Cumhuriyet Üniversitesi Hakkındaki Yorumlar

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Yorumları

Cumhuriyet Üniversitesi Hakkındaki Yorumlar adlı makalemde, diğer makalelerimde arkadaşların sorduğu soruları ve onları verilen cevapları sıralayacağım. Genel olarak Sivas’ta Üniversite Okumak adlı makalemde üniversite ve Sivas’ta Üniversite hayatından kısaca bahsetmiştim. Yazmadıklarım veya eksik kalanları da yapılan yorumlar ışığında bu makalede ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Pek çok soru birbirine benzer olduğu için seçtiğim ve önemli olduğunu düşündüğüm soruları ve cevapları ekleyeceğim. Umarım Cumhuriyet Üniversitesi ve Sivas hakkında aklınızdaki bazı sorulara burada cevap bulabilirsiniz.

Cumhuriyet Üniversitesi Hakkındaki Yorumlar, Sorular ve Cevaplar

Soru 1

İyi Günler.. Sizden bir konu hakkında bana yardımcı olmanızı istiyorum.Bu sene Sivas Bilgisayar Mühendisliği ( İ.Ö) yazmayı düşünüyorum ama bazı insanlardan gelen ” orası çok soğuk, sen yapamazsın oralarda “ gibi uyarılar beni tedirgin ediyor. Orası o kadar soğuk mu? Eğitim hayatımızda ki seçimlerimizi engelleyecek kadar en azından🙂 Şimdiden teşekkürler..

Cevap 

Sivas’ta 4 yıl okudum ve o eski anlatılan soğukları yıllardır görmedim. Soğukluk efsaneleri eskide kaldı. En soğuk günler en fazla iki üç gün sürer oldu Sivas’ta. Yani korkma, Sivas’ın kışı güzeldir. Tek sorun daha uzun sürer, yani kar diğer şehirlere nazaran daha geç erir. Birde burada nem oranı düşük olduğu için kuru bir soğuk hissi gelir. Ama aslında bu iyidir. Lakin Allah’ın işi bu karışılmaz. Bir bakarız eskiler geri döner ama iklim olarak bakılırsa o günler geride kaldı.

Bir kaç gün aşırı soğuk olabilir, onun dışında hayatı etkileyecek kadar aşırı bir soğuk olmayacaktır.

Soru 2

Şehrin insanları nasıl, öğrenciye nasıl bir bakış sergiliyorlar. Klasik Anadolu şehri mi yoksa daha çağdaş bir yapısı var mı? Kampüste bira içen küpe takan öğrencileri dövdüklerini duymuştum, gerçeklik payı var mı? Şimdiden teşekkürler 😀

Cevap

Sivas’ın insanı genel manada kendi halinde ve ekmeğinde olan insanlar. Öğrencileri genelde gelir kapısı olarak görürler. Tabii ki bu bütün Anadolu şehirlerinde öyle. Çağdaş bir yapısı var, artık klasik Anadolu şehri kalmadı maalesef, klasik Anadolu insanının kalmaması gibi ( keşke kalsaydılar ). O tür dedikodular yalan. En başta kampüste zaten bira içemezsin, çünkü üniversitelerin kampüslerinde içki içmek, alkol tüketmek yasaktır. Bunun haricinde Sivas’ın barları mevcut. Dilediğin kadar içebilirsin. Ancak sokakta elinde bira ile dolasmak her yerde olduğu gibi burada da sakıncalı. Bunun haricinde evinde veya dilediğin yerde alkol tüketebilirsin. Burada öyle sanıldığı gibi ters bir ortam yok. Kendi halkı da çok güzel içer.

Soru 3 

Memleketim 9-10 saat uzaklıkta, sizce bunun bir eksi yönü olabilir mi ulaşımda? Şimdiden teşekkür ederim. Sivas’a gelmeyi mi tercih etmeliyim yoksa bir sene daha hazırlanmayı mı?

Cevap

Öncelikle söylemem gerekir ki Memleketinizden uzaklığın veya yakınlığın eğitim öğretim hayatınızda eksikliklerini veya artılarını kendinizin tartması daha mantıklı. Zira her insan bir değil ve ayda bir veya haftada bir evine gitmek isteyenler ile sadece tatillerde gitmesi yeterli olan insanlar olabiliyor. Sizin için yakın veya uzağın önemi nedir, ilk önce bunu tartmanız gerekiyor. Ancak Sivas’a dönersek ulaşım bakımından sıkıntı çekilmeyecek bir yer olduğunu söyleyebilirim. Bende İstanbul’da yaşıyorum ve Uçak vasıtası ile ucuza gidip gelebiliyordum. Genelde Sivas’tan bir yere uçaklar 120 ve 150 arası değişir. Erken alımlar ve bazı günler 30 TL ye bile bulduğum oluyordu. Kısaca ulaşım kısmı görüşü size kalmış bir konu.

Diğer sorunuza gelecek olursam, Sivas’ı tercih edebilirsin. Tabii ki eğer seneye hazırlanıp çok çok daha iyi ve sağlam üniversiteleri kazanabilirim diyorsan bir sene daha hazırlanman mantıklı olabilir. Ama eğer yine aynı düzeyde puanlar ve üniversiteleri kazanacak isen bir sene daha kaybedip beklemen zararına olabilir. Bu seçimde senin seneye kadar daha iyi bir şekilde hazırlanıp, puanını daha iyi üniversiteler kazanıp kazandıramayacak kadar arttırmana bağlı. Sivas genel olarak bakıldığında eğitim için güzel bir memlekettir. Sosyal kısmını yazımda da belirttim. Çok fazla şeyler bekliyor isen burada umduğunu bulamayacaksın. Ancak sakin, kendi halinde, arada bir eğlenirim vs. diyor isen Sivas makul bir şehirdir.

Soru 4

Ben İİBF’den ÇEKO, İktisat, İşletme bölümlerinden herhangi birini istiyorum. Sizin gibi ben de İstanbul’da yaşıyorum. Benim için önemli olan, Avrupa etiketi mevcut mudur ve erasmus var mıdır? Var ise zorluğu nedir ve hangi ülkelerle değişim vardır. Daha tam araştırmadım ama İşletme veya İktisadın ilginizce bölümleri var mıdır, üniversitenizde var ise ingilizce eğitim düzeyi ne durumdadır?

Cevap 

Cumhuriyet Üniversitesi Erasmus imkanı sunuyor. Ülkeleri tek tek bilmiyorum ama en son bir arkadaşım Polonya’ya gitmişti. Sanırım genellikle o taraflardaki ülkeler oluyor. Şahsi olarak hiç düşünmediğim için pek araştırmam olmadı hangi ülkeler diye, öğrenirsem yazıya ekleyeceğim sonradan. Gitmek çok zor değil ancak her öğrencinin hayalidir Erasmus. Ortalamayı yüksek, İngilizce sınavından da geçer puan almak Erasmus kapılarını size açabilir. Cumhuriyet Üniversitesi köklü bir üniversite ancak İstanbul Teknik, Yıldız Teknik, Ortadoğu Teknik gibi Üniversitelerin yanında Avrupa etiketli demek saçma kaçabilir. Bunların haricinde diğer sorunuza cevap olarak İktisat ve İşletmenin İngilizce bölümü yok bildiğim kadarı ile.

Soru 5

Sivas’ a gelecek olursak yurtların durumu ve ücreti nedir? İstanbuldan gelen birinin çekeceği sıkıntılar nelerdir? Şehir hayatı İstanbul gibi bitmiyor mu yoksa gece saat 2-3 olmadan herkes evine mi çekiliyor? Merkezde ki pt iş olanakları nelerdir? Sivasta düzgün dil kursları mevcut mudur? Sadece İngilizce değil diğer diller gibi. son olarakta şehirde turist nüfusu nedir?

Sürekli sayfayı yeniliyor olacağım eğer cevap verirseniz sevinirim 🙂

Şimdiden çok teşekkürler ve iyi günler.

Cevap

İstanbul’dan gelecek olan biri ne gibi sıkıntılar çekebilir sorusuna gelecek olursak bu soru insandan insana değişebilir. Benim gibi sadece belirli zamanlarda eğlenmeyi seven ( Ayda Bir ), genellikle evinde vakit geçirip arkadaşları ile takılan biri iseniz sadece tek bir zorluk çekebilirsiniz o da Deniz hasreti. Şahsen hem Trabzon’lu hem de İstanbu’da yaşayan biri olarak burada en çok özlemini çektiğim şey deniz oldu. Zira sende bilirsin ki bazen geçip sahile oturup, dolanmak istersin. Ancak buraya en yakın deniz 5.5 saat uzaklıkta Samsun’da. Eğer gayet aktif ve gezmeyi seven, sürekli dışarıda olan biri iseniz yaşayacağınız en büyük sorun burada Sosyal imkanın kısıtlı olmasından kaynaklanan sıkıntı olacaktır. Bir kaç ay içinde Sivasta yapabileceğiniz her şeyi yapmış olursunuz. Tabii buraya ilk gelişinizde arkadaş ortamınız olmayacağı için bir sene zamanınız olacaktır.

Bir diğer zorlukta insanlar olabilir. Sevip sevmeyeceğine göre sorun olup olmayacağı sana bağlı olacaktır. Bunların haricinde aslında söylenecek pek bir şey yok. Sadece kiralar biraz pahalılaşmaya başladı. Tek başına eve çıkmak çok paran yoksa imkansıza yakın. En az üç kişi ile ortalama 600-900 arası ev kiraları mevcut öğrencilere. Ev sahiplerini de pek sevmez öğrenciler Sivas’ta.

Sivas’ta pek çok özel Yurt var. Bunları araştırıp kendine göre olanı illaki bulabilirsin. Ücretler en son bildiğim kadarı ile 500-1000 arası kişi sayısına göre değişmekte. Şehir hayatı ise saat 12 de biter burada. Yine dışarıda insanlar olur ama 1 e doğru pek insan göremezsin. İş olanakları ise kısıtlı. Kafeler ve Mağazalar özellikle öğrencilerin çalıştığı yerler. Sivas’ta pek çok yeni kafe açıldı şu sıralar. Buralarda iş bulunabilir ancak verilen ücret ve emek dengeli olmayacaktır.

Sivas’ta ben pek düzgün dil kursları olduğuna inanmıyorum. Ancak burada en ilgili ve iyi olanı bana göre Sivas Amerikan Kültür’dür. Burada IELTS sınavı için özel ders almıştım ve memnun kaldım. Ama genel olarak Sivas İngilizce için çok iyi bir yer değil. Şehirde Turist nüfusu çok az. Ama yazları Almancı çok, onları turistten sayarsan. 🙂

Soru 6

Öncelikle yazınız ve sorulara verdiğiniz cevaplar içimi rahatlattı. Annemin memleketi Sivas olmasına rağmen sadece köyünü gördüğüm için Sivas’a gitmeyi hiç düşünmüyordum ama sınav sonuçları benim isteklerime göre gitmedi doğrusu, endişelerim vardı… Ama yazınızı okuduktan sonra endişelerim kalktı diyebilirim. Benim bir sorum olacak, ben de mütercim tercümanlık tercih etmeyi düşünüyorum Cumhuriyet Üniversitesi’nde, ama sorum bundan ziyade üniversite okurken iş bulma olanakları olacak. Şehir içinde öğrenciye iş imkanları nelerdir, özellikle bayan öğrenci olarak bu konuda hala endişelerim mevcut çünkü okurken bir şekilde para kazanmam lazım ailemi sıkıntıya sokmak istemem… Eğer öğrenciler için iş imkanları hakkında bilginiz varsa beni de bilgilendirirseniz çok çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler ^-^

Cevap

Yararlı olabildiysek ne mutlu. Teşekkür ederim.

Öğrenciler genelde kafelerde ve mağazalarda yarı zamanlı olarak çalışırlar. Sivas’ta bu yıl itibari ile pek çok kafe açıldı özellikle. Buralarda iş bulunabilir. Ancak yinede belirtmekte fayda var ki örneğin büyük şehirde iş seceneği fazla olabiliyor ancak küçük şehirlerde böyle değil. İş illaki bulunur ama beğenmek için seçeneklerin elinde çok olmaz demek istediğim. Srandart ücret, standart işler hepsi.

Soru 7

Çok aydınlatıcı bir çalışma olmuş Sivas’ta Üniversite Okumak isteyen arkadaşlar için. Her öğrencinin hayalidir Eskişehir, İzmir, Ankara gibi şehirlerde iyi bölümlerde okumak. Ben de bu sene Sivas’ta PDR düşünüyorum. Özel yurt imkanları hakkında bilginiz varsa paylaşabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler. 🙂

Cevap

Diğer yorumlarda da cevap olarak yazmıştım arkadaşlara. Sivas yurt bakımından sıkıntı çekilmeyecek bir şehir. Kız ve Erkek yurtları Merkezde mevcut. Sadece okul başlangıcından biraz erken gelip araştırma yapmak gerekiyor. Genelde fiyatlar odadaki kişi sayısına göre 500 ve 1000 arasında değişiyor. 350, 400, 450 TL fiyatlara da var yurt tabi hizmetine ve imkanlarına da bakmak, araştırmak gerek. Merkez haricinde de kampüs içinde erkek ve kız yurtları mevcut. Bunların yarı özel olduğunu biliyorum sadece. Alımları ve fiyatları konusunda bir fikrim yok maalesef. Kazandığınız bölüm için sizi tebrik eder, eğitim hayatınızda başarılar dilerim.

Soru 8

İyi günler verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Malatya’da yaşıyorum ve Sivas’ı tercih etmeyi düşünüyorum. Eğitim Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesinin ortamı ve öğretmenleri hakkında söyleyebileceğiniz bir bilgi var mı? Şimdiden teşekkürler. Bide Sivas’ın diğer illerle olan ulaşımı hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Cevap

Eğitim’den mezun olan arkadaşlarım oldu. Genel anlamda memnun ayrıldılar. Ortam bakımından da güzel. Ancak eğitimi taşımadılarsa fakülte biraz uzakta genel kampüs içinden. Binası yeni yapılmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Uzak derken çok değil, biraz yukarda kalıyor kampüsün merkezinden. Sivasın diğer illere ulaşımı gayet rahat, bir sıkıntı yok. Gerek uçak, gerek otobüs olarak her firmayı bulabilirsiniz.

Soru 9

Ben aslında Maraş’ta okuyorum. Memnun değilim Maraş’tan ve bu yıl sınava girip garanti tutacak yerleri yazdım. Okul puanı sıralamamı düşürdüğü için aralarına Cumhuriyet Üniversitesi Antropoloji Bölümünü de yazdım. Bölüm olarak pek sıkıntı yok kafamda ama Sivas beni pişman eder mi diye düşünmeden edemiyorum. Sizde şuan Cumhuriyet Üniversitesi’nde okuyormuşsunuz, ne dersiniz pişman olur muyum sizce oraya gelirsem.

Cevap

Ben bu sene bitirdim. Maraş’ı bilmiyorum nasıl bir yer. Bu yüzden de mukayese edemeyeceğim. Ancak şunu söyleyebilirim, bir şehirde ne aradığınıza bağlı aslında pişman olup olmamak. Ben bir şehirde alışverişin kolay olmasını, kafelerin çok olmasını, kafa dileyecek en azından piknik alanlarının ve parklarının olmasını, genellikle öğrencinin sokaklarda olmasını isterim ve Sivas’ta bu var. Şehir olarak da güzel, tarihi dokusu ve Modernleşmeye başlayan yapısı ile birlikte okunabilecek bir şehir. Ne çok sevip bağlanabileceğiniz, ne de pişman olabileceğiniz bir yer Sivas bana göre. 10 üzerinden 6.5 verebilirim.

Soru 10

İyi günler. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ortamı ve öğretmenleri hakkında bilgi verir misiniz lütfen ? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Cevap

Her öğrenci her hocayı sevmez, bu yüzden hocalar hakkındaki yorumlar kişisel olabilir ancak genel anlamda İİBF hocaları ve ortamı ile tatmin edici. Özellikle bazı hocalar üst düzey. Birkaçı hariç öğrenciler ile samimiler.

