Bilgisayarım Bu Oyunu Kaldırır Mı ?

Merhaba arkadaşlar. Bu makalemde hepimizin en çok sıkıntı çektiği ve gerek bloglarda, gerek de forumlarda sorduğu  “ Bilgisayarım bu oyunu kaldırır mı ? “ sorusuna ışık tutmaya ve azda olsa en azından bazı oyunlar için tahmin yürütmenizi sağlayacak bilgiler vermeye çalışacağım. Bu konu için otomatik olarak ” http://www.systemrequirementslab.com/cyri/ ” adresinden her oyun için inceleme yapılabiliyor ve nasıl kullanıldığı pek çok sitede mevcut. Aynı şeyleri yazma gereksinimi duymuyorum. Zira bu sitedeki uygulamada sisteminiz için çalıştırmaz sonucu çıksa da sisteminiz oyunu çalıştırabiliyor. Bu yüzden sizlerin bilgilenmesi için sistem özellikleri nedir, nereden öğrenilir ve nasıl karşılaştırma yapılır gibi sorularında cevaplarını kendiniz bulmanız açısından bu makaleyi hazırlama gereği duydum.

Yazımın ana kısmına girmeden önce belirtmemde fayda var ki bu makale bilgisayar özellikleri hakkında hiçbir bilgisi olmayan arkadaşlar içindir. Zira az veya çok bilgisayar özelliklerinden anlayan oyuncular, oyunun istediği minimum sistem özelliklerine bakarak fikir yürütebilmektedirler.

1)      Bilgisayarımızı Tanıyalım

Genelde dizüstü bilgisayarlarda sağ alt veya sol kısımda, bilgisayarın üzerindeki etikette sistem özellikleri yazılıdır. Bazı bilgisayarlarda ve masaüstü bilgisayarlarda bu etiketler olmayabilir ve yazmayabilir. Bir oyunu bilgisayarın kaldıracağı veya kaldıramayacağı fikrini genel olarak bilgisayarımızın RAM,EKRAN KARTI, İŞLEMCİ VE İŞLEMCİ HIZI, SİSTEM TÜRÜ özelliklerine bakarak anlayabilir ve fikir yürütebiliriz. Eğer oyunun istenen minimum sistem özelliklerini bizim bilgisayarımız karşılayabiliyorsa, oyunu bilgisayarımız ortalama olarak kaldıracak düzeydedir. Genelde oyunların istediği minimum özellikler, bilgisayarın oyunu ortalama ayarlarda oynatabilecek düzeyde verilir. Sistemimiz istenilen minimum özelliklerin biraz altında ise bu oyunu bilgisayarımız kaldıramaz demek değildir. Daha düşük ayarlarda, daha düşük görüntü kalitesi ile oyun oynanabilir. Ancak Low ayarda bile oynayabilir mi gibi bir soruya da cevap vermek yine sistemimizi inceleyerek ve oyunun istenilen minimum ayarları ile karşılaştırma yaparak mümkün olabilir.

Bir noktaya da değinmekte fayda var ki bazı oyunların istediği minimum özellikleri bilgisayarımız karşılasa bile oyunu oynayamayabiliriz. Özellikle bu tür sorunları internet üzerinden oynanan oyunlarda yaşıyoruz. Online oyunları etkileyen en büyük etken internet hızı ve bunun akabinde oyun kalabalık bir şekilde oynanıyor ise aşırı yüklenme sonucu minimum sistemin bile kaldıramayacağı bir düzeye gelmesidir. Bu tür sorunları ise ayarlarımızı daha çok düşürerek atlatmaya çalışabiliriz ancak unutulmamalıdır ki daha iyi bir oyun deneyimi yaşamak için daha iyi görüntü ve kalitede oynamak şarttır.

Tüm bunlar dikkate alındığında bilgisayarımızı tanımak ve sistem özelliklerini ( En azından temel olanları) iyi bilmek gerekir. Peki, bunları nasıl öğrenebiliriz?

2)      Bilgisayarın Sistem Özelliklerini Öğrenme

Sırası ile bilgisayarımızın özelliklerini nasıl öğreneceğimiz konusunu inceleyelim.

a) Bilgisayarımızın ARA kısmına çalıştır yazıyoruz. Ardından karşımıza gelen çalıştır kutusuna dxdiag yazıyoruz ve enter diyoruz. Karşımıza DirectX Tanı Aracı gelecektir. Bu ekran üzerinden bilgisayarımızın sistem ve ekran kartı özelliklerini kolayca öğrenebiliriz.

Bilgisayarım Bu Oyunu Kaldırır Mı

b) Karşımıza gelen ekranın “ Sistem “ kısmında bilgisayarımızın özelliklerini göreceğiz. Bu ekranda genelde şu bilgileri görebiliriz.

Bilgisayarım Bu Oyunu Kaldırır Mı

–          İşlemci : İşlemci bilgisayarımızın hızını etkileyen en önemli özelliklerden biridir. Genelde oyunların istenilen özelliklerinde örneğin ( İ3,İ5 ve yanlarında 1.80 GHZ, 2.00 GHZ, 2.4 GHZ vs. ) gibi bir kısım vardır. Açtığınız bu ekrandan bilgisayarınızın istenilen özelliklere uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 

–          Yüklü Bellek ( RAM ) : Ram bilgisayar hızımızı aynı işlemci gibi etkileyen önemli özelliklerden biridir. Hatta ekran kartımız düşük olsa bile, RAM ne kadar yüksek ise ekran kartı açığımızda o derece kapanabilir. Ekran gereken açığını RAM üzerinden kapatabilir. Bu özellik RAM’e büyük önem katmaktadır. RAM kısmından bilgisayarımızın kaç RAM olduğunu öğrenebiliriz.

 

–        İşletim Sistemi : Bazı oyunlar 34 veya 64 Bit üzerinde çalışabilirler. 34 Bit isteyen bir oyun 64 Bit üzerinde çalışabilir ancak tam tersinde de oyunun çalışma ihtimali olsa da performans düşüklüğü kaçınılmaz olacaktır. Yani 34 Bitlik bir bilgisayar üzerinde 64 Bitlik bir oyunu oynatmak size istediğiniz performansı sağlamayacaktır. İşletim Sistemi kısmından bilgisayarınızın kaç Bit olduğunu öğrenebilirsiniz.

 

–          Sistem Modeli : Ek olarak bilgisayarınızın hangi model olduğunu da buradan görebilirsiniz.

 

3) Bilgisayarın Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Sistem kısmını inceledikten sonra, yukarıdaki seçeneklerden Ekran yazan kısıma tıklıyoruz. Karşımıza ekran kartımızın özellikleri gelecektir. Bu kısımda bizlerin öğrenmesi gereken iki özellik mevcut.

Bilgisayarım Bu Oyunu Kaldırır Mı

Ad: Bu kısım Ekran Kartımızın ismidir. Hangi model olduğunu buradan görebiliriz.

Yaklaşık Toplam Bellek : Bu kısım ise Ekran Kartımızın kaç GB olduğunu öğrendiğimiz kısımdır.

 

Tüm bunları öğrendikten sonra artık oyunların istediği minimum özellikler için bir fikir yürütme aşamasına geçebiliriz. En az ekran kartı, en az istenilen bellek, en az kaç GHZ isteniyor ise bir karşılaştırma yapmak artık mümkün hale gelecektir.

Şimdi ise önemli bir kısım olan ekran kartı modeli kısmına gelebiliriz. Örneğin H1Z1 Just Survive ve H1Z1 King Of The Kill adlı oyunların istediği minimum sistem özellikleri şöyle:

 • İşletim Sistemi: Windows 7 64 bit
 • İşlemci: Hyper-Threading’e sahip Intel i3 Dual-Core
 • RAM: 4 GB
 • Ekran Kartı: nVidia GeForce GTX 275 veya daha yükseği
 • Boş Alan: 20 GB

İşletim sistemimizi, işlemcimizi ve Ram kısmımızı öğrendik. Ancak Ekran kartı karşılaştırmasını yapamıyoruz. Bizimde Ekran Kartı Modelimiz ATI Radeon HD 4890 olsun. Hemen Google amcaya geliyoruz ve “ nVidia GeForce GTX 275 vs ATI Radeon HD 4890 “ yazarak gelen sayfalardan yapılan karşılaştırmaları inceliyoruz. Bu ve bunun gibi pek çok ekran kartını karşılaştırabilir ve bir fikir edinebilirsiniz.

Makalemizi fazla uzatmadan sonuna gelmek istiyorum. En basit olarak artık bu makalemizi iyice incelediysek eğer, bilgisayarım bu oyunu kaldırır mı veya bilgisayarım kaldıramaz mı soruları hakkında bir fikir edinebiliriz.

Eğer sizlere yararlı olabildiysek lütfen yorumlarınızı esirgemeyin. Teşekkürler.

byteadam 🙂

2 Yorumlar
 1. Muhammet diyor

  Ortalama 4.500 tl lik bir oyun bilgisayar ı toplamak istiyorum fakat ana kartlardan pek anlamadığım için size danışmak istedim örneğin
  MSI ddr4 z170 a Gaming M3 1151 pin
  Intel İ5 6600K 1151 pin
  Nvidia GeForce GTX1060 6GB 192 Bit
  Samsung Evo 750 120 GB SDD
  Segeat 1 T HDD
  2X8 16 GB 2400 GHz ddr4 Ram
  Zalman Z3 Plus 600W power lı kasa
  Full HD LG 23.6 monitör
  Sizde de bir sıkıntı veya değiştirmem gerek bir parça varmi ve 600W power yeterli olurmu simdiden Teşekkür ederim

  1. byteadam diyor

   Markalar ve özellikleri hakkında ayrıntılı olarak bir bilgim yok maalesef. Bana göre sağlam bir sistem, ancak fiyat performans araştırması yapmak ve sistem için belirlenen parçaların birbirleri ile uyumluluğunu araştırmak gerek. Bu tür sorunlar içib forum sayfaları mevcut. Pek çok farklı kişiden yorum almak daha iyi olacaktır.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.