Askerlikten Ne Anladım

Askerliğin Bana Katmadıkları

Her Türk gencinin sorunsalı olan askerlik derdini omuzlarımdan fırlatıp atmış bulunuyorum. Sistemin bizlere bir görev mahiyetinde yüklediği üniversite ve askerlik, benim için şu zamanlarda bitmiş, hayatımın önünde uzanan karmakarışık yollara dalmak üzere bu yazıyı yazmaktayım. Askerlikten ne anladım ?

Acemi birliğini Samsun’da, Usta birliğimi ise Kıbrıs’ta yaptım. Bu iki şehir ve askerlikleri ile ilgili yazılarımı da sizlere tavsiye ederim. Yazıma başlamadan önce askere gidecek olanlara şimdiden hayırlı tezkereler diliyorum.

Askerlikten Ne Anladım ?

Uzun dönem askerler, askerlikleri bitiminden bir gece önce, askerliği biten arkadaşlarına Doğan Güneş yaparlar. Askerliği sonlanmak üzere olan arkadaş ortaya alınır ve herkes bir ağızdan “ Kimleri gönderdik, kimler geldi geçti… “ diye başlayan bir marş söyler. Marşın ardından kişi güzelce dövülür ve yüksek bir yere çıkartılarak kendisine “ Askerlikten ne anladın? “ sorusu sorulur. Asker tam bir şey söyleyecekken hemen herkes alkışlamaya ve ıslık çalmaya başlar. Yine tam bir kelime söyleyecekken, tüm herkes alkışlar. Yani bildiğiniz Rahmetli Şaban’ın filmi. “ Ben buraya niye çıktım, neden çıktım? “, olur “ Ben buraya niye geldim, neden geldim? “. Aslında bilmeden bir parodi oynanır koğuşlarda. Bilmeden askerlik özetlenir.

Yani askerlik hiçbir şey mi? Diye sorabilirsiniz. Bazen evet, bazen hayır… Askerliğin insana kattığı, hayatını zenginleştiren hiçbir tarafı yoktur. Emir komuta altında, kısıtlı imkanlarla yaşamaya ve çeşitli sıkıntılara katlanmaya çalıştığın bir yerde, kendine katacağın tek şey sabır olacaktır. Sabrı öğrenmek için ise askerlik en zor yollardan biridir belki, ama asker ocağına bir kere adımını attın mı iş işten geçmiş olur artık.

Askeriye, insanların en hayvani ve saf dürtülerinin gün yüzüne çıktığı yerdir. Hayatta kalma, rahat etme iç güdüsü ile yapılan her çeşit hareketi, davranışı görebileceğiniz, survival ruhunu iliklerinizde hissedeceğiniz yegane yerlerden biridir.

Askeriyede uykusuz günler, zorlu nöbetler, eğitimsiz ve ilgisiz komutanlar, hırsızlar, tembeller, işten kaçanlar, açlık veya susuzluk gibi zorluklar ile dostluk, yardımlaşma ve paylaşma daima savaşır. Galibi ise hiçbir zaman olmaz ancak en azından negatif kısımlara yenilmemiş olursunuz. Kimi geldiği gibi gider, kimi geldiği gibi biter. Adam kelimesinin manasını pek çok arkadaşınızda görebilir, madam kelimesini de yine pek çok adamda seyredebilirsiniz. Askerde adam olur gelirsiniz diyemeyeceğim, adamsanız adam dönersiniz, madamsanız daha da orospulaşıp çıkarsınız. Böyle bir yer işte burası.

Tüm bunlar gözünüzü korkutmasın lütfen. Karanlık tarafları çok olsa da tüm bunları görmezden geleceğiniz, en kötü nöbetlerinizi aydınlatacak, zamanı sizler için hızlandıracak, en kötü yemeklerinize tat katacak dostluklar edineceksiniz. Aynen denildiği gibi, askerlik arkadaşları hayatın bir köşesinde daima duracak olan gizli pırlantalarınız olacaktır. Dertleştiğiniz, özleştiğiniz, sırlarınızı paylaştığınız, sonuna kadar güvendiğiniz insanlara, en kötü şartlarda rastlayacak ve onlarla birlikte her türlü sıkıntıya göğüs gererek “ Biter mi be! “ diyeceksiniz. Sivil hayatınızda dengi olmayan pek çok duyguyu askerde yaşayacaksınız. Kendinizi keşfedecek, sınırlarınızı daha da ilerilere atacaksınız.

Askerlikten ne anladım? Hiçbir şey. Ama insanlardan çok şey anladım. İnsan olmanın ve özgürlüğün kıymeti paha biçilemez. Mutluluk daima çevrendeki insanlarda gizlidir. Önemli olan onu bulup, karşındaki insandan istemektir. Bir ufak kahvenin, bir küçük sohbetin, bir anlık selamın bile getirebileceği mutluluğu sadece askerliğin anlamsız ortamında, anlamlı insanlarda bulabilirsiniz.

Zamanın boşluğunda, sadece düşünceleriniz ile başbaşa kaldığınız anlar olacaktır. Bunlar genelde gece nöbetleri olur. Kimi zaman yıldızların altında, kimi zaman fırtınanın ortasında… Hangisinde olursa olsun, tek ses kafanızın içinde olacaktır. O sese kulak verin…

Askerlikten ne anladım? Hiçbir şey. Bazen hiç, bazen çok şey… Ama bildiğim bir şey var ki, insanlardan çok şey öğrendim.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.