtlük olmaz. Zira bizler askeriz. Zorluklar illaki yaşayacağız. Önemli olan sabretmek ve emir komuta altında sorumluluk bilincine sahip olabilmek.

Kendinize iyi bakın, hayırlı teskereler. 🙂

33 Yorumlar
 1. fatih kantele diyor

  Çok çok teşekkür ederim gerçekten icimi rahatlattiniz 🙏Allah razı olsun

  1. byteadam diyor

   Ben teşekkür ederim, biraz olsun rahatlattıysak ne mutlu bize. Hayırlı teskereler İnşaallah. Banada, sizlerede 🙂

 2. Kahraman Asker diyor

  Esentepe kışlasına kışın gidenler ve acemiliğini 1. bölükte yapanlar başka türlü bir esentepe anlatacaklardır. Diğer bölükler yatarken karda çamurda yerlerde sürünmek, daha ilk günden çalışmaya başlamak, çalışmayan kaloriferler, o ince yorganla ısınmaya çalışıp bir türlü ısınamamak, koğuşta bile ayaz içerisinde titreyerek uyumaya çalışmak aklıma geliyor heleki 1. takımdaysanız zaten dışarıdaki soğuk doğrudan koğuşa vurur. Diğer bölükler önlerindeki alanların mıntıkasını yaparken 1. bölük hem bina çevresinin hem taaaa nizamiyenin önünü buz tutmuş elleriyle buzlu yollarda yürüyerek temizlemeye gider herkesin eğitim alanı yakın olmasına rağmen 1. bölük neredeyse arazinin en sonundaki alana marşlar eşliğinde karda çamurda gider en ufak hata da kendisini sürünürken bulur. gece vakti tam pijamaları giyinip ısınmaya çalışırken bir tane beyinsizin ortalıkta olmayışı sebebiyle dışarı çıkartılıp çamurda yerde süründürüldüğümüz de olmuştur. Kısacası esentepe dediğimizde 1. bölük ve diğerleri diyerek ayırmak gerekiyor ve hangi mevsimde esentepe’ye gidildiği de önemli bir konu. Ben esentepe de acemiliğimi yaptığım için gururluyum ülkedeki kısa dönem askerlerin çoğunluğu yatarak o süreci tamamlarken biz en iyi ve zorlu eğitimin verildiği acemi birliklerinden birisinde en zorlu bölükte askerliğimizi yaptık. ha gelipte 5. bölüktekiler göbeklerini kaşıyarak esentepe çok rahat yaw demesinler 1. bölükte şubatın ayazında o askerliği yapsınlar görelim 🙂 yazı içinde teşekkürler güzel bir yazı.

 3. Şahin Karabulut diyor

  Samsun’da acemi birlik kaç gün sürüyor, yemin töreni ne zaman oluyor? Sonrasında kaç gün izin alabiliyoruz?

  1. byteadam diyor

   Günler değişir ama standart 23 gündür. Dağıtım izinleri olur 5 ve 7 gün.

 4. serkan diyor

  s. aleykum kardesım. tek sorum olacak askercell degılde kendı hattımla gıtsem sorun olurmu acaba !!!

  1. byteadam diyor

   Sıkıntı olmaz, sok kimse hattın ne sormaz. Sadece ulu orta telle konusma yeter 🙂

 5. Sami diyor

  Bu bahsettiğiniz yerle “15 İNCİ P.EĞT.TUG. 5 İNCİ P.EĞT.TB./SAMSUN MERKEZ” aynı yer mi konum olarak?

  Benim sevk kağıdımda esentepe kışlası vs. yazmıyor o yüzden soruyorum da. Genelde nette hep çavuş eğitim tugayıyla ilgili bilgi var.. Ben 5. piyade eğitim taburundayım. Yine 15. piyade eğitim tugayına giriyorum sonuç olarak değil mi?

  1. byteadam diyor

   Evet, kışla adı yazmaz zaten.

 6. Çağatay diyor

  Merhaba, bende orada yapacağım ama duyduğuma göre normal hat yasak, tuşlu telefon içeri sokabilmek için Askercell almak gerekiyormuş, Askercell olmadan tuşlu telefon almiyorlarmi içeri ?

