Cpanel Mysql Veritabanı Oluşturma

WordPress kurulumundan önce Cpanel MySql Veritabanı oluşturmanız gerekmektedir. Bu yazımızda Cpanel’de MySql Database’in nasıl kurulacağını öğreneceğiz.

1 – Öncelikle Cpanelimize giriş için adres kutucuğuna ” www.siteadı.com/cpanel ” site adınız ne ise, siteadı yazılan yere sitenizin ismini yazıp Enter’a basıyoruz.

cpanel

2- Karşımıza gelen ekrana kullanıcı adımızı ve şifremizi girerek cpanel’e giriş yapıyoruz.

cpanel

 

3- Ardından açılan sayfadaki menülere bakarak aşağı satırdaki DATABASELER kısmını buluyoruz ve MySql Database‘e tıkılıyoruz.

cpanel

4- Karşımıza gelen bu sayfada Create New Database kısmı bizim ilk durağımız. New Database yazan kısımda sitemizin adı yazılı ve karşıdaki kutucuğa veritabanımızın adını yazacağız. İstediğiniz ismi verebilirsiniz. WordPress kurulumumuzu yaparken, bu database adını bizden isteyecektir. Ben deneme olarak girdim. Ardından Create Database diyoruz.

cpanel

5 – byteadam_deneme adındaki database’imiz oluştu. Go Back diyelim ve aynı sayfaya geri dönelim.

 

cpanel

6- Sayfamıza geri döndüğümüzde aşağıda oluşturduğumuz veritabanımızın ismini göreceğiz. Onun altında ise MySQL Users kısmı var. Bu kısımda da veritabanı kullanıcı adımızı oluşturacağız. MySql Kullanıcı adınız ve belirlediğiniz şifreniz wordpress kurulurken sizden istenecektir. Username kısmına istediğimiz ismi veriyoruz. Genellikle admin gibi isimler verilir, siz istediğiniz ismi verebilirsiniz. Ben deneme2 yazdım. Şifrenizi belirleyip Create User diyoruz. Ardından gelen sayfaya Go Back diyip yeniden aynı sayfaya dönüyoruz.

 

cpanel

 

7- Kullanıcı adımızı ve şifremizi oluşturduktan sonra Add User To Database kısmından veritabanımızı ve kullanıcı adımızı birleştirmeye geldi sıra. User kısmından belirlediğimiz kullanıcı adını seçiyoruz ve Database kısmından ise oluşturduğumuz Database adını seçip Add diyoruz.

 

 

cpanel

 

8- Add‘e tıkladıktan sonra karşımıza gelen bu sayfadaki kutucuklar tiklenmemiş olarak gelecektir. Yukarıdaki ALL PRIVILEGES’e tıklıyoruz ve hepsini resimdeki şekilde seçili hale getirdikten sonra MAKE CHANGES’e tıklıyoruz. Atama işlemi gerçekleştikten sonra işlemimiz tamamlanmış ve Cpanel den MySql veritabanımız oluşturulmuş oluyor. Hayırlı olsun.

Sıradaki işlemimize geçebilir, artık WordPress’i kurabiliriz. WordPress Kurulumu Konusuna geçmek için Tıklayın.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.