C# For Döngüsü Konu Anlatımı

Merhaba Arkadaşlar, bu yazımda C# For Döngüsü Konusunu işleyeceğim. Basit ve oldukça anlaşılır bir şekilde mantığını kavratmaya ve örneklerle pekiştirmeye çalışacağım. Programlama veya Algoritma dersi alan arkadaşlar için de yararlı olacaktır. Bu konunun ardından İç İçe For Döngüleri Adlı Makalemize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

I – DÖNGÜ MANTIĞI

Döngüler genel olarak bazı işlemlerin belirli sayıda yaptırılması için kullanılır. Örnek verecek olursak 1’den 100’e kadar olan sayıların ekrana yazdırılması istendiğinde, eğer döngüler konusunu bilmiyorsak bu örneği şu şekilde kodlayabilirdik;


static void Main(string[] args)
{
int a = 1;
int b = 2;
int c = 3;

//Yüze kadar gittiğini varsayalım

Console.WriteLine(a);
Console.WriteLine(b);
Console.WriteLine(c);

}

Ancak bu şekilde bir kodlama çok zaman alıcı ve gereksiz olacaktır. Döngüler bu tür ve benzeri işlemleri tek seferde yapmamıza olanak sağlarlar. İşte bu döngülerden biri de For Döngüsü’dür. For Döngüsü’nü iyi bir şekilde kavramamız gerekir ki zira programlamanın her alanında istinasız kullanılır.

II – FOR DÖNGÜSÜ

Birinci kısımda söylendiği gibi For Döngüsü, mantığını iyice kavramamız gereken en önemli konulardan biridir. İlk olarak yukarıda verdiğim örneğin bir de For Döngüsü ile nasıl yapıldığını görelim. Örneği inceledikten sonra döngümüzün ne kadar kullanışlı olduğunu sizler de göreceksiniz.

  • For Döngüsü ile 1’den 100’e kadar olan sayıları ekrana yazdıran kodumuz.

static void Main(string[] args)
{


for (int i = 1; i < 100; i++)

{
Console.WriteLine(i);
}

}

Kodumuzu çalıştırdığımızda ekran çıktımız aşağıdaki gibi olacaktır;

For-dongusu-byteadam

Görüldüğü üzere birinci kısımda ki örnek gibi tek tek elle girmek yerine, For Döngümüz sayesinde bu işlemi hemen halledebildik. Peki For Döngüsü hangi mantıkla çalışıyor?

III- FOR DÖNGÜSÜ MANTIĞI

İkinci kısımda verdiğimiz örnek üzerinden For Döngüsü mantığını açıklayacağım. Tek tek kodları inceleyeceğiz.

for ( int i = 1; i < 100;  i++ )
{
Console.WriteLine(i);
}

  •  for diyerek parantezimi açtık. İnt i =1 kısmı bizim başlangıç değerimizdir. İnt i = 10 veya 20 de olabilirdi. Başlangıç değerimizi tanımlayıp noktalı virgülle kapattık.
  • i < 100 bilindiği üzere İ küçük 100’den demektir. imizin ilk değeri 1di ve noktalı virgülden sonra i++ yani i’yi birer birer arttır dedik. Yani toparlarsak kısaca for döngümüz bu kod ile şunu anladı; i’nin değeri 1 ve i<100 den küçük olana kadar i değerini birer birer arttır. 
  • Aşağıya geçtik ve köşeli parantezlerimizi açtık. CW yardımı ile i’yi yaz dedik ve köşeli parantezi kapattık.

Peki Bu Kod Nasıl Çalıştı?

f5 e basıldığı an saniyeler içinde çıktıyı gördüysek de her işlem adım adım gerçekleşerek önümüze geldi. Kodun dili ile konuşursak kendi kendine şöyle fısıldadı;

  • i nin değeri 1 ve i yüzden küçük. O zaman aşağıya ineyim ve ne yapmam gerektiğine bakayım. Anladım! i değerini yazdır ( Ekranda 1 Gözüktü ). Geri koda döndüm. Hmm şimdi en son olarak i değerini bir arttırmam gerek, arttırdım ve 2 yaptım ( i’nin yeni değeri 2 oldu ).
  • i’nin değeri 2 ve i yüzden küçük. O zaman aşağıya ineyim ve ne yapmam gerektiğine bakayım. Anladım! i değerini yazdır (Ekranda 2 Gözüktü). Geri koda döndüm. Hmm şimdi en son olarak i değerini bir arttırmam gerek, arttırdım ve 3 yaptım (i’nin yeni değeri 3 oldu )

İşte bu şekilde kodumuz işlemlerini gerçekleştirerek 100’e kadar gitti. Ancak burada sizlerin görmesi ve sorması gereken bir soru var değil mi? i değeri 99 olduğunda ve program ekrana 99 yazıp geri döndüğünde i değerini bir kez daha arttırması gerektiğini görecektir. Peki arttırıp bunu ekrana yazacak mıdır? Tabii ki hayır. For döngümüz i değerini 100 yapacak ve 100’ün 100’den küçük olmadığını görecek ve ekrana 100 yazmayıp işlemi 99’da bitirecektir. Eğer 100 sayısını da görmek istiyorsak 1<100 yerine 1<=100 yazmalıyız. Yani 1 den 100’e eşit olana kadar i’yi arttır komutunu yazmamız gerekiyor.

For Döngüsü adlı konumuzun sonuna geldik. Basit bir örnek ile konumuzu bitiriyoruz.

//Ekrana 10 defa byteadam yazdıran kod.


static void Main(string[] args)
{
for (int i = 1; i < 10; i++)
{
Console.WriteLine("byteadam");
}

}

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.