IELTS SINAVI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Bu gün sizlere  yurt dışına çıkabilmek için hazırlandığım IELTS Sınavı hakkında bilgiler vereceğim . IELTS’i kısaca tanıtacağım ve sınav içeriği hakkında araştırmalarımdan edindiğim bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağım. Önceden sınav hakkında bir bilgiye sahip olmak hiç olmamaktan daha iyidir kanımca.

ielts sınavı

IELTS Sınavı iki kısma ayrılıyor(General Training, Acedemic) ve ben, doğal olarak kendi gireceğim General Training yani Genel Eğitim kısmına değineceğim. Genel sınav göçmenlik ve çalışma başvuruları için kullanılıyor. Akademik ise eğitim almak isteyenler için olan bir sınav. Tabii bu makalenin sınava girdikten sonra yazılması daha uygun olabilirdi ancak genellikle bu sınav ile birlikte vize başvuruları hazirandan sonra yapıldığı için şimdiden araştıran arkadaşların bu makaleden yararlanabileceğini düşündüm. Zira her ne kadar internet ortamında pek çok bilgi bulunsa da bunlar parça parça olduğu için istediğimiz bilgilere ulaşmak çok fazla zaman almakta. Bende bu bilgileri toparlayarak sizlere aktarmak istedim. Ve tabii ki sınavdan sonraki deneyimlerimi de yine byteadam’da paylaşacağım. Öncelikle bu sınavın ülkemizde Denkliği ve Eşdeğerliliğinin 2014 yılında kaldırıldığını üzülerek söylemek isterim. 2014 yılından önce IELTS ‘in eşdeğerliliği vardı ancak 2014 yılından sonra bu durum ortadan kalkmış oldu. Yani eskiden TOEFL, YDS gibi sınavlar arasında yer alıyordu ve artık almıyor.

Konumuza dönecek olursak, IELTS Sınavına girme kararını Yeni Zelanda’da kısa süreli de olsa göçmenlik vizesi alabilmek ve çalışabilmek için verdim. Hem çalışmak ve hem de İngilizcemi geliştirmek için IELTS Sınavı benim için bir fırsat oldu diyebilirim. Neden Yeni Zelanda sorusuna girmek istemiyorum ancak Lord Of The Rings diyerek bunu ucundan cevaplayıp geçiyorum. 🙂

 

IELTS ( Uluslar Arası Dil Yeterlilik Sınavı) NEDİR?

IELTS  dünyada en çok geçerliliği kabul edilen sınavlardan biridir. Yurt dışında çalışmak, gezmek, yaşamak, eğitim almak için İngilizce yeterliliği isteyen ülkelerin kabul ettiği tek sınavda diyebiliriz. Bu ülkeleri  Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere olarak sıralayabiliriz.

IELTS Sınavı ile ülkemizde sadece Britishcouncil ilgilenmektedir. Bu site üzerinden IELTS ile ilgili pek çok Türkçe ve İngilizce kaynağa ulaşabilirsiniz. Sınav tarihlerine bakabilir, hangi günlerin dolduğunu veya hangi günlerin boş olduğunu öğrenebilirsiniz. Şimdiden belirtmekte yarar var ki IELTS için giriş ücreti 500 TL dir.

Britishcouncil’in IELTS Sınavı ile ilgili sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

IELTS Sınavı Genel Olarak Hangi Aşamalarda Gerçekleşir?

IELTS, genel olarak 4 aşamada gerçekleştirilen ve toplamda iki saat kırk-elli dakika gibi bir sürede biten bir sınavdır. IELTS Sınavı, Listening (Dinleme), Reading (Okuma), Writing (Yazma), Speaking ( Konuşma) olmak üzere 4 aşamada gerçekleştirilir. Genellikle dinleme, okuma ve yazma sınavları aynı gün gerçekleştirilir. Konuşma sınavı ise sınav tarihinden birkaç gün önce veya birkaç gün sonra olabilir. Bu size önceden bildirilir.  Genel ve Akademik için aşamalar aynıdır ancak sınav içerikleri farklıdır. Genel Eğitim sınavında genellikle günlük hayattan, genel sorular gelebilmekte olup Akademikte ise biraz daha adı üzerinde akademik sorular gelebilmektedir. Ancak puanlama olarak bakıldığında örneğin Akademikten yapılan 10 soru, Genelden yapılan 10 sorudan daha fazla puan getirir. Ancak Denkliğin kalktığı göz önüne alındığında bunun pek bir önemi kalmamıştır.

IELTS – General Training Sınavının İçeriği Nelerden Oluşur?

Listening ( Dinleme )

Dinleme Sınavımız için 40 dakika gibi bir süre verilir ve görevli bir ses kaydı açar. Bu 40 dakikanın 10 dakikasında da sınav kağıdınıza cevapları geçirmeniz istenir.

Dinleme Kısmı da kendi içinde dört bölüme ayrılır. Bunlar Aşağıdaki gibidir.

Section One – Everyday Conversation ( Gündelik Konuşmalar )

Section Two – One Person Speaking ( Bir Kişinin Bir Konu Hakkında Konuşması)

Section Three – Conversation in an educational Situation ( Eğitim ile alakalı bir diyalog)

Section Four – Lecture on a general topic ( Genel Konu Üzerine ders, tartışma )

 

Reading ( Okuma )

Bu kısım üç bölümden oluşur ve 60 dk verilir. Okuduğunuz parçalara göre boşluk doldurma, karşılaştırma, Doğru ve Yanlış gibi sorular sorulur.

Section One – General e.g. a train schedule, filght information ( Uçuş Bilgisi, Bir Trenin Zaman Çizelgesi hakkında bir metin )

Section Two – Work – Related (İş ile alakalı bir metin, iş başvurusu, iş durumu vs. )

Section Three – A More complex text (Biraz daha karmaşık bir metin, bilimsel bir makale veya araştırma gibi )

 

Writing ( Yazma )

Yazma kısmı iki bölüme ayrılır ve iki ayrı konu hakkında, belirli kelime sayısınca bir mektup veya makale, görüş bildiren veya bir konuyu hakkında fikrinizi isteyen bir yazı yazmanız istenir.

Birinci Konu: 150 kelimeliktir ve 20 dk verilir. Burada genellikle bir mektup yazmanız istenir.

İkinci Konu: 250 kelimeliktir ve 40 dk verilir. Burada ise bir makale, bir konu hakkında fikir veya bir grafiği yorumlama üzerine bir yazı yazmanız istenir.

İkinci Konu biraz daha zor olduğu için daha çok puan getiren kısımdır.

 

Speaking ( Konuşma )

Bu kısım diğer sınavlardan sonra veya önce gerçekleştirilir. Sınava giren kişilerin yorumları genel olarak Allah neverdiyse doğru yanlış konuşmanız yönündedir.  Konuşma kısmı ise kendi içinde genel manada üçe ayrılır ve toplamda 11-14 dk gibi bir zamanda biter.

Birinci Kısım – Kendini tanıtma aşamasıdır.

İkinci Kısım – Siz veya Görevli bir kart çeker ve kartta yazan konu hakkında konuşmanız istenir. Bu iş biraz şansa kalmıştır. En son okuduğunuz bir kitaptan veya izlediğiniz filmden tutun para mı arkadaşlık mı gibi bir soruya kadar bir konuda konuşmanız istenir.

Üçüncü Kısım – Bir önceki kısımla ilgili size sorular sorulur ve karşılıklı tartışma içinde konuşulur. Neden böyle, neden şöyle düşündün vs. gibi.

 

Sınavımız genel hatları itibari ile bu şekilde gerçekleşiyor. Puanlama ise 9 üzerinden hesaplanıyor ve her bir sınavdan aldığınız puanın ortalamaları hesaplanarak genel bir puan elde ediliyor. Yurt dışına gidebilmek için Genel Testten en az 4.5 isteniyor ki sınavın kolaylığı bakımından ortalama bir İngilizce bilgisine sahip bir kişinin kısa bir çalışma ile birlikte alabileceği bir puan bu.

Şimdilik bu kadar, sınava girdikten sonrada sizlerle deneyimleri paylaşacağım. Sormak istediğiniz bir soru var ise yazının altına yorum bırakmanız yeterlidir. Başarılar dilerim.

byteadam

 

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.