İçerikten Öne Çıkarılmış Görseli Kaldırmak

İçerikten öne çıkarılmış görseli kaldırmak ve içeriklerimizi daha ön plana çıkartmak isteyebiliriz. Şahsen öne çıkarılmış görsellerin sadece anasayfada veya paylaşım yaparken gözükmesi benim için daha iyi. Bunun haricinde öne çıkarılan görselin içerik içinde kalabalık yapması pek hoşuma gitmiyor. Hatta bazı beğendiğim temalarda bile anlamsız bir biçimde kocaman kocaman içerik içine koyulan resimler, kullanıcıların içeriği rahat bir şekilde okumasını zorlaştırıyor.

İçrerikten öne çıkarılmış görseli kaldırmak için birkaç yöntem mevcut. Ancak bu temadan temaya değişebilen bir durum… Bazen hiçbir şekilde bu içerikleri kaldıramadığımız durumlarda meydana gelebiliyor. Yine de merak etmeyin, daha garanti bir yöntemimiz daha var, kod içinden öne çıkarılan görseli kaldırma işlemi yapılamasa da CSS ile de geçici bir çözüm yapabiliyoruz.  

İçerikten Öne Çıkarılmış Görseli Kaldırmak İçin Birinci Yöntem

Eğer tema ayarlarından öne çıkarılmış içeriği yazı içinde gizle ve benzeri bir ayar kısmı bulamadıysanız daha fazla araştırmayın. Bu tür ayarlar çoğu temada bulunmayabiliyor (Kendi temamın altını üstüne getirmiştim ).

Yapacağımız işlem oldukça basit. Genelde bu resimleri yazı sayfalarımıza getiren bir kod vardır.

has_post_thumbnail

post-thumbnail veya post_thumbnail

Bu kodlar genelde functions.php dosyası içerisinde bulunurlar. Bu dosya sitemizin tüm fonksiyonlarını tutar ( hadi canım 🙂 ) Yani çağırılan php kodları burada tutulur. İçeriğimizin içindeki öne çıkarılan görseli çağıran bir kod vardır, yukarıdaki kodlar bu işe yarar. Bunları silin ancak silmeden önce yedek almayı unutmayın. Functions.php dosyası içinde bu kodu bulamadıysanız o zaman single.php dosyasına bakabilirsiniz.

Kodları buldunuz, sildiniz ancak hala görseller yazının içerisinde gözükmeye devam ediyor. O zaman merak etmeyin daha garanti bir yol var.

İçerikten Öne Çıkarılmış Görseli Kaldırmak İçin İkinci Yöntem

Öne çıkarılmış görselleri kaldırmak için ikinci yöntemimiz daha basit. Ancak bu yöntem ile tamamen kodları vs silmiyoruz, sadece CSS yardımı ile içeriklerimizin içinden bu görselleri gizliyoruz. Kodları ve bu kodları nerelere yazacağımızı resimler ile anlatacağım.

1- Herhangi bir içeriğinizin içindeki Öne Çıkarılmış Görselinize sağ tıklayarak incele diyin. Bu işlemi Google Crome üzerinde yapmanız daha yararlı olacaktır, zira daha kullanışlı.

İçerikten Öne Çıkarılmış Görseli Kaldırmak

Resmin üzerine tıklayıp incele demenizin ardından resimde de gördüğünüz üzere post_thumbnail adlı kodu göreceksiniz. Bu kodun üzerinde tıkladığınızda ise sağ tarafta CSS düzeltmeleri için gerekli olan sınıflarını göreceksiniz. 2 nolu kutucuktaki kod adları değişiklik gösterebilir, önemli değil. 2 nolu kutucuğun içinde bulunan kodları kopyalayın.

2- Ardından artık kendi CSS kodlarımızı yazarak görseli gizleme işlemine geçebiliriz. Aşağıdaki resimde gözüktüğü gibi Görünüm sekmemizden CSS’i Düzenle kısmına tıklıyoruz.

İçerikten Öne Çıkarılmış Görseli Kaldırmak 2

Karşımıza aşağıdaki gibi bir Özelleştirme sayfası gelecek. Buradaki sayfa ile birlikte bu yöntem ile birlikte temamızın pek çok yerini değiştirebiliriz. 

İçerikten Öne Çıkarılmış Görseli Kaldırmak 3

Kodları yukarıda gördüğünüz gibi ayarlayın. Visibility özelliği resmi içerikten gizleyecek. Height ile de bu resme ayrılmış kısmın boyutunu sıfırlıyoruz ve işlemimiz tamamlanıyor. Son görünüm aşağıdaki gibi olacaktır.

İçerikten Öne Çıkarılmış Görseli Kaldırmak 4

Elimden geldiğince bu sorunun çözümü için iki yoluda anlatmaya çalıştım. Eğer makalemi beğendiyseniz lütfen yorum bırakınız. Kolay gelsin 🙂

7 Yorumlar
 1. gzz diyor

  yardımcı oldu teşekkürler

 2. Ece diyor

  Hem sayfayı sosyal medyada paylaşırlen resimler görünse hemde sayfa da görünmese ne iyi oludu dimi? 🙂

  1. byteadam diyor

   Tam olarak soruyu anlamadım maalesef 🙂

 3. mehmet diyor

  2.yöntem çözüm oldu çok sağolun hocam aramadığım yer kalmamıştı

  1. byteadam diyor

   İşinize yaramasına sevindim. Teşekkürler yorumunuz için 🙂

 4. Kerim diyor

  Benim temamda content.php içerisindeki şu kodda herhangi bir silme işlemi yapmadan sorunu çözdüm.

  KOD: if ( has_post_thumbnail() && get_theme_mod( ‘wpex_blog_post_thumb’, false ) ) : ?>

  Kodun sonunda yer alan kısım “true” şeklindeydi. Yani öne çıkan görseli yazı içerisinde göster diyordu. Bu kısmı “false” yaparak öne çıkan görseli yazı içinde kapatmış oldu. İşinize yarar umarım.

 5. Ercan diyor

  Merhaba, blog sayfalarında görsel ve yazı özetini listelemek istediğimde görsel yazının üst sol tarafında duruyor, ancak yazının sol tarafında görünmesini istiyorum, bunu nasıl yapabilirim. Wp de aynı temanın bir başka versiyonunda durum böyleydi ama temayı değiştirince üste geldi resimler. Sanırım resim boyutlarıyla ilgili bir durum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.