AÖF Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

AÖF Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü hakkında, yine Yönetim Bilişim Sistemleri alanında kendini geliştirmeye çalışan biri olarak birkaç yorum ve açıklama yapma gereği duydum. Açıköğretim Fakültesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri okuyacak arkadaşlara unarım yararlı fikirler verebilirim. Zira AÖF YBS’nin açılması bölüm öğrencilerinde haliyle bir kızgınlık yarattı ve buna bağlı olarak AÖF Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nü tercih edecek öğrenciler için ortaya net bir yorum çıkmadı. En azından olaya biraz daha objektif bakarak bir değerlendirme yapmak gerektiğini düşünüyorum. Zira ne okuyorsak okuyalım ya da nerede okuyorsak okuyalım asıl önemli olan bizim neler yapabileceğimizdir.

Güncel: YBS Mezunları Artık Bilgisayar Öğretmeni Olabiliyor. Bilgi için TIKLAYINIZ.

YBS Mezunlarının İş yapabilcekleri alanlar neler öğrenmek için TIKLAYIN.

Öncelikle Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir? Sorumuza cevap bulmak adına Bu Makalemize Bakabilirsiniz.

Ardından Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nde okuyup, mezun olan arkadaşlar hangi alanda işler yapabilir sorusu ve YBS hakkında sıkça sorulan sorular için lütfen Bu Yazımıza Bir Göz Atın.

AÖF Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Açıköğretim Fakültesi Anadolu Üniversitesi – Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Yukarıdaki linkleri incelediyseniz, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü hakkında yeteri bilgiye sahipsiniz demektir. Şimdi asıl konuya, yani AÖF Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü nasıl sorusuna gelelim. 

Örgün YBS ve AÖF YBS Arasındaki Farklar
 • En önemli güzüken fark, AÖF Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü ders programı incelendiğinde, programlama derslerinde gözükmektedir. Genellikle dersler daha çok Yönetim ağırlıklı olacaktır. En azından, örgün öğretime nazaran verilen programlama derslerinin az olması AÖF için gayet iyi bir seçim. Zira yerinde eğitim olmadığı için, çeşitli programların öğrenilmesi zorlaşacaktır. Ancak Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nün olmazsa olmaz dersleri AÖF programı içerisinde mevcut. En başta Algoritma ve devamında Programlama mevcut, ayrıca Veritabanı dersleride var. Bunların haricinde bilişim teknolojileri alanında verilen derslerde program içerisinde bulunuyor. Genel olarak bakarsak Örgün öğrenci ve AÖF öğrencisi arasındaki fark aşırı boyutlarda olmayacak (Dersler bakımından ). Ancak taabiki bu programları örgün okuyarak ve derslere girerek öğrenmek işin mezun olduktan sonraki farklı bir boyutu.
AÖF Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü okuyacak öğrencilere tavsiyeler
 • Bilişim sektöründe çalışacak bir birey kendine sürekli bir öğrenme, sürekli bir gelişme ve araştırma yeteneği kazandırmak zordundadır. Zira bu sektördeki her bir değişim hızla olmakta, ihtiyaçlar ise yine aynı hız ile birlikte karşılanmak durumunda kalmaktadır. Bir firmanın neredeyse dolaşım sistemi olan Bilişim Teknolojileri, bu ihtiyacı karşılayacak yetenekli ve yetkin personel ihtiyacını karşılamak için bu alanda uzman kişileri seçmek durumundalar. 
 • Bu alanda çalışmak isteyen AÖF öğrencileri, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü okuyarak ilk adımı atmış olacaklardır. Ancak okumak ve bitirmekten ziyade, günün sonunda ne bildiğiniz önemli olacaktır. Aldığınız dersleri bire bir sizlerde uygulayarak ve öğrenerek kendinizi geliştirmelisiniz. Tüm bunların yanında ise çeşitli projeler yaparak bu bilgileri pekiştirmeniz, mezun olduktan sonra sizlere büyük artılar katacaktır. 
 • Bölümü tercih edip, okumaya başladıktan sonra hangi alanda uzmanlaşma istediğinizi belirlemenizde fayda var. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü oldukça geniş bir yelpazeye sahip bir bölüm. Aslında ülkemizde direkt olarak Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nü kapsayan ve yine direkt olarak bu bölüm üzerinde çalışan mezunlarımız yok. Bunun sebepleri tartışılır. Bu yüzden bir alanda uzmanlaşmak, bundan da önce hangi alan? hangi meslek? gibi soruları cevaplayabilmek için derin bir araştırma işine girmek zorundasınız.
 • Ayrıca bir tavsiye vermem gerekirse, algoritma ve programlama derslerini iyi bir şekilde anlamalı, elinizdeki yazılı kaynaklar dışında internet üzerinden verilen video derslerine çalışmalı, öğrendiklerinizi birebir uygulamalısınız. Önünüzde bir 4 yılın olduğunu unutmayınız. Bu zamanı geleceğinizi şekillendirmek adına en etkin bir şekilde kullanmanız gerekiyor.
 • Şahsi olarak ise, AÖF Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü yönetim alanında parlak dersler içermekte. Bilişim alanında bir yönetici olabilmek adına bu dersleri iyice öğrenmeniz, temelini iyice kavramanız, varsa yine bu alanda bir yerlerde çalışmanız ileriki zamanlarda meyvelerini toplayacağınız bir yatırım olacaktır.
Son Olarak
 • Eğer bu bölümü örgün okuma şansınız var ise örgün okumanızı tavsiye ediyorum. Geleceği parlak ve bölümünü gerçekten seven öğrenciler ve mezunlardan oluşan bir alan olduğunu bilmenizi isterim. ( Bazı kesimler hariç )
 • Yönetim Bilişim Sistemleri platformlarında etkin olun. Soru sormaktan ve öğrenmekten kaçınmayın. Bu konularda bizler her zaman sizlere destek olmak için varız. ( En azından bizler )
 • Kulaktan dolma bilgiler yerine, desteklenmiş bilgilere önem gösteriniz. Bölüm hakkında mezunlardan ve halihazırda çalışmakta olan arkadaşlardan bilgi alınız. Faceebok’ta gruplar bulunmakta. Tabii ki bu alanda da işini tutturamayanlar var, kötü yorumlar ile de karşılaşacaksınız ( Her alanda olduğu gibi ). Ama en önemli olan sizin ne istediğiniz.
 • Sevdiğiniz mesleklerde uzmanlaşın. Sevdiği mesleği yapan kişi, hiç bir zaman çalışmış olmaz, unutmayın.
 • Sorularınız ve görüşleriniz için byteadam her zaman burada. Merak etmeyin 🙂

 

 

 

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.