Kerem Uzun Kimdir ve Neden YBS?

Merhaba, ben Kerem Uzun, 1993 Yılında Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde dünyaya geldim.  Memur bir ailenin dört cocuğunun en küçük üyesiyim. 1998 yılının sonlarına doğru ailemin İstanbul’a taşınması ile memleketimdem ayrıldım ve İstanbul’un Sultanbeyli ilçesinde yaşamaya başladım.

Kerem Uzun
İlk ve Orta Okulu Sultanbeyli Merkez İ.Ö.O’nda, Liseyi de Sultanbeyli Mehmet Hüsnü Özyeğin Lisesinde 2010 yılında sayısal bölümü mezunu olarak tamamladım. Ardından hız kesmeyerek üniversiteye hazırlanma işine koyuldum. Hayalimde Yazılım Mühendisliği olmasına rağmen o zamanki kapasitem ve dar bir alana sıkışmış olan düşüncelerim sebebi ile iki kere girdiğim üniversite sınavında başarısızlıklarla karşılaştım. Ergenlik döneminin verdiği sıkıntıların ve ülkemizdeki yetersiz Rehberlik hizmetinin de bu konuda etkisi olduğunu söyleyebilirim.

Rehberlik ile ilgili ufak bir anım :

 • Kerem Uzun, sıra sende oğlum. Hangi bölümleri tercih etmek istiyorsun? 
 • Hocam, Yönetim Bilişim Sistemleri Hakkında bilgi alabilir miyim?
 • Hmmm, masa başı büro işi bir bölüm. Birazda bilgisayarla alakalı.

 2012 yılında tekrar sınava hazırlanmaya başladım ancak bu sefer sadece sayısal olarak değil, umudumu kaybetmem neticesinde TM bölümünden de sınava girdim. Zira artık kafamda “ At kapağı yeter “ düşüncesi oluşmasından dolayı TM’den de herhangi kendi halinde bir bölümü de okuyabileceğimi düşündüm (Türkçe-Matematik Bölümünü küçümsememden değil, Türkçe ve Matematikte oldukça iyi olmamdan dolayı). Diğer yılların aksine son girdiğim bu sınavda daha iyi puanlar alsam da istediğim bölüm için yeterli olmamıştı. TM olarak ise beklediğimin aksine, birazda Türkçe ve Tarih bilgimin yardımı ile gayet iyi bir puan aldım. Bunun akabinde TM bölümlerini araştırmaya başladım. Uzun araştırmalarımın sonucunda Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü ile karşılaştım. Daha önceden bu bölümü bildiğim halde üzerinde pek fazla durmamıştım. Zira Rehber hocalarımız bu bölümü ‘Büro Sekreterliği ‘ ile karıştırmış ve bu yönde bize bilgi vermişti. Kendi araştırmalarım sonucunda Yazılım Mühendisliği olmasa bile, Bu bölümün İşletme ve Bilgisayar Mühendisliğinin mükemmel bir karışımı olduğunu öğrendim. Bu bölümün insan ve bilgisayarlar arasında kurduğu bağlantı beni  cezbetmiş, bunun akabinde de umutlarım yeniden yeşermişti.

Yeniden gelen umutlar ve kurulan hayaller ile birlikte, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü benim kurtarıcım olmuştu. Lakin yine de aklımda birkaç soru işareti yok değildi. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Türkiye şartlarında daha tanınmayan yeni bir bölümdü ve bu bölüm hakkında çok az bir bilgi vardı. Her şeye rağmen, bölüm yeni bile olsa bu alanda çalışmanın ve kendimi geliştirmenin, benden sonraki okuyacak arkadaşlar için bir köprü görevi görebileceğini düşündüm. Teknolojinin hızla ilerlemesi, ülkemizin gelişmekte olması ve yine ülkemizin teknolojiye olan açlığı ileriki zamanlarda Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünü üst noktalara taşıyacağı inancına vardım. Tabii ki ilk tercihime Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünü ekledim

YBS bölümü için en zor kısım üniversite tercihi olmuştu. Bunun için biraz daha araştırma yaptım. Zira bu tür bölümlerde alt yapı çok önemliydi. YBS Bölümünü ilk açan üniversitenin Boğazici Üniversitesi olduğunu öğrendim. Ardından da Sivas Cumhuriyet Üniversitesinin bu bölümü açtığını, eğitim olarak da kaliteli olduğunu öğrendim.  2012 yılında pek çok üniversite bu bölümü yeni açmıştı. Bende puanıma göre en iyi yerin Cumhuriyet Üniversitesi olacağını düşünerek ilk tercihime Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nü yazdım. Şu an 4. Sınıf öğrencisi olarak yaptığım tercihten hiç pişman olmadığımı belirmek isterim. Türkiye şartlarında ve Anadolu Üniversitelerinin yeterliliği göz önüne alındığında, Cumhuriyet Üniversitesi’nin Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü benim için gayet verimli oldu. Tabii eklemekte yarar var ki sonraki senelerde deniz kenarında açılan YBS bölümleri aklıma girmedi değil 🙂

(Mezun olmam ve farklı tecrübeleride aktaracak olmam nedeni ile buyazı yakın zamanda güncellenecektir – Kerem Uzun. )