  1. byteadam diyor

   Merhaba, kimse açı teline bakim askercell mi demez. Ama çok endişe ediyorsan, hattını at valizinde bir yere. İçeri girince çıkar tak konuş. Ama orada askercell kullanan yok emin ol herkes normal hattını kullanıyor.

 7. Ahmet diyor

  Kısa dönem erim mesleğim hemşire usta birliği samsun merkez komutanlığı ne gibi görev verirler hocam birde merkez komutanlığı tam olarak nerde bilgi verirsen sevinirim

  1. byteadam diyor

   Merkez komutanlığının yerini bilmiyorum maalesef ama Hemşire isen Revire alırlar seni. Zaten onlara hemşire geleceğine dair bilgi geliyor. Rahat askerliğin olur.

 8. İrfan diyor

  15 İNCİ P.EĞT.TUG. 5 İNCİ P.EĞT.TB./SAMSUN MERKEZ. Kasım ayında teslim olacam. Çok mu soğuk olur. Bu bölük nasıl?

  1. byteadam diyor

   Orası oldukça soğuk ve rüzgarlı. Islak bir soğuğu var. İçliklerinizi iyi alın derim. Bölük dediğiniz orada bir kaç bina var, onlardan biri sizinki. Diğer bölüklerde yan binalar zaten. Hepsi aynı. Yemekleri güzeldi, komutanlar ilgiliydi. Askeri bir yere görede temizdi. Çevre olarakta iyiydi.

 9. Burak diyor

  Bedelli askerlik yapıcam Samsun çıktı Kpss sınavına girmem gerekiyor askerdeyken sınava girebilme imkanım nedir izin verirler mi yardımcı olursanız sevinirim

  1. byteadam diyor

   Sınav zamanınız askerlik süresi içindeyse izin alma şansınız var. Size orada sık sık iştimalarda bir sıkıntınız veya isteğiniz olup olmadığı sorulacaktır. Tabur önü yani binalarınızın önünde olan iştimalarda sizden sorumlu takım komutanınıza durumunuzu belirtin. Belgeniz ile birlikte gidin. Sınav zaten hafta sonu olacak sanırım, izin alabilirsiniz ancak büyük ihtimalle yanınıza bir usta asker veya uzman verecek ve onunla birlikte gideceksiniz. Tabi Acemi Birliğinde sınav konusu, bedelli askerler için nedir bilmiyorum. Daha net bilgiyi gidince öğreneceksiniz 🙂

 10. Buğra diyor

  Bedelli askerliği Samsun 15. Piyade Eğitim Tugayı 5. Eğitim Taburu’nda yapacağım . Ne tavsiye edersiniz zorlukları nelerdir

  1. byteadam diyor

   Acemiliğimi orada yaptım bende. Güzel ve rahat bir yer emin olun. Usta Birliğime gidince orayı çok aramıştım. Yemekleri çok güzeldi, komutanlarıda oldukça ilgiliydi. Çevresi de oldukça güzeldi, ormanlık ve ferah. Sadece kantinde sıkıntı çekebilirsiniz. Kalabalık olcağı için biraz sıra oluyor ancak biz otomatlardan genelde kahve, çay, kola, çikolata gibi şeyler alıyorduk. Duş ise binaların içinde değildi, başka bir büyük bina içindeydi. Haftada iki, sabahları ise erken kalkarsanız 5 gibiydi sanırım her gün duşu var. Akşam duşları sırayla alınıyordu biraz dışarıda bekleyebiliyordunuz. 5 DK veriliyordu herkese ki yetiyordu zaten. İçlik ve kalın çoraplar almayı unutmayın. Askeri berede alın kesinlikle rüzgarı fazla biraz oraların. Onun haricinde klasik şeyler, asgari ihtiyaçlarınız zaten. Traş bıcağı, losyon, köpük vs. İç çamaşırı falan.

 11. Onur diyor

  Merhaba, benim askerlikte esentepeye çıktı. Otobusle İstanbul’dan gideceğim. Terminalden askerlik yerine nasıl gidebilirim? Kısa çözum olarak taksi duşunulebilir mi? Ayrıntılı açıklarsanız sevinirim, teşekkurler.

  1. byteadam diyor

   Merhaba taksi pahalı olur gerek yok. Terminale indiğinizde servisleri sorun. Her yere giden servis var. Esentepe Kışlasına gideceğinizi söyleyin, size hangi servise bineceğinizi söylerler. Merkeze çok uzak değil kışla.

  2. Onur diyor

   Soruyu soran aynı şahısım. Askerliğimi yaptım. Ulaşımı şu şekilde gerçekleştirin; otogara indiğinizde E5 otobusleri var, hemen yandan 2 binişlik bir otobus kartı alın. Otobuse binin. Araştırma hastanesinin önunde inin. Ordan esentepe kışlasına giden minibusler var. Hangi minibuse bineceğinizi sorun hemen sizi esentepe kışlasının önunde indirecek.

 12. Tuncay diyor

  Bu bedelliye takan arkadaşlar
  Bedelli parası eski asgari ücrete gore 10 ayda kazanılıyor
  Yeni asgari ücrete göre de 7.5 ayda
  Eğer bir baltaya sap olamadiysaniz bunun suçlusu biz değiliz
  Kaldı ki uzun dönem gittinizde cephede mi savastiniz
  Yat kalk surun ye iç uyu uyan
  Devlete olduğu gibi zarar
  Sanki bu devlet için bir kurşun sıkmış gibi her yerde havalı havalı konuşmayi bırakın

  1. sami diyor

   daha mantıklı bir cevap olamazdı

 13. mustafa diyor

  Kardeşim ben memur olarak atandım güvenlik sorusturması var acemilik kaç gün sürüyor acil bilgi lazım bildiğim kadarıyla acemilikte izin alamıyoruz. tesekkürler

  1. byteadam diyor

   23 Gun civari suruyor kisa donem erler icin.

 14. Birisi diyor

  Samsunda uzun dönem acemilik kaç gün? Çarşı izinleri oluyor mu?

  1. byteadam diyor

   Uzun donemlerin acemilik süreleri değişiyor bilemiyorum ama ortalama 3 ay oluyor en kısa 1 ay vardı yapan.

 15. Yusuf diyor

  Arkadaşlar bir sorum olacaktı önceki gün sevk belgesini aldım belgede Sevk tarihi :16 mart Katılım tarihi:18 mart yazıyor. Birliğe hangi gün teslim olmam gerekiyor. Şimdiden teşekkürler

  1. byteadam diyor

   18 Martta teslim olmaniz gerek. 16 Mart asgarlik baslangic tarihi. Size 2 Gun yol izni veriyor. 18 Martta Teslim olacaksiniz.

 16. Aysel diyor

  Merhaba erkek arkadaşımda bu bölükte bedelli askerlik yapıyor Denizliden yemin töreni için gelicem ama kışla çok büyük sanırım ve erkek arkadaşımla sadece ankesörlü telefondan konuşuyoruz törene gittiğimde onu nasıl bulabilirim yada kaybolur muyum diye çok endişeliyim 🙈😬 bu konuda bi açıklama yapabilirseniz çok sevinirim 🙂

  1. byteadam diyor

   Toren alanında iken önceden bulusabilirsiniz. Telefonu yok ise olan birinden rica eder sizi arar belirli bir yere gelmenizi soylerç Zaten alanda o gun pek çok insan olacak. Alana ise sizi yonlendireceklerdir. Ayrıca kaybolmazsınız her yer belli zaten. Erken giderseniz izin alıp sizinle erkenden de gorusebilir.

 17. FATİH diyor

  Merhaba,

  13.04.2019 Tarihinde Bedelli olarak bu birliğe katılacağım, Benim merak ettiğim konu şu;

  tam olarak 21 gün (yol izni dahil) mü sürecek, yani 03.05.2019 tarihinde (tam 21. gün oluyor) çıkış mı yapacağım, ve saat kaç gibi çıkış yaparım en geç.

  Bedelli yapmış olan var ise bilgi verebilirse çok sevinirim, ona göre bilet alacağım 😀

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.