A Story About My Uncle İnceleme

Oyunumuzun adı A Story About My Uncle. Türkçe meali, Dayım Hakkında Bir Hikaye. Gerçek dünyanın sınırlarından uzaklaşıp, dayısını aramak için hayal dünyasının kapısından geçen bir çocuğun öyküsüne uzanıyoruz. Ve bu öyküyü aynı çocuk büyüyüp, kendi çocuğuna anlatırken oynama fırsatı buluyoruz. Aslına bakılırsa bana göre sihirli bir dünyada, fantastik bir giysi ile hayal dünyasına yapılan müthiş bir yolculuk A Story About My Uncle. Zira sizi içine çeken o büyülü atmosferi, hikayenin gidişatı ve oynarken verdiği o müthiş haz tamamen şiirsel denilebilir. Bu girişin ardından hikayemizin, yani oyunumuzun en başına dönüp spoiler vermeden biraz oyunu inceleyelim.

A-Story-About-My-Uncle

A Story About My Uncle oyununun sistem gereksinimlerini öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Eğer bilgisayar sisteminiz hakkında bir bilginiz yok ise Bilgisayarım Bu Oyunu Kaldırır Mı adlı makalemizi inceleyebilirsiniz. Lütfen Tıklayınız.

A Story About My Uncle / Hikaye

Kahramanımızın çocuğunun yatma vakti geliyor. Ancak çocuk, babasından bir hikaye anlatmasını istiyor. Kahramanımız biraz düşündükten sonra Dayısı Hakkında Bir Hikaye anlatmaya başlıyor. İşte tam o anda biz de kahramanımız ile birlikte geçmişe dönerek maceranın başlayacağı ilk mekana, yani dayısının evine gidiyoruz. Kahramanımızın sevgili dayısı Fred, oldukça macera sever ve bir o kadar da ilginç icatları ile birlikte değişik bir adamdır. Her gittiği ülkeden her zaman kartpostallar ve mektuplar gönderir, hikayesini yeğeni ile paylaşır. Ancak bir zaman sonra bu kartpostallar kesilir ve dayısı bir anda ortadan kaybolur. Dayısının tek kelime bile etmeden ortadan kaybolmasına içerlenip bu durumu merak eden kahramanımız, kendilerine yakın olan dayısının evine gider. Eve gittikten sonra merakla çevreye bakınmaya başlar. Bu sırada daha önce hiç açık görmediği, dayısının giysi dolabında ilginç bir giysi bulur ve merakla üzerinde dener. Ve yine ilginçtir ki bu giysi sanki tam onun için dikilmişçesine üzerine tam oturur. Ardından araştırmasına devam eder, zira daha çok meraklanmıştır. Bu sırada üst kata çıktığında, dayısının rasathane olarak kullandığı odaya girer. Dayısı pek çok kez ona eşyalarına dokunmamasını tembihlemiştir ancak o daha bir çocuktur ve gördüğü bir kilidi merakla açar. Bu sırada olanlar olur ve tavandaki cam bir anda açılıp, giysi ile birlikte gökyüzüne yükselmeye başlar. Artık farklı bir dünyanın kapısını, şans eseride olsa açıp içine girmiş bulunmaktadır. Şimdi tek yapması gereken sevgili dayısı Fred’i bulmaktır. Maceramızda tam burada başlamış olur…

Oynanış

A Story About My Uncle adlı oyunumuzun ana konusu bu şekilde. Ancak konusundan daha da güzel olan bir tarafı var ise o da oynanışıdır. Har kulade bir FPS örneği olarak karşımıza çıkıyor A Story About My Uncle. Zira daha önce çok az oyundan oynanış olarak bu kadar zevk aldığımı söyleyebilirim. Giysimizin özelliklerini kullanarak fantastik dünyada, havada yüzen adacıklar üzerinde tehlikeli bir serüvene atılıyoruz. Kafanızda hemen sakın zıplamalı atlamalı bir oyun şekli oluşmasın lütfen. Bu oyunda elbette zıplayıp atlıyoruz ancak olay sadece zıplamak değil. Giysimizin farklı özelliklerini kullanıyoruz ve zaten aslında oyunu tamamlayan öge bu giysinin özellikleri.  Silah veya herhangi bir alet yok. Amacımız sadece bu fantastik dünyada hayatta kalarak dayımızı bulmak ve bu şiirsel dünyada kendimizi keşfetmek. Giysimiz bize çok fazla yükseğe zıplama ve sağ elimizdeki bir alet ile birlikte sanki örümcek adamın binadan binaya atlarken ağ atması gibi enerjiden yapılmış bir ağ atmamızı sağlıyor. Ancak bu ağın tek farkı istediğimiz kadar atıp, oradan oraya salınamamak. Havada süzülen adacıklara doğru yüksek zıplayışlar yaparak bu elektriksel ağ ile birlikte yolumuzu bulmaya ve mümkünse düşmemeye çabalıyoruz. Ağımızı istediğimiz kadar atamadığımızdan dolayı da tutunacağımız yerleri ve zamanlamamızı iyi ayarlamamız gerekmekte. Özellikle zevkli olan kısım hareket halindeki pek çok adacığa, metrelerce yükseklikten karanlığın içinde tehlikeli atlayışlar gerçekleştirmek. Hele ki bu parıldayan atmosferde bu atlayışlar oldukça eğlenceli olmakta.

a story about my uncle sistem gereksinimleri

 

Atmosfer

A Story About My Uncle deyim yerinde ise atmosfer olarak bizlere göz ziyafeti sunmakta. Zira oyunun atmosferi öylesine güzel ki yapılan işçiliğe hayran kalmamak elde değil. Oyunu oynarken aynı zamanda çevreye göz atmadan duramıyor, bazı manzaralara dalıp gidebiliyorsunuz. Bu çeşit bir parlaklığı ve göz alıcılığı, Skyrim adlı oyunda bir mağara bölümünde görmüştüm. Ek olarak da oyun Unreal Oyun Motoru ile yapılmış. Kendi çektiğim bir fotoğraftan örnek vermek isterim. Üzerine tıklayarak büyük halini görebilirsiniz.

AStoryAboutMyUncleİnceleme

 

Konumuzun sonuna gelirken, byteadam olarak bu oyunu sizlere gönül rahatlığı ile tavsiye ederim. 04.07.2016 tarihine kadar oyun indirimde. 4 tl gibi bir fiyata alabilirsiniz ki ben bu incelemeyi yazarken çok az bir süre kalmış bulunsa da indirim kalktığında da alınması taraftarıyım. Zevkli ve bir o kadarda tatmin edici görseli ile birlikte son zamanların en tatlı oyunlarından biri olmaya aday.

Keyifli oyunlar 🙂

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.