Bahçeşehir Üniversitesi, Wissen Akademie ve İŞKUR Hakkında

Bahçeşehir Üniversitesi, Wissen Akademie ve İŞKUR Hakkında

Bu yazımda Bahçeşehir Üniversitesi, Wissen Akademie ve İŞKUR ortaklığı ile düzenlenen eğitimden bahsedeceğim. BAU ve İŞKUR’un ortaklığı ile nitelikli bilişim personeli yetiştirme projesi ile Wissen Akademie’de verilen eğitimin aşamalarına da değineceğim. Ancak aşağıdaki güncel bilgiyi okumanızı tavsiye ediyorum.

Bahçeşehir Üniversitesi, Wissen Akademie ve İŞKUR

Güncel Not (25.12.2018) : Yapılan yorumlar, duyduklarım ve halihazırda kendi tecrübelerim doğrultusunda buraya başvuracak arkadaşlara güncel bir bilgi verme gereği duyuyorum. Kimi arkadaşlar sınava girip, hatta mülakattan sonra aylarca beklemelerine rağmen ön eğitime dahi halihazırda alınmamışlar. Zira kendimde hala ön eğitim için aranmış değilim ki gitmekten vazgeçtim. Yine de belirli bir zaman sonra ön eğitime insanlar çağrılıyordur (belki) ancak bunun ne kadar süreceğinin belirsiz olması can sıkıcı. 6 Aylık bir kursu, yorumlarda 4 ay bekleyen ve halen haber alamayan bir arkadaşımız var. Bende mülakata gireli bir aydan fazla oldu sanırım. Herkese ” mülakatınız olumlu geçti, bekleyin “ demek nedir, açıkcası bu çok sorumsuzca bir davranış. Bahçeşehir Üniversitesi, Wissen Akademie ve İŞKUR‘un bu ortak çalışması yıllardır var ancak orta da böyle bir durum var. Sanıyorum ki pek çok insan da bu durumdan muzdarip.

İllaki Wissen Akademie İŞKUR’dan bu hizmet karşılığında bir para alıyor. Bu para ve eğitim zamanları arasında tahminimce bir bağ var. Bu bağ ise bu kursu almak isteyen, sınav ve mülakatlarından geçen insanları mağdur ediyor gibi gözüküyor. 

Anlatılan ve BAÜ, Wissen ve İŞKUR ile gerçekleştirilen bu uygulamanın fırsatları, amacı güzel olsa da bu tür maduriyetlerin giderilmesi ve buraya başvuran insanların bilgilendirilmesi gerekmekte. Eğer pek çok insanı işinden gücünden zaman ayırtıp bu sınava sokup, aylarca oyalamaya ve net bilgiler vermemeye devam edecekseniz bu kurslara bir son vermelisiniz. 

Bahçeşehir Üniversitesi, Wissen Akademie ve İŞKUR Hakkında Kısa Bilgi

Yakın zamanda özellikle kariyer.net üzerinden yetiştirilmek üzere sistem ve yazılım uzmanları ilanlarını görmüşsünüzdür. Çoğu kişi bunu bir iş ilanı olarak düşünmüş olabilir ki bende ilk aşamada öyle düşünmüştüm. Sonradan araştırınca ve bana geri dönüş yapılınca bunun bir eğitim olduğunu, Bahçeşehir Üniversitesi, Wissen Akademie ve İŞKUR ortaklığı ile nitelikli bilişim personeli yetiştirmek üzere bir program olduğunu öğrendim. Tabii ki kimi arkadaşlar bu noktada vazgeçmiş olabilir. Ancak kaliteli bir birliktelik ile alınacak eğitim bana daha cazip geldiğinden ve CV olarak da gelişim sağlayacağını düşündüğümden başvurunun ileriki aşamalarına katılım gösterdim. 

Programın ana hatlarına değinecek olursak, Bahçeşehir Üniversitesi’nin desteği ve marka değeri ile sertifika sahibi olunacak, ayrıca Wissen Akademie’nin eğitmenlerinden ve fırsatlarından yararlanacağımız söyleniyor. Altı ay sürecek bu eğitim süresince de İŞKUR sizlere günlük bir ücret dahi ödeyecekmiş. Bu ücret kısmına daha vakıf olamadığım için miktarı net olarak bilmiyorum ancak 35 veya 45 TL günlük olduğunu biliyorum. Ayrıca sigortalı olunacak mı, olunacaksa yarım veya tam zamanlı mı bunlar hakkında da ilerleyen süreçlerde bilgim olduğunda yazıma ekleyeceğim.

Şimdi biraz Bahçeşehir Üniversitesi, Wissen Akademie ve İŞKUR ortaklığı ile düzenlenen eğitime katılabilmek için geçilen aşamalara değineceğim.

Genel Yetenek Sınavı

Bahçeşehir Üniversitesi, Wissen Akademie ve İŞKUR nitelikli Sistem Uzmanı veya Yazılım Uzmanı eğitimlerinden herhangi birine başvurduğunuzda, CV’niz değerlendirilerek telefon ile aranacaksınız. Size kısaca bu eğitimler hakkında bilgi verildikten sonra katılıp katılmayacağınız sorulacaktır. Olumlu iseniz sınav tarihi size söylenecek ve ayrıca mail adresinize de bilgiler yollanacaktır.

Sınav yeri eğer değişmiyorsa, Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsünde sınavınızı olacaksınız. Bu sınavda 100 soru olacak ve 22 Türkçe, gerisi ise mantık, matematik soruları olacaktır. Ancak çoğunluğu mantık sorusu olacak. IQ testlerine benzer şekilde sırası ile gelen şekillerin veya sayıların ardından ne geleceğini bulduğunuz testler gibi olacak. Bazıları ise klasik matematik soruları olacak ancak yine mantık soruları çerçevesinde olacaktır. Yani Trigonometri vs. gibi sorular yok.

Net bir bilgi olmasa da 100 soruda 50 -60 arasında bir skor yaparsanız mülakata çağırılacaksınızdır.

Mülakat

Mülakat sınav yerinize yakın olan Wissen Akademie’de gerçekleşecek. Burada sizlere genel sorular sorulacak. Nelerle uğraşıyorsunuz, neler yapıyorsunuz gibi. Burada istenen unutulmamalıdır ki kursa net katılımınızdır.

Mülakat Sonrası

Mülakat sonrası seçtiğiniz alana yönelik 30 soruluk bir sınava daha giriyorsunuz. Bunlar o alanla ilgili temel seviye basit sorular olacaktır. En azından başlangıç bilginiz olup olmadığı ölçülecektir. Yani yazılım eğitimine başvurduysanız gelen sorular içerisinde basit HTML bile var. Zor değiller.

2 Haftalık Ön Eğitim

Mülakatınız olumlu geçerse 2 haftalık bir ön eğitime gideceksiniz. Bu ön eğitim kursa hazırlık gibi düşünülebilir. Ardından normal sürece yani kursa dahil olacaksınız ve eğitiminiz başlayacak.

Son Olarak

Bana daha ön eğitim için dahi geri dönülmedi ki bir aydan fazla oldu. Belki siz bu yazıyı okurken daha fazla da olmuş olabilir. Yukarıdaki güncel notumunu okumanızı tavsiye ediyorum. Umarım az çok bilgilendirici bir makale olmuştur. Yorumlarınızı ve varsa tecrübelerinizi bekliyorum. 

77 Yorumlar
 1. toprak diyor

  Bilgilendirici yazınız için öncelikle teşekkürler. Makine mühendisliği mezunuyum fakat yazılımla ilgili bir adım atmak istediğimden ötürü bu eğitimin genel yetenek sınavına katıldım. Açıkcası birçok alan vardı… Kendimce iki tanesini işaretledim ama ne kadar doğru karar verdiğimi bilmiyorum henüz.. Benim sorum Mülakat sonrası bahsettiğiniz 30 soruluk sınav, bu sınavda belli başarı göstermek için ne gibi bilgiler ya da nerelerden bilgiler edinmeliyim?

  1. byteadam diyor

   Merhaba, Mülakat sonrası sınav basit bir sınav. Mesela ben Microsoft Yazılımları için başvurmuştum ve 30 soruluk test C#, MVC, HTML, CSS ile ilgiliydi. Başlangıç seviyede, basit sorulardı. Çok net olarak alım sürecinize etki edecek bir sınav olduğunu sanmıyorum. Zaten eğitimler sıfırdan veriliyor yinede yapabildiklerinizi yapmanız yeterli olur kanımca. Birebir mülakat asıl önemli olan. Bilgi edinme konusunda, dediğim gibi başvurduğunuz alan ne ise o alan ile ilgili başlangıç konularına aşina olmanız yeterli.

 2. saka diyor

  Genel yetenek sınavı kaç saat oluyor?

  1. byteadam diyor

   2 Saat veriliyor. 100 Soru var.

 3. Betul diyor

  Tesekkur ederim bu aydinlatici bilgiler icin. Ben de bugun sinava girdim. Fakat belli bir baraj puanindan hic bahsetmediler. 50-60 dogru gibi bir degerlendirmeye siz kendi sinaviniza gore mi vardiniz?

  Ben de Microsoft yazilimlari icin basvurdum bana bu ay bu kursun baslatilacagini soylediler.

  1. byteadam diyor

   Belirli bir baraj olmalı, pek çok kişi bu sınava katılıyor. Evet kendi sınavıma göre bir aralık bu. Ancak mülakat esnasında da ağız yokladım. 🙂

 4. Mücahit diyor

  Sınavdan kaç gün sonra mülakata çağırdılar acaba?

  1. byteadam diyor

   2 Hafta Sonra diye hatırlıyorum.

 5. Yunus diyor

  Ben de sınava girdim. Sana kaç gün içinde geri dönüş yapıp mülakata çağırdılar.

  1. byteadam diyor

   2 Hafta sonra sanırım.

 6. gokhan diyor

  Php yada python ile web programlama eğitimide var mı acaba?

  1. byteadam diyor

   Bu konu hakkında kesin bir bilgim yok maalesef.

  2. Ahmed diyor

   Sadece C# ve java eknolojileri var

 7. Yasin diyor

  Merhabalar,
  Öncelikle bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.Benide aradılar ve sınava davet ettiler.Sınav bilgilerini mail ile göndereceklerini söylediler.Aradıkları gün gelmedi mail.Acaba sınava yakın bir zamandamı gönderiyorlar.Şimdiden teşekkürler.

  1. byteadam diyor

   Hemen göndermeyebilirler. Yakın tarihte gelebilir. Adres, gün ve saati aldıysanız yeterli aslında. Ancak yinede kaydınızın alındığından emin olmak istiyorsanız biraz bekleyip sınava yakın bir arayın.

