Gerçekçilik Algımızı Değiştiren Oyun Motorları

Oyun Motorları ve Oyunlar… Hayatımızın her alanını neredeyse tüm gerçekçiliği ile saran sanal dünyanın meyveleri. Bilgisayarlarımızdan telefonlarımıza kadar her türlü cihazda bazen eğlenmek, bazense zaman geçirmek için belki de saatlerimizi harcadığımız bu gerçekçilik algımızı değiştiren oyunların temelinde ne var hiç merak ettiniz mi?

Bilgisayar oyunları nasıl yapılıyor sorusundan ziyade, bu oyunlara bu gerçekçiliği ne veriyor diye sormak daha iyi olabilir belki. Zira her oyunun tabanında, ona yaşayan bir gerçekçilik katan oyun motorları bulunur. Yani kodlamaların dışında, oyun içinde etkileşime girdiğimiz dağlardan taşlara, evlerden arabalara kadar her obje oyun motorlarının desteği ile oluşmakta. Aslında bir oyunun kalitesini, görselliğini etkileyen tamda bu oyun motorlarının gücüdür.

Bu oyun motorları ile birlikte tasarımcıların hayal gücü birleştiğinde ise işte karşımıza bu enfes görüntüler çıkıyor. Işıkların yansımasından, renklerin dağılımına ve tanıdığımız neslerin gerçek görüntüsünü verebilmesi için yapılan tüm çalışmalar bu oyun motorları üzerinde incelikle tasarlanıyor. En ilkel hali ile Paintte resim çizer gibi, bu videolarda ve resimlerde gördüğümüz görüntüler üzerinde çalışılıyor. 

bilgisayar-oyuni-yapma

CryEngine ve Unreal Oyun Motorları

Piyasada pek çok oyun motoru bulunmakta. Bunlardan başlıcaları herkesin yakından tanıdığı ve bizzat oynadığı Cyrsis serisinin oyun motoru CryEngine ve pek çok ünlü oyunun temelinde yatan Unreal oyun motorunu. Tabii ki bu motorlar arasında kullanım olarak farklar mevcut. FarCry ve Crysis’den hatırlayacağımız gibi CryEngine motoru biraz daha doğal yaşam, orman gibi alanlarda bana göre bir tık önde. Unreal ise gerçekçiliği biraz daha modern yaşamda yakalıyor diyebilirim. Tabii ki yine bu görüş kullanıcıdan kullanıcıya değişmekte. Unreal mi yoksa CryEngine mi sorusu, C# mı yoksa Java mı diye sormak ile aynı bana kalırsa.

bilgisayar-oyunlari-nasil-yapilir

Unreal ile yapılan yukarıdaki bu tasarımın ne kadar gerçekci olduğunu görebiliyorsunuz. 3 boyutlu gözlükler ile bu odada dolaştığınızı ve objelere temas edebildiğinizi düşünün. Artık günümüzde bu mümkün hale gelmeye başladı diyebiliriz. Zira bu tür bir sanal gerçekçilik, gözümüze yerleştirdiğimiz bir gözlük ile birlikte bizi tamamen içine alabilir boyutta. Zihnimiz gerçek ile sanalı ayıramayacak kadar ileri bir teknolojiye maruz kalmak üzere. Tabii bu maruz kelimesini iyi anlamda kullanıyorum 🙂

bilgisayar-oyunlari-min

Yukarıda gördüğünüz kare ise CryEngine Motoru ile oluşturulmuş. Gerçekçiliği ve doğanın renklerinin birlikte tasarlandığı bu görsel CryEngine Motorunun bizlere sunabileceği sanal dünyanın sadece binde biri. Sizlerinde bu tür yapımlara ilgisi var ise merak etmeyin, çoğu oyun motorunu ücretsiz olarak indirip kullanabilir, internetteki eğitim videolarından çalışarak kendi mekanlarınızı ve sahnelerinizi tasarlayabilirsiniz. Zira artık bu tür yapımlarda kullanılan her obje zaten oyun motoru içinde bulunuyor. Basit anlamda da olsa ilgilenebilir ve araştırma yapabilirsiniz. Gerisi sadece sizin yaratıcılığınıza kalmakta. 

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.