Kıbrıs’ta Askerlik Yapmak

Kıbrıs'ta Askerlik Nasıldır?

Kıbrıs’ta Askerlik Yapmak veya Kıbrıs’ta askerlik yapanlar gibi aramalar yapıyorsanız, öncelikle aramıza hoş geldiniz demek istiyorum. 28 Şubat – 19 Temmuz arası Kıbrıs’ta askerlik hizmetimi tamamlamış biri olarak, sizlere kısaca Kıbrıs’ta askerlik yaparken sahip olmanız gereken bilgileri aktaracağım. Vereceğim her bilgi tecrübe ile sabit olup, bazıları gideceğiniz birliklere göre değişiklik gösterebilir.

Aşağıdaki Yazılarda sizler için yararlı olabilir. İncelemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Askerlikten Ne Anladım adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Samsun’da Askerlik Yapmak Konulu Makalemi de Okuyabilirsiniz. 

Acemiliğimi Samsun’da yaptım ve usta birliğimi de Kıbrıs’ta Topçu Er Olarak tamamladım. Benim olduğum kışla Türkeli’ndeydi ve adı Kemal Yapar Kışlası’ydı. Buraya ilk gelirken bana sorulan soru ise “Cehennem Taburu’na mı gidiyorsun? “ olmuştur ki bu bütün moralimi altüst etse de zamanla moralim düzelmiştir. Ek olarak bu kışlanın bu adı almasının sebebi, eskiden olan zor şartlardan kaynaklı bir kaç olaydan ibarettir ki şimdilerde, yani bu günlerde şartlar çok daha iyi durumdadır.

Kıbrıs'ta Askerlik Yapmak 2018
Kıbrıs’ta Askerlik Yapmak 2018

Yazıma tamamen giriş yapmadan önce, Kıbrıs’taki askeri ortamların kışladan kışlaya, hatta bölükten bölüğe değişmekte olduğunu söylemem gerek. Bu yüzden ben, genel bir anlatım yapacağım. Sadece buraya geldiğinizde, benim yaşadığıma ve gördüklerime benzer neler göreceksiniz bunlardan bahsedeceğim. Hadi başlayalım.

Kıbrıs Askerlik Yol İzni Ne Kadar ?

Öncelikle Kıbrıs için verilen yol izinlerinden bahsetmekte yarar var. Kıbrıs yol izni ne kadar diye pek çok soru soruluyor. Yol izni konusunda uygulanan kural her yer için aynıdır. Eğer ikamet ettiğiniz yer ile gideceğiniz yer arası 900 km’den fazla ise 3 günlük bir yol izni alırsınız. Daha az ise 2 Günlük bir yol izni alacaksınızdır. Bu Türkiye’deki her yer için geçerlidir. Ben İstanbul’da ikamet ettiğim için aldığım yol izni 3 gündü. Adana’lı arkadaşım ise 2 gün aldı. Burada önemli ikamet ettiğiniz bölge ile askerliğinizi yapacağınız yer arasındaki KM’dir.

Kıbrıs’ta Askerlik Yapmak – Kıbrıs’a Geliş

İlk önce Ercan Havalananı’na iniş yaptığınızda, askeri kısımdan giriş yapmayı unutmayın. Bazı arkadaşlar sivil kısımdan giriş yapmayı denemiş, başarılı olmuşlardır da ancak askeriyeye tek başına giriş yaparken sıkıntılarda çekmişlerdir. Hani burada arkadaşlar var onlarla önce gezeyim vs. derseniz bu biraz zor, gerçekleştirseniz de sonraki teslim olma kısmında azar işitme ihtimaliniz de yüksek. Yani size kalmış.

Sizi havaalanının KTM bölgesine, yani sizi bir süre bekletecekleri bir askeri bölgeye alacaklar. Buradan birliklerinize dağıtıma gitmeyi bekleyeceksiniz. Ne zaman geldiğinize göre bekleme süreniz değişecektir. Ben Sabah 8 gibi iniş yaptım ve ancak akşam 5 gibi kendi birliğime teslim olabildim. Bu yüzden yanınızda yiyecek getirmeyi, en azından sizi tok tutacak bisküvi vs. getirmeyi unutmayın.

Birde eklemekte fayda var, kendi birliğiniz haricinde başka bir yere de gitme olasılığınız var. Bu şöyle oluyor. Sizi alıyorlar ve önce kayıt için tümene götürüyorlar. Tümen tüm askerlerin ilk gittiği ana bölgedir. Eğer mesleğiniz tümende veya başka bir yerde ihtiyaç duyulan bir meslekse, farklı bir yere gitme ihtimaliniz olur. Yada gideceğiniz yerde yer yoksa, sizi tümende KTM koğuşlarına alırlar ve orada artık kaç gün bekleyeceğiniz belli olmadan beklersiniz. Yine askerlik yapar, işler güçlerle uğraşırsınız ama sizin için bir yer açıldı mı da gidersiniz. Bazı arkadaşlarda kendi birliklerine gidip, sonradan mesleği gereği ihtiyaç duyulan bir yere emir ile de gidebilir. Kafanız karışmasın, bir kaç haftada yeriniz oturur veya hemende yerinize yerleşebilirsiniz.

Kıbrıs’ta Askerler İçin Şartlar Nasıl?

Bu en çok sorulan sorular arasında başı çeken bir soru. Kıbrıs’ta Askerlik Yapmak demek, tatile geliyorsun diyen arkadaşlarınızı anarak küfretmek demekti eskiden. Ancak şimdi yine küfrediyorsunuz ama şartlar artık iyi, bu konuda çok sıkıntınız olmasın. Ancak acemi birliklerinizi arayacaksınız orası ayrı. Şunu ilkten söyleyeyim. Eğer Kıbrıs’ta, Tümende iseniz şartlarınız çok iyi olacaktır. Temiz ve her türlü ihtiyacınızı giderebileceğiniz olanaklara sahipsiniz. Diğer yerlerde ise bu konu değişiklik gösteriyor.

Su sıkıntısı yok. Artık sular eskiden anlatıldığı gibi pis, tuzlu vs. değil. Türkiye’den gelen su ile sıkıntı ortadan kalktı. Su hala içilebilir değil ancak temiz. Sussuz falanda kalmazsınız, daima kantinlerinizde koli koli ucuza su, çay, kahve alabilirsiniz. Banyolar’da güzeldir. Duş günlerinizde ve her gün sabah duş alabilirsiniz. Bazı yerlerde istediğiniz zaman duş alma imkanlarınız var.

Kimi yerler daha temiz, kimi yerler daha pistir. Ancak bu konuları komutanlarınız ile konuşarak halledebilirsiniz. Biz öyle yaptık. İlk geldiğimizde tuvaletler çok pisti, ancak bunu komutanlarımıza ilettiğimizde sağolsunlar hemen ilgilendiler ve yine bir nevi temiz tuvaletlere sahip olduk.

Yemekler konusu ise, ne çok iyi nede çok kötü. Yani doymak için yenir. Öyle yememezlik yapmazsınız. Bazen güzel çıkar, bazen çıkmaz. Bazen ise hiç yencek gibi olmaz ama oda yenir. Yani kısaca aç kalmazsınız. Yemezsenizde kantinde yersiniz. 3 öğünden illa biri yenir diyeyim 🙂

Kısaca, araştırıp bulduğunuz, Kıbrıs ve askerlik ile ilgili eski bilgiler artık geçerli değil. Korkmayın. Sadece ilk günler, acemilikteki olanaklarınıza alıştığınız için biraz size değişik, zor gelebilir. Ancak sonradan yine idare eder diyeceksiniz.

Spor ve Denetim Konusu

Kıbrıs’ta Askerlik Yapmak denince yine akla spor ve denetim konusu gelir. Öyle eskilerin dediği gibi götünüz çıkana kadar spor yapmazsınız. Zaten sürdüğü bir saattir. Oda sizi zinde tutar. Mesala ben 63 kiloydum. Döndüğümde 69 kiloydum ve vücut yaptım. Zaman zaman kendimde spor alanlarına gidip spor yapıyordum.

Denetimler yılda bir iki olabiliyor. Spor bu yüzden önemli. Sizden 8 barfiks, 30-35 şınav, 40 mekik gibi sayıları tutturmanız istenir. Çalışarak yapılabilir ancak çok kilolu veya güçsüz arkadaşlardan da en azından mücadele etmesi beklenir. Hani yapamadın öldün çık yoktur.

Kötü Şartlar

Her şey şans aslında. Kötü şartlar denince olanaklar açısından bir sorun yok. Sadece eğitimi çok yoğun olan birlikler olabilir. Buda sizin şansınıza. Biz biraz daha rahatken, yan tarafınızdaki diğer birlik sizin 5 katınız daha fazla yorulabiliyor. Buda komutanlara göre değişir. Yinede kafanızda ” aha sıçtık “düşüncesi olmasın, rahat olun. Ben ne arkadaşlar gördüm zayıf, güçsüz. Şimdi ise hayvan gibi şaapıyor 🙂

Kötü şartlardan biri de hava. Yazın çok sıcak oluyor. Ben Şubatta geldiğimde bile hava gündüz yakıyordu. Tam yazın çok çok fazla sıcaklar, bunalmalar sizi bekliyor arkadaşlar. Akşamları bir nevi serin ama gündüz alev atabilirsiniz. Neyse ki duşunuzu vs. alırsınız. Zaten yazları sizi çok fazla sıkmayacaklardır. Güneş ışınları ve etkilerinden kaçınmanız için istirahat süreleri uzun olacak. İnşaallah tabi, manyak bir komutana denk gelmezseniz 🙂

Genel Olarak Askerlerin Faaliyetleri

Açıkca söylemem gerekir ki Kıbrıs genel olarak özellikle kısa dönem arkadaşlar için pek iyi bir askerlik yeri değil. Türkiye’de durum nasıl bilmem ama burada genellikle uzun dönem askerler bir nevi daha rahat pozisyonlara geçerek şafaklarını atmakta. Belirli işlerde kısa dönem askerler görev alamıyor. Sadece yazıcılık gibi görevler çoğunlukla kısa dönemler için ayrılıyor. Bunun haricinde tabi bu durum kışladan kışlaya değişir ancak genelleme olarak doğru.

Tüm bunların haricinde OT FAALİYETLERİ adı altında neredeyse askerliğiniz bitene kadar ot yolma ihtimaliniz çok yüksek. Şanslı arkadaşlarınız belirli görevleri yaparken, sizlerde ot yolarak, taş taşıyarak, kum kürekleyerek zamanınızı geçirebilirsiniz. Kıbrıs’ta Askerlik Yapmak = OT FAALİYETİ. Çok şanslıysanız bazı yerlerde ot biçme makineleri ile bu iş yapılmakta. Benim gibi şanssızsanız ( Sonradan Yazıcı oldum tabi ) alet edevat ile manuel olarak günlerce ot yolmanız gerekebilir. Yaz ayının gelmesi ve ve sıcakların artmasıyla Kıbrıs’ın bunaltıcı havasında terli ve yorgun günler geçirmeniz olası. Ama üzülmeyin, alıştıkça ve genel duruma bakılınca rahatlayacaksınızdır. Bu faaliyetlerin tek karı, diğer görevli arkadaşlarınıza nazaran yanınızda kendi devreleriniz ile daha fazla kaynaşmanız mümkün. Ayrıca diğer arkadaşlarınızın işleri akşam 7,8’lere uzarken sizin 5 dedi mi günü bitirmeniz. Yanlış yapma ihtimalinizin veya azar işitme ihtimalinizin olmaması. Bu ve buna benzer konularda karlı tarafları da var denilebilir.

Ama yinede iş almaya çalışın ve görev sahibi olun. Yorgun argın günü bitirip, gece nöbetlerine gidip, ardından az uyku ile yine aynı yorgunlukla güne başlamak ilk zamanlarınızda sizi oldukça zorlayacak. Ama nöbet konusuda yerden yere değişiyor. Çok az nöbet tutma ihtimalinizde var.

Bunların haricinde çavuş, onbaşı gibi rütbelere sahip olamıyorsunuz bazı yerlerde. Bazı yerlerde ise direkt rütbe alabiliyorsunuz. Genelde bu gibi rütbeler uzun dönem askerlere verilmekte. Kısa dönem varsa da az gördüm açıkcası. Buradaki mantık şu ki, kısa dönem asker daha az süre için burada ve uzun vadeli görevlere onları atamak gereksiz. Bu yüzden uzun süre askerlik yapacak askerlere işleri vererek, sürekli değişimlerden kaçınıyor komutanlar. Kısaca burada gelirim ve çavuşluk yaparım diyorsanız, maalesef bu düşük bir ihtimal.

Genel Kıbrıs’ta Askeriye İçinde Telefon Kullanımı

En çok merak edilen konular arasında Kıbrıs’ta telefon nasıl kullanılır, askeriye içinde rahat mı gibi konular var. Bunlara biraz açıklık getirmek istiyorum.

 • Kıbrıs’ta Türkiye’den Getirilen Hat Kullanılabilir Mi ?

Kullanılmıyor. Burada yeni bir hat almanız gerekmekte. Havaalanında indiğinizde görevliler size hat almanız için yardımcı olacaklardır. İçeride hat satan yerler mevcut. Türkiye’ye oranla biraz pahalı ve dk, internet verilen paraya oranla daha az olsa da burada sizi idare edecektir.

 • Türkiye’den Getirilen Telefon Kıbrıs’ta Kullanılabilir Mi ?

Kullanılabilir. Ancak 90 Gün sonra kapanma ihtimali vardır. Kapanmasının ardından açtırmak için çarşı zamanında telefonculara gelerek telefonunuzu açtırabilirsiniz.

 • Android Telefon Kullanımı Kıbrıs’ta Rahat Mı ?

Bilindiği üzere kameralı ve android telefonlar askeriyede yasak. Tabii bazı yasaklarda bazı durumlarda es geçilebiliyor ve buraya gelen insanlar gerek zaman geçirmek, aileleri ile görüşmek vs. gibi durumlar için android kullanmak istiyor.

Telefon konusu askeriyeden askeriyeye değişiyor. Kimi yerlerde daha çok sıkı olurken bu konuda  kimi yerlerde daha az sıkı oluyor. Ancak genel olarak telefon burada kullanılıyor. İşinizi bilir ve bunu kimsenin, özellikle de rütbelilerin gözüne sokmazsanız telefonunuzu kullanabilirsiniz. Ancak şu da var ki telefon yakalatmak min 7 gün askerliği uzatma ihtimalini doğurabiliyor.

Kıbrıs’ta Asker Maaşları

Kıbrıs’ta asker maaşları 2018 yılı itibariyle 198 TL’dir. Bu para sigaranıza ve aylık kantin alışverişinize yeter. Ancak çarşı masraflarınızı karşılamaz. Bir çarşıya çıkışınızda min. 50TL gözden çıkarmak gerek.

Lefkoşa ve Girne Hakkında

Ben Lefkoşa’daydım. Girne’yi de gezdim. Çarşılarınıza çıkarsınız. Herhangi bir sorun yaşanırsa da çarşılar o hafta kitlenir. Kimi bölükler bazı olaylardan dolayı iki haftada bir çıkar. Bazıları ise benim gibi her hafta çıkar. Bu bölüğünüzün ne kadar sorunsuz bir bölük olduğuna bağlıdır.

Lefkoşa’da Vakıflar Çarşısı’nda ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirisiniz. Şapkanızdan botunuza, pijamanızdan isimliğinize, armanıza, defter, fener, kilit vs. A’dan Z’ye her şey Vakıflar Çarşısı’nda bulunur. Kısmen uygundur Lefkoşa. Türkiye arasında dağlar kadar fark yok ancak nerede yediğiniz ve alışveriş yaptığınız da önemli. Sadece Marketlerdeki eşyalar Türkiye’ye oranla daha pahalıdır.

Son Olarak

Kıbrıs’ta Askerlik Yapmak konulu yazımın sonuna geldim. Yine sorularınız olursa yorum yapınız. Bazı arkadaşlar yerlerini soruyorlar ancak kendi bölüğüm harici bildiğim bölükler çok az. Bu yazımda ancak genel şeylerden bahsettim. Daha özel olarak şu bölükte ne var ne olur vs. gibi soruları malum bilmediğim için cevaplayamam. Ancak genel olarak yaşayacaklarınız bunlar. Amacım ilk gittiğinizde biraz bilginiz olması ve neler ile karşılacağınızı bilmeniz.

Tez zamanda askerlikleriniz biter ve benim gibi rahatlarsınız inşaallah. Allah kolaylık versin hepinize. Sağlıcakla gidin ve gelin.

211 Yorumlar
 1. Ahmet diyor

  Ben de seninle aynı yerde askerlik yapacağım(samsun-kıbrıs)bölük vs hepsi aynı yazıyı güzel hazırlamışsın.şahsım adına da çok teşekkür ederim Allah razı olsun çok yardımcı oldu.

  1. byteadam diyor

   Ne demek, şimdiden hayırlı tezkereler. Sormak istediklerin olursa yorum bırakman yeterli.

   1. Eftalya diyor

    Birşey daha soracagım ziyarete gitme imkanımız var mı

    1. byteadam diyor

     Ziyarete gitme derken? Aileler veya askerin arkadaşları gelip askeri ziyaret edebilir. Hatta anne, baba, evli kardeşler gelirse haftasonu evciyede cıkılır.

 2. Ahmet diyor

  Teşekkür ederim.peki senin bulunduğun yerde mescid var mı bir de ben ingilizce öğretmenliği mezunuyum oradaki konumum bölümüme göre değişir mi?

  1. byteadam diyor

   Mescid var. İngilizce benim bulunduğum yerde pek önemli değil, ancak ilk geldiğimde dağıtım sırasında ilk durak Tümen’di. Tümende akıcı ingilizce konuşan var mı diye sorulmuştu. Tümende ihtiyaç olduğunda seni alıyorlar.

 3. Yusuf diyor

  Sağol bilgiler için. Çavuş olmak zor demişsin ama benim de acemi birliği Samsun. Orası çavuş eğitim taburu değil mi sonuçta ??

  1. byteadam diyor

   Şöyleki çavuşluk gittiğin bölüğe, tabura hatta aldığın göreve göre değişebiliyor. Kısa dönemler için durum böyle. Benim bölüğümde kısa dönem çavuş veya onbaşı yok, yapılmıyorm iyi bişeyde değil zaten çavuşluk 🙂 Başka bölük, bataryalarda var.

 4. Buse diyor

  Bu kubrısta çok kadın varmış normal olmayan nişanlıma çok güveniyorum ama zamanında kumar oynuyordu ve öyle yerlerdede eskortlar varmış gerçekten böyle biryermi her asker yapıyormu nolur cevaplarmısın

  1. byteadam diyor

   Merhaba. Kıbrıs’ta askerlik yaparken bu tür yerlere gitmek biraz cesaret ister. Yasak ve yakalanınca karşılaşılan sonuçlar pek iyi değil. Zaten burada hayat, yani bu tür şeyleri yapabileceğiniz ortamlar akşam başlar. Askerler sadece haftada bir veya iki haftada bir dışarı sabah 8 den akşam 4 veya 6 ya kadar dışarı çıkabiliyor. Gündüz vakti de kumarhane açıktır ancak asker olduğunuz ve kimliğiniz olmadığı için dışarı postalanmanız olası. Bu yüzden bu tür şeylere bulaşan asker yok denecek kadar az. Ancak şu var ki her şey insanda bitiyor. Yapmak isteyen insan bir şekilde riske girerek bu tür şeylere bulaşabilir. Bu Türkiye’de de olsa Kıbrıs’ta da olsa aynı. Ama içinizi rahatlatmak için şunu söyleyebilirim. Askerliği çok uzun yıllar burada yapmak istemiyorsa ki Kıbrıs askerlik için pek iyi bir yer değil, bu tür olaylara karışmaz 🙂

 5. Buse diyor

  İnternette herkes her asker kıbrısta o kadınlara ulaşmıştır askere zor falan değil yazmış sanırım abartmışlar gerçekten söylediğin gibiyse teşekkür ederim

  1. byteadam diyor

   Abartma bir yana, burada binlerce asker var. Nete yazanlar sadece üç beş kişisi.

   1. Açılay diyor

    Benim sevdiğimde askerde. Böyle kızlar karşısına çıkar diye korkmuyor değilim. Aslında hiç öyle bir kişiliği yok ama benim güven problemim var. Böyle şeyler yaşanmaz dimi? Gerçi askerde olduğunu daha yeni öğrendim. Bana çalışmaya yollandım telefon kırıldı arayamam seni demişti. Arkadaşlarından arıyor arada. Ama kuzeninden öğrendim dün. Meğer askerlikteymiş. Niye yalan söylediğinide biliyorum. Benim bir deliliğim tutarda ziyaretine gelirim diye saklamış akıllım. Sanki ben öğrenmeyeceğim. Umarım kız falan yoktur orda. Ben fazla kıskanç biriyim. Oranın kızları güzel mi? Yani güzelse tedbir alacağım da.

 6. Okan diyor

  Kardeşim Kıbrısta iletişim zormu genelde zor deniliyor kız arkadaşım var iletişim kurmadan olmaz

  1. byteadam diyor

   Zor değil, Türkiye’ye göre sadece biraz pahalı. Buranın hattından alırsın. Mesela Türkcell’in kktcell’i var burada. Türkiye’ye 550 dk 70 TL.

 7. Furkan diyor

  Ağabey bu akıllı telefonu nasıl sokariz içeri

  1. byteadam diyor

   Direkt valizinde güzel bir yere koy gel. Kimse seni didik didik aramaz ilk geldiğinde. Şansını dene.

 8. Ayaz diyor

  K.T.K.A.K.LIĞI 2 NCİ MKNZ.P.TB. KIŞLA HİZ.TK. / LEFKOŞA / LEFKOŞA

  Nasıl bir yer kardeş 🙂

  1. byteadam diyor

   Her yeri bilmiyorum maalesef, genellikle topçu taburlarıyla ilgili bilgim var. Ancak hizmet takımları iyidir. Alayın, taburun işleri ile uğraşırsın. Sıva, badana, tamir işleri vs. Genel olarak iyidir. 🙂

   1. Yunus diyor

    Selamın aleyküm benim acemi birliği 28. Mekanize piyade tumeni istihkam savaş taburu yaziyor.burasi tam olarak nereye yakın? üniversite var karsisinda diyorlar . Gazimağusa da diyorlar biraz bilgi verebilirmisin ? Şimdiden teşekkür ederim

 9. Anil diyor

  Merhaba benim sorum acemi birliginde samsunda yani uçak biletleri aliniyormu yoksa biz ailemizemi aldiriyoruz ve yol kac gun veriliyor istanbuldan gidecegim .Tesekkurler .

  1. byteadam diyor

   Devlet size yol parası veriyor. Bileti siz alıyorsunuz. Acemiden sonra dağıtım hakkı tanınır size. Bu 5 ile 7 arası değişir ve izninizden düşer. İçinde yol hakkı yoktur. Yol hakkınız Kıbrıstan izne giderken verilir. İzin kullanmazsanız yol hakkınızı da şafaktan düşebilirsiniz. İstanbul 3 gündür.

 10. barış diyor

  3. ULAŞTIRMA TER. BRL. CIKTI BURASI NERESİ BİR BİLGİN VARMI

  1. byteadam diyor

   Maalesef bir bilgim yok.

 11. Barış diyor

  Kıbrıs’ta askerlik yapmak için özel olarak başvurduğumuz bir yer var mı yoksa şansa mı çıkıyor? Cevaplarsanız sevinirim.

  1. byteadam diyor

   Burada özellikle askerlik yapmak istemezsiniz emin olun 🙂

 12. Kürşad diyor

  Kısa dönem er,
  Acemi birliği Samsun
  Usta birliği ; 14’üncu ZH.TUG KH. ve KH. BL. /Lefkoşa
  Kardeşim seçimden dolayı acemi birliğine temmuzda gidip Ağustos gibi Kıbrıs’a geleceğim . Neler bekliyor bizi orada? bilgin var mı bulunduğum yer hakkında? Bu arada öğretmenim bir ise yarar mı?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. byteadam diyor

   Kısaca neyin beklediğini anlattım. Kıbrıs askerlik için Türkiye’ye nazaran biraz sıkıntı olsa da eskisi kadar kötü değil. Askerliğimi bitirmeme 2 haft kaldı. Ortama, şehre adapte olduktan sonra bir sıkıntı kalmıyor. Sıcaklar biraz bunaltacak sadece. Öğretmen olmanız burda pek bir işe yaramaz. Genelde terzi, kuaför vs. gibi ustalıklarınız varsa burada işe yarar. Birde bilgisayar vs.biliyorsanız tabi. Mesleğinizle ilgili bir iş olmaz yinede alınabilceğiniz işler olur. Kantin, yemekhane, koğuş gibi.

  2. Ali Yılmaz diyor

   Merhaba bende usta birliği Kıbrıs Lefkoşa normalde nerde yaşıyorsun

 13. Gökhan diyor

  Merhaba, öncelikle bilgiler için teşekkür ederim. Bende 10 temmuz’da teslim olup magosa’da 28. mekanize piyade tümeni 28. top alayı karargah hizmet bölüğünde askerlik yapacağım. Yer hakkında veya magosa şehri hakkında bilgin var mıdır ? Ayrıca karargah hizmet bölüğü ne tip işler ile uğraşır acaba ? şimdiden yardımın için sağol.

  1. byteadam diyor

   Hizmet bölükleri genelde boya, sıva, çöp toplama gibi genel hizmet işleri ile uğraşır. Magosa güzel bir yerdir, diğer yerlere oranla biraz daha rahattır ve denize kıyısı vardır. Tarihi olarakta güzel gezilecek yerleri bulunuyor. Askerliğini orada yapan arkadaşlarım yok maalesef ancak duyduğuma göre iyi sayılır.

 14. Kürşad diyor

  Kardeşim merhaba. ( kısa dönem er olarak askerlik yapacağım 9 temmuzda)
  Acemi birliğim -> 15’inci P.EĞT.TUG. 5’İNCİ P. EĞT. TB / SAMSUN
  Usta birliğim -> 14’üncü ZH. TUG. KH. VE KH. BL. / LEFKOŞA
  ! Hiçbir bilgim yok buralar hakkında yazını severek okudum.
  Öğretmenim ama ne iş verirler? Orada beni neler bekliyor, zorlanır mıyım bilmiyorum?
  cevaplarsan çok sevinirim.

  1. byteadam diyor

   Merhaba. Yazımda gerekli her şeyi anlattım. Genelde kuaför, terzi, garson, elektrik vs. Gibi mesleklerdr olanlar kendi mesleklerini yapabiliyor. Ancak diğerleri açıkca șansa.

 15. mehmet diyor

  28. mekanize piyade tümeni istihkam savas taburu kktc , beyler bu yer hakkında bilgisi olan var mı nasıl bi yer ?

 16. oğuzhan diyor

  K.T.K.A.K.LIĞI 1 İNCİ MKNZ PTB. 2 İNCİ MKNZ P.BL.(ZMA) LEFKOŞA nasıl bir yer kerdeşim bilgin var mı

  1. byteadam diyor

   Lefkoşa genel olarak diğer yerlere nazaran biraz daha kötü, Girne veya Gazi taraflarına düşenler bir nebze daha rahat askerlik yapmakta. Yinede moral bozma. Bende Lefkoşa’daydım ve dün itibariyle askerliği bitirdim. Türkiye’ye nazaran şartlar biraz daha zorlu olsa da Kıbrıs’ın eski durumuna nazaran her şey çok daha iyi. Düştüğün yer hakkında pek bir bilgim yok ama genel olarak Lefkoşa’da askerlik aynı.

 17. Hilal diyor

  Kibrista 24 günlük izinler nasil rahat mi kullaniliyor

  1. byteadam diyor

   Rahat kullanılabilir, çok fazla sıkıntı olmayacaktır.Ancak askerliğin bitimine yakın bu izinleri almak biraz zor olacaktır, o zamana zaten asker kimse ortamını vs. kurmuş, komutanları tanımış olacağı için bir şekilde ayarlar.

 18. uğur diyor

  Merhaba, gideceğim yer KIRKLAR KIŞLA GAZİNO MD.LÜĞÜ / LEFKOŞA / LEFKOŞA. Bu ayın 14’nde oradan arkadaşım geldi o topçuydu ben piyade. Sınıf olarak ikmal yazıyor. Gazinoda olursan rahat olursun bana göre diyor arkadaş sen ne dersin bu konuda?

  1. byteadam diyor

   Doğru diyor, bende topçuydum Lefkoşada. Büyük ihtimal aynı yerlerde yaptık arkadaşınla. 39. Topçu Alayı. Gazino rahattır diğer yerlere nazaran. Bizim biraz sıkıntılı geçti kimi yerlerde.

 19. Arda diyor

  39. UNCU MKNZ.P.TÜM. KH. VE KH.BL. / GİRNE

  Usta birliğim burası.

  Ben son olarak Kamu Yönetimi okuduğum için meslek kısmına Kamu Yönetimi yazılmış ancak bilgisayarcıyım, lise ve sonrasında okuduğum iki yıllık üniversite de bilgisayar üzerineydi. Mesleğim bir işe yarar mı?

  Bir de Rules of Survival makaleni gördüm, oradaki nickin neydi? Belki de oynadık seninle 🙂

  1. byteadam diyor

   Girne genel olarak rahattır, şimdiden hayırlı tezkereler. Şehir olarakta güzeldir, zaten tatil dedince Girne ve plajları gelir akla. Lapta plajlarında az yüzüp, içip eğlenmedik. Askerliğin güzel kalan hatıraları. Mesleğiniz işe yarar, zaten size orda yeniden soracaklar kayıtlarda. Bilgisayarcıyım, şu işi yapıyorum diyin yeterli. Mezun olduğunuz değil, size ne iş yaptığınız sorulur genelde zaten.

   KuzgunXP adıyla oynuyordum. Uzun bir süre askerlik nedeniyle yoktum. 🙂

 20. mustafa diyor

  28.mekanize piyade tümeni Lefkoşa Nasildir Ayin 6 sinda ordayim Allahin izniyle

  1. byteadam diyor

   Piyade tümeni hakkında pek bir bilgim yok ancak Lefkoşa’nın iyi yeride var kötü yeride, İnşaallah rahat bir yere düşersin.

 21. Furkan diyor

  Usta birliğim kıbrıs andoridi ilk gittiğimde götüreyimmi sıkıntı olurmu aga ?

  1. byteadam diyor

   Götür, valizinde güzel bir yere sakla. İlk bir ay valizde kalsın, ortamı ölç ve tart. Şarj etme, komutanlar, nerelerde rahat kullanılır bunları öğren. Sonra çıkar ve kullan 🙂

   1. Ferhat diyor

    Selam Aleyküm hocam ben acemiliğimi Sivas Temel tepede yaptım usta birliğim 39’uncu Mknz P.Tüm 49’uncu P.A 2’nci P. Tb 3’üncü P . Bl / KKTC Buraya düştüm sadece kıbrıs yazıyo girne lefkoşa felan yazmıyo nasıl bir yer ve burası nereye bağlı hocam az bilgi vere bilirmisin

    1. byteadam diyor

     Güzelyurt’a bağlı olduğunu söylemişti arkadaşlar. Nasıl bir yer olduğunu bilmiyorum.

 22. Mustafa diyor

  Hocam askeriyede minoxidil tarzı saç losyonu kullanabiliyor muyuz?

  1. byteadam diyor

   Kişisel eşyalarınızı götürebilirsiniz. Kimse ne sizin giydiğiniz boxer’a ne de şampuanınıza karışmaz.

 23. İsmail diyor

  39.ncu mknz p. Tüm. 49.ncu p.a. 1.nci p. Tb. 2.nci p. BL KKTC burası neresi

  1. byteadam diyor

   Muhtemelen Güzelyurt.

 24. Osman eren diyor

  Sigara kullanmıyorum hocam.200 lira aylık beni gecindirirmi

  1. byteadam diyor

   İki karton istikkak yazdırma hakkın var her ay. Yani her ay ucuza iki karton sigara alabilirsin. Ben kent iciyorum. 45 tl falan verip iki karton aliyordum.

 25. Gdhahaj diyor

  Tasucundan askerler için kıbrısa giden gemi kaçta kalkalr acaba ?

  1. byteadam diyor

   Googledn araştırmanız ve ilgili sitelere bakmanız daha iyi olur. Net bir bilgim yok maalesef.

 26. Halil diyor

  Tasucundan askere gidicem feribot her gün oluyor mu

  1. byteadam diyor

   Belirli günler var diye biliyorum.

 27. Klm diyor

  Merhaba,lefkoşa da kaç alay var
  Hafta içi ziyaret olabiliyor mu? Oluyorsa saat kaç arası olur?

  1. byteadam diyor

   Sayısını bilmiyorum. Her gün ziyaretçi gelebilir. Saat farketmez.

   1. Klm diyor

    İsim vermezsek sürpriz yapmak istiyorum diyerek görüştürürler mi?

   2. Klm diyor

    Sürpriz yapmak istesek ziyarete gittiğimizde ismimizi söylemelerini istemesek görüştürürler mi?

    1. byteadam diyor

     Oradaki askere bağlı ancak sizi kırmazlar.

 28. Hkn diyor

  Merhaba, haftaiçi asker ziyareti serbestti mi?

  1. byteadam diyor

   Her gün asker ziyareti serbest.

 29. Hkn diyor

  Kıbrısta telefon kullanımı nasıl iki telefon götürdü, biri tuşlu fakat kameralı diğeri de android

  1. byteadam diyor

   Tuşluya izin var ancak Android yasak. Saklayarak kullanın.

 30. forlaz diyor

  peki asker maasi ne kadar

  1. byteadam diyor

   198 TL

 31. Mert diyor

  Selamın aleykum ben bu ayın 17 sinde teslim olacağım ama birligimin nerde nasıl olduğunu bilmiyorum izin kağıdında KTBK Des.hrk.mrk KKTC yazmaktadır bilgisi olan biri yardımcı olursa sevinirim şimdiden tesekkurler

  1. byteadam diyor

   Burayı daha önce duymadım maalesef.

 32. Hakan diyor

  39. Tümendeyim kopuçuyum 7/4 üm şafak 110 Kıbrısın en kral yerideyim girnedeki havanın yarısı kadar sıcak ve nemli Mavi köşk bizim tümendr maaşlar 215 tl oldu Allaha şükür böylr bir yere düştüm 275ten beri böbet mıntıkam ve iştimam yok komutanlar unuttu beni ☺️ Kıbrısa düşenler Tümene katılışa geldiğinde burda kalmaya çalışsın 😂

  1. byteadam diyor

   Tümen en rahat yerlerden biridir 🙂

  2. ARAS diyor

   Kardeşim sa. 39uncu mknz. p. tüm. loj. des. k.lığı’na gelicem usta birliği için. Yer olarak, durum olarak nasıl bir yerdir bilgin var mı?

   1. byteadam diyor

    Direk Tümene gidiyorsun sanırım. Tümen güzel yerde, rahat bir ortamı var. Diğer yerlere göre daha iyi askerlik için. Tümende kalan arkadaşlarım memnundu. Yer olarak tam hatırlamıyorum ama lefkoşaya yakındı.

 33. ANS diyor

  Lefkoşa da alienessahin e selamlar ..bilen duyan gormeyene bildirirse mutlu olurum 🙂 suan orada asker kendisi kısa dönem yapıyor .

 34. burak diyor

  39.tümen 50.alay 1.tabur dayım. Burası hakkında bir bilginiz var mı ? gürpınar olarak gözüküyor haritada burada askerlik nasıldır.

  1. byteadam diyor

   Bir bilgim yok maalesef.

 35. Aydın diyor

  Lefkoşa merkez komutanlığı hakkında bilginiz var mı ?

  1. byteadam diyor

   Tümen büyük ihtimal, Tümen ise rahat ve güzel yerdir.

 36. emre diyor

  Merhabalar, öncelikle teşekkürler verdiğin bilgiler için. Ben yedek subay olarak acemiliğimi ankarada yaptım, ustalık kıbrıs çektik. KTBK Top. A. A. Kh. K. Ks. yazıyor bana verilen kağıtta. topçu birliği olduğunu anladım ama internette detaylı bir şey bulamadım. Bilgin var mıdır acaba burası neresi lefkoşa mı girne mi gazimağusa mı ya da başka bir yer mi?

  1. byteadam diyor

   Genelde topçular Lefkoşa’dadır.

 37. Efff diyor

  Kardeşim öncelikle emeğine saglik cok guzel bi sekilde anlatmissin ben 39. Mk. Piyade tümeni 14. Mk. Piyade alayi 1. Mk. Piyade taburu hizmet tk. güzelyurt a gidecegim kisa donemim burasi hakkinda bilgin varmi birde senin yazdiklarindan hareketle sunu soyliyim boya isinden anlarim bi faydasi yada zarari olurmu

  1. byteadam diyor

   Hizmet takımı iyidir. Anladığın işlerde çalışır, sabit bir görevde geçinip gidersn. Güzelyurt genel olarak iyidir ama her yerin iyi kötü yanları vardır. Gittiğin yer nasıl bilmiyorum, güzel rahat bir askerlik olur inşaallah.

 38. furkan diyor

  kıbrıs 5.tabur 3.bölük komando birliği hakkında bir bilgin var mı kardesim internette hiç bir bilgi bulamıyorum

  1. byteadam diyor

   Çok bilgi bulamazsın yerler hakkında. Dediğin yeri ben de bilmiyorum maalesef :/

 39. Kaan diyor

  28’inci Mknz. P. Tüm. 28’inci Top. A. /KKTC Burası nasıl iyimidir bide benim bu aralar koştukça sağ tarafım kitleniyor kasık testis ağrısı oluyor hala sebebini anlamadım ama sadece hareket ederken oluyor komutanlar zorlarmı koş diye ne yapar 😀 gittiğim yer nasıl bide biliyormusunuz !

  1. byteadam diyor

   Valla yerini bilmiyorum ama koşu sıkıntın varsa askere gitmeden bir doktora git baktır. Zira bunu orda komutanlara anlatmak, spor vs. olduğunda sıkıntı olabiliyor ilk zamanlar. Millet sana vay üçkağatçı yırtmaya çalışıyor gözüyle bakar. Gerek yok, git bir sorun arsa önceden bir rapor bişey al, askere gidince de revi günü revire git ver. Sana koşmayı yasaklasın kafan rahat etsin.

 40. Sinan diyor

  KTBK Top. A. Hiz. Tk. kktc
  Hakinda bir bilgin varmı
  Veya kibrisin neresindedir hangi bolgesindedir bi yardimci olurmusn

  1. byteadam diyor

   Topçu alayı, 39. Topçu alayı ise Lefkoşa, Türkeli taraflarındasın demektir. Kışla hizmet takımları iyidir. Belirli bir işin ve mekanın olur onla uğraşırsın. Genelde boya, sıva vs. gibi işler ve benzerleri yeteneğine göre yaparsın.

 41. Berkcan diyor

  Merhaba kardesim cuma bnde kibrisa gelcem andoid telofonumu gwtirimmi sokarmiyim iceri nasil olur bilgi verirsen

  1. byteadam diyor

   Merhaba,

   Sıkıntı olmaz, kimse valizini karıştırmayacaktır. Güzel bir yere koy valizinde. Hattınıda indiğinde sizi KTM bölesine almadan önce havaalanından almanıza izin verecekler. Oradan kıbrıs hattı al. Gittiğinde bir süre android kullanma, tuşlu telle idare et. Ortamı çözdükten sonra kullan. Çünkü en büyük sorunun telefonunu şarj etmek olacak. Eğer koğuşunda priz yoksa farklı çareler araman gerekecek. Bu yüzden de önceden ortamı çözmende fayda var.

 42. Burak diyor

  Ktbk hava savunma taburu 2. Hava savunma füze tabur komutanlığı. Burası nerde ve rahatmidir?

  1. byteadam diyor

   Yerini bilmiyorum maalesef, bir şey diyemeyeceğim.

 43. Emre diyor

  Merhaba,
  39. Mknz P. Tüm. 49. P.A. KH. ve KH.DES.BL. Güzelyurt
  Usta birliğim buraya çıktı da burayla ilgili aktarabileceğin herhangi bir bilgin var mı acaba?

  1. byteadam diyor

   Güzelyurt’a yolum düşmüştü. Genelde Lefkoşa’ya çarşıya gelirlerdi oradakiler. Kendi merkezinde pek bir şey yoktu ama yeşillik olarak lefkoşadan daha iyiydi sanırım. Memnundu tanıdıklarım ama gittiğin yere göre değişiyor tabi. Büyük ihtimal çok kalabalık bir yere gitmeyeceksin. Diyebileceklerim bu kadar.

   1. DD diyor

    Merhaba,
    Benim acemi birliği Erzincan. Usta birliği 28. MKNZ. P. TÜM. 28. MKNZ. P.A. AĞ. HAV. BL.
    MAGOSA nasıl bir yerdir bilgin var mı. Kısa dönem er olarak yapacağım.

    1. byteadam diyor

     Magosa güzel bir yer, ancak birliğin nasıldır vs. hakkında bilgim yok. Ama lefkoşaya göre daha rahat askerlik yapacağınıza eminim.

 44. Sinan diyor

  İyi günler. K.T.K.A.K.LIĞI 2 NCİ MKNZ.P.TB. 1 İNCİ MKNZ.P.BL./LEFKOŞA/LEFKOŞA maalesef KD çıktı Aralık’ta gideceğim. Sorum şu hukukçuyum aynı zamanda servis şoförlüğü yaptım. Meslek olarak hangisini söylemeliyim sizce.

  1. byteadam diyor

   Hukukçuyum derseniz yazıcı olmanız ihtimal dahilinde, servis derseniz size bir araç temin ederler ve üzerinize zimmetlerler. Gerektiğinde de kullanırsınız. Her ikiside duruma göre iyi işler. Ancak yazıcılık daha iyidir.

 45. mustafa diyor

  28. MKNZ.P.TÜM. 230. MKNZ.P.A. 2. MKNZ.P.TB. 3. MKNZ.P.BL. / LEFKOŞA bilgi verebilir misiniz?

  1. byteadam diyor

   Orada askerlik yapmadım, benim birliğim farklıyı. Yani ne söylesem yalan, sadece genel bilgileri verebilirim onlarda yazımda mevcut.

 46. Bosnakizm diyor

  39 UNCU MKNZ P.TÜM 49. UNCU P.A 1.İNCİ P.T.B 2 NCİ P.BL LEFKOSA/LEFKOSA

  Piyade olarak gidiyorum bir bilgin var mı burası hakkında kardeşim ?

  1. byteadam diyor

   Maalesef pek bilgim yok.

 47. Sin diyor

  Öncelikle yazın için teşekkürler sorularımıza cevap buluyoruz.
  Esas birlik 39.UNCU MKNZ.P.TÜM.39 UNCU TOP.A.KH VE KH.BL/LEFKOŞA/LEFKOŞA
  Sınıf Topçu.
  Birlik kısmında böyle yazıyor fakat bazı arkadaşlarda sonda 2./3. Tabur, batarya vs de yazıyor.Bu konuda bilginiz varsa paylaşır mısınız ? Son olarak da bura hakkında başka eklemek istediğiniz bir şey varsa paylaşır mısınız ?

  1. byteadam diyor

   Merhaba, siz Alay karargah askerisiniz. Diğerleri tabur askeri. Taburlar Alaya bağlıdır. 4 Tabur var, bu 4 tabur Alay Karargaha bağlıdır. Bende sizin yaptığınız yerde askerlik yaptım. Alay karargah askerleri 4. Taburun askerlerinin kaldığı binada kalıyor. Bataryada Taburun alt basamaklarıdır. Yani 4. Tabur 1. Batarya, 2. Batarya diye gider. 39. Topçu Alayı 4. Tabur ile Alay Karargah aynı binada kalıyor. Arkadaşınız varsa 4. Tabur çıkan beraber gidin. 2. Tabur ise biraz daha aşağıda ama oda yakın. 3 ve 1 farklı ilçelerde diyeyim.

 48. Emre diyor

  28 İNCİ MKNZ.P.TÜM. 230 UNCU MKNZ.P.A. KH. VE KH.TK. / LEFKOŞA / LEFKOŞA bilgiler için teşekkür ederim merak ettiğim husus diğer arkadaşlarda 2. Mekanizma gibi şeyler yazmasına rağmen bende bu sekil yazıyor bunun anlamıni biliyor musun

  1. byteadam diyor

   Farklı bölükler ve taburlar var, diğerlerinde farklı olması normal. Sorunuzdan anladığım kadarıyla.

 49. sezgin diyor

  KTAK 1.MKNZ PİYADE TABURU MUH.DES.BÖL LEFKOŞA , bilgisi olan var mı ?

 50. Sinan diyor

  Öncelikle yazınız için çok teşekkürler
  39.MKNZ 39.TOP.A.KH VE KH.BL LEFKOŞA
  burası hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.Bazı arkadaşlarda detaylı olarak tabur batarya yazıyor fakat benimkinin farkını biliyor musunuz ?
  Eklemek istediğiniz bir şeyler varsa paylaşırsanız sevinirim.

  1. byteadam diyor

   Merhaba, gideceğiniz yer benim askerlik yaptığım yer. Alay Binasında yazıcıydım. Türkelinde, Lefkoşa’da burası. Yazımda bahsettiğim yerde burası. Gözünüzü korkutmak istemem ama çok rahat askerlik yapılcak bir yer değil. Kendinizi ona göre hazırlayın. Ama askerleri iyidir. Orda kalanlar güzel insanlar. Sıracılık görürsün ancak devrecilik görmezsin. Alt devren gelene kadar bazı işleri sen ve diğer yeni gelenlere yıkarlar ki bunlarda ağır işler olmaz. Alay Karargah askerlerinin kendi kaldıkları bir yer yok o yüzden 4. Taburun askerlerinin binasında kalırlar. Temizdir, yani ben dönerken güzeldi. İlk zamanlar çok kötüydü ancak sonradan halledildi. Şuan nasıl bilmiyorum. Kantini vs. sıkıntı çekmezsin. Sadece Alay karargaha eğitim ve iş alanı, kaldığın yerden bira uzak. 10 dk falan yürürsün binadan aşırı değildir. Nöbetin bankodur. Nöbete hazırla kendini.

 51. Enes diyor

  Oncelikle bu yazin icin tesekkur ederim baya bi aciklayici ve rahatlatici bir yazi olmus :)). Aklimda kalan bi kac soru kaldi onu cevaplarsaniz sevinirim. Oncelikle kisa donem askerlik yapicam 5 aralikta erzincana gidicem sonrasi ise 39.uncu mknzm.p.tum.hv.sav.tb.kh ve kh.hiz tk girne/girneye cikti burasi hakkinda bilgin varmi birde ben buraya erzincandan nasil gidixem kendimmi ayarlicam parasini felan kendimmi vericem dagitim iznine cikmayi dusunmuyorum direk gecmeyi dusunuyorum simdiden tesekkurler:))

  1. byteadam diyor

   Merhaba, birliğiniz nasıl bilmiyorum ama o taraflar askerlik için diğer yerlere göre biraz daha rahat oluyor buu söyleyebilirim. Girne güzel bir yer, çarşılarınızda güzel gezersiniz 🙂 Uçakla ve gemi ile gidilebilir. Sanırım Mersinden gemi kalkıyordu ancak googleden Kıbrıs gemi seferleri diye aratırsanız bulabilirsiniz. Ancak benim size önerim uçakla gitmeniz. İstanbul aktarmalı gidersiniz. Yol parası belirli bir zaman sonra ziraat hesabınıza yatıyor. Ancak uçağa verdiğinizden biraz daha azı olabilir, bileti ne kadara aldığınıza bağlı tabi. Ancak çok pahalı değildi en giderken uçak fiyatları.

  2. Mücahid diyor

   Bende 5 Aralık’ta Erzincan a ardından Kıbrıs’a gidicem kardeşim.Tanisalim.

 52. burak diyor

  Merhabalar öncelikle verdiğin bilgiler için çok teşekkürler bende 373 kd olarak önce erzincan ardından da 28. mekanize piyade tümeni 28. mekanize piyade alay komutanlığı kışla hizmetleri takımına ocak 2018 de katılacağım rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunuyum genel olarak bilgin varsa bu birlikle ilgili paylaşırsan sevinirim ayrıca ilk bir ay android telefonu kullanmamak lazım yazından anladığım kadarıyla telefonu kullanmaya başladığımızda çalınma (yer değiştirme ) gibi durumlar olabilir mi ve kışla hizmetleri hakkında da rahat olabileceğini belirtmissin tam olarak neler yapıyorlar bir nevi belediyecilik hizmetleri felanmı oluyor boya badana kaynakçılık vs…. simdiden cevapların için teşekkürler 373 kd ye selam herkese hayırlı teskereler diliyorum

  1. byteadam diyor

   Merhaba, Kıbrıs’ta pek çok yer var ve arkadaşlar soruyorlar ancak kendi birliğim dışında net olarak söyleyebileceğim bir şey yok. Kışla hizmet takımları da yine yerinden yerine göre değişse de rahat olmasının sebebi, elinden bir iş geliyorsa askerliğin boyunca o işi yapmakla sorumlu olduğun için genelde kafana göre geçer askerlik. Bizim kışla hizmet takımımızda kimi çöp kutularını araçla toplar, kimi boya badana yapar, kimi sıva vs. yapardı. Bu işlerde her zaman çıkmazdı zaten, çıkıncada işini yapar boş zamanlarında da takılırlardı. Diğer yerlerde de benzer olur. Yani kışlanın hizmet takımıdır sonuçta. Bu tür işleri birileri yapmalı ve onlarda bu işlerden sorumlu olan kişilerdir. Mesleğin ile ilgili ancak farklı bir görevde alabilirsin. RDM denilen, genelde pisikolojik sorunları olan askerlerin veya rapor almak gibi vs. işlerin yapıldığı bir yer olur askeriye içinde. Burada da senin mesleğin ile ilgili doktorlar vardır. Burada görev alma ihtimalinde var. İlla kışla hizmet diye seni orada tutmazlar, ihtiyaç varsa RDM görevlisi olabilirsin ki olabilirsen tavsiye eerim. Gidince sana sorulacak bir kaç yerde, mesleğini belirt. Pisikoloji vs. anlat ne yaptığını. Bu alanda RDM de görev alabilirsen çok daha rahat askerlik yaparsın.

   1. burak diyor

    Cevapladigin icin cok tessekkurler gidip gorelim hayirlisiyla bakalim neler olup bitecek 😎 ilgin ve alakan icin cok sagol iyi gunler…

 53. Mert ali altan diyor

  Merhaba bende acemiliği Manisa Alaşehir de yaptı. Kktb hv svnm tbr kktc yazıyor ama şehir olarak hangisi yazmıyor. Nasıl yapıcam ben onu? Bir de Android i sorucaktım??

  1. byteadam diyor

   Merhaba,

   Siz havalimanına indiğinizde orada sizi birliğinize teslim edecekler. Acemilikten sonra size verilen belgeleri yanınızda tutun. Büyük ihtimal Güzelyurt civarı olabilir. Android yasak, ancak bavulunuzda bir yere atın. Sizi didik didik aramazlar. Birliğinize teslim olduktan sonra 1 ay kullanmayın, tuşlu telefonunuz olsun. Onu kullanın. Etrafı çözdükten sonra, yani nasıl yakalanmam sorusuna cevap bulduktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

 54. ibo01 diyor

  28.mknz pıyade tumenı lojıstık destek komutanlıgı bakım taburu kktc magosadaymıs herhalde bir bilgin varmı burayla

  1. byteadam diyor

   Bir bilgim yok, Magosa güzel şehir sadece 🙂

 55. Hayrettin diyor

  Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.
  Acemi birliği erzincan,usta birliğini de kıbrıs ta(Lefkoşa) yapacağım Tankçı olarak.
  Amcam lefkoşada subaydı ve emekliliğe ayrıldı.Halende Kıbrısta evci iznine çıkabilir miyim?
  Yoksa sadece anne,baba kardeş mi olması gerekiyor.
  Cevaplarsan sevinirim.
  Hayırlı tezekereler…

  1. byteadam diyor

   Anne, Baba ve Evli Kardeş olabilir sadece diye biliyorum. Ancak Amcanı baban olarak gösterebilirsin. Nüfus cuzdanı vs. soyad aynı olur zaten, bir şekil yapıp evciyi dene 🙂

 56. Hasan diyor

  Merhaba,sorularım olacak müsait olduğunuzda cevaplarsanız sevinirim yemin töreninden sonra ktm ile gitmek istersek birlikten otobüs falan mı kaldırılıyor mersine veya nasıl oluyor? Uçak biletleri yemin töreninden sonra havalimanına gidildiğinde çok pahalı olmazmı şuan bile 800 lira civarı, aynı acemiden 100lerce kişi kıbrısa gidicek whatsapp grubu var uçak durumu aynı gün içinde nasıl yetişir ki anlamadım bilginiz varmı bu konuda.Birde bu telefon 90 gün sonra kapanıyormuş ayda 10 gün civarı kapalı tutsak askerliği çıkartmaz mı?Kıbrıs hattı taktıktan sonra Türkiyede hat takılmıyormuş dendi doğrumudur? Acemi birliğine gidildiğinde bazı kişiler kıbrısa gitmiyormuş ayırıyorlarmış son hafta diye muhabbet duydum doğruluğu var mı ? ..Meslek olarak garsonluk avantajlı olur mu yoksa meslek belirtmeyeceğim.

  1. byteadam diyor

   Otobüs kalırılmıyor. Size yol parası yatıyor, Mersin’e kadar kendiniz gidiyorsunuz. Ordan da askeri gemi ile geçiyorsunuz, zaten o zamanlarda Kıbrıs’a gideceğiniz limanlarda askerler görürsünüz. Ama tavsiyem Uçakla gitmeniz ki daha rahat ve zahmetsiz. Bu mevsimlerde ucuza bilette bulmak daha kolay oluyor. Otobüse vereceğiniz paradan biraz daha fazla vererek hem rahat hem de hızlı ulaşım sağlamanız daha iyi olur.

 57. Mehmet diyor

  Hocam öncelikle yazın için emeğine sağlık çok güzel ve aydınlatıcı olmuş bende kıbrısa kd olarak askere gidiyorum k.t.k.â.k lığı mebs tk.lefkoşa/lefkoşa hakkında bilgin var mı sınıf muhabere

  1. byteadam diyor

   Mebs takımı genellikle telefon hatları, ses vs. gibi iletişim odaklı çalışan bir yer. Telsizler, telefonlar gibi işlere bakar. İçeride ve dışarıda çalışabilirler. Çeşitli birliklerden, taburlardan günlük olarak kodlar vs. geçer. Bunların kontrolü ve dışarıda ise hat döşeme arıza giderme gibi işlerle uğraşırlar. Gittiğin yer lefkoşa alay karargah net olmasa da Türkeli yani benim yaptığım yere düşme ihtimalin var. Oranın Mebs takımı iyidir, rahattır.

   1. Mehmet diyor

    Hocam cevapların için teşekkür ederim bi sorum daha olacaktı müsait olduğunuzda cevaplarsanız çok sevinirim telefon hattı konusunda hangi hattı kullanmak avantajlı ve türkiyeden ekstra bi ücret olmadan kıbrısta aldığımız hattı arayabilir mi türkiyedeki ailemiz

    1. byteadam diyor

     Merhaba, Türkiye’deki hatları orada kullanamıyorsunuz. Telefon ile ilgili bilgiyi makalede verdim zaten. Oradan hat almanız gerek. Telsim ve Turkcell var. Hatların ikiside çekiyor ama bazı yerlerde kimi daha iyi kimi daha kötü. Bölgeleri bilmiyorum. Lefkoşada telsim daha iyiydi mesela Turkcell’e göre. Çoğu arkadaş Telsim almıştı ben Türkcell aldım ancak farketmez genel olarak.

   2. Mehmet diyor

    Hocam müsait olduğun da cevaplarsan çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

 58. Fatih diyor

  kardeşim öncelikle yazındaki bilgilendirmeler için çok teşekkürler. ben KTBK K.LIĞI TOP.A.2NCİ TOP.TB 2İNCİ 155/39 MM.LİK K/M OB.BT / GİRNE ( yazıyor tam net açılımını bilmediğimden böyle yazdım kusura bakma (: ) buraya düştüm burası hakkında bir bilgin varmıdır? şimdiden çok teşekkürler

  1. byteadam diyor

   Oralar hakkında bilgim yok maalesef bulunmadım hiç. Ama Girne tarafları askerlik için oldukça rahat yerler.

 59. Tevfik diyor

  Kardeşim merhaba, yazdığın bilgiler çok faydalı oldu teşekkür ederim duyarlılığın icin. Acemi birliğim Erzincan usta birliği K.T.K.A.K.LIĞI 2 NCİ MKNZ.P.TB. 2 NCİ MKNZ.P.BL. / LEFKOŞA / LEFKOŞA bu yere dair internetten pek bilgi edinemedim adresinide net öğrenemedim Lefkoşa’nın nerdesinde acaba ,ekstra bilgin varsa bu alayla ilgili paylaşırsan çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim. Allah razı olsun.

  1. byteadam diyor

   Merhaba. Bir çok bölge var ve maalesef kendi yerim haricinde her yeri bilemiyorum. Lefkoşa’ya bağlıysa zaten adresi çokta önemli değil açıkcası. Her yer birbirine yakın zaten. Sizi alıp Lefkoşa’ya birliğinize nakil edecekler Kıbrıs’a vardığınızda. Bilgi bulamamanız normal.

 60. ahmet diyor

  28.mekanize piyade tümeni mebs bölüğü neresi ve nasıl bi yer?

  1. byteadam diyor

   Merhaba yeriniz hakkında bir bilgim yok maalesef. MEBS takımı ise genellikle elektronik işlerle ilgilenen bir takım. Özellikle telefon hatları ve iletişim ile ilgili çalışmalar yaparlar. Her tümenin, taburun, bölüğün kendine ait hatları vardır ve bu hatlar üzerindeki arızaları gidererek bakımlarını yaparlar. Bunun haricinde MEBS ana binasında da yine iletişim ve bilgilendirme, teknik askeri konular ile ilgili bilgi alış verişlerini gerçekleştirirler. Bildiklerim bu kadar.

 61. Baran diyor

  Selamın aleyküm yazı için çok sağol benimde kağıdımda Girne askeri hastanesi yazıyor mesleğim odyometrist bilginiz var mı

  1. byteadam diyor

   Hayırlı olsun temiz askerliğin olur ancak askeri hastane biraz kuru bir yer diye biliyorum. Yinede hastanede isen rahat yaparsın. Arkadaşların gittiği yer ise merkeze biraz uzaktı bildiğime göre, araç ile askerler oraya gidip geliyordu otobüste yoktu ama kalcağın yer ile çalışcağın yerde farklı olabilir tabi. Net bir bilgim yok o yüzden. Ama Girne tarafında hastanede çalışmak emin ol çok iyi. Ben çok kötü şartlarda yapmış biri olarak söylüyorum, için rahat olsun:)

 62. Erhan diyor

  Kardeşim Merhaba, yazın için çok teşekkür ederim gerçekten çok güzel ve bilgili olmuş emeğine sağlık benim bir sorum olacak, İzmir Narlıdere de acemiliğimi yaptım ve ustabirliğim KTBK KTKA Top. Tb. çıktı ve hakkında araştırma yapıyorum hiçbir şey bulamıyorum bilgin varsa yardımcı olursan çok sevinirim:)

  1. byteadam diyor

   Topçu Taburları genelde Lefkoşa üzerinde. Hangi tabur, hangi alay yazmamışsın o yüzden neresi bilemem. Bende Topçuydum. Kısa dönem er isen Top görmeme ihtimalin var, uzun isen görürsün 🙂

 63. ibrahim diyor

  39 Mknz Tüm 14. PA MEBS Tk olarak gidiyorum santralci olarak direk yaparlarmı yada ne görevler yaparım yer nasıl bilginiz varmı

  1. byteadam diyor

   MEBS’te isen ve orada boşluk varsa direk girersin, eğer yoksa boşalana kadar yada sürekli olarak sana hangi görev boştaysa onu verirler.

 64. KüBRA diyor

  Güzel anlatmissinizz allah razı olsun. Benim sözlüm gideli bir.hafta olmadi henüz. Şehit onbaşı kamil balkan kışlası hizmet bölüğündeymiş. Orası nasıl.olur peki usta birliği kaç gün sürer bilginiz var mi izin verirler mi memlekete gelmesine. Çok.merak ediyorum zorlanır mi diye

  1. byteadam diyor

   Gittiği yer hakkında bir bilgim yok ancak genel itibari ile çok fazla zorlanmaz. Hizmet bölüğünde kendisine belirli bir görev verilir ve askerliği boyunca o görevi yapar yada hangi işlere koşturulacaksa ona gider. Zaman geçirir. Zorluk sadece alışmakta, alıştıktan sonra bir zorluğu kalmıyor. Çünkü düşünün rahat hayatınızdan bir anda onlarca adamın arasında emir komuta altına girip belirli saatlerde belirli işleri yapıyorsunuz günlerce. alışana kadar zorlanır ama sonra kolay gelir.

   Usta birliği kısa dönem askerler için 5 ay. Uzun dönemler için ise yaptığı acemiliğe göre değişir. 12 aydan düşün işte yaptığı acemilik süresini.

 65. Nigar diyor

  Benim sözlüm göreve kibrisa gidiyor haftasonu izinleri var mı onu öğrenebilir miyim ?

  1. byteadam diyor

   Kısa Dönemlerin 15 Gün Civarı, Uzun Dönemlerin ise 30 gün civarı bir izinleri var.

 66. Mehmet diyor

  Merhaba. Yazınız için öncelikle teşekkürler. Usta birliği 50. Mknz piyade alayı 1. Tabur 1. Tabur ZMA Lefkoşa. Bilginiz dahilinde nasıl bir yer sizce?

  1. byteadam diyor

   Piyade alayı hakkında bir bilgim yok maalesef. Lefkoşa için ise makalede bilgi verdim. 🙂

 67. Furkan diyor

  KTBK Girne Komando Alayına gidiyorum kısa dönem er olarak makina mühendisiyim ve sınıfımda bakım yazıyor, mesleğinden dolayı çoğu kişi kazan dairesi,muhimmat deposu vs bi yerde görevli olursun diyorlar. Komando alayı ve bu sınıf konusunda bir bilgin var mı birde 3 ay sonunda telefon kapandıgında Turkiye den telefon kargolatıp onu çarşı izninde alıp kullanmaya başlasak olur mu

  1. byteadam diyor

   Merhaba, hafta sonları kargo ofislerinin açık olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden sıkıntı olabilir. Kargolatmanıza gerek yok, valizinizde güzel bir yere koyup götürmenizi tavsiye ederim. Kimse valizinizi didik didik aramaz, hatta hiç aramayacaklardır da. Ayrıca çarşı dönüşleri aramalar olabilir, sıkıntı yaşamayın boş yere bence. Bir powerbank, bir telefon alın. Telefon kapanırsa da telefoncudan numara attırıp açtırabilirsiniz isterseniz.

 68. Oğuzhan diyor

  Merhaba öncelikle paylaşımınız için çok teşekkürler elinize sağlık.
  Benim merak ettiğim soru şu;
  4 Ocak’ta Kıbrıs’a gidiyorum, usta birliğime. Lefkoşa’da ve Tümen.
  Acemi birliğimi Ankara Etimesgut Zırhlı Birlikler ve Eğitim Tümen Komutanlığında 60 gün yaptım. Şuanda İstanbul’da dağıtım iznimdeyim.
  1. Sorum: Benimle beraber acemi birliğimden Kıbrıs’a düşen arkadaşlarım oldu. Uçağım sabah saat 10’da Atatürk Hava alanından gidiş yapacağım. Ercan Hava alanının sivil kısmından çıkıp 3-4 saat dışarıda takıldıktan sonra geri hava alanına girip askeri çıkış bölümüne girip teslim olsak sıkıntı olur mu?

  2. Sorum: Hat alımlarında hangi operatörün internet paketi daha uygun oluyor? Malum Android cihaz götüreceğim.

  3. Sorum: 2-3 ay askerliğimi yapıp 1 hafta gibi izne çıkabilir miyim? çıkarsam yol masrafımı devlet mi karşılıyor?

  1. byteadam diyor

   Merhaba. Tümen güzel yer, inşaallah orda kalırsınız. Sivil kısmından çıkmayı deneyebilirsiniz, ancak askerleri tanıyorlar. Riskli olduğunu yine de belirtmem gerek. Ayrıca gideceğiniz yer Tümen olsa da askeri girişten sonra sizleri toplayıp kayıtlara götürüyorlar. İşlemleriniz yapılıyor, size verilen kağıtlar ile bu asker giriş yaptı diye gözüküyor. Siz sivil olarak giriş yapınca farklı bir durum çıkabilir. Çıkabilir diyorum tam emin olmadığımdan. Tavsiyem daha ilk günden sıkıntı yaşamamanız. Çarşınız olunca bol bol gezersiniz. Girne, Lefkoşa gidersiniz. Hat olarak Vodafone ve Turkcell var. İkiside aynı aslında. Kimi yerde Vodafone biraz daha iyi kimi yerde Turkcell ama ortalama aynıdır. Farketmez. İzin konusu oradaki komutanlara bağlı.Normal şartlarda izninizi istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Gıcık komutanlarınız yoksa gönderirler.

 69. Erdi diyor

  Teşekkür ederiz değerli vaktinizi ayırdığınız için . Ben 39.mknz 39.a.topcu komutanlığındayim. Hemşireyim . Sıhhiye yazıyor revire düşme ihtimalim ne kadar. İkinci teli valize sokun demissiniz x-ray cihazı gibi bir sistem yok mu

  1. byteadam diyor

   Merhaba sanırım benim yaptığım yere geliyorsunuz. Yüzde 90 Revire alırlar. Bizim revirdeki arkadaş çok rahattı. Komutan bazı günler gelmez, kafasına göre takılırdı. Valize karıştırmazlar, X-Ray yok. Sadece girişte var ancak oda çarşıdan gelirken otobüsle değilde tek girerken geçersin üstünde bişey var mı diye. Yani sok valize güzel bir yere sıkıntı olmaz.

 70. Mirek Asaf diyor

  Merhabalar, askerliğimi uzun dönem olarak 28. Mekanize Piyade Tümeni 28. Mekanize piyade alayı Tank Taburu 3üncü tank birliğinde yapacağım burası hakkında bir bilginiz var mı?
  Uçak biletini nasıl almamız gerekir? (Askere indirim yaparlar mı)
  İnşaat mühendisiyim uzun dönemde hangi işe verebilirler ?

  1. byteadam diyor

   Merhaba yeriniz hakkında bir bilgim yok. İndirimli bilet gelirken alabilirsiniz giderken değil diye biliyorum. Ben gelirken alabilmiştim. Yinede bir sorun ajanslara. Direk Kıbrıs Ercan Havaalanına almanız yeterli. Sağlık mezunu değilseniz her işe verebilirler. Revir haricinde olan her yer avukat, inşaat, bilgisayar farketmez neresi boş ise orada çalıştırılır.

 71. Batu diyor

  Merhaba 28. Mekanize piyade tümeninde mehmetçik okulunda komutan çocuklarına öğretmenlik için mülakata çağırıldım bu yerin şartları hakkında bir bilginiz var mı ?

  1. byteadam diyor

   Maalesef yok. Ancak öğretmen olarak askerlik yapmak, Kıbrıs’ta yapabileceğiniz en güzel askerlikten biridir 🙂

 72. Ömer diyor

  Hocam makalenizi ve sorulara cevaplarınızı okudum çok teşekkürler yardımlarınız için. Usta birliğim “14 ÜNCÜ ZH.TUG.TOP.TB. 1 İNCİ 155/39 MM.LİK K/M.OB.BT. / LEFKOŞA / LEFKOŞA” çıktı. Tugay hakkında bir bilginiz ve tavsiyeniz varmıdır? Müsait zamanınızda cevap verirseniz çok memnun olurum.

  1. byteadam diyor

   Bilgim yok maalesef. Ancak Tugay olmasi iyi 🙂

 73. Mahir diyor

  Yazınızı çok beğendim tesekkur ederim .
  Benim askerlik yerim 28 İNCİ MKNZ.P.TÜM.LOJ.DES.K.LIĞI BKM.TB. 2 NCİ BKM.BL. / LEFKOŞA / LEFKOŞA olarak geçiyor kısa donem olarak yapacağım . Sınıf olarak bakim geçiyor tm olarak ne yapıyoruz biz

  1. byteadam diyor

   Arac bakimi olabilir sanirim. Tamir; bakim isleri.

 74. Ege diyor

  Merhabalar, kısa dönem er olarak 2.mekanize piyade tümeninde muhabere destek bölüğünde askerliğimi yapacağım. Bir bilginiz var mıdır birlikle ilgili ? Şimdiden teşekkürler..

  1. byteadam diyor

   MEBS takimi sanirim. Guzeldir, genellikle telefon, radyo; iletisim gibi islerle ugrasirlar.

 75. Emre diyor

  Kolay gelsin yazını okudum ve çok değerli olduğu için teşekkür ederim.bu gün benim de Kısa dönem er olarak lefkoşaya düştüm ve bir kaç soru sormak isterim İnstagram kullanıyorsan eğer oradan özel bir kaç soru sormak isterim

  1. byteadam diyor

   Site uzerinden instagram adresime ulasabilirsin.

 76. Emre diyor

  28 İNCİ MKNZ.P.TÜM. 28 İNCİ TOP.A. 2 NCİ TOP.TB.KH. VE KH.HİZ.BL. / LEFKOŞA / LEFKOŞA

  hakkında bir bilgi almak istiyorum.genel verdiğiniz bilgiler geçerli mi bu birlikle ilgili bişey duydunuz mu yani herhangi bir bilgi

  Ekonometri mezunuyum
  Kısa dönem olarak yapacağım
  sizce nasıl bi yol izlemeliyim

  1. byteadam diyor

   Bolumunuzun askeriyede pek karsiligi yok maalesef. Yerinizi bilmiyorum. Tavsiyem yazici olmaya veya kantinci olmaya bakmaniz.

 77. Gökhan diyor

  Kardeşim bi sorum olacaktı. Aranızda en yeni benim galiba 98/4 B yim. Acemiligim Manisa Alasehirdi Usta birligim 28.tümen 230.tank taburu cikti lefkosa pasakoydeymis. Simdi burdan androidimi götürsem 3 ay sonra kapanırmı yoksa kapanmadan bitirirmiyim. Yada orda 2.el mi almam gerek. Zaten hat felan alıcam telefonu götürsem kapanırmı sorum bu yardımcı olursan cok sevinirim. 28 ocakta gidiyorum. Bilgilerin icin tesekkürler

  1. byteadam diyor

   Makalede belirttim aslinda. 3 ay suresi var.

   1. Ahmet diyor

    Merhaba, kısa dönem olarak 39 UNCU MKNZ.P.TÜM. 39 UNCU TOP.A. 2 NCİ TOP.TB.KH. VE KH.HİZ.BL. / LEFKOŞA / LEFKOŞA bakım sınıfı olarak yapıcam birlikle ilgili bilgniz varmı yardımcı olursanız çok memnun olurum.

    1. byteadam diyor

     Bizim orada yapacaksiniz. Hizmet bolugu tum hizmet islerine bakar. Mesleginize gore farkli isler yaparsiniz. Sivaci olan siva, kaloriferci olan kalorifer vs. gibi. Sartlar ise makalede anlattigim gibi.

 78. Ayse diyor

  Merhabalar, benim bir sorum olacak kibris magosa da askerime hediye göndermek isdiyorum kargoyla cerez cay iclik cikolata vs eline gecermi yiyecek yasak diyorlar dogrumu

  1. byteadam diyor

   Genelde yasak ama abartmadan konulursa sorun olmaz sanirim.

 79. Es Es diyor

  Merhaba kardeşim . Öncelikle bilgilendiri yazın için teşekkür ederim. İnternette çoğunlukla 2010-2013 arasında yapanlar yazmış Bilgi vermiş ve kötüleyenler olmuş ama yıl 2019 artık birçok sorun çözülmüştür diye düşünüyorum(su,duş,yemek vs)

  Asıl sorum şu olacak. Benim usta birliği Değirmenlik Kışla Gazino Müdürlüğüne çıktı. Burada nasıl askerlik yapılır ? Bu gazino Ordu evi gibi komutanların Subayların dinlenme tesisi olduğunu duydum ve rahat dediler.Servis , kantinci ,kasiyer vs olma şansın yüksek dediler.Nöbet pek yokmuş vs. Bunlar hakkında Bilgi verirsen sevinirim 🙂 ve bu gazinoda iOS/Android telefon kullanmak zor mu olur gizli gizli 🙂

  1. byteadam diyor

   Sanirim sizin sorunuzu instagramda cevapladim 🙂

 80. MEHMET ALİ diyor

  gencler sizleri görünce ve yorumlarınızı okuyunca heycan duydum ben bir büyügünüz olarak kıbrızta 1988-1990 arası 1968/3 tertip olarak görev yaptım birligim ise ktka gönyeli kışlası 1 tabur 1 bölüktü mapsta her yeri buluyorum 1 tabur alanını 1 bölük alanını ve 1 takım 2 takım sınır alanlarını buluyorum 28 yıl geçmiş aradan ama adları yok 50 alay ve alayköy sadece adları var bu birliklere gidenler varmı acaba şu an nasıl durumdalar merak ediyorum gidenlerden resim isterim 1 takım alanı eski bir rum muhafız alayı kıslası alanıydı hatta petlatlona giderken yanmış bombalanmış bir kaç zırhlı vardı yollarda merak ediyorum genc arkadaşlardan o tarafa giden olursa bir kaç resim isterim anıları yaşatma adına :-))) bir kac kez de fotoğraf makinesi yakalatmışlıgım vardı sagolsun yüksel başcavuşum cok emegi vardı adamın bende dedigim gibi bende bşr kac anı saklamayı severim imkan varsa genç arkadaşlar

 81. Murat33 diyor

  39 UNCU MKNZ.P.TÜM. 39 UNCU TOP.A. 3 ÜNCÜ TOP.TB.KH. VE KH.HİZ.BL. / LEFKOŞA / LEFKOŞA – Kisa donem topcu olarak yapacagim. Acemi manisa / alasehir. Cehennem taburu oldugunu bilmiyordum. Ne gibi zorluklar yasadin detay verebilir misin komutanlar mi sikintili tiplerdi. Subat sonu temmuz ortasi seninle ayni durumdayim hemen hemen. Subatta teslim oluyorum acemi birligine. Nelere dikkat etmem lazim. Daha cok topcu olarak bize ne gozle bakiyorlar. Ne yapabilirsem daha kolay bir askerligim olur. 3.Tabur oluyorum galiba. Taburdan taburada kolay zor diye degisiyor mu?

  1. byteadam diyor

   Taburdan tabura, bolukten boluge degisiyor zorluk. Zorluk dedigime bakma, her asker zorluk ceker. Onemli olan alismak. Topcu, piyade hepsi ayni aslinda. Herkes amele yani. Komutanlarin tutumuna gore degisir her sey. Iyiside var, kotusude. Hepsi ile arani iyi tut yeter. Siracilik vardir. Islerini yap, sivrilme. Sonra zaten altin gelir o yapar. Herkes yapti, sende yapar sirani savarsin. Gidip tecrube etmek lazim, ben sadece genel konusabilirim burdan.

  2. burak diyor

   Kardesim bende 373 kd olarak 28 mknz alayda kisla hizmet bolugundeyim genel olarak komutanlar bizi amelelige gonderiyor bilimun ne bos is var ot yolma tas tasima vs… cunku onun gozunde burda biŕ vasfimi yok yani kisla hozmette aranan elaman elektirikci tesisatci insaatci vs… basimizdaki izdirap oluyor kisa donem sevmiyor o yuzden en boktan isler bizde bazi komutanlar hakarete varan tavirlari var bizde spor vs.. yok ama keske onlar olsaydida boyle amelelik isleri olmasaydi o kouyor insana askerlik deil kamuflajli amelelik bir nevi oda basik8zdaji komutnla alakali piyade komandolar felan var burda onlarin durumunu bilmiyorum siracilik olayi var o yuzden sende senden sonrakilere devredecen benim burda telefin olayi rahat sarj vs aksam kullanimi kyi yonleri ise arkadaslar genel olarak iyi ve diger boluklere nazaran dus olayi rahat aile kantini dibizde oldugu icin yemek.kotu gelince sucuklu yumurta vs.. yapabiliýoz yemekler acemideki gibi olmuyor malesef

 82. Murat33 diyor

  39 UNCU MKNZ.P.TÜM. 39 UNCU TOP.A. 3 ÜNCÜ TOP.TB.KH. VE KH.HİZ.BL. / LEFKOŞA / LEFKOŞA Cehennem taburu oldugunu bilmiyordum. Yani bende senin gibi o donemleede yapcagim haftaya acemiye teslim oluyorum. Daha detayli tavsiyen var mi ozellikle bana genel olarak ayni pozisyondayiz topcuyum 😊

  1. byteadam diyor

   Hizmet bolugundesin, tek tavsiyem seni oyalayacak ve surekli mesgul tutacak bir is edinmen. 🙂

 83. Eray diyor

  Merhaba çarşı izni içinde alkol kullanımı hakkında bi bilginiz varmı

  1. byteadam diyor

   Merhaba hiç tavsiye etmem ancak gidip bir kafede içebilirsiniz içen arkadaşlarım vardı 🙂

  2. burak diyor

   Tutanakk yemeyecek sekilde dikkat et sivil komutanlar oluyor

 84. Hakkı diyor

  Yazınız için ve bu kadar insana bıkmadan cevap verdiğiniz için de ayrıca teşekkürler😊
  Eğitim Birliği
  3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG. TIRT.ARÇ.SÜR.EĞT.A. KH. VE KH.TK. / BURDUR MERKEZ / BURDUR

  Esas Birliği
  39 UNCU MKNZ.P.TÜM. 49 UNCU P.A. 3 ÜNCÜ P.TB. 1 İNCİ P.BL. / GÜZELYURT / GÜZELYURT

  Burdurda eğitimi tamamlamaya yakın dağıtım iznine çıkıp çıkmayacağın soruluyormuş. Ona göre de kıbrısa giderken uçak biletini askeriye alıyor diye birkaç kişiden duymuştum.acaba böyle birşey varmıdır.aslında onların ayarlaması daha mantıklı. Biz zaten askeriye içinde olacağımız için nasıl ayarlayacağız bileti, öncesinde almak istesek tam çıkış tarihimiz belli değil. Bilmiyorum kafam karışık. Sizin bilginiz varmı bu bilet alma işini onlar yapıyor mu. Teşekkürler şimdiden

  1. byteadam diyor

   Askeriye bilet almaz, sadece doğudaki belli yerlerde ikamet edenlere gemi bileti alınır. Bileti kendiniz alacaksınız. İlerleyen zamanlarda ise ziraat hesabınıza bilet paranız yatacak ama ilk olarak bileti kendiniz alıyorsunuz. Sıkıntı olmayacaktır.

 85. adsiz diyor

  Turkiyedekiler kibrisi nasil ariycak bu konuda lütfen bilgi verirseniz sevinirim

  1. byteadam diyor

   Merhaba, Türkiyedekiler hangı hattı kullanıyorsa müşteri hizmetlerini arayıp, Kıbrıs ile ilgili tarife bilgilerini almalı ve ona göre arama yapmalı.

 86. Selda diyor

  Oglum girnede asker cavus olmus bir cavus maasi nekadar birde ordan uzman cavus da olabilirmi cavus olmanin avantajlarini artisiyla eksisiyle anlatirmisiniz

  1. byteadam diyor

   Ben oradayken 220 TL falandı. Uzmanlık hakkında bılgım yok ancak sınavlara vs. girebilir diye biliyorum. Cavuş bildiğimiz asker abla. Bir artısı da yok eksiside yok. Herkesin bir görevi var, çavuşun görevide sorumlu olduğu askerler için komutan ne görev verdiyse askerleri o görevde tutmak kontrol etmek vs.

 87. adsiz diyor

  Merhaba.Kibrisi aramak msjlasmak cokmu pahali oluyo biraz detayli bilgi verirmisiniz bu konuda.kibrisa gittigimde kktcell alcm turkiyedekileri direk arayabiliyomuyum birde kibristaki komutanlar nasil davraniyor hastane hizmetleri nasil bi arkadas demis kibristaki doktorlar insan yerine koymuyo biseyin yok deyip gonderiyolar demis bi bilginiz varmi

  1. byteadam diyor

   Detaylı bilgiyi verdim aslında. Fiyatlar 60 tl civarındaydı ben oradayken. 200 dk, 2gb ınternet alıyordum yanlıs hatırlamıyorsam. Doktorlar hakkında bir bilgim yok ancak giden arkadaşlar çok şikayetci değildi.

 88. Muhammed Abacioğlu diyor

  Merhabalar. Nisan 15 inde teslim olucağım abim 2016 da erenköyde askerlik yaptı sende orda yap diyo izin konusunda iyi oluyo 2 ayda bir 5 gün izin varmış 5 günde kendi izninden kullandığında 10 gün Türkiyeye gelecekler için oluyormuş sizin bi bilginiz varmı.

  1. byteadam diyor

   İzin konusu her yerde aynı değişen pek bir şey yok. Sadece yol izni 2 veya 3 gün olarak oynuyor. İkamet ettiğiniz şehir ve kıbrıs arası 900 km den fazlaysa 3 gün yol izni, az ise 2 gün yol izni alıyorsunuz. İstediğiniz yer askerlik yapamıyorsunuz maalesef, vardığınızda sizi kağıdınızda nere yazıyorsa oraya götürüyorlar.

 89. Nursel diyor

  Merhaba, yazınız çok güzel olmuş.

  Kıbrıs’ta telefon kullanımına dair 3 aylık süre için, telefon açıldıktan sonra mı 3 ay kapalıyken de bu süre geçerli mi acaba ?

  Teşekkür ederim.

  1. byteadam diyor

   Merhaba. Kapalıyken sorun degil. KApalı kaldığı her gun +1 gün kazanmış olursunuz.

 90. burak diyor

  Hocam emin ol bazi yerlere belli aralikli saatlerle su veriliyor bende 28 mknz alaydayim dustugun yerden tut basindaki komutanina ust devrelere kadar cok degiskenli bir durum benim yaptigim yerde ise durumlar pek ic acici degil kendi adima soyleyecek olursam 373 kd olârak

 91. Muhammed abacioğlu diyor

  Bölge olarak yeni askerden gelen yada şu bölgede yapmanı tavsiye ettiğin bi yer varmı.

 92. Halil diyor

  ktbk loj des gr ulş öz oto bl kktc nerde bilgi verir misiniz nasıl biyer uçaktan inince nereye gitmeliyim neler götürmeyim yanımda android götürebilirmiyim kendi hattimi görürsem internetini kullanabilirmiyim

  1. byteadam diyor

   Merhaba yeriniz hakkında bir bilgim yok. Diğer sorularınızın tüm cevabı makalede var.

 93. Aanz diyor

  Arkadaşım boyu uzun olduğu için tören mangasına alınacakmış, orayla ilgili bir bilginiz var mı?

  1. byteadam diyor

   Tören olduğu zaman askerler silahla veya bayrak ile yuruyus yapıyorlar. Haricinde aynı askerliğe devam çok muhim değil 🙂

 94. Şirin diyor

  Merhabalar hocam yazınız için teşekkürler bize de çok faydalı oldu. Ben de bu sabah erkek arkadaşımı gönderdim. Önceki günlerde giden arkadaşlarından hava limanında 2 gün kadar bekletildiklerini duyduk. Yemek, uyumak o koşullarda baya zormuş. Birliği Güzelyurtta ve kendi inkanlarıyla hava limanından oraya gitme gibi bir durumları olabilir mi bunu merak ediyordum. Bir yol varsa ücreti ne olur bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. byteadam diyor

   Maalesef yok cunku ilk once tum askerler toplanip Tumene gidiyorlar. Ondan sonra birliklerine dagitiliyor. Tumende kayitlar vs yapiliyor. O kadar bekleme olmaz artik eskiden belki ama simdi bilmiyorum zor bir ihtimal. Ben sabah 7 gibi vardim. Aksam 6 gibi kendi birligimdeydim. Bekletilse bile yapacak bir sey yok. Giderken valizine yiyecek ve icecek koysun. Aslinda o bekletilen bolge, Hos Geldin askerlik basladi dedigimiz yer :/

 95. Pınar diyor

  39 ncu alay mknz. P.tum 50 nci p.a kktc topçu olarak gidiyor erkek arkadaşım. Çevresinde istediği eşyaları alabileceği yerler var değil mi?

  1. byteadam diyor

   Sehir merkezlerine hafta sonlari izinlerinde gidip tum ihtiyaclarini alabilir.

 96. Bekleyen diyor

  Merhaba ada terk diye bir rapor varmış br bilginiz var mı nasıl oluyor nasıl alınır nedirada terk raporu?

  1. byteadam diyor

   Bir bilgim yok maalesef.

 97. Serife diyor

  Mrblar ktbk loj.des.gr bkm tb 1.bl komutanligi kardesimi butaya gotureceklermis normalinde cehennem taburu denen yerdeydi gidecegi yer nasil

  1. byteadam diyor

   Merhaba. Maalesef gidecegi yer hakkinda bir bilgim yok.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.