YBS Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Hakkında Sıkça Sorulan Soruları cevaplamaya çalışacağım. En ince detaya kadar irdelemeyeceğim lakin eğer sorularınız olursa yazının sonuna yorumunuzu bırakabilirsiniz.

I – YBS Nedir?

II – Yönetim Bilişim Sistemleri Nasıl Bir Bölümdür?

III – Yönetim Bilişim Sistemleri’nden mezun olan öğrenciler hangi işleri yapabilir?

IV- Yönetim Bilişim Sistemleri’ni kazandım, hazırlık okumalı mıyım?

V – YBS kazandım ancak çevreme ne okuduğumu anlatamıyorum 🙁

VI – YBS kazandım ancak bilgisayar ile aram pek iyi değil 🙁

VII – YBS kazandım, bilgisayar almalı mıyım ? 

VIII – YBS zor bir bölüm mü?

IX – YBS İçin hangi kaynakları almalıyım ?

I – YBS Nedir?

Yönetim Bilişim Sistemleri’nin kısaltmasıdır ki bölüm adı uzun gelebileceğinden sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca Yönetim Bilişim Sistemleri, Management İnformation Systems(MIS)’in direk olarak Türkçemize çevrilmesinden gelir.

II- Yönetim Bilişim Sistemleri Nasıl Bir Bölümdür?

Bu soruya en güzel cevabı Cumhuriyet Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü hocalarımızdan Doç.Dr.Oğuz Kaynar’ın bir röportajında bizlere aktardığı tanım ile verilebileceğine inanıyorum. Yönetim Bilişim Sistemleri adlı konumuza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Günümüz çağında her şey interdisipliner (bir olguyu bir disiplinin tamamen açıklayamaması) hale gelmeye başladı. Yani sadece Bilgisayar Mühendisi yetiştirdiğiniz zaman işletmenin diyelim ki muhasebe, pazarlama gibi asıl fonksiyonlarını bilmeyen insanlar ortaya çıkarken sırf Bilgisayar Mühendisleri işletmenin ihtiyaçlarını tamamen karşılayamıyorlardı. Bir yandan da bakıldığı zaman sadece işletmeci de IT(Bilgi Teknolojileri)’den bağımsız, o altyapıya sahip olmayan elemanlarla işletmeye değer katması yeterince mümkün gözükmüyordu. Dolayısıyla Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü bu ihtiyacı kapatmak amacıyla ortaya çıkmış ve ihtiyaçtan doğmuş bir bölümdür. Asıl olarak Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü; İşletme ile Bilgisayar Mühendisliğini bir arada birleştiren, IT(Bilgi Teknolojileri)’nin bütün imkanlarından faydalanan,  özellikle stratejik karar olma süreçlerinde bilgisayar bilimlerini kullanan bir bölüm olarak karşımıza çıkıyor. 

Doç.Dr.Oğuz Kaynar

III – Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nden Mezun olan öğrenciler hangi işleri yapabilir?

Sıkça sorulan sorular arasında en başı çekenlerden olan bu sorudur şüphesiz. Zira net bir meslek dalı söylenemediği için verilen cevaplar öğrencilerin kafalarını karıştırmaktan ileriye gitmez. YBS’nin bizlere sunduğu pek çok alan mevcut ve bu da istediğimiz herhangi bir yoldan kariyer yapmamıza fırsat tanır. İnternet ortamında Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunları ne iş yapar, Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunları İş Olanakları şeklinde aramalar yapıldığında genellikle klasik tanımlar çıkmakta ve bazıları da gereken bilgileri vermemektedir. Şu tarih itibari ile YBS 4. Sınıf öğrencisi olarak bu tanımların bile halen bir işe yaramadığını söyleyebilirim. Peki byteadam, sen bu soruya nasıl bir cevap verirsin? denildiğini duyar gibiyim. Elimden geldiğince akıllardaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağım.

Ayrıca bu bölümden mezun olan kişiler hakkında MISFACE adlı oluşumu takip ederek bilgiler alabilirsiniz. Facebook grubunda yapılan röportajlar oldukça güzel ve bilgilendiricidir. Gruba ulaşmak için TIKLAYINIZ:

Cumhuriyet Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nün ders içeriklerine bir göz atalım. Yönetim Bilişim Sistemleri’ni iki kısıma ayırabiliriz. Yönetim ve Bilişim olarak bu kısımları incelemek en doğrusudur. Biz şimdilik işin bilişim kısmını inceleyelim.

Bilişim alanında okutulan dersler:
 1. SINIF : Algoritma ve Programlamaya Giriş, Bilişim Sistemleri ve Teknolojilerine Giriş, Programlama Teknikleri.
 2. SINIF: Veritabanı Yönetim Sistemleri I ve II, Görsel Programlama I ve II, Bilgisayar Donanımı ve İşletim Sistemleri, İş Süreçleri Analizi ve Programlaması ( SAP/ABAP )
 3. SINIF: Grafik Tasarımı ve Animasyon, İnternet Programlama I ve II, Kurum Bilgi Sistemleri, Veri İletimi ve Bilgisayar Ağları, Kurumsal Kaynak Planlama (SAP/ABAP)
 4. SINIF: Bilgisayarlı Muhasebe, Mobil Programlama, Bilgisayar Uygulamaları ve Maliyet Muh, Bilişim Sistemleri Yönetimi ve Etiği, Veri Madenciliği

Dersler göz önüne alındığında YBS mezunu bir öğrencinin elinde kariyeri için pek çok seçenek bulunuyor olduğunu görebiliyoruz. Zira bu sadece bir YBS mezunu için geçerli bir konu değil. Yazılım Mühendisleri, Bilgisayar Mühendisleri ve buna benzer pek çok bölümlerden mezun olan öğrenciler bilişim dünyasının onlarca kolundan birini seçerek kariyer planlamasını yapmakta. Yeniden derslere bakıldığında; Veritabanı Uzmanı, Bilgisayar veya Mobil Yazılım, IT Uzmanlığı, Web Tasarım, ABAP, SAP gibi pek çok kariyer fırsatına sahip olunabiliyor. Ayrıca sadece işin programlama tarafına bakmamakta lazım. İş Geliştirme Uzmanlığı, Marketing, Proje Yöneticiliği, İş Analisti, İnsan Kaynakları Uzmanı, Akademisyen, Sistem Analisti gibi Yönetim ve Bilişim’in birleşiminden kaynaklanan alanlara da yönelebilirsiniz. Şunu da eklemekte fayda var ki bu saydıklarım sadece bir kaç meslek dalı. Bilişim alanındaki onlarca meslek dalından herhangi birinde geleceğinizi planlayabilirsiniz. Gelişmekte olan Türkiye’nin Bilişime olan açlığı göz önüne alındığında Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü tercih edilebilecek nadide bölümlerden biri diyebiliriz.

IV- Yönetim Bilişim Sistemleri’ni kazandım, hazırlık okumalı mıyım?

Öncelikle hazırlık sınıfının genel amaçlarından bahsetmekte yarar var. Zira pek çok arkadaşımız İngilizcem çok kötü ya da hazırlıkta kalırsam gibi endişeler ile bu soruyu yöneltmekte.

Hazırlık sınıfının en temel amacı sizleri üniversiteye alıştırmak, eski alışkanlıklarınızın yerini yenileri alırken bir nevi üniversite ve lise arasında temel manada köprü görevi görmektir. Bunun yanı sıra İngilizce eğitimi verilerek ( bazı başka derslerde olabilir ) okula hazırlık sürecinde bunu da aradan çıkartmaktır. Böylelikle hazırlık okumak, hemen üniversitenin kollarına kendinizi tamamen bırakmadan sudan çıkmış balık gibi gözükmemenizi sağlamış oluyor. Tecrübesizliğinizi atarak sağlam bir şekilde birinci sınıfa başlamanın, daha öncesinde de hazırlıkta edineceğiniz pek çok kişi ile tanışmanın yararını birinci sınıfınızda göreceksinizdir.