Şimdi yıl 2016. İlk iki yılımı laylaylom ile geçirip 3.Sınıfta aklımı başıma getirdim ve derslerimi toparlayıp son sınıfa kadar geldim. Mezuniyet telaşı ve son sınavlar ile boğuşurken kendimi geliştirmeye devam ediyorum. C#,Andorid, ASP.Net, PHP ve dahası konularda çalışmalarım sürüyor. Bu çalışmalarımı da byteadam adlı bu blogumda sizlerle paylaşıyorum. Bu paylaşımlarım da aynı zamanda benim için hem bilgilerimi pekiştirme, hem de bir şeyleri insanlara anlatabilme becerimi geliştiriyor. Blog yazmak, insanlara paylaşımda bulunmak ve bilgilerinizi dünyaya açmakta ayrı bir zevk. Her arkadaşımızın bu zevki tatması kanaatindeyim.  Yeni şeyler öğrenmekten, hiç bitmeyecek olan teknolojinin derin sularında yüzmekten aldığım zevki sizlere tarif edemem. Hayal gücü ve teknolojinin birleşmesi ile birlikte bize sunulan dünya o kadar büyük ve anlamlı ki, bunu gerçekten tatmak ve tecrübe etmek gerektiğini düşünüyorum.

Şimdilik bu kadar… Biraz Kerem Uzun kimdirden, biraz da bu bölümü neden tercih ettiğimden bahsetmek istedim. Her sene olduğu gibi bu yılda genç adaylar üniversite sınavında girecekler ve aldıkları puanlara göre tercihler yapmaya çalışacaklar. Umarım bu küçük yazım bazı arkadaşlarımız için bir yol teşkil eder. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünü seçmek isteyen arkadaşlar, bu yazının altında düşüncelerini veya sorularını paylaşabilirler.

Sağlıacakla Kalın 🙂

Kerem Uzun / byteadam

6 Yorumlar
 1. Aozc diyor

  Merhaba şuan mezunsunuz sanırım bi işe girdiniz mi ve hangi alana yöneldiniz ?

  1. byteadam diyor

   Merhaba. Daha mezuniyette ilk yılım ve hali hazırda sabit bir yerde çalısmıyorum. İş hayatına girmeden önce ingilizce eğitimi alabilmek için yurt dışına çıkmaya hazırlanıyorum. Bunun haricinde boş zamanlarımda çeşitli kurumlara web siteleri yapıyorum ve destek veriyorum. Asp.net ve PHP bölümümüzün bize kattığı artılardan diyebilirim. Geri dönüşü maddi açıdan iyi olabiliyor. Ancak yere sağlam basmak ve kariyer planlamamı iyi yapmak adına zaman kaybetmeden ingilizce öğrenmeyi hedefliyorum şuan. İleriki zamanlarda iş deneyimlerimi blogumda paylaşacağım.

 2. ahmet diyor

  Merhaba,
  Boğaziçi dışında vakıf/devlet farketmeksizin YBS’yi nerde okumalıyız sizce?

  1. byteadam diyor

   Bu soruyu bundan 3 yıl önce sorsanız Cumhuriyet Üniversitesi derdim. Zira verilen dersler, diğer ünilere göre daha fazlaydı. ABAB, SAP, Mobil Programlama, Oracle Sql, İnternet Programlama (Html, Css, Asp.net, PHP) Photoshop ve Flash, Logo Muhasebe gibi pek çok ders var ve diğer ünilerde çoğu yoktu. Ancak şimdi pek çok ünide bu bölüm açıldı ve gelişmeye başladı. Şimdi vereceğim cevap ise okutulan derslere göre üni araştırman olur. Bazı üniler çok basit ve yüzeysel geçer, derslerde pek ise yaramaz. Bazıları ise daha geniş yelpaze sunar. Bu yüzden her üniyi iyi araştırmanı tavsiye ederim. Benim hepsi ile ilgili bir bilgim yok maalesef. Pek çok mezununda yoktur zira gerek duymadık. Araştırmanı, en azından ders programlarını incelemeni tavsiye ederim.

 3. cengiz diyor

  Merhaba ben bir süredir Abap ile ilgileniyorum hatta bir kitap aldım ama çokta bir şey anlayamadım daha doğrusu nereden başlayacağımı bilemedim, piyasada türkçe kaynak sıkıntısı var çünkü birde Abap kod yazmadan ziyade belli sabit standart işlemleride var kod 2. seçenek bence (Örn:ALV,bapı,se30runtıme vs…….) siz bu konuda bana nasıl yardımcı olursunuz teşekkürler..

  1. byteadam diyor

   Abap için internette de kitaplarda da kaynak sıkıntısı çok fazla. Kitaplarda incelediğim üzere yetersiz geldi. Abap ile ilgilenmesem de okul dönemlerimde çalışmak zorunda kaldığım için araştırmıştım. Bu işi en iyi öğrenmenin yolu ya ” iyi bir ” kurs ya da ufak bir stajdır. Kendi başınıza ingilizce seviyeniz iyi durumda olmadıkça bir yere gelmek oldukça uzun zaman alacak. Sadece bunları söyleyebilirim. SAP konusunuda araştırmanızı, modülleri incelemenizi de tavsiye ederim.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.