WordPress Temasına Paralaks Efekti Eklemek

WordPress'e Parallax Efekti Nasıl Eklenir

Herhangi bir WordPress temasına Paralaks Efekti eklemek isteyen arkadaşlarımız için bir makale hazırladım. Parallax efekti, arkaplanda bulunan bir resmin ön planda bulunan içerikten daha yavaş kaydırılarak oluşturulan bir efekttir. Göze gayet hoş gelen bir görüntüsü vardır ve sitenize şıklık katar. Bu yazımda Paralaks Efektini WordPress temanızda nasıl kullanabilirsiniz, eklentili veya eklentisiz nasıl yapılabilir anlatmaya çalışacağım.

WordPress Temasına Parallax Efekti Eklemek

Paralaks Efekti Nedir ?

Paralaks efekti, arka plan öğesinin ön plan içeriğinden daha yavaş ilerlediği modern bir web tasarım tekniğidir. Bu efekt arkaplan görüntülerine derinlik katar ve üzerindeki elementlerle arkaplanı etkileşimli hissettirir. Paralaks efektini özellikle açılış sayfalarınızda kullanabilirsiniz. Ana sayfanızdaki farklı bölümleri Parallaks efekti yardımıyla ayırıp, her bölüm için göze hoş gelen ayarlamalar yapabilirsiniz.

Normalde pek çok ücretli temada Paralaks efekti hazır olarak gelir. Ücretsiz temalarda genelde yoktur. Bu yüzden genellikle Sayfa Oluşturucu Eklentileri ile birlikte Paralaks efektimizi kullanabiliriz.

Şimdi WordPress’e Parallax efekti nasıl eklenir, eklentili ve eklentisiz olarak nasıl yapabiliriz buna bir göz atalım.

WordPress Temasına Paralaks Efekti Eklemek – Eklentiyle 

Bu yöntem ile temanıza herhangi bir kod eklemeyi gerektirmez. Çoğu kullanıcı için kolay bir yöntemdir ve hemen uygulanabilir.

İlk olarak Advanced WordPress Backgrounds eklentisini WordPress sitenize eklemeli ve etkinleştirmelisiniz.

Etkinleştirmenizin ardından Paralaks efekti eklemek istediğiniz sayfaya gidin ve düzenle diyin. Eğer herhangi bir sorun olmadan eklentiyi etkinleştirdiyseniz araç çubukları arasında eklentinin düğmesini göreceksiniz.

Düğme üzerine tıkladığınızda yüklemek istediğiniz arka plan için ayarlar sayfası açılır.

Öncelikle arka planınız için bir resim seçmelisiniz ve ardından ” Strech “ seçeneğine bir tik atmalısınız.

Kullanmak istediğiniz resmi seçmek için ” Select Image “ butonuna tıklayın. Arkaplan resminizin büyük boyutlarda, kaliteli olmasına özen gösterin. Yoksa resminiz kötü ve kalitesiz, pikselleri belli olacak şekilde gözükebilir.

Bunun ardından Parallax kısmında bir Paralaks türü seçmelisiniz. Denemek isteyebileceğiniz çeşitli stiller mevcut. En sık kullanılan Paralaks efekti kaydırma efektidir. Yani ” Scroll “ seçili kalabilir. Devam etmek için ” Insert “ butonuna tıklayın.

Eklenti yazılarınızın arasına kısa bir kod ekleyecektir. Paralaks efektinizin nasıl göründüğünü görmek için en son olarak sayfanızı görüntüleyebilirsiniz.

WordPress Temasına Paralaks Efekti Eklemek – Eklentisiz

Bu konuyu ayrı bir makale olarak yazdım. Zira hem WordPress için hem de farklı web siteler içinde bu yöntem kullanılabilir. Bu yüzden farklı bir kategori altına almak daha doğru olur diye düşündüm. Makaleye ulaşmak için Tıklayın.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.