En İyi Kore Dizileri

İzlediğim En İyi Kore Dizileri Listem

En iyi Kore dizileri adlı yazıma başlamadan önce birkaç kelam etmekte fayda görüyorum. Buradaki sıralama aslında en iyiler sıralaması değil. Her Kore dizisini izlemem. Hiçbir oyuncunun fanı vs. de değilim açıkçası. Benim gibi sadece Kore dizilerindeki sıcaklığı ve güzelliği sevenler için bir sıralama olacak buradakiler. Ancak merak etmeyin, eğer bu yazıyı okuyorsanız sayacağım diziler “ işte bu ” diyeceğiniz diziler olacak. Zira pek çok Kore dizisini izleyip daha en başında bıraktım ve çok azı beni hikayenin sonuna kadar getirebildi.

Bu yazımda sonuna kadar geldiğim ve “işte bu güzeldi “ diyebildiğim en iyi Kore dizileri neler bundan bahsedeceğim. Umarım sizlerde bu dizileri izlediğinize pişman olmayacaksınız.

En İyi Kore Dizileri Listesi Kriterleri

Bu kriterleri kendimce yazıyorum ki neye göre listeye dizileri dahil ettiğim açıkça belli olsun. Zira tabii ki izlemediğim veya beğenmediğim diziler var.

  • İlginç ve farklı konulara sahip olması
  • İzlerken gülümsetebilmesi ve bir sıcaklığı olması
  • Sıkmaması ve yağ gibi izlenebilmesi
  • Karakterlerin ilgi çekici olması
  • Dizinin heyecan verebilmesi ve bu heyecanı koruyabilmesi
  • Konu tekrarı veya sürekli aynı şeylerin dönüp durmaması

Bu tür kriterlerin bazılarını karşılamayan listeye dahil Kore dizileri var. Ancak çoğunu karşıladığından görmezden gelinip kendini izlettirdikleri için sıralamaya dahil ettim.

Not: Sıralama birinci veya ikinci olarak değildir. Karışıktır.

1 – W

Çoğu Kore dizisinden farklı bir yapıya ve konuya sahip bir dizi olan W, fantezi ve romantik Kore dizileri türlerine girmekte.  Dizi bir Webtoon, yani manga veya çizgi roman karakterinin çeşitli olaylar neticesinde gerçek dünya ile iletişime geçmesini konu alıyor. Bolca gerilim, aşk ve heyecanın barındığı W dizisi, Kore dizileri arasında da oldukça popüler.

İzlenilip pişman olunmayacak en iyi Kore dizileri arasında yerini fazlasıyla hak eden bir dizi W. Bende sizlere şiddetle tavsiye ediyorum.

2 – Secret Garden

İlk izlediğim Kore dizisidir ve hala aklımda çok güzel ve sıcak bir şekilde yerini korumaktadır. Konusu ve işlenişi, karakterleri ve sıkmayan ilerleyişi ile izlenesi olan bu diziyi sizlere tavsiye ediyorum. Fantezi, romantik, dram türünde bir Kore dizisidir.

Bir erkek ve bir kadının, çeşitli olaylar neticesinde bir gün kendilerini birbirlerinin vücutlarında bulmasıyla başlıyor hikaye. Tahmin edileceği üzere bu ilginç durum da beraberinde pek çok sorunu ve soruyu peşinden getiriyor. Birbirlerini, birbirlerinin vücutlarında tanıyacak olan bu iki genç, hem hayatlarını keşfedecek hem de aşklarını.

Bu sıcak ve tatlı Kore dizisi, en iyi Kore dizileri sıralamasında kendine mis gibi bir yer buluyor ve bunu hakkediyor. Şiddetle tavsiye edilir.

3 – Heartstrings/You’ve Fallen for Me 

Bazı şarkılar ve müzikler kulaklarımızdan asla silinmez. Hiç beklenmedik bir anda aslında şarkının sözlerini ve anlamlarını pek bilmesek de dudaklarımız o müziği mırıldanmaya başlar. Heartstrings bu şekilde zihinlere kazınacak müzikal, romantik Kore dizileri türünde bir yapım. Kore dizilerindeki sıcaklıkta bu dizide fazlasıyla var ve her bölümde ayrı bir cezbedici güzellik bulacağınıza eminim.

Konu itibariyle iki müzisyenin aşkını ve müziğe olan tutkularını anlatıyor dizimiz. Farklı hayatlarda ve farklı amaçlarda birbirleriyle buluşmaları ve peşi sıra gelen olayları konu alıyor dizi. Stuped adlı bir grupta çalan, modern müzik öğrencisi, hayattan pek beklentisi olmayan bir genç oğlan ile klasik müzik eğitimi alan bir kızın karşılaşması ile başlıyor her şey.

Müzikal Kore dizileri denince akla gelen ilk dizilerden biridir ve bende kesinlikle bu listeye dahil olması gerektiğini düşünüyorum. İzleyince pişman olunmayacaklarda yerini hakkediyor böylelikle.

4 – Dream High

Aslında müzikal kore dizileri olarak ayrı bir konu açılabilirdi ancak Kore dizileri hakkında ilk ve tek yazım olacağından her şeyi burada dökülmekte fayda görüyorum. Blogun konu ve tarzı itibariyle bu şekilde yazdım, belirteyim.

Dream High yine ilk izlediğim diziler arasında. Bende bir müzisyenim ayrıca ve aslında ilk izlediğim Kore dizilerinin de müzikle alakalı olması pek şaşırtıcı değil.

Dream High bir müzik okulunu konu alıyor ve bu okula seçilen karakterlerin mücadelelerini bizlere izlettiriyor. Fazlasıyla dram, romantizim, ihanet vb. şeyler görebileceğiniz ve bolca müzik dinleyebileceğiniz bir dizi. Buradaki karakterlerin hem seslerini dinleyip hem de yeteneklerini izlerken, ayrıca hayatlarındaki zorluklara da şahit olacağız.

Dream High en iyi Kore dizileri arasında yerini hak eden ve çoğu izleyicinin de pek çok izlediği nadir dizilerden biridir. Bende sizlere şiddetle tavsiye etmekteyim.

5 – Nice Guy

Ah be, beni hem çok heyecanlandıran hem de çok üzen, hem de çok kızdıran bir dizi bu. Zira başta sıraladığım kriterlerin bazılarını karşılamasa da bu listeye girmeyi hak ediyor yinede. İzleyince ne demek istediğimi kesinlikle anlayacaksınız.

Bir genç, sevdiği kızın işlediği cinayeti üzerine alarak hepse girer. Çıktığında ise her şeyin değişmiş olduğunu, sevdiği kadının bir başkasıyla para için evlendiğini görür. İntikam ve aşkın birleştiği, aynı zamanda eski aşkların yok olup, yeni aşkların doğuşuna şahit olacağınız bolca entrika ve romantizmin sizleri beklediği bir dizi.  

Not: Ayrıca aynı dizi Günahkarlar olarak bizim ülkemizde de uyarlanarak yayınlandı. 

6 – City Hunter

Biliyorum bir erkek olarak bende Le Min Ho kardeşimizi severim. Ama onu bu diziye daha çok yakıştırdığımı söylemek istiyorum. Aksiyon konulu Kore dizileri arasında sağlam bir yere sahip City Hunter ve tabii ki Le Min Ho’nun başrolde olması da bu diziyi çekici kılan diğer etkenlerden biri.

Bir çocuk, bir asker baba… Baba bir görev sırasında 20 askeri ile birlikte sıra dışı bir şekilde öldürülür. Çocuk ise amcası tarafından koruma altına alınarak bir asker gibi eğitilir. Kahramanız ise bu suça karışanları bulmak için yıllar sonra Seul’e geri döner. Konu klasik gözükse de, işlenişi ve ara konuları itibariyle kriterlerin her birini karşılıyor. İlginç konu ya da benzersiz konu kısmında kalmasına bakmayın.  Aksiyon Kore dizileri arasında en iyilerinden biri olarak kendini size sevdirecek bir dizi.

7-I am Not Robot

Oh, bu dizi çok tatlıydı. Yeni çıkanlardan biri ve daha ilk başından itibaren beni etki altına alarak tüm bölümlerini bir çırpıda izletti. Ben dizilerde bir sıcaklık ararım hep ve o sıcaklık I am Not Robot’ta fazlasıyla var. Karakterler, konu, işleniş ve her şeyi ile birlikte ağızda çok güzel bir tat bırakan harika bir dizi.

Konu şöyle. Bir bilim adamı kendi ekibiyle birlikte zar zor bir robot yapar. Bu robota da eski sevgilisinin yüzünü verir. Her şeyi bu robota bağlıdır. Bu robot ile yatırım alıp, kendini ve ekibini kurtarmak istiyordur. Bunun için bağlı olduğu şirketin genç zenginine bu robotu gösterir. Zengin gencimizin insanlara alerjisi vardır ve kimseyle temas halinde olamaz. Ee, robot ise insan olmadığından mütevellit, yalnızlığına ilaç gibi gelecek bu fırsatı hemen kabul eder. Ancak deneme süresi verir. Bu süre boyunca robottan memnun kalırsa yatırımı yapacaktır.

Ancak robot ekipten birinin hatasıyla bozulur. Hikayede burada başlar. Eski sevgilisini çağırarak, bir süre robot taklidi yapmasını ister. Kız paraya sıkıştığından bu teklifi kabul edecek ve zengin adamın yanında bir süre robot taklidi yapacaktır. Peki neler olacak? Gelin izleyin ve sizde bu güzel dizi ile dakikalarınızı güzelleştirin.

Son Olarak

Şimdilik bu kadar. Zaman buldukça listedeki diğer dizileri de ekleyeceğim. Çok uzun süre uzun yazılar yazamama gibi bir sorunum var. Sağlıcakla kalın.  

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.