Yönetim Bilişim Sistemleri Formasyon Sorunu

27

Yönetim Bilişim Sistemleri Formasyon konumuza yorum yapan Hüseyin adlı kullanıcımızın yorumudur. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ybs için formasyon veriyor. Ama bunun talim terbiyede bir değeri yok. Bunun için talepte bulunursa bir çok kişi bu bölümü de sayacaklardır. Yarıyıl tatili için tekrar planlıyor MAKU formasyon programı. İlgilenenler formasyon alımında diğer bölümler kısmına başvurabilirler. Yarının ne olacağı belli değil.

YBS Bölümü Mezunlarının Çalışabilcekleri Alanlar Nelerdir Öğrenmek İçin TIKLAYIN.

Güncel bilgi olarak, Yönetim Bilişim Sistemleri Formasyon diye aratan arkadaşlara ufak ama umut dolu bir haberim var. Üniversite Hocalarımızdan aldığım bilgilere göre, yakın zamanda okutulmaya başlanacak olan İlk ve Orta Öğretim için Kodlama Derslerinde öğretmen alımları yapılacak. Bu konu için yapılan toplantıda da Yönetim Bilişim Sistemleri Formasyon konusu gündeme gelmiş. Yakın bir zamanda umut verici haberler geleceğe benziyor. Bekliyoruz 🙂

yönetim-bilisim-sistemleri-formasyon

Yönetim Bilişim Sistemleri Ailesini bir araya toplayan MIS PIXEL uygulamasını biliyor musunuz? Makalemize ulaşmak için TIKLAYIN!

YBS Formasyon Hakkında Güncel Son Durum

Şimdilik Yönetim Bilişim Sistemleri Formasyon konusunda Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın yayınladığı bir bilgi yok. Kurulun sitesinde yayınlanan Pedagojik Formasyon verilen bölümler içinde Yönetim Bilişim Sistemleri için Formasyon mevcut değil. Yakın bir zamanda da yapılacak alımlar için kontenjan sınırını kurul, Üniversitelere bırakmış. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nün mevcut olduğu pek çok üniversitede de araştırma yaptım ancak bu sitelerde de YBS için bir formasyon söz konusu değil. Kurulun yayınladığı  bölümler içinde Bilişim alanında ne zaman Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Formasyon alanı ile ilgili bir bilgi yazar ise o zaman ancak Formasyon alınabileceği kesinleşecektir.

Sadece kötü haberlerden konuşmak olmaz tabii ki. Bilişim alanında faaliyet gösteren bir bölüm olan Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencileri, geleceğe her zaman aç olmak durumunda olduklarından aynı şekilde ileriye de bu konuda umutla bakmaları gerekiyor. Ülkemizde yeni yeni farkına varılan bilişim ve geleceği hakkında ki konular kürsülerde pek çok kez konuşulmaya başlandı. Umuyorum ki yakın zamanlarda, hem yönetim hem de bilişim alanında donanımlı olan YBS mezunlarımız için formasyon açılacaktır. Zira bana göre bölümün teorik bilgilerinin yanında pratik olarak öğrencilere kazandırdığı yeteneklerin formasyon ile birleşmesi geleceğin bilişimcilerine öncülük edebilecek bir potansiyeli de ortaya çıkarabilir. Formasyon verilen pek çok bölümden daha çok YBS Bölümü’nün formasyon’u hakettiğini düşünüyorum.

Kısaca konuyu özetlemek gerekirse, şu anda YBS’nin formasyon ile ilişkisi yok. Ancak ilerleyen zamanlarda pek çok gelişmenin olacağı açık. Hayırlısı diyoruz artık.

27 Yorumlar
 1. tekin diyor

  Saol Keremciğim.

 2. ABC diyor

  YBS MEZUNUYUM. İNŞALLAH FORMASYON BU DÖNEMDE BU BÖLÜME AÇILIR.

  1. byteadam diyor

   İnşaallah, bu yıl olmasa bile önümüzdeki yıl ihtimaller bizden yana.

 3. ybsci diyor

  İnşallah ben de umutla bekliyorum biz de hakediyoruz sesimizi duyurmamız lazım

  1. byteadam diyor

   Burada iş ucundan da olsa hem mezunlarımıza, hem de bölüm hocalarımıza düşüyor aslında. Ayrıca ülkemizin ihtiyacı olan ‘Teknoloji Kalkınması’ nı destekleyecek, bilgili ve yetenekli yöneticilere de ihtiyacımız var ki Yönetim Bilişim Sistemleri ve bu tür bölümlerin değeri anlaşılsın, buna göre de adımlar atılsın.

 4. selahaddin diyor

  Kerem, aydınlattın saol.

  1. byteadam diyor

   Yorumunuz için teşekkür ederim.

 5. Ahmet diyor

  Boş bir bölüm birsey çıkmaz okuyan varsa yol yakınken bıraksın. YÖK ün bu bölümden haberi yok 2 yıllık sanıyor 🙂

  1. byteadam diyor

   Yorumunuz için teşekkürler. Birde hangi verilere ve araştırmalara dayanayarak boş bölüm olduğunu açıklayıp bizleri de bilgilendirir misiniz?

 6. Ahmet diyor

  Bir ara bir bakana denk gelmiştim bana hangi bölümde okuduğumu sormuştu ybs demiştim o ne 2 yıllık mı diye sormuştu. Açıkladıjtan sonra ilk defa duyuyorum demişti. Artık yorum size kalmış

  1. byteadam diyor

   Ahmet Bey, bulut teknolojisinin ne olduğunu bilmeyen Türkiye Cumhuriyeti’nin bakanlarından bahsediyorsunuz, YBS’nin ne olduğunu bilmemesi normal yöneticilerimizin. 🙂

 7. Arda diyor

  Teşekkür ederiz paylaşım için Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu olarak “”Formasyon”” istiyoruz lütfen sesimizi duyun…

 8. Hüseyin diyor

  Arkadaşlar konu üzerinden zaman geçmiş ama bilgi isteyenler için yazıyorum. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ybs için formasyon veriyor. Ama bunun talim terbiyede bir değeri yok. Bunun için talepte bulunursa bir çok kişi bu bölümü de sayacaklardır. Yarıyıl tatili için tekrar planlıyor MAKU formasyon programı. İlgilenenler formasyon alımında diğer bölümler kısmına başvurabilirler. Yarının ne olacağı belli değil.

  1. byteadam diyor

   Güncel bilgi için teşekkürler. İzninizle yorumunuzu makaleye ekliyorum.

   1. Hüseyin diyor

    Tabiki rica ederim

 9. Gizem diyor

  İnşallah arkadaşlar umutla bekleyen bir Ybszedeyim 🙁

 10. Gizem diyor

  Arkadaşlar başka bir lisanstan dolayı formasyon almış aynı zamandada ybs mezunu biri meslek liselerinde öğretmenlik yapabilir mi?

  1. byteadam diyor

   Formasyonu aldığınız alanda ve aldığınız alanın eğitim verebileceği kurumlarda öğretmenlik yapabilirsiniz.

   1. Öner koca diyor

    Ne alaka tek bir formasyon bütün alanlarda geçerli oluyor

    1. byteadam diyor

     Hangi bölüm mezunlarının hangi alanlarda görev yapabileceği Talim ve Terbiye Kurulu tarafından belirtilmiş. Buna göre cevap verdim. Kimya Öğretmeni Türkçe Öğretmeni olarak atanabiliyorsa, bilmiyorum maalesef.

 11. Nisa diyor

  Iyi gunler, bu sene sınava girdim. Bote istiyordum fakat puanim tutmadi. Ybs ye formasyon gelme ihtimali nedir?

  1. byteadam diyor

   Maalesef hali hazırda kesin bir şey yok bu konuda. Eğer eğitimci olmak üzerine bir düşünceniz varsa ihtimallere göre ybs tercihi yapmanızı önermem. Geledebilir, hiç gelmeyedebilir maalesef. :/

   1. Nisa diyor

    Peki teşekkür ederim 🙁

 12. Nisa diyor

  Bir sorum daha olacak mehmet akif ersoy üniversitesi formasyon veriliyor yazilmis hala veriliyor mu? Devlet uzerinde olmasa da özel bir okulda o formasyona öğretmenlik yapmak mumkunmudur peki?

  1. byteadam diyor

   Öyle bir bilgi nette bulamadım maalesef. Direkt üniversite ile iletisime gecmeniz daha rahat sonuc verecektir.

 13. mubinnn diyor

  üstteki bi arkadaşın sorduğu soruyu daha açık bi şekilde soruyim cevabınızdan yola çıkarak ben bi okulda kimya bölümü okuyorum fen edebiyatta aynı zamanda açıktanda türkçe diye tabir ettiğiniz edebiyat bölümünü okuyorum kimya bölümünü okuğum okul bana formasyon hakkı tanıyor ise (formasyon ortak olarak alınır tüm bölümleri kapsar diye bi ibare olur genelde formasyon ön başvuru yapılırken yani formasyon ortak ibaresini seçeriz ki benim okudugum okul böyle) kimya bölümü okurken kimya öğretmeni oluyorsam edebiyat bölümü okurkende edebiyat öğretmeni olabilirmiyim sorusunu sormuş. Benim cevabım evet ama sistem ben kimya okurken açıktan okudugum yönetim bilişim sistemlerine hayır kardeşim ybs ye formasyon mormasyon yok sadece kimyada alırsın ybsde alamazsın diyorsa o ayrı ama sisteminde öyle bişey diyeceğinide pek sanmam böyle bir açık varsa eğer sistemde ybs için güzel bir umut olabilir. Ne demişler ~ Bir umuttur yaşamak 🙂 saygılarımla kardeşim

  1. byteadam diyor

   Sizin dediğiniz şekilde algılamadım soruyu, cevabım diğer versiyona göreydi evet 🙂 ve ybs için maalesef bu geçerli değil, önemli olan yayınlanan belge, orada eğitim verebilecek bölümler yazılı. İnş bir gün içlerinde de ybs geçer 🙂

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.