Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü adlı yazımızı okuduktan sonra YBS Hakkında Sıkça Sorulan Sorular adlı konumuza göz atmanızı tavsiye ederim.

Yönetim Bilişim Sistemleri Ailesini bir araya toplayan MIS PIXEL uygulamasını biliyor musunuz? Makalemize ulaşmak için TIKLAYIN!

yönetim bilişim sistemleri bölümü

Merhaba Arkadaşlar!

Hayatınızın en büyük sorularından biri olacak olan ‘ hangi bölümü tercih etmeliyim? ‘ sorusuyla karşı karşıya kalacağınız bir zaman dilimine girmiş bulunmaktayız. Bu soruya vereceğiniz cevabın tüm hayatınızı etkileyeceğini unutmayın. Zaman ilerledikçe ve olgunlaştıkça, geçmişte yaptığımız tercihler için ‘ keşke ‘ demek yerine ‘ iyi ki ‘ diyebilmek için tercihlerimizde nokta atışı yapmak durumundayız. Zira eğitim sistemimiz bizi istediğimiz bölümlere değil, gidebildiğimiz bölümlere yöneltmekte.  Lafı fazla uzatmadan bölümün amacına ve içeriklerine geçelim. İnternette bir çok açıklama mevcut ancak Google’da Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü aratıldığında genelde şu ifadenin Vikipedia’dan kopyalanmış benzerleri çıkıyor;

Yönetim Bilişim Sistemleri, insan, teknoloji, sistem teorisi ve bilgi yönetimi alanlarını bir araya getiren akademik bir alandır. Yöneticilerin karar vermesini…  vs.vs. “

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü ile ilgili pek çok açıklama, tanım öğrencinin kafasını karıştırmaktan ileriye gitmiyor maalesef. Çok kısa ve net olarak Cumhuriyet Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanımız Doç.Dr. OĞUZ KAYNAR ‘ın güzel bir açıklaması var. Bu tanımlama bizim bölümümüz hakkında yeterli bilgiyi vermektedir.

Günümüz çağında her şey interdisipliner (bir olguyu bir disiplinin tamamen açıklayamaması) hale gelmeye başladı. Yani sadece Bilgisayar Mühendisi yetiştirdiğiniz zaman işletmenin diyelimki muhasebe, pazarlama gibi asıl fonksiyonlarını bilmeyen insanlar ortaya çıkarken sırf Bilgisayar Mühendisleri işletmenin ihtiyaçlarını tamamen karşılayamıyorlardı. Bir yandan da bakıldığı zaman sadece işletmeci de IT(Bilgi Teknolojileri)’den bağımsız, o altyapıya sahip olmayan elemanlarla işletmeye değer katması yeterince mümkün gözükmüyordu. Dolayısıyla Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü bu ihtiyacı kapatmak amacıyla ortaya çıkmış ve ihtiyaçtan doğmuş bir bölümdür. Asıl olarak Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü; İşletme ile Bilgisayar Mühendisliğini birarada birleştiren, IT(Bilgi Teknolojileri)’nin bütün imkanlarından faydalanan,  özellikle stratejik karar olma süreçlerinde bilgisayar bilimlerini kullanan bir bölüm olarak karşımıza çıkıyor. 

Bu güzel ve sade tanımdan da anlaşılacağı üzere Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü, Bilgisayar Mühendisliği ve İşletmenin evliliğinden meydana gelen bir bölüm. Teknoloji ve İktisadi Bilimler arasında bir köprü görevi görmekte olan Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü; hem sizleri teknolojinin bütün nimetlerinden faydalandırırken hem de iktisat ve işletme alanında da bilgi sahibi olmanızı amaçlıyor. Böylelikle tam donanımlı olarak piyasaya elemanlar yetiştiriliyor. İnsan ve Teknolojiyi bir arada tutan bu bölüm eğer size çekici geldiyse durmayın, geleceğin mesleği olan Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünü tercih edin.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü TM 1 ve YGS6 dan alım yapmaktadır. 2015 itibari ile bir çok üniversite bu bölümü açmış ve yeni öğrencilerini beklemektedir. İstanbul Boğazici Üniversitesi ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi bu bölümü ilk açan üniversiteler arasındadır.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde okumayı düşünen arkadaşlar, Sivas’ta Üniversite Okumak adlı yazıma ulaşmak için TIKLAYIN.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nü Kazandıktan Sonra adlı yazıma ulaşmak için TIKLAYIN.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü, 4 yılda verilen tüm dersler

(Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Baz Alınarak Dersler Sıralanmıştır )

Ders KoduDers AdıKredi
(T-P-K)

1. Sınıf Güz Dönemi

YBSİktisada Giriş I(3-0-     3)
YBSMatematik – I(3-0-3)
YBSHukukun Temel Kavramları(3-0-3)
YBSTürk Dili – I(2-0-2)
YBSİngilizce – I(2-0-2)
YBSBilişim Sistemleri ve Tekno. Giriş(3-0-3)
YBSAlgoritma ve Programlamaya Giriş(4-0-4)

1. Sınıf Bahar Dönemi

YBSİktisada Giriş II(3-0-3)
YBSMatematik II(3-0-3)
YBSBorçlar Hukuku(3-0-3)
YBSİşletme Bilimine Giriş(3-0-3)
YBSTürk Dili – II(2-0-2)
YBSİngilizce – II(2-0-2
YBSProgramlama Teknikleri(4-0-4)

2. Sınıf Güz Dönemi

YBSAtatürk İlkeleri ve Inkılap Tarihi – I(2-0-2)
YBSMuhasebe – I(3-0-3)
YBSVeri Tabanı Yönetim Sistemleri – I(3-0-3)
YBSGörsel Programlama – I(4-0-4)
YBSBilgisayar Donanımı ve İşletim Sistemleri(3-0-3)
YBSİstatistik I(3-0-3)
YBSElektronik İş ve Tic. Modelleri(2-0-2)

2. Sınıf Bahar Dönemi

YBSAtatürk İlkeleri ve Inkılap Tarihi – II(2-0-2)
YBSVeri Tabanı Yönetim Sistemleri – II(3-0-3)
YBSGörsel Programlama – II(3-0-3)
YBSSistem Analizi ve Tasarım(2-0-2)
YBSİstatistik – II(3-0-3)
YBSMuhasebe – II(3-0-3)
YBSPazarlama Yönetimi(3-0-3)
YBSİş Süreçleri Analizi ve Programlaması(2-0-2)

3. Sınıf Güz Dönemi

YBSGrafik Tasarımı ve Animasyon(3-0-3)
YBSİnternet Programlama – I(3-0-3)
YBSYöneylem Araştırma – I(3-0-3)
YBSEnvanter – Bilanço(2-0-2)
YBSYönetim Ve Organizasyon(3-0-3)
YBSTüketici Davranışları(3-0-3)
YBSKurum Bilgi Sistemleri(3-0-3)

3. Sınıf Bahar Dönemi

YBSVeri İletimi ve Bilgisayar Ağları(3-0-3)
YBSİnternet Programlama – II(3-0-3)
YBSYöneylem Araştırma – II(3-0-3)
YBSSosyal Bilimlerde Yöntem(2-0-2)
YBSMali Tablolar Analizi(2-0-2)
YBSÖrgütsel Davranış(3-0-3)
YBSKalite Yönetimi(2-0-2)
YBSKurumsal Kaynak Planlama(3-0-3)

4. Sınıf Güz Dönemi

YBSİşletmelerde Karar Destek Sistemleri(2-0-2)
YBSFinansal Yönetim(3-0-3)
YBSUluslararası Pazarlama Yönetimi(3-0-3)
YBSKamu Maliyesi(3-0-3)
YBSBilgisayarlı Muhasebe(2-2-3)
YBSBilişim Projesi – I(0-3-1)
YBSMobil Programlama(2-0-2)

4. Sınıf Bahar Dönemi

YBSTürk Vergi Sistemi(3-0-3)
YBSVeri Madenciliği(3-0-3)
YBSBilişim Sistemleri Yönetimi ve Etiği(2-0-2)
YBSİnsan Kaynakları Yönetimi(2-0-2)
YBSSermaye Piyasası(2-0-2)
YBSBilişim Projesi – II(0-3-1)
YBSBilgisayar Uyg. Maliyet Muh.(2-2-3)

 Blogger Hakkında: byteadam
İyi bir araştırmacı, Teknoloji ve Fantastik Edebiyat tutkunu, hayalperest bir insanım. Cumhuriyet Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Mezunuyum.

12 yorum

 • […] halen daha, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün ne iş yaptığı hakkında sorular var ise TIKLAYIN. Bu yazım kafanızdaki birkaç soru işaretini giderecek ve içinizi […]

 • batuhan

  Bolümünüzde ingilizce hazırlık okutuluyor mu? İngilizcenin bolumunuzdeki yeri nedir?

  • byteadam

   Üniversitelerin genelinde var. İngilizce bölümün okurken üçte birini, çalışma hayatında ise üçte ikisini kapsar diyebilirim. Zira bilişim alanı denilince dil çok fazla önem arzediyor. Gerek proje araştırmaları, gerek sürekli çoğalan bilgiyi takip etme, gerekse ilerde çalışma hayatında. Ama okul bazında projeler ve ingilizce kaynaklar edinme ve yararlanma konusunda en azından size yararlı olabilecek konularda ingilizce bilmek önemli. Bu sadece bilişim için değil, artık pek çok iş sektörü için önemli bir konu. Ancak söz konusu bilişim, hatta yazılımlar, programlar olunca bir tık daha önemli hale geliyor ingilizce. Kısaca ingilizce YBS için vazgeçilmez bir gerekliliktir.

 • Mehmet

  Abicim OKÜ Yönetim Bilişim Sistemleri 2. Öğretim kazandım. Şimdi kayıt yaptırırken hazırlık seçsem mi, seçmesem mi diye ikilemde kaldım. İngilizcem orta düzeyde bile değil, ne önerirsiniz? Tek endişem bazı kişiler ingilizcen yoksa hazırlıkta kalırsın hiç gitme falan diyolar.

  • byteadam

   Hazırlığın amacı zaten İngilizce öğrenmek değil mi? Bunu sana zaten orada öğretecekler. İkincisi Yönetim Bilişim Sistemleri kazandın, hayırlı olsun. Ancak sana kodlama bilmezsen, veri tabanı bilmezsen okulu uzatırsın desem? Hatta hukuk dersleri de alacaksın, artı olarak muhasebe vs. Hukuk ve muhasebe bilmezsen kalırsın desem? Sence mantıklı mı bu. Daha doğrusu sana söyledikleri mantıklı mı. Hani eğer tıp bilmezsen tıp okuyamazsın okulda kalırsın gibi bir şey bu. Çok saçma 🙂 Bunları söylememin sebebi, zaten üniversiteye bir şeyler öğrenmek için gidiyorsun. Üniversite bunları sana öğretcek ve sende çalışıp derslerini geçecek, geçerken de bir şeyler öğrenip geleceğine yatırım yapacaksın. Hazırlıkta verilen ingilizce bildiğin lise düzeyi. Bir tık üstü olur olmaz ama geçilmeyecek ders değil. Az önce verdiğim örneklere bak. İnsanlar bilmeden, yargılamadan ve düşünmeden konuşurlar. İngilizce bir gereklilik, İngilizce bir dünya dili (Keşke Türkçe Olsaydı Ama yapcak bir şey yok). Sana hazırlığa git veya gitme diyemem. Sadece üniversite yollarından geçmiş ve okulumu bitirmiş biri olarak sana artık bazı şeyleri iyi düşünmen gerektiğini söylemek istiyorum. Hazırlık okumak güzeldir. İlk yılını hemen YBS dersleri ile boğuşmadan okula alışma fırsatı tanır sana. İngilizceni geliştirir, ileride sana temel hazırlar. Hazırlıkta kalmak çok zor, geçmek çok kolaydır. Tam tersi değil. Hiç çalışmaz, derse girmez isen zaten kalırsın. Ama derse girer, arada da notlara bakarsan yatarak geçersin. Hazırlık konusunda düşünmen gereken tek şey, bir senemi İngilizce öğrenmeye vermeli miyim, vermemeli miyim sorusu olmalı. Buna da sen karar vereceksin. Umarım biraz olsun seni aydınlatmışımdır. Bu soruna uzun bir cevap yazmamın temel sebebi pek çok arkadaş bu soruyu soruyor. Onlarda okuyup istifade ederler. Kazandığın bölüm için seni kutlar, öğrenim hayatında başarılar dilerim. Yolun açık olsun.

 • […] Öncelikle Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir? Sorumuza cevap bulmak adına Bu Makalemize Bakabilirsiniz. […]

 • Ali

  Hocam, ders programından çıkaramadığım için soruyorum 4 yılı bitirdikten sonra hangi programlama dillerini öğrenmiş oluyoruz.

  • byteadam

   C# genelde bu bölümde öğretilen dildir. Web kısmında dil dısında html, css dil olarak php. Cumhuriyet Universitesinde Asp.net derside almıstık. Ayrıca veritabanı dersinde Oracle Sql gösterilir. Mobil tarafında ise Java gösterilir Android ile birlikte. Ancak diğer ünileri bilemiyorum maalesef. Benzer olacaktır.

 • Mehmet

  Programlama derslerinde bilgisayar getirmemizi isterlermi

  • byteadam

   Bilgisayar lablarınız vardır zaten, öyle bir şey istenmez. Ancak siz kendi bilgisayarımı kullanmak istiyorum derseniz götürebilirsiniz.

 • Yunus emre

  Hocam matematik olarak karşımıza hangi konular çıkıyo bu bölümde

  • byteadam

   Matematik çıkıyor. İlerleyen dönemlerde de bir kaç islem yapacağın muhasebe dersleri var. Ama kod yazmak zaten bir matematik. Matematik ve mantık bu isin temeli.

Eğer makalemizi beğendiyseniz, lütfen bir yorum bırakın :)

%d blogcu bunu beğendi: