Photoshop ve Illustrator Öğrenerek Para Kazanın

Photoshop CS6 ve Illustrator CS6 konularına geçmeden önce birkaç konuya değinmek istiyorum. İnternetten öğrenerek profesyonelleşebileceğiniz mesleklerin sayısı oldukça fazla, zira eskilerin anlattığı, bir şeyleri öğrenmek için sayfalar dolusu ansiklopedilerin ve kitapların karıştırıldığı dönemlerden artık oldukça uzak bir noktaya geldik. İnternetin çok kısa bir zaman içerisinde gelişip yaygınlaşması ile birlikte, ulaşmaya çalıştığımız bilgilerde bir hayli kolay bulunur hale geldi. Tek tık ile dünyanın tüm kütüphanelerinde araştırma yapabilirken, bilginin getireceği bu güç ile ne yapacağımızda önemli bir soru haline geliyor.

Aşağıda sıralayacağım programlardan birinde veya ikisinde de belirli bir seviyeye gelmek için kurslara tonlarca para bayılmanıza gerek yok. Güçlü bir planlama ve öğrenme azmi ile birlikte, internet üzerinden öğrendiklerinizi uygulayarak çok iyi yerlere gelebilirsiniz. Hatta günün sonunda işler almaya ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. İnternetten nasıl para kazanılır? Gibi sağda solda gözüken yanıltıcı reklamlar yerine, bilgisayar dünyasında elle tutulur bir şeyler yapmak daha gerçekçi olacaktır. Bizzat kendimde bu programlar ile birlikte hem öğrencilik zamanımda hem de hâlihazırda gelir elde ettiğimi söylemek isterim.

1 – Adobe PHOTOSHOP CS6

Günümüzde görselliğin ve bununla birlikte tasarımın önemi tartışılamaz boyutlarda. Artık her alan için görsellik vazgeçilemez bir hale geldiğinden ötürü, bu açığı doldurabilecek kaliteli gözler’de piyasada aranır hale geldi. Afişler, reklamlar, farklı farklı tasarımlar ve göz zevkine hitap edecek ürünler ortaya çıkarmak sizi cezbediyor ise Photoshop CS6 öğrenmek sizin için en iyi başlangıç olacaktır.

Peki, hangi kaynaklardan Photoshop CS6’yı en iyi şekilde öğrenebiliriz?
 • “ Bir insanın hayatı iyi bir eğitimle tamamen değişebilir “ sloganı ile Afgan Resulov’un Youtube’deki kendi kanalında bulunan ve mükemmel anlatımı ile size en iyiyi vadeden video seti bu iş için biçilmiş kaftan diyebilirim. Ücretsiz olarak yayınladığı bu set ile birlikte, kanal üzerinden de kendisine sorularınızı iletebilirsiniz.
 • Resulov’un eğitim setini tamamladınız mı? O zaman artık bir tık daha yukarı, hayal gücünüzü sonuna kadar zorlayacak tasarımlar ortaya çıkarmaya var mısınız? Youtube’da yayınladığı ve tek tek tüm aşamaları gösterdiği videoları ile birlikte rafy A adlı kanaldaki eğitimlere başlayabilirsiniz. Öğreneceğiniz değişik ve hayli zevkli teknikler ile birlikte Photoshop CS6’da sınıf atlayacağınızı garanti ederim.

Tüm bunların haricinde yine Youtube’de çeşit çeşit yabancı ve Türk kanalları bulunmakta. Bunların her biri farklı tasarımlar yaparak göz dolduruyor. Sizlerde beğendiğiniz tasarımların nasıl yapıldığını merak ediyor ve kendinizde uygulamak istiyor iseniz farklı çalışmalara da göz atabilirsiniz.

Çalışma Tavsiyesi
 • Videolarda gerçekleştirilen her aşamayı, sizlerde aynı anda uygulayarak çalışın.
 • Photoshop’ta aslında en önemli kısım kısa yollardır. Kısa yolları öğrenene kadar biraz canınız sıkılabilir. Ancak pratik yaptıkça ve Photoshop kısa yollarını öğrendikçe işin çok daha zevkli hale geleceğini tecrübe edeceksiniz.
 • Öğrendiğiniz her yeni tekniğin ardından sizlerde farklı materyaller kullanarak farklı tasarımlar uygulamaya çalışın. Unutmayın ki Photoshop ile birlikte hayal dünyanızı dışarıya yansıtmanız oldukça kolay olacak.

 

2- Adobe ILLUSTRATOR

Photoshop CS6 pikseller üzerinde çalışma yaptığımız bir ortam. Bununla birlikte bazen vektörel tasarım yapma ihtiyacı da duyuyoruz. Vektörel tasarımlar ile birlikte tasarladığımız her ürün, baskıda istediğimiz boyutlarda ( devasa boyutlarda bile ) çıktı almamızı sağlıyor. Bazı arkadaşlar Photoshop ve Illustrator ayrımında sıkıntı yaşayabiliyorlar. Bunu basitçe açıklayıp konuya dönmek istiyorum. Örneğin elimizde bir resim var ve bu resmin üzerinde birkaç değişiklik yaparak baskıya götürmek istiyoruz. Bu resim 3000px – 3000px boyutlarında olsun. Baskıda alabileceğiniz en büyük boyut (Photoshop ile çalıştıysanız ) yine aynı boyut civarları olacaktır. Zira 3000px boyutlarındaki bir resmi 10.000 px civarında büyütmeye çalıştığınızda haliyle resim bozulacak ve çıktı net gözükmeyecektir.

İşte tam bu noktada devreye vektörel tasarımlar giriyor. Vektörel olarak tasarlanmış bir resmi istediğiniz boyutlarda hiçbir bozulma olmadan çıktı alabilirsiniz. Özellikle logolar basıma giderken vektörel olarak istenirler zira her türlü boyutta çıktı alınması gerekebilir.

Ben özellikle Logo tasarımlarında sıkça Illustrator kullanıyorum. Bunun haricinde farklı ihtiyaçlara göre de tasarımlar yapıyorum.

Peki, hangi kaynaklardan Adobe ILLUSTRATOR’ü en iyi şekilde öğrenebiliriz?
 • Yine bu program için en iyi Türkçe kaynağı bizlere Afgan Resulov sunuyor. ( Kendisiyle bir anlaşmam yok tabii, bende ondan öğrenip başladım 🙂 ) Temiz ve sade anlatımı ile birlikte kendisinin aynı adıyla oluşturduğu kanalında ILLISTRATOR için hazırladığı eğitim setini tamamlayarak profesyonel bir seviyeye ulaşacağınızı garanti ederim. Zira kendisi de bunu söylüyor.
 • Tüm bunların haricinde yine pek çok Türkçe ve yabacı kaynaklar bulunuyor. Yazılı kaynaklardan ziyade bu tür programlarda görsellik önemli olduğu için Youtube kanallarını öneriyorum. Yine tasarımlarını beğendiğiniz çalışmalar gözünüze çarpacaktır, bu çalışmaları aynen tekrarlayıp öğrenmenizde yarar var.

 

Çalışma Tavsiyesi
 • Adobe ILLUSTRATOR CS6’da çalışmak biraz daha dikkat isteyen bir iş. Özellikle logo tasarlarken çeşitli püf noktaları iyi takip etmenizi ve öğrenmenizi tavsiye ederim.
 • Yine aynı şekilde burada da kısa yollar çok önemli. Tasarım yaparken sizi çok fazla hızlandıracaklardır.
 • Eğitimleri izlerken videoyu durdurarak aynı şeyleri sizlerin de yapması yararınıza olacaktır.
 • Not almayı unutmayın zira bazen bazı şeyleri unutabiliyorsunuz. Özellikle menülerde bulunan bir özelliği kullanmak istediğinizde “ ulan hangisiydi” diyebiliyor ve eğer not almamışsanız bir daha videolarda aramak zorunda kalabiliyorsunuz.
2 Yorumlar
 1. Okay diyor

  Merhabalar
  Ben yukarıda bahsettiğiniz gibi programları öğrendikten ne kadar zaman sonra tahminen para kazanmaya başlayabilirim…

  1. byteadam diyor

   İş bulup, işleri yapmaya başladığınızda. İş almaya ve çevre edinmeye çalışmalısınız. 🙂

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.