   1. Yasin diyor

    Teşekkürler.Bir gün sonra gönderdiler.Acaba siz hala eğitimi mi bekliyorsunuz? Sınav dan bu bügüne kadar ne kadar bir süre geçti?

    1. byteadam diyor

     Merhaba, eğitim için daha dönmediler. Ancak yurt dışına çıkacağım için eğitime de katılamayacağım. Belki başka bir seneye. Siz katılırsanız burada bizleri de bilgilendirirseniz seviniriz 🙂

 8. Ahmed diyor

  Merhabalar
  Ben ağustos ayında kayıt yaptım,eylül ayında sınava çağırdılar gittim.Sınavdan 3 saat sonra beni aradılar sınavın olumlu geçtiği söylendi ve yarın saat 9:30 da mülakata gelmemi istediler.Ertesi gün mülakata gittim 30-40 dakikalık güzel bir sohbet oldu gayet de iyi karşıladılar.Mülakattan sonra 30 soruluk basit ve temel düzeyde yazılı sınav oldu.Ben “java ve mobil programlama” alanını seçtim ama son 30 soruluk sınav “Microsoft C# ve SQl,HTML,” alanlarından sorulardan oluşuyordu, doğrusu şaşırdım java ve android ile ilgili soru bekliyordum.Sonra oradan çıktım 1-2 gün bekledim cevap gelmedi ve ben aradım mülakat sonucunu sordum bana olumlu geçtiği söylendi ve ön eğitim için haber beklememi söylediler.Telefondan sonra mail aldım mülakat sonucu ile ilgili, ekim ortalarında eğitimin başlanacağı söyleniyordu.
  Ama bugün itibariyle(23.12.2018) daha öneğitime bile çağırmadılar, ne zaman arasam eğitimin daha başlanmadığı söyleniyor, 4 ay geçti ve ben başka bir işe de girmedim çünkü eğitime kabul olmak için son bir ay da herhangi bir işte çalışmamış olmak gerekiyor.Ben de bunca zamandır bekliyorum daha aramadılar.
  Ön eğitimden sonra elenme durumu da var çünkü bazı arkadaşlarımı ö eğitimden sonra elemişler sebep
  gösterilmeden.Acaba hiç başvurmasaydım mı? Bir pişmanlık var bende çünkü çok zaman kaybettim bize bu kadar bekleneceği söylenmedi birkaç hafta ya da bir ay içinde eğitim başlar denilmişti.Mağduriyet yaşatıyorlar.
  İnşallah artık bunca zamandan sonra ön eğitime çağırırlar ve elemezler yoksa kafayı yerim.

  1. byteadam diyor

   Merhaba. Aynı şekilde bende aradığımda beklememi belirttiler. Şimdi başka planlarım olduğundan çağırsalarda gitmeyeceğim. Zaman kaybı tabii ki, verdikleri fırsat güzel olsa da beklemek ve belirsizlik huzursuzluk yaratıyor. 4 Ay dediniz, 4 ay çok uzun bir süre. Zamanınız var ise bekleyin ancak yok ise kendi işlerinize dönmeniz iyi olacaktır kanımca. Bu kadar uzun bir süre zarfında ön eğitime bile alınmamanız şaşırtıcı. Ben gittiğimde eğitimde olan insanlar vardı. Tamamen maduriyet.

   1. Ahmed diyor

    Merhaba
    Ben başka bir kuruma da başvurmuştum ama orada yazılım grubunda yer kalmadığı için Sistem uzmanlığı seçtim,3 ay sonra beni çağırdılar ön eğitim için ama ben gitmedim,Hem sistem uzmanlığını cazip bulmadım hem de wissen akademiye gitmenin daha iyi olacağını düşündüm.
    Ama aradan bu kadar zaman geçti her hafta wissen akademi’yi arıyorum bana hep eğitimin daha başlanmadığını söylüyorlar.Mayıs ayında başvuranları sadece çağırmışlar ön eğitime.
    Mülakata gittiğimde bizzat sordum eğitim tahminen ne zaman başlar diye bana ekim ayı içerisinde başlar seni çağırırız dediler.
    4 ay oldu bekleyeli acaba vazgeçsem mi diye düşünüyorum.Başvurduğum iş ilanlarında 2-3 yıllık iş tecrübesi arıyorlar, ben yeni mezun olduğum için tüm iş ilanlarından olumsuz yanıt aldım.Yani bu wissende alacağım eğitimi sadece referans için gerekli görüyorum yoksa hani bize pek bişey katmazlar zaten okulda çoğu şeyi gördük.
    Şuan yabancı dil kurslarına bakıyorum büyük ihtimalle kayıt yapacağım.Zaten 4 ay önce başvursaydım şuan çok mesafe katetmiştim ve yabanı dil problemini de büyük oranda halletmiş olacaktım.
    Velhasıl-ı kelam hiçbir arkadaşın wissen gibi düzeni olmayan kurumlara umut bağlamamasını isterim.Eğer alternatifleri varsa başvurup beklemesinler ve mağduriyet te yaşamasınlar ama zamanım çok acelem yok diyen varsa herşeyi göze alıp başvursun.
    Herkese saygılar

    1. byteadam diyor

     Merhaba, İngilizce kursunda genelde çalışan insanlar için akşam dersleri oluyor. Bu kadar beklemişken, eğer aranırsanız diye her ihtimale karşı yine akşam dersi alıp, çağırılırsanızda gündüz kursa gitmeniz yararınıza olabilir. Yeni mezun olma durumunu hepimiz yaşadık, tecrübelerime dayanarak her zaman A ve B planınızın olmasını tavsiye ederim. Umarım emeklerinizin ve bekleyişinizin karşılığını alırsınız.

 9. Alper diyor

  Arkadaşlar bu kursa 6 ay gitmek mi mantıklı yoksa normal bir iş bulmak mı? Hiç emin olamadım :S Ayrıca bu sertifikayı kurs sonunda kesin olarak alabiliyor muyuz?

  1. byteadam diyor

   Merhaba. Normal bir iş bulmak veya daha iyisini bulmak için var zaten bu kurs. Neden emin olamadığını anlamadım sanırım 6 ay zaman kaybetmekten korkuyorsun. Eğer zaten yeterli bilgi ve donanıma sahip olduğunu düşünüyorsan, bu kursu almana gerek yok. Kursun amacı nitelikli bilişim personeli yetiştirmek. Sektörde var olan, çalışmış olan insanlar bu kursu normal olarak tercih etmez ancak yeni mezun arkadaşlar için güzel bir fırsat. Hem CV açısından, hem de sertifika ve diğer olanakları açısından değerlendirilmeli. Sertifika tabii ki verilecek ancak kursta başarı sağlamak önemli.

 10. Metehan diyor

  Merhaba arkadaşlar bende 17 aralık pazartesi girmiştim bugün arayıp mülakata çağırdılar gelişmeleri merak eden olursa buradan bilgilendirebilirim

  1. byteadam diyor

   Hayırlı olsun, önemli olan mülakattan sonrası. Çoğu arkadaşların mülakattan sonra çok uzun bir zaman beklediğini mülakatta belirtirseniz cevabı merakla bekleriz 🙂

  2. Onur diyor

   Son durum nedir acaba egitime cagrildinizmi cagirildiysaniz kay ay surdu bu surec bilgilendirmisiniz

 11. emir diyor

  mülakatta sorduğu sorulardan hatırladıklarınız var mı acaba ?

  1. byteadam diyor

   Tamamen muhabbet üzerine. Neden tercih ettiniz, neler yapıyorsunuz gibi.

 12. Öznur diyor

  Bende 11 Aralık^’ta bu sınava girdim ve 17 Aralıkta Mülakata çağrıldım ve 30soruluk teknik sınava katıldım.ve 21 Aralıkta ise 2 günlük ön eğitim(Algoritma) aldım. Yanılmıyorsam Ocak’ın 2 haftası dersler başlayacaktı yada bu ayın ‘.haftasında geri dönüş sağlayacaklardı.Ve günlük 45 lira verilecekti.
  Genel sağlık sigortası var denilmişti.

  1. Burak diyor

   Öznur hanım hangi bölümü seçtiniz? Bu arada bende 27 Kasım da sınava girdim ve geçen hafta aradığımda mülakat için aranacağım söylendi halen aramadılar.

  2. Ahmed diyor

   Hangi eğitimi/alanı seçtiniz?

  3. ali diyor

   Merhaba Öznur hanım dönüş sağladılar mı size? Eğer dönüş sağlarlarsa buradan bilgi verebilir misiniz?

 13. Ali diyor

  Böyle plansız programsız bir kurum olamaz mülakata gittiğimde 7,14 ve 21 ocak da sınıfların açılacağı söylendi ve on eğitimde 2 gün söylendi. On eğitim sonucları sözde 4 5 gün sonra açıklanacak dendi ama yalan 20 gün oldu hala tık yok sanırım oyaliyorlar ön eğitimde 15 kişi vardı sadece 2 3 kişi bilgisayar mühendisiydi diğerleri farklı bölümlerdi o sınıftan seçilememe ihtimalim yok ama kafalarına göre seciyolar büyük ihtimalle hala haber vermediler yada yine sınıfları açmadılar. Iskurun böyle plansız kurumlara bu işi vermesi üzücü kurumda plan adına bisey yok. Ben hakettiğini düşünüyorum ama cagirmadilar nedenini de bilmiyorum. Demem şudurki buraya inanip işden çıkma iş aramama gibi bi duruma girmeyin arkadaşlar.

 14. ALİ diyor
 15. Karina diyor

  Arkadaşlar selam, ben Bahçeşehir mezunuyum. ERP programına mezun olduktan 1 sene sonra başvurdum. 7 Ağustos 2018 de Türkçe- Matematik sınavına girdim. Geçtiğim için mülakata ve seviye sınavına tabi tuttular. Daha sonra arayıp onay aldığımı kabul olduğumu söylediler. :)) Evet kabul oldum 🙂 ama süreç ondan sonra başladı: bana “yakın zaman da eğitim tarihimiz için arayacağız” dedikleri o telefon, benim 3-4 kez arayıp sormama ve aynı cümleyi duymama rağmen, hiç gelmedi. Ağustos ayını hadi saymayalım, belki kurumun işlemleri uzun sürdü desek; ne üzücüdür ki(!) 5 aydır o telefon hala bana gelmedi. Acaba benden başka aynı durumu yaşayan varmıdır diye araştırırken burayı gördüm ki, benden sonrada mülakatlara devam edilmiş yorumlara bakılırsa… İşkurun ödenek vermemesini geçtim madem bu farkındalıktalar neden devam ediyorlar mülakatlara ve neden bir açıklama yapmıyorlar…(?) Diliyorum ki, Wissen mağdur olan bu bir çok kişiye güzel bir açıklama yapar.

  1. ali diyor

   Katıldığım öne eğitim sonucunu 4 5 gün sonra açıklanacağını söyleyen kurum 1 ay oldu hala tık yok arayıp soruyorum değerlendiriliyor deniyor resmen oyalıyorlar burada tecrübelerimizi yazalım biz hata yaptık bizden sonrakiler düşünsün en azından başvurmadan önce.

  2. Gizem diyor

   Merhabalar. Herhangi bir geri dönüş oldu mu size Erp egitimi icin ya da kursa başladiniz mi?

   1. byteadam diyor

    1 bucuk ay gibi bir sure oldu ancak ön eğitim için dönmediler. Şu sıralar dönmüşselerde bilmiyorum zira yurt dışına çıktım.

   2. Ali diyor

    Ben on eğitime katıldım çok saçma bir şekilde elediler elenmemin nedenini sordum cevap yok çok ümit bağlamayın bu saçma kuruma

 16. Ender diyor

  Beni de bugün aradılar ve yarın(22.01.2019) saat 11:00’da bir sınav olduğunu söylediler. Fakat buradaki yorumları okuduktan sonra sınava gidip gitmemek arasında kararsız kaldım. Zaten bahsettikleri mail de gelmedi. Beni arayan numaraya dönüş yapıp yakın zamanda bir kurs açıldı mı? ya da ne zaman açılacak? diye soracaktım fakat telefonu açmadılar. Şimdi yarın o sınava girmeme değer mi sizce 🙂 ?

  1. byteadam diyor

   Deymez gibi 🙂

  2. ali diyor

   Gittiniz mi sınava Ender bey?

 17. Kamil Aydın diyor

  Bu kursu aramızda tamamlayan varmıdır acaba ona göre soru yöneltsek?

  1. byteadam diyor

   Daha böyle biri piyasaya çıkmadı. Biz de bekliyoruz 🙂

 18. Ozan diyor

  Beni de bugün aradılar. Yarın ön eğitime çağırdılar. Buradaki yorumları okuyunca pek umudum kalmadı ama. Ön eğitimden sonra da bekletiyorlar demek ki.
  Neyse ben gelişmeleri yazarım buradan. Burayı bulduğum iyi oldu.

  1. byteadam diyor

   Çağırmadıkları da var. Yine şanslısın valla. Bekliyoruz gözlemlerini. 🙂

  2. Ali diyor

   On eğitimden çıktım 1 ay oldu hala degerlendiriliyo diyorlar asıl bekleme ordan sonra başlıyo haber edersen seviniriz size ne zaman başlıcak direkler merak ettim.

   1. turgut diyor

    2 hafta önce ön eğitimden çıktım. Bugün aradım ve sonucun olumsuz olduğunu öğrendim.

    1. byteadam diyor

     Eğitimde neler yapıldı veya sizde eksik goruldu acaba.

     1. turgut diyor

      sözlü ve akış şeması olarak algoritma yazmayı öğretiyorlar ve günlük hayattaki olayları algoritma olarak yazmanızı istiyorlar. sözlü ve akış şeması üzerinden. mesela asansöre binme algoritması gibi.

    2. Ali diyor

     Bugün aradığımda olumsuz olduğu söylendi yazıklar olsun böyle kuruma sınıfta 15 kişiydik sadece 3 4 kişi bilgidayarciydi ve onlarda sürekli yardımlaşarak yapıyorlardı herşeyi hocada keyif için soruları veriyo çay kahve içmeye gidiyo kopyalar kopyalar yazıklar olsun böyle kuruma kimsenin bulasmamasini oneriyorum haksızlık var.

 19. Uğur diyor

  Merhaba, bu kursta yapılan projeyi kurs bitiminde sınıfla falan mı sunuyoruz acaba? Proje bazlı olarak nasıl bir ilerleme söz konusu?

  1. byteadam diyor

   Grup olarak projeler yapiliyor.

   1. Uğur diyor

    Öğrenciler grup olarak kime sunuyorlar ondan bahsetmiştim 🙂

 20. Nil diyor

  Ankara’da da bahsettiğiniz eğitim veriyor aşağı yukarı sistem aynı benim merak ettiğim ön hazırlık eğitimi için sözleşme imzalattılar mı ?

 21. Gokhan diyor

  Başlayan var mı? 🙂

  1. Ali diyor

   Bu sorunun cevabını merakla bekliyoruz..

 22. Elif diyor

  Merhaba ben sınava 28 şubatta girdim aradım sınav sonucu için barajı geçtiğim söylendi fakat mülakat için iki haftayı geçmesine rağmen çağırılmadım sanırım hiçbir aşaması sorunsuz ve plansız geçmiyor

  1. İrem diyor

   Ben de aynı durumdayım

 23. Hale diyor

  Merhaba ben siber güvenlik kursu için ağustosta sınava girmiştim eylül de de mülakata girdim ve ikisini geçtiğimi ön eğitim için çağrılacağımı söylediler. Ama 7 ay oldu hala aramadılar. Gerçekten insanları böyle mağdur etmeye hiç hakları yok. Arıyorum hala daha belli değil biz sizi arayacağız diyorlar.

  1. byteadam diyor

   Merhaba, sorun su ki buyuk ihtimal ile ISKUR ile Wissen arasinda maddi acidan bir sorun var gibi gozukuyor. Devletten para akmayinca, haliyle kurumda ogrenci almiyor olabilir ya da farkli bir durum soz konusudur bilinmez. Ancak problem ise hala bunun devam etmesi, bir degil bir cok ogrencinin madur edilmesi. Tukiye de bu gibi durumlar, maduriyerler artik o kadar normal olmaya basladi ki insan hem sinirleniyor hem de uzuluyor acikcasi.

 24. Ali diyor

  Bu programa 2017’de başvuru yaptım hemen sınava girdim, sınav sonrası 1 hafta içinde mülakat gittim ve ön eğitime alındım. 2 gün süren ön eğitimin birinci günü eğitim veriliyor ikinci günü ise eğitimle alakalı sınava tabii tutuluyorsunuz. Eğitimin içeriği algoritma kurma üzerine. Ben bu sınav da ben başarılı olduğumu bilmeme rağmen anlamsız bi şekilde eğitimi geçemediğim söylendi. Bir arkadaşım da mülakata girip ön eğitim olmadan eğitime dahil edilmişti. Anlayacağınız çok garip işler dönüyor gibi. İki arkadaşım var buradan eğitim alan ikisi de çalışıyor hem de kısa sürede iş buldular. Biri java üzerine diğeri Erp üzerine almıştı eğitimi.

 25. Mustafa diyor

  Bende geçenlerde kayıt oldum ve 5 gün sonra türkçe-matematik sınavı olucakmış . İlk başlarda heveslenmiştim lakin burdaki yorumları okuyunca 3-5 ay veya daha fazla işsiz kalmaya değer mi kararsız kaldım. Bilirsiniz ki özellikle bu devirde vakit değerlidir . Yorumlarınızı bekliyorum ne yapıcağımı bilmez haldeyim. Het mülakata girene biz sizi arıcaz diyip geçiştiriyorlar mı ?

  1. byteadam diyor

   Sanirim herkese degil ama cok buyuk bir cogunluguna diyorlar.

  2. Elif diyor

   Ben de aynı sıkıntıları yaşadım ve tamamen umudumu kesmiştim mülakata çağırılmamıştım bile sınavı geçmeme rağmen.Bir süre telefonla aradım rahatsız ettim sonra bırakmıştım ama sana tavsiyem taciz et ara beni iki ay sonra aradılar mülakat ön eğitim derken kursa başladım .Ben sınava şubatta girmiştim Haziran sonu başladım yani sabredip bekler eğitimlerde de kendini gösterirsen adil bir eleme de mümkün

   1. byteadam diyor

    Yorumunuz için teşekkürler ancak bir ton sıkıntı çektirip ve zaman kaybettirip ( Eğitim hakkı kazandınız dendikten sonra ) aylarca bekletip sadece bir kısmı almaları adil bir eleme olmuyor maalesef. Size bile bir ton uğraş sonucu gel demişler. Burada sorun eğer bir program varsa insanlar geçtikten sonra derhal eğitime alınıp gereken yapılmalı. Aksi takdirde gecemediniz veya uygun bulmadık diyip gönderin. Kimsenin zamanını çalmaya bu kurumların hakkı yok. Zamanı bol olan insan bekler ancak buraya gelen çoğu insan şubattan hazirana bekleyecek zamana sahip değil.

    1. Elif diyor

     Ben zaten arayana hiç dönülmüyor mu hiç umut yok mu hep olumsuz mu dönülüyor şeklinde bir bakış açısı olanlar için yazdım yani girebilmek mümkün .Ama tabiki de süreç hızlı ilerlemesi en güzeli olurdu.Fakat iş imkanı vermesi ve ciddi yatırımların yapılması zaman konusunda sıkıntılar yaratıyor ,kendi adıma konuşursam ben Zaten dört ay bu kursu beklemesem bile büyük ihtimalle işsiz kalacaktım .Bu şekilde benim durumumda olanlar için bir nebze iyi haber vermek istedim

 26. Halit diyor

  Merhaba arkadaşlar,

  08.07.2019 Tarihinde Wissen Akademie tarafından arandım ve bana siber güvenlik eğitimi almak isteyip istemediğim soruldu(Kariyer.net’den ulaşıldı). Bende eğitime katılmak istediğimi ilettim, daha sonra 09.07.2019 tarihinde genel yetenek sınavına girdim. 70 soru matematik 30 soru türkçeydi. Çan eğrisine göre belirledikleri ortalamaya göre barajı belirlemişlerdi. 12.07.2019 tarihinde barajı geçemediğimi ilettiler. 01.08.2019 tarihinde wissen akademie tekrar beni aramış fakat yurtdışında olduğumdan dolayı ulaşamamışlardı, 02.08.2019 tarihinde bu kez ben onlarla iletişime geçtim. Bana barajı düşürdüklerini ve sistemde barajı geçmiş olarak gözüktüğümü ilettiler, daha sonra 03.08.2019 tarihinde wissen akademie ile mülakata girmem gerektiği söylendi. Mülakatta ne yapıp ne ettiğim gelecek planlarım ve özellikle kursa tam katılım sağlayabilecek misin gibi sorular soruldu. Mülakatı yapan kişi benim kursda tam katılım sağlayacağım inancında olduğunu söykedi. Bu arada mülakattan önce basit 30 soruluk siber güvenlik sektörüne yönelik test verildi(Network, Sanal Makine, Zafiyetler). Daha sonra wissen akademie tarafından arandım ve bana 08.08.2019 ve 09.08.2019 tarihlerinde ön eğitime gireceğim söylendi. Ön eğitimde network ile alakalı giriş niteliğinde bilgiler verildi. Eğitimin sonunda 3 soruluk klasik soru soruldu. Bunlardan ilki wissen akademie’yi ikna etmen niteliğindeydi. Kursa devamlılık, siber güvenlik alanında gelecek planları vs. İkinci soru uygulama protokollerine örnek verme. Son soru ile bir ağın alt ağ maskesini çıkarmaktı. Eğitimin sonunda sizle iletişime geçilecek dendi. 15.08.2019 tarihinde wissen akademie tarafından tekrar arandım bana işkur mülakatına gireceğim söylendi. Gerekli belgeler olarak İŞKUR uygunluk belgesi, kimlik fotokopisi ve diploma fotokopisiydi. 21.08.2019 tarihinde işkur ile mülakta girdim, orda tek yapmamız gereken onları ikna etmekti. Yani ne devamsızlık olacak, ne de yarım bırakacaktık kursu. Akşam saatlerinde wissen akademie tarafından tekrar arandım ve 22.08.2019 tarihinde 8:30’da eğitimin başlanacağı söylendi.

  Bazı bilgi kirliliğinden dolayı buraya yazma ihtiyacında bulundum. Tarihlere bakınca 1.5 ay gibi bi süre geçti benim için.

  1. Zafer diyor

   22.08.2019 tarihinde 8:30’da eğitimin başlanacağı söylendi…

   Peki sonra ne oldu? Verilen tarih itibariyle şuan halen eğitimde olmanız gereklidir.

   Eğitimde sizinle birlikte kaç kişi vardır?

   İlgimi çeken diğer nokta ise:
   “Bazı bilgi kirliliğinden dolayı buraya yazma ihtiyacında bulundum. Tarihlere bakınca 1.5 ay gibi bi süre geçti benim için.”

   Bu kurum çalışanı mısınız?
   Bence yukarıda anlatılanlar içinde bilgi kirliliği YOKTUR ve alenen mağduriyet paylaşımı vardır. İnce ayar güzel ama Türk polisi de yakalar.. vayyy.. seni gidi seni !!

 27. Can diyor

  Merhabalar, ben de ankara da bulunan bauwissenden cagirdilar. 17 ekimde arayip yarin sinava gelip gelmeyecegimi sordular. Ben gelirim dedim. Bugun 100 soruluk sinava girdim. İkindi vakitlerinde beni arayip sinavdan gectimi ve pazar gunu mulakat icin beklediklerini soylediler. simdilik bunlar gerceklesti. Gelismelerden sonra guncelleme yapacagim insallah.

 28. Zafer diyor

  Neden bir Allah’ın kulu gidip bu konuda iskur’dan olayın aslını öğrenmeyi düşünmüyor ! Hadi weissen akademi çakal veya türlü dümen manevra vs.. devlet (işkur) kursa katılanlar için günlük ödeme ve sağlık sigortası yapıyor. Bu sebeple de ilgili kursların akıbetini yaşadığınız şehirlerin il (işkur) müdürlükleri ilgili birimlerinden öğrenme şansınız var.
  Filan sayılı filan kurum is ve eğitim ilanına muracat ettim.. hikayesi anlatılıp, sürecin tamamlanması için uzun süre beklemekteyiz (kaç ay ise belirtin), neticede bu eğitim için kaç kişiye işkur tarafından ödeme yapılmıştır? İnternetteki blog yazılarında bu konuda şahsım gibi mağduriyetler olduğu tespit edilmiştir. Konu hakkında tarafıma bilgi verilmesini arz ederim.. diye cimer üzerinden de muracat edebilirsiniz.

  Fakat önerim işkur il müdürlüğü kurslar şubesi (veya yönlendirilecek birim) ile konuyu çözümlenemenizdir.

  Verilen kurslar istihdam GARANTİSİZ olduğu sebeple tahminen çok az sayıda kursiyer alımı (korkuyorum 2-3 kişi demeye, belki daha az bir kişi) ile neticede 1 kişilik işe alım gerçekleşebilir veya o bile olmayabilir.

  Zaten alınacak kişinin ilk 6 aylık süreçteki maaş vs ödemesi işkur tarafından yapılmaktadır. Vesilesi ile weissen akademi veya BAU için yük teşkil etmemektedir.

  Ha.. çakal döngüsü varsa, yani adamlar bu konuda maliyetleri sıfırlamak için sürekli olarak 6 da bir işkur üzerinden bir ilan ve çekim yapıyorlarsa da.. şen ola Halep şen ola! İleri demokrasiye hoş geldiniz.

  İlgili kurum şimdiye kadar işkur üzerinden kaç defa ilan yoluyla kaç kişiye eğitim vermiş, kaç kişiye kurumunda iş olanağı vermiş ve bunlar için işkur tarafindan kaç kişiye eğitim harcirahi ve teşvik kapsamındaki ilk 6 aylık maaş ödemesi yapılmıştır?

  Yüzyüze daha çok bilgi alabilirsiniz ama klavye kılıçdarlığı ile de Cimer üzerinden bilgilenme hakkınızı kullanınız.

 29. Mustafa Ömer diyor

  Merhaba, bende 100 soruluk sınavlarına girdim sonrasında arayıp başarılı oldunuz mülakata gelin dediler. Bir tanıdıkla beraber katıldık, mülakat çıkışı konuştuğumuz da bana yöneltilen sorularla ona yöneltilen sorular çok farklıydı. O öylesine girdiği halde kabul edildi ben çok istediğim halde kabul edilmedim ön eğitime. Bence mülakat sürecinde sıkıntı var, sanki doğru değerlendirilmiyor. Çünkü arkadaşım ön eğitimde 120kişi vardı ve bilgisayar mühendisi sayısı 7, 8 diğerleri diğer bölümlerden ve nasıl eğitime gelebildiklerine şaşıran kişilerdi diyor.

 30. Ramazan diyor

  İşkur destekli burslu eğitimlere nerden başvurabilirim?

 31. Damla Yıldırım diyor

  Merhaba beni mühendis olmadığım için işkur destekli eğitimlere almadılar genede yaşadıklarımı paylaşıp sorumsuzluklarının ve yalanlarının haddi hesabının olmadığını belirtmek isterim. Ücretli olarak Java (SE) eğitimi aldım. Ama oradan aldığım için çok pişmanım Bilge Adamla Java Eğitim fiyatları aynıydı 2019 Nisan aylarında. Wissenin bana verdiği eğitim başlama tarihi 2 ay daha erken olduğu için Wissene gitmeye karar verdim. Nisan ayında mart ortasında en geç haziran başında başlar dedikleri için tüm fiyatı ödeyerek katıldığım eğitimin temmuz ortasında başlamasıyla güzellikler zincirini başlatan firmadır kendisi. İnternet sitelerinde erken kayıtta yüzde 30 indirim yazarken beni aylar aylar bekletip sözleşmeniz oluşturuldu eğitimin 2. Kısmında telafi edeceğiz dediler peki dedim en azından yüzde otuzdan fazla indirim yaparlar. Bu arada nisan ayında bana söylenen iki eğitim arasında 2 haftalık bir süre olacağıydı. Max 1-2 hafta uzar dediler. 1. Eğitim başladı bana söylenen sitede bahsedilen eğitimci değil başka biri geldi derse bir sonraki hafta ne göreyim sınıfa başka bir eğitmen girdi. İlk eğitmenden tamamen bağımsız sıfırdan başka programla devam ettik bu kişi de sitede ya da bana söylenen eğitmen dışındaydı. Neyse ki dersler başladı kliması sürekli su akıtan internete bağlı olmayan bilgisayarlarda eğitimi yaptık. Eğitim boyunca bilgisayarlara 3 defa format attılar derslere herkesin programı yeniden yeniden USB ile kurmasını bekleyerek geçirdik. Eğitim bitti ben sürekli sormaya devam ettim 2. Eğitim ne zaman başlayacak. Max 4 haftaya dediler. Arıyorum bir süre haftaya belli olacak yok öğretmen ücretli askerde yok tarihleri belirleyen tatilden gelecek o belirleyecek günleri en sonunda öğrenci danışmanına ulaşamaz oldum, aradım bugün izinli, toplantı var, size dönecek, diye diye 2 hafta bir öğrenci danışmanına ulaşamadım. Haa bir de sizi telefonla bağlayan kişi öğrenci danışmanının şirket numaralarını bilmiyormuş ve veremezmiş. Bakıyorum sitelerinde 30 Kasım da başlayacak diyor ama kişi sayısını tamamlamadıkları sürece o ders açılmıyor. Bir başkasının telefonundan aradığımızda ise 30 kasım ama bir max 2 hafta içinde açılacak diyorlar. Şuan 3 ayı geçti 2 hafta olması beklenen süre….

 32. Ahmet diyor

  genel yetenek sınavları nasıl oluyor acaba. Matematik sınav sorularının konuları neler söyleyebilir misiniz.

  1. byteadam diyor

   Genel olarak mantik sorulari vardi.

 33. Hüseyin B diyor

  Dün kariyer.net üzerinden yaptığım başvuruya istinaden aradıklarını söyleyip 10.12.2019 Salı günü Ankara’da genel yetenek sınavının olduğu söylendi. Yukarıdaki bütün arkadaşların anlattığı gibi iş bulma garantisi, günlük 50 TL ücret, sağlık sigortası bana da anlatıldı. Bazı şeylerin bu kadar kolay olabileceği insanı korkutuyor haliyle 🙂 İnternetten biraz araştırayım derken burayı buldum. Site sahibine gerçekten teşekkürler güzel bir forum olmuş sayfa 😀 Şu an buradakileri okuduktan sonra sınava gitmeyi açıkçası düşünmüyorum. Çünkü bir işsiz olarak Samsun’dan Ankara’ya gitmek orada kalmak bile bana yük olacak.

  10.12.2019 tarihinde sınava çağrılan başka arkadaşlar da buraya yazarsa sayımızı biliriz. Herkesin en kısa zamanda güzel bir iş bulması dileğiyle… Kolay gelsin.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.