Kısaca hazırlık olayının esprisi bu diyebilirim. Ayrıca İngilizceniz hiç olmasa daha hazırlıkta bu size zaten ders olarak verileceği için kalma gibi bir ihtimal çok zor olacaktır. Hazırlık okuyan bir öğrenci okula arada sırada gitse daha bir iki not ile birlikte çalışıp geçebilecek türde sınavlar olacaktır hazırlıkta. Genelde test yapılır ki oturup alt yazılı film veya dizi izlemeyi seven arkadaşlar sallasa yapar. Ha bu kadar mı kolay bu diyeceksiniz ki bu size kalmış olan bir konu. Zira gerçekten ilgisiz, okula uğramaz bir havada geçen hazırlık sınıfı geçirir iseniz bu kadar kolay diyebileceğiniz bir konudan çakabilme ihtimaliniz elbette var. Zira İngilizce zor bir dil olmadığını gibi, öncelikle zaten bölümünüzün bir gerekliliği olduğundan mecbur öğrenilmesi gerekiyor. Eh bunu da hazırlığı yatarak geçirmek yerine, en azından İngilizce öğrenerek vakit geçirmek sizin için daha yararlı olacaktır kanımca.

Bir diğer nokta ise gitmeli miyim sorusu ki bu da yine sizin verebileceğiniz bir karar. Zira gitmemenin bir artısı yok ancak gitmenin bir artısı var. Burada fayda söz konusu olacağı için ben gitmenizden yanayım ancak yine son karar elbette sizin bakış açınıza göre olacaktır.

V- YBS bölümünü kazandım, ancak çevreme ne okuduğumu anlatamıyorum 🙁

Bu sıkıntıyı çok uzun bir zaman çekmiş olan bir öğrenci olarak evet, bu sorun herkeste mevcut. Yeni yeni tanınmaya başlayan bir bölümün öğrencileriyiz. Teknoloji çok hızlı ilerliyor ve bunu pek çok kişi takip edemiyor. Teknolojinin gelişip serpilmesi, alanlarının ve içeriğinin çoğalması ile doğan pek çok bölüm toplumun zihnine yerleşmiş olan diğer bölümler arasında sıkışıp kalıyor. Sizler bunu boş verin. YBS için herkesin dediğini diyin ” İşletme ve Bilgisayar Mühendisliğinin Birleşimi, çok zevkli ve parlak bir bölümde okuyorum! “ bu tanım ne kadar eksik olsada bizler böyle geçiştirdik bu soruyu. Umarım ileri ki zamanlarda diğer YBS öğrencileri bu sorunu yaşamaz da direkt olarak Yönetim Bilişim Sistemleri dendiğinde insanlar anlar.

VI – YBS kazandım ancak bilgisayar ile aram pek iyi değil.

3. Sorumuzda yazdığım gibi, sadece programcı yetiştirilmiyor. Farklı alanlara da yönelme fırsatlarımız mevcut. Lakin bölümü bitirebilmek için Bilgisayarı tabiri caiz ise yemekte gerekiyor. Ha ne fazla ne de az orası ayrı bir konu ancak bilgisayar kullanmadan bu bölüm bitmez arkadaş! Eğer tüm bu dersler, konular sizlerin ilgisini çekmiyor ise çok fazla geç olmadan bölümünüzü değiştirmenizi tavsiye ederim.

VII – YBS kazandım, bilgisayar almalı mıyım ?

5. Soruya dönüp baktığımızda cevabı zaten almış bulunuyorsunuz. Tabii ki alınmalı. Özellikleri ne olsun diyen arkadaşlar oluyor bazen. Kullanılan programları profesyonel olarak kullanmayacağınız için öyle 4 bin 5 bin bir bilgisayara vermeyin tabii ki, ortalama bir bilgisayar işinizi görecektir. 2 bin ve 3 bin arası bilgisayarları tercih etmenizi öneririm. Zaten bu paralar arasındaki her bilgisayar bölümün ihtiyaçlarını ve sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

VIII- YBS zor bir bölüm mü?

Evet, en komik bulduğum sorulardan bir tanesine geldi sıra. YBS zor mu? Bunun açıklamasına geçmeden önce neden komik bulduğumu açıklama ihtiyacı hissediyorum. Zira bir bölümün zor olup olmaması pek önemli bir konu değil açıkçası. Her bölümün istisnasız zor dersleri vardır, hatta her bölümde kolay dersler olmasına rağmen bu dersleri zor hale getiren hocalarda vardır. Ancak konu bir bölümün zor olup olmaması değil, bir bölümün size ne katıp ne katmayacağıdır. Benim gibi ilk senelerini okula gitmeyerek haylazlık yapan üniversite öğrencileri için sanırım her bölüm zor olacaktır. Eğer üniversite hayatım boyunca tecrübe ettiğim tek bir şey var ise oda zor diye bir şeyin olmadığı, zor gibi gözüken şeyleri aslında bizim zorlaştırdığımız olduğudur. YBS okurken pek çok gözümde büyüttüğüm dersleri çalışarak ( ki sadece hafta bir adam gibi açıp bir iki saat baktım) çok kolay bir şekilde geçtim.

YBS zor mu? Evet, YBS zor bir bölüm ve Hayır, YBS zor bir bölüm değil gibi bir felsefi cevap vermek zorundayım. Genel itibari ile bilgisayar ile ilgili hiç bi bilgisi bulunmayan, bilgisayarlarile  ilgili bir gelecek hayal etmeyen, bilgisayarı daha yeni iç yüzü ile görecek olan biri için YBS zor geçecek bir bölümdür. Ancak az çok bilgisayar görmüş, geleceği ile ilgili bilişim veya bilgisayar ile ilgili herhangi bir alanda hayal kurmuş olan birisi için YBS zor bir bölüm olmayacaktır. Ve yine sözel derslerde sıkıntısı olanlar veya istatistik, yöneylem, matematik gibi sayısal derslerde sıkıntısı olan arkadaşlar içinde bölüm zor geçebilir. Ve yine yine çalışmak, en azından bir kaç saat ayırmak gibi bir alışkanlığı olan arkadaşlar için tüm bu bilgisizliğine rağmen bölüm çok kolay geçebilir. Yani kısaca her şey kendimizde bitiveriyor arkadaşlar.

IX – YBS İçin hangi kaynakları almalıyım ?

Bu konu için ayrıca ayrıntılı bir makale yazdım. Bu makalemde çeşitli dersler için çeşitli kaynaklar önerdim. İncelemek için lütfen TIKLAYINIZ.

Şimdilik bu kadar arkadaşlar. Umarım yararlı bir konu olmuştur sizler için. Elimden geldiğince çokça sorulan soruları cevaplamaya ve sizleri aydınlatmaya çalıştım. Eğer sizlerinde artı olarak sormak istedikleri varsa yazının altına yorum bırakmanız yeterlidir. Sağlıcakla kalınız 🙂

byteadamBlogger Hakkında: byteadam
İyi bir araştırmacı, Teknoloji ve Fantastik Edebiyat tutkunu, hayalperest bir insanım. Cumhuriyet Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Mezunuyum.

11 yorum

 • […] yazıyı okuduktan sonra YBS Hakkında Sıkça Sorulan Sorular adlı konumuza göz atmanızı tavsiye […]

 • […] yazıyı okuduktan sonra YBS Hakkında Sıkça Sorulan Sorular adlı konumuza göz atmanızı tavsiye […]

 • Mhmmd

  Adana bilim ve teknoloji üniversitesinde ingilizce olarak bu bölümü kazanmış bulunmaktayım lakin ingilizce seviyem henüz iyi değil ve ingilizceyi 1 sene hazırlık döneminde halledebiliri miyim ? Halledemezsem veyahut orta seviye olacak olursa … Sözel dersleri de ingilizce mi okuyor olacağım cevap verirseniz çok iyi olur . Teşekkürler şimdiden .

  • byteadam

   İngilizce olması demek, bölümün derslerinin ingilizce olması demek zaten. Pek çok ders ingilizce okutulacaktır. Hazırlık okursanız orta seviye işinize yarayacaktır. Zira her ingilizce okuyan süper ingilizceye sahip değil. Gereken kolaylığı, özellikle birinci sınıfta size sağlarlar kanımca. Ancak ingilizceyi hem okuldan, hemde dışardan da öğrenmeniz gerek zira zaten ingilizce bilmek şart bilişim dünyasında.

   • Mhmmd

    Çok teşekkür ederim tekrardan . Şuan ki ingilizce seviyem iyi değil zaten , ilk sene çukurova ünv hazırlık okuyacağım günde 6-8 saat olmak üzere ağırlıklı dil çalışırsam devamlı olmak koşuluyla bu işin üstesinden gelir miyim ? İngilizce kursuna yazılmak nasıl bir katkı sağlar ? Dil konusunda çok endişeliyim acaba hazırlıkta tekarara falan kalır mıyım korkusu ayrı bir dert … Kısacası tekrara kalmamak için ne yapmalıyım bilgilendirerirseniz minnetarım …

 • Mhmmd

  Yani inek gibi çalışıp hem hazırlık hem kurs benim ybs yi ing şekilde bitirirmemin üstesinden gelir mi ?

  • byteadam

   İnek gibi değil, düzenli ve isteyerek çalısırsanız halledebilirsiniz. Öncelik istemeniz. Dil öğrenmek güzeldir, bunun zevkine ve size olan yararına odaklanın. Günlük çalısma ve tekrarın insanı başarıya ulaştıracağı açık. Kursa eğer okul yeterli gelmez ise ve zorlanıyor ise gidiniz. Yararı olur.

 • Osman

  Abi dersleri ingilizce mi görüyoruz ?
  YBS’yi İstanbul veya İzmir’de okumanın katkısı olur mu?
  Hangi uni den mezun olduğumuz önemli mi yoksa kendini geliştiren birisi daha iyi üniversiteden mezun olan birisinin önüne geçebilir mi?
  İngilizce hazırlıkta lisede gördüğümüz A1 den falan mı başlıyor ?

  • byteadam

   Merhaba.

   Eğer kazandığınız üniversite YBS İngilizce ise dersler ingilizce olacaktır. Hayır, değil ise Türkçe işlenecektir. YBS yi İzmir’de okumanın avantajını bilmiyorum, ancak İstanbul Boğaziçi’nde okumak bir avantaj yaratacaktır. Gerek eğitim, gerek olanaklar ve gerekse ortam olarak YBS’nin okunabileceği en iyi yer diyebilirim. Hangi üniversiteden mezun olduğumuz önemli tabii ki. Ancak bu önem eğer Boğaziçi gibi bir yerden mezun olursan gerçekleşir. Zira dediğim gibi eğitimi daha sağlam ve farklı bir üniversitede okuyan bir öğrencinin temeli Boğaziçi’nde okuyan kadar sağlam olmayacaktır. Ancak genel anlamda nerede okursanız okuyun, eğer kariyerinizi bir noktada belirleyip ( Örn. SQL VeriTabanı üzerine bir kariyer düşünüyorsun ) o noktada çalışıp, kendinizi geliştirirseniz pek çok kişiyi geçip isteklerinize ulaşabilirsiniz. Bunun en büyük sebebi ise artık üniversite etiketitnin zayıflaması ve ne bildiğin, neler yapabileceğin şeklinde adayların sorgulanması. Özellikle bu tür sektörlerde yaptığın projeler, katıldığın gruplar önem arzetmekte. İngilizce kısmı ise lise düzeyi ve sonraları bir tık üstü olacaktır. Yani genel anlamda hiç görmediğiniz şeyler olmayacaktır. Tabii ki bu üniversiteden üniversiteye değişebilir ancak genel bağlamda önceden gördüklerinizden bir kaç tık üstü olması işi zor hale getirmeyecek, bundan emin olabilirsiniz.

 • […] Ardından Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nde okuyup, mezun olan arkadaşlar hangi alanda işler yapabilir sorusu ve YBS hakkında sıkça sorulan sorular için lütfen Bu Yazımıza Bir Göz Atın. […]

Eğer makalemizi beğendiyseniz, lütfen bir yorum bırakın :)

%d blogcu bunu beğendi: