Kıbrıs’ta Askerlik Yapmak

Kıbrıs'ta Askerlik Nasıldır?

Kıbrıs’ta Askerlik Yapmak veya Kıbrıs’ta askerlik yapanlar gibi aramalar yapıyorsanız, öncelikle aramıza hoş geldiniz demek istiyorum. 28 Şubat – 19 Temmuz arası Kıbrıs’ta askerlik hizmetimi tamamlamış biri olarak, sizlere kısaca Kıbrıs’ta askerlik yaparken sahip olmanız gereken bilgileri aktaracağım. Vereceğim her bilgi tecrübe ile sabit olup, bazıları gideceğiniz birliklere göre değişiklik gösterebilir.

Aşağıdaki Yazılarda sizler için yararlı olabilir. İncelemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Askerlikten Ne Anladım adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Samsun’da Askerlik Yapmak Konulu Makalemi de Okuyabilirsiniz. 

Acemiliğimi Samsun’da yaptım ve usta birliğimi de Kıbrıs’ta Topçu Er Olarak tamamladım. Benim olduğum kışla Türkeli’ndeydi ve adı Kemal Yapar Kışlası’ydı. Buraya ilk gelirken bana sorulan soru ise “Cehennem Taburu’na mı gidiyorsun? “ olmuştur ki bu bütün moralimi altüst etse de zamanla moralim düzelmiştir. Ek olarak bu kışlanın bu adı almasının sebebi, eskiden olan zor şartlardan kaynaklı bir kaç olaydan ibarettir ki şimdilerde, yani bu günlerde şartlar çok daha iyi durumdadır.

Kıbrıs'ta Askerlik Yapmak 2018
Kıbrıs’ta Askerlik Yapmak 2018

Yazıma tamamen giriş yapmadan önce, Kıbrıs’taki askeri ortamların kışladan kışlaya, hatta bölükten bölüğe değişmekte olduğunu söylemem gerek. Bu yüzden ben, genel bir anlatım yapacağım. Sadece buraya geldiğinizde, benim yaşadığıma ve gördüklerime benzer neler göreceksiniz bunlardan bahsedeceğim. Hadi başlayalım.

Kıbrıs Askerlik Yol İzni Ne Kadar ?

Öncelikle Kıbrıs için verilen yol izinlerinden bahsetmekte yarar var. Kıbrıs yol izni ne kadar diye pek çok soru soruluyor. Yol izni konusunda uygulanan kural her yer için aynıdır. Eğer ikamet ettiğiniz yer ile gideceğiniz yer arası 900 km’den fazla ise 3 günlük bir yol izni alırsınız. Daha az ise 2 Günlük bir yol izni alacaksınızdır. Bu Türkiye’deki her yer için geçerlidir. Ben İstanbul’da ikamet ettiğim için aldığım yol izni 3 gündü. Adana’lı arkadaşım ise 2 gün aldı. Burada önemli ikamet ettiğiniz bölge ile askerliğinizi yapacağınız yer arasındaki KM’dir.

Kıbrıs’ta Askerlik Yapmak – Kıbrıs’a Geliş

İlk önce Ercan Havalananı’na iniş yaptığınızda, askeri kısımdan giriş yapmayı unutmayın. Bazı arkadaşlar sivil kısımdan giriş yapmayı denemiş, başarılı olmuşlardır da ancak askeriyeye tek başına giriş yaparken sıkıntılarda çekmişlerdir. Hani burada arkadaşlar var onlarla önce gezeyim vs. derseniz bu biraz zor, gerçekleştirseniz de sonraki teslim olma kısmında azar işitme ihtimaliniz de yüksek. Yani size kalmış.

Sizi havaalanının KTM bölgesine, yani sizi bir süre bekletecekleri bir askeri bölgeye alacaklar. Buradan birliklerinize dağıtıma gitmeyi bekleyeceksiniz. Ne zaman geldiğinize göre bekleme süreniz değişecektir. Ben Sabah 8 gibi iniş yaptım ve ancak akşam 5 gibi kendi birliğime teslim olabildim. Bu yüzden yanınızda yiyecek getirmeyi, en azından sizi tok tutacak bisküvi vs. getirmeyi unutmayın.

Birde eklemekte fayda var, kendi birliğiniz haricinde başka bir yere de gitme olasılığınız var. Bu şöyle oluyor. Sizi alıyorlar ve önce kayıt için tümene götürüyorlar. Tümen tüm askerlerin ilk gittiği ana bölgedir. Eğer mesleğiniz tümende veya başka bir yerde ihtiyaç duyulan bir meslekse, farklı bir yere gitme ihtimaliniz olur. Yada gideceğiniz yerde yer yoksa, sizi tümende KTM koğuşlarına alırlar ve orada artık kaç gün bekleyeceğiniz belli olmadan beklersiniz. Yine askerlik yapar, işler güçlerle uğraşırsınız ama sizin için bir yer açıldı mı da gidersiniz. Bazı arkadaşlarda kendi birliklerine gidip, sonradan mesleği gereği ihtiyaç duyulan bir yere emir ile de gidebilir. Kafanız karışmasın, bir kaç haftada yeriniz oturur veya hemende yerinize yerleşebilirsiniz.

Kıbrıs’ta Askerler İçin Şartlar Nasıl?

Bu en çok sorulan sorular arasında başı çeken bir soru. Kıbrıs’ta Askerlik Yapmak demek, tatile geliyorsun diyen arkadaşlarınızı anarak küfretmek demekti eskiden. Ancak şimdi yine küfrediyorsunuz ama şartlar artık iyi, bu konuda çok sıkıntınız olmasın. Ancak acemi birliklerinizi arayacaksınız orası ayrı. Şunu ilkten söyleyeyim. Eğer Kıbrıs’ta, Tümende iseniz şartlarınız çok iyi olacaktır. Temiz ve her türlü ihtiyacınızı giderebileceğiniz olanaklara sahipsiniz. Diğer yerlerde ise bu konu değişiklik gösteriyor.

Su sıkıntısı yok. Artık sular eskiden anlatıldığı gibi pis, tuzlu vs. değil. Türkiye’den gelen su ile sıkıntı ortadan kalktı. Su hala içilebilir değil ancak temiz. Sussuz falanda kalmazsınız, daima kantinlerinizde koli koli ucuza su, çay, kahve alabilirsiniz. Banyolar’da güzeldir. Duş günlerinizde ve her gün sabah duş alabilirsiniz. Bazı yerlerde istediğiniz zaman duş alma imkanlarınız var.

Kimi yerler daha temiz, kimi yerler daha pistir. Ancak bu konuları komutanlarınız ile konuşarak halledebilirsiniz. Biz öyle yaptık. İlk geldiğimizde tuvaletler çok pisti, ancak bunu komutanlarımıza ilettiğimizde sağolsunlar hemen ilgilendiler ve yine bir nevi temiz tuvaletlere sahip olduk.

Yemekler konusu ise, ne çok iyi nede çok kötü. Yani doymak için yenir. Öyle yememezlik yapmazsınız. Bazen güzel çıkar, bazen çıkmaz. Bazen ise hiç yencek gibi olmaz ama oda yenir. Yani kısaca aç kalmazsınız. Yemezsenizde kantinde yersiniz. 3 öğünden illa biri yenir diyeyim 🙂

Kısaca, araştırıp bulduğunuz, Kıbrıs ve askerlik ile ilgili eski bilgiler artık geçerli değil. Korkmayın. Sadece ilk günler, acemilikteki olanaklarınıza alıştığınız için biraz size değişik, zor gelebilir. Ancak sonradan yine idare eder diyeceksiniz.

Spor ve Denetim Konusu

Kıbrıs’ta Askerlik Yapmak denince yine akla spor ve denetim konusu gelir. Öyle eskilerin dediği gibi götünüz çıkana kadar spor yapmazsınız. Zaten sürdüğü bir saattir. Oda sizi zinde tutar. Mesala ben 63 kiloydum. Döndüğümde 69 kiloydum ve vücut yaptım. Zaman zaman kendimde spor alanlarına gidip spor yapıyordum.

Denetimler yılda bir iki olabiliyor. Spor bu yüzden önemli. Sizden 8 barfiks, 30-35 şınav, 40 mekik gibi sayıları tutturmanız istenir. Çalışarak yapılabilir ancak çok kilolu veya güçsüz arkadaşlardan da en azından mücadele etmesi beklenir. Hani yapamadın öldün çık yoktur.

Kötü Şartlar

Her şey şans aslında. Kötü şartlar denince olanaklar açısından bir sorun yok. Sadece eğitimi çok yoğun olan birlikler olabilir. Buda sizin şansınıza. Biz biraz daha rahatken, yan tarafınızdaki diğer birlik sizin 5 katınız daha fazla yorulabiliyor. Buda komutanlara göre değişir. Yinede kafanızda ” aha sıçtık “düşüncesi olmasın, rahat olun. Ben ne arkadaşlar gördüm zayıf, güçsüz. Şimdi ise hayvan gibi şaapıyor 🙂

Kötü şartlardan biri de hava. Yazın çok sıcak oluyor. Ben Şubatta geldiğimde bile hava gündüz yakıyordu. Tam yazın çok çok fazla sıcaklar, bunalmalar sizi bekliyor arkadaşlar. Akşamları bir nevi serin ama gündüz alev atabilirsiniz. Neyse ki duşunuzu vs. alırsınız. Zaten yazları sizi çok fazla sıkmayacaklardır. Güneş ışınları ve etkilerinden kaçınmanız için istirahat süreleri uzun olacak. İnşaallah tabi, manyak bir komutana denk gelmezseniz 🙂

Genel Olarak Askerlerin Faaliyetleri

Açıkca söylemem gerekir ki Kıbrıs genel olarak özellikle kısa dönem arkadaşlar için pek iyi bir askerlik yeri değil. Türkiye’de durum nasıl bilmem ama burada genellikle uzun dönem askerler bir nevi daha rahat pozisyonlara geçerek şafaklarını atmakta. Belirli işlerde kısa dönem askerler görev alamıyor. Sadece yazıcılık gibi görevler çoğunlukla kısa dönemler için ayrılıyor. Bunun haricinde tabi bu durum kışladan kışlaya değişir ancak genelleme olarak doğru.

Tüm bunların haricinde OT FAALİYETLERİ adı altında neredeyse askerliğiniz bitene kadar ot yolma ihtimaliniz çok yüksek. Şanslı arkadaşlarınız belirli görevleri yaparken, sizlerde ot yolarak, taş taşıyarak, kum kürekleyerek zamanınızı geçirebilirsiniz. Kıbrıs’ta Askerlik Yapmak = OT FAALİYETİ. Çok şanslıysanız bazı yerlerde ot biçme makineleri ile bu iş yapılmakta. Benim gibi şanssızsanız ( Sonradan Yazıcı oldum tabi ) alet edevat ile manuel olarak günlerce ot yolmanız gerekebilir. Yaz ayının gelmesi ve ve sıcakların artmasıyla Kıbrıs’ın bunaltıcı havasında terli ve yorgun günler geçirmeniz olası. Ama üzülmeyin, alıştıkça ve genel duruma bakılınca rahatlayacaksınızdır. Bu faaliyetlerin tek karı, diğer görevli arkadaşlarınıza nazaran yanınızda kendi devreleriniz ile daha fazla kaynaşmanız mümkün. Ayrıca diğer arkadaşlarınızın işleri akşam 7,8’lere uzarken sizin 5 dedi mi günü bitirmeniz. Yanlış yapma ihtimalinizin veya azar işitme ihtimalinizin olmaması. Bu ve buna benzer konularda karlı tarafları da var denilebilir.

Ama yinede iş almaya çalışın ve görev sahibi olun. Yorgun argın günü bitirip, gece nöbetlerine gidip, ardından az uyku ile yine aynı yorgunlukla güne başlamak ilk zamanlarınızda sizi oldukça zorlayacak. Ama nöbet konusuda yerden yere değişiyor. Çok az nöbet tutma ihtimalinizde var.

Bunların haricinde çavuş, onbaşı gibi rütbelere sahip olamıyorsunuz bazı yerlerde. Bazı yerlerde ise direkt rütbe alabiliyorsunuz. Genelde bu gibi rütbeler uzun dönem askerlere verilmekte. Kısa dönem varsa da az gördüm açıkcası. Buradaki mantık şu ki, kısa dönem asker daha az süre için burada ve uzun vadeli görevlere onları atamak gereksiz. Bu yüzden uzun süre askerlik yapacak askerlere işleri vererek, sürekli değişimlerden kaçınıyor komutanlar. Kısaca burada gelirim ve çavuşluk yaparım diyorsanız, maalesef bu düşük bir ihtimal.

Genel Kıbrıs’ta Askeriye İçinde Telefon Kullanımı

En çok merak edilen konular arasında Kıbrıs’ta telefon nasıl kullanılır, askeriye içinde rahat mı gibi konular var. Bunlara biraz açıklık getirmek istiyorum.

  • Kıbrıs’ta Türkiye’den Getirilen Hat Kullanılabilir Mi ?

Kullanılmıyor. Burada yeni bir hat almanız gerekmekte. Havaalanında indiğinizde görevliler size hat almanız için yardımcı olacaklardır. İçeride hat satan yerler mevcut. Türkiye’ye oranla biraz pahalı ve dk, internet verilen paraya oranla daha az olsa da burada sizi idare edecektir.

  • Türkiye’den Getirilen Telefon Kıbrıs’ta Kullanılabilir Mi ?

Kullanılabilir. Ancak 90 Gün sonra kapanma ihtimali vardır. Kapanmasının ardından açtırmak için çarşı zamanında telefonculara gelerek telefonunuzu açtırabilirsiniz.

  • Android Telefon Kullanımı Kıbrıs’ta Rahat Mı ?

Bilindiği üzere kameralı ve android telefonlar askeriyede yasak. Tabii bazı yasaklarda bazı durumlarda es geçilebiliyor ve buraya gelen insanlar gerek zaman geçirmek, aileleri ile görüşmek vs. gibi durumlar için android kullanmak istiyor.

Telefon konusu askeriyeden askeriyeye değişiyor. Kimi yerlerde daha çok sıkı olurken bu konuda  kimi yerlerde daha az sıkı oluyor. Ancak genel olarak telefon burada kullanılıyor. İşinizi bilir ve bunu kimsenin, özellikle de rütbelilerin gözüne sokmazsanız telefonunuzu kullanabilirsiniz. Ancak şu da var ki telefon yakalatmak min 7 gün askerliği uzatma ihtimalini doğurabiliyor.

Kıbrıs’ta Asker Maaşları

Kıbrıs’ta asker maaşları 2018 yılı itibariyle 198 TL’dir. Bu para sigaranıza ve aylık kantin alışverişinize yeter. Ancak çarşı masraflarınızı karşılamaz. Bir çarşıya çıkışınızda min. 50TL gözden çıkarmak gerek.

Lefkoşa ve Girne Hakkında

Ben Lefkoşa’daydım. Girne’yi de gezdim. Çarşılarınıza çıkarsınız. Herhangi bir sorun yaşanırsa da çarşılar o hafta kitlenir. Kimi bölükler bazı olaylardan dolayı iki haftada bir çıkar. Bazıları ise benim gibi her hafta çıkar. Bu bölüğünüzün ne kadar sorunsuz bir bölük olduğuna bağlıdır.

Lefkoşa’da Vakıflar Çarşısı’nda ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirisiniz. Şapkanızdan botunuza, pijamanızdan isimliğinize, armanıza, defter, fener, kilit vs. A’dan Z’ye her şey Vakıflar Çarşısı’nda bulunur. Kısmen uygundur Lefkoşa. Türkiye arasında dağlar kadar fark yok ancak nerede yediğiniz ve alışveriş yaptığınız da önemli. Sadece Marketlerdeki eşyalar Türkiye’ye oranla daha pahalıdır.

Son Olarak

Kıbrıs’ta Askerlik Yapmak konulu yazımın sonuna geldim. Yine sorularınız olursa yorum yapınız. Bazı arkadaşlar yerlerini soruyorlar ancak kendi bölüğüm harici bildiğim bölükler çok az. Bu yazımda ancak genel şeylerden bahsettim. Daha özel olarak şu bölükte ne var ne olur vs. gibi soruları malum bilmediğim için cevaplayamam. Ancak genel olarak yaşayacaklarınız bunlar. Amacım ilk gittiğinizde biraz bilginiz olması ve neler ile karşılacağınızı bilmeniz.

Tez zamanda askerlikleriniz biter ve benim gibi rahatlarsınız inşaallah. Allah kolaylık versin hepinize. Sağlıcakla gidin ve gelin.

213 Yorumlar
  1. byteadam diyor

    Maalesef pek bilgim yok.