Soru 11

Merhaba… Öncelikle makaleniz çok faydalı ve açık bunun için çok teşekkür ediyorum.. Soruma gelecek olursak ben CÜ de uluslararası ticaret ve lojistik bölümü istiyorum.. Eğitim kalitesi iyi midir herhangi bir bilginiz var mı.. Ve ben Trakyalıyım, burada büyüdüm bildiğiniz kadarıyla sıcak bir yer ve insanları çok sıcak kanlı kimse kimseye karışmaz. Sivas’ta kültür değişikliğine uğrar mıyım yani insanları farklı kültüre sahip olduğum için beni hor görebilirler mi? Eğitim kariyeri olarak ben üniversite okurken minimum 2 dil öğrenmek istiyorum üniversitede veya Sivas’ta yabancı dil öğrenebileceğim kurslar var mı?

Cevap

Merhaba, yardımcı olabilmek güzel. UTL bölümü yakından bildiğim bir bölüm. Ev arkadaşımda aynı bölümü okuyordu ve memnundu. Ortalama standartlarda bir eğitim almanız mümkün. Ne kötü, ne çok iyi arası diyebilirim. Sivas halkının herhangi farklı bir kültüre farklı bir bakış açısı yok. Bu konuda gayet iyi niyetli insanlar. Trakyalı arkadaşımda vardı ve oda memnundu. Kültür ve farklılıklar ile Sivas’ta bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Ancak sıcak kanlı, misafir perver vs.vs. herkes için diyemem. İyi insanlarla da karşılaşabiliyorsunuz, kötüleri ile de. Ev sahiplerinden çok çekmişliğimiz, bakkallarına dua etmişliğimiz, lokantacılarına bazen sövüp bazende eyvallah dediğimiz günlerde vardı. Ancak genel olarak standart, öğrenci için uygun bir şehir. Bunların haricinde, ingilizce öğrenmek için kurslar mevcut. Ancak şahsen çok fazla kaliteli olduklarını düşünmüyorum, bunun sebebi İstanbul’da ki aldığım eğitim ve oradaki eğitimi karşılaştırmamdır. Bir ikinci dil için eğitim verilen, farklı diller öğretilen bir yer bilmiyorum maalesef. Hiç araştırmadım. Üniversite içinde üniversitenin uygun fiyatlara kurs veren bir yeri vardı. Sadece ingilizce değil farklı derslerde veriliyordu. Ancak hiç gitmedim, ayrıntılı bilgim yok maalesef bu konuda da.

Soru 12

Ben biraz açık konuşucam . Yobaz bir şehre gitmek istemiyorum. Hem okumak hemde eğlenmek bazende gecemi dışarda geçirmek istiyorum ortam felan yani. Sizce sivas bunun için uygunmudur ?

Cevap

Sivas yobaz bir şehir değil. Öğrenciler rahat bir şekilde eğlenip dolaşabiliyor. Ancak Sivas küçük bir şehir. İstediğiniz atraksiyonu bulamazsınız.

Soru 13

Merhaba yazınızın üstünden zaman geçtiği için sormak istedim kaç kyk yurdu mevcut? ve tıp eğitimi hakkında bilginiz var mı?

Cevap

Kyk açısından bolluk zamanı Sivas için, tam sayısını bilmiyorum ama ben mezun olurken 5 koca bina daha yapılıyordu hali hazırda var olanların yanına 🙂 (Not: Bitmiş yapımı)

Ek: Tıp eğitimi Sivas Üniversitesi için gayet tercih edilebilir bir düzeyde. Üniversitenin en iyi fakultesi denilebilir.

Şimdilik bu kadar…

Daha farklı sorular ve cevaplar olduğunda ekleme yapılacaktır. Sizlerinde soruları varsa yorumlara yazabilirsiniz. Cumhuriyet Üniversitesi Hakkındaki Yorumlar adlı makalem umarım sizler için yararlı olmuştur. Sağlıcakla kalınız.

 

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.