Android Studio’da Telefonunuzu Emülatör Olarak Kullanın

Android Studio'da Çalışmaları Anında Telefon İle Test Etmek

Android Studio’da telefonunuzu emülatör olarak kullanın ve hem zaman kaybı yaşamayın hem de sinirlerinizi bozmayın. Android Studio üzerinde yaptığımız çalışmaları sık sık test etme gereği duyarız. Ancak Run dediğimiz andan itibaren geçen süre, bilgisayarınızın özelliklerine göre çok fazla uzayabiliyor. Böylece Android Studio’nun kendi emülatörü üzerinden yaptığımız tüm testler bize totalde çok fazla zaman kaybı yaşatıyor. Hele ki düşük özellikte bir bilgisayarınız var ise vay halinize, yaptığınız ufacık bir değişikliği görebilmek için uzun bir süre beklemek can sıkıcı bir hal almaya başlıyor.

Telefonu Emülatör Olarak Kullanmak

Bunun haricinde bazı bilgisarlar emülatör’ü açamıyor. Aşağıdaki resimde gözüktüğü gibi ” Intel HAXM is required to run this AVD “ ile başlayan, çalıştırma sırasında alacağınız bir hata da alabilirsiniz. Türkçe meali kısaca ” bu bilgisayar maalesef emülatör’ü çalıştırmaz ” demektir. Bunun çözümü ise basit, Android Studio’da telefonunuzu emülatör olarak kullanın ve hızlıca çalışmanıza kısa aralıklar vermeden devam edin.

Android Studio’da Telefonunuzu Emülatör Olarak Kullanın (Adım 1)

Telefonunuzu Android Studio’da kullanabilmek için öncelikle telefonunuzun Geliştirici Seçeneklerini aktif etmeniz gerekiyor. Ayarlar menünüz içinde böyle bir alt menü yok. Açmak için öncelikle, genellikle ayarlar menüsünün en altında bulunan Telefon Hakkında alt menüsüne giriyoruz.

Android Studio'da Telefonunuzu Emülatör Olarak Kullanın

Ardından Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecek. Oradaki sayfadan Derleme Numarası adlı kısmı bulun. Eğer adı Derleme Numarası değilse, sonu Numarası olan başka bir şeydir büyük ihtimal. Bazı telefonlarda farklılaşabilir. O kısma 7-8 kere basın,tıklayın. Ardından Artık Bir Geliştiricisiniz gibi bir yazı gelecek karşınıza. Basmayı bırakın, yukarıdaki resimdeki Geliştirici Seçenekleri aktif olmuş olacaktır. Aşağıda Derleme Numarası’nın bulunduğu sayfanın örneği var.

Android Studio'da Telefonunuzu Emülatör Olarak Kullanın

Şimdi geri gelip Geliştirici Seçeneklerine Giriş Yapın. ” Uyanık Kal “ , ” USB Hata Ayıklaması “ kısımlarını aç. USB Hata Ayıklaması kısmını açtıktan sonra karşınıza gelecek seçeneğe evet veya tamam diyin. Bilgisayarınız için daima açık kalsın. 

Android Studio’da Telefonunuzu Emülatör Olarak Kullanın ( Adım 2 )

Telefon ile artık bir işimiz kalmadı. Telefonunuzu bilgisayara USB kablosu ile bağlı tutun ve Andorid Studio’da ki çalışmanıza dönün. Projeyi çalıştırın. Karşınıza gelen sayfada şimdi aşağıdaki resimde gözüktüğü üzere telefonunuz gelecektir.

Android Studio'da Telefonunuzu Emülatör Olarak Kullanın

Ok dediğinizde projeniz telefonunuzda açılacaktır. Geliştirme Seçeneklerinde telefonu uyanık tut dediğimiz içinde her daim yanımızda testlerimizi yapabileceğimiz bir ekranımız bulunmuş olacak. Artık derin bir nefes alıp çalışmana dönebilirsin. 

3 Yorumlar
 1. ali diyor

  teşekkürler.İşime yaradı.

 2. Veli diyor

  Cok tesekkürler dostum sorun halloldu.
  Bende cü ybs de son sınıftayım, basarılı bir platformm kurmussun tebrik ederim . .

  1. byteadam diyor

   Teşekkürler. 🙂

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.