Çin’de DİDİ 56 Milyar Dolar Değerine Ulaştı

Çin'in Yerli Uber'i Son 56 Milyar Dolar Değerinde

DİDİ bizim ülkemizde bir soğuk çay markası olabilir. Ancak Çin’de Uber’e rakip bir firma olarak kuruldu. Rakip olarak kalmadı da, Çin’in nüfus potansiyelini ve yerli olmasını da kullanarak şuan tam değeri 56 Milyar Dolar değerine ulaştı. Çin kopya ürünler ile dünyanın gündeminde olsa da her alanda yaptığı çıkışlar ile bizlere aslında bazı konularda örnek teşkil etmesi gerektiğine inanıyorum. Çin’in kendi evinde Uber’e DiDi ile verdiği cevap ile DiDi, dünyanın en değerli Startup’u olmak üzere.

kaynak: http://money.cnn.com

Uber’i kendi oyunu ile yenen Didi, Perşembe günü 4 Milyar Dolar’lık bir Fon aldığını duyurdu. Bu anlaşma ile şirket, 56 Milyar Dolarlık bir değere ulaşmış oldu. Bununla birlikte de dünyanın en değerli Startup’u olma yoluna girdi.

Geçen aylarda Uber’in değerinin 54 Milyar Dolar olduğu söylenmişti. Teknoloji devlerinden biri olan SoftBank, Uber’den %13.4’lük bir hisse almaya çok yakın ve bu yatırım Uber’i daha da fazla değerlendirecek. Didi ve Uber arasındaki bu rekabet oldukça ilgi çekici olacak gibi gözüküyor.

DiDi yaptığı son açıklamada yapay zeka ve elektirikli otomobiller için de yeni Fonlar kullanacağını söyledi. Kendi ülkesi dışında bilinmeyen DiDi bazı yatırımcılara göre bir balon olarak adlandırılıyor. Ancak nispeten bilinmeyen Çin Teknoloji Şirketlerine olan ilgi ve heyecan gittikçe büyüyor. DiDi bunların en son kanıtı.

CB Insights’ın verilerine göre Dünyanın En değerli 3 Girişimi Didi, Akıllı Telefon Üreticisi Xiaomi ve  Meituan-Dianping. Çin bu üç büyük devi ile büyük işlerin peşinde. Peki biz neredeyiz? Cevap sizde.

 